Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

FORGOTTEN SILENCE - část II.

FORGOTTEN SILENCE - část II.

Hlavní persónou a mluvčím je ve FORGOTTEN SILENCE nepochybně Krusty. Bývá tedy logickým zvykem, že je v souvislosti s nově vydanou deskou pro rozhovory vždy osloven výhradně on. Protože se ale v kapele nachází pět dalších neméně zajímavých osobností a skvělých hudebníků, byla by škoda se něco málo nedozvědět i o nich. V druhé části rozhovoru jsme se tedy rozhodli oslovit i kompletní zbytek seskupení a každému jednotlivému členu položili pět otázek.

Satyr

Ahoj, jelikož jsi ve FORGOTTEN SILENCE čerstvým přírůstkem, nelze se nezeptat, jak ses ke kapele vlastně dostal, čím tě oslovila a čím si myslíš, žes naopak oslovil ty je? Původně jsi byl, pokud mě paměť neklame, avizován jen coby host a nyní již tvoříš pevnou součást sestavy… Jak k tomuhle posunu z tvého pohledu došlo?

Ahoj, já jsem velkým fandou FORGOTTEN SILENCE už hezkou řadu let. Album "Ka Ba Ach" jsem poslouchal jako malý kluk a ve své době ho považoval za nahrávku světových kvalit. Před lety jsem měl možnost shlédnout klipovku "Mezzocaine" z alba "Kro Ni Ka" a úplně mě to posadilo na zadek. Nevěřil jsem, že tu máme tak dobré muzikanty a překvapilo mě, kam se FORGOTTEN SILENCE posunuli. Jediné, co mi tam trochu chybělo, byl nějaký výraznější vokál. Tím samozřejmě netvrdím, že by "Kro Ni Ce" instrumentálnost neslušela - ba naopak. Po mé relokaci do Brna to byla první parta, se kterou jsem měl zájem spolupracovat. Oslovil jsem Krustyho, nahrál ukázkové party do "Translucide" a tím v podstatě začala naše spolupráce i následovná práce na "La Grande Bouffe".

Ačkoliv jsi byl donedávna na české scéně naprosto neznámou tváří, z minulosti nějakou hudební průpravu máš. V jedné ze svých prvních kapel jsi dokonce působil s fotografem a reportérem Abyssu Milanem Jurkasem. Jak vzpomínáš na své hudební začátky a co bys nám řekl o svých bývalých skupinách?

Kolem roku 1999 jsem poznal tebou zmíněného Milana Jurkase, který hrál v grind-doomové partě BENEVOLENCE. Poslouchali jsme společně tuny audiokazet plných black metalu a grindu a pár let spolu hráli. Za tu dobu jsme natočili jedno demo a odehráli pár koncertů. Celkově na toto období mám spoustu skvělých vzpomínek.

Někdy kolem roku 2004 jsem založil tehdy moderněji znějící bandu ABSOLUTEZERO, která dodnes funguje. Tehdy jsem byl ovlivněn moderní vlnou metalu a měl chuť pokusit se dohnat ten pomyslně rozjetý vlak. Dnes už to ale všechno vidím přeci jen trochu jinak (smích).

Pokud vím, strávil jsi před příchodem k FORGOTTEN SILENCE několik let pracovně v Anglii. Proč ses rozhodl vyrazit za prací zrovna tam a jak se ti tam líbilo? Budeš se tam občas vracet? Také by mě zajímalo, zda ses tam nějak hudebně angažoval třeba s nějakou místní kapelou. Nebo jsi měl po celou tu dobu hudební přestávku? Na desce i na koncertech totiž působíš dost vyzpívaně a nechce se mi věřit, že by sis dával tak dlouhou pauzu…

V roce 2007 jsem se rozhodl zkusit svoje štěstí v Anglii, nasedl na letadlo a frčel do země zaslíbené. Anglie byla dobrá životní zkušenost, mám tam spoustu dobrých přátel a moře oblíbených míst včetně Brightonu, o kterém pojednává skladba "Translucide" z nové desky. Vcelku dost jsem po ostrově cestoval, navštěvoval památky, hrady, opuštěné pláže a samozřejmě chodil na koncerty. Co se týče mé hudební přestávky, tak to úplně přestávka nebyla. Jamoval jsem s různými neznámými, ale pro mě zajímavými muzikanty a piloval angličtinu. Anglie je zajímavé místo, ale vracet se tam už nehodlám. Je totiž určitě i spousta dalších zajímavých míst. Co třeba Austrálie? (smích).

Jak sis sedl s ostatními členy kapely? Je to spíš profesionální spolupráce, nebo bys kluky už označil za své přátele a rozumíš si s nimi i lidsky? Jak bys jednotlivé spoluhráče popsal?

Každý z nás je naprosto odlišná bytost. Jsem za to rád, protože za takových podmínek můžeš vytvářet úplně nové hudební dimenze. Čepa je takový zvláštní lesní muž, se kterým člověk může pokuřovat jednu dýmku za druhou a hrát na bonga v rytmu deště až do rána. Hynek je zase takový precizní pan profesor s kytarou, se kterým tolik dýmek nevykouříš (smích). S Medvědem trávíme čas převážně v našem oblíbeném podniku Toscana (smích) a na koncertech. Marty je moc fajn člověk a Krusty zastává roli šedé eminence. Jsou to úžasní lidé a jsem rád, že se naše příběhy tak dobře setkaly.

Jaká hudba je tvému srdci nejbližší a jaké desky máš nejraději?

Momentálně nejvíc jedu Devina Townsenda a "Ghost", LEPROUS, SEPTICFLESH, BEHEMOTH a všechny desky EMPEROR a NILE. Když chci vydechnout, dám si klasiku, nejčastěji Ludwiga van Beethovena nebo Mozarta. A když si jdu zaskákat na bajku, tak HATEBREED a MESHUGGAH.

Medvěd

Ahoj, spolu s Krustym tvoříte nerozlučnou dvojici a jádro kapely od jejího počátku. Jak vzpomínáš na samotné počátky seskupení? Jak jste se vlastně tehdy dali dohromady?

Stalo se tak v naší společné zkušebně v Rosicích na zámku, kde Krusty působil v kapele REMEMBRANCE a já v SAX. Odešel nám tehdy basák Měchura a my ani nemuseli moc řešit, kdo ho zastoupí, páč Krusty byl první na ráně. Na společných alko večírcích jsme si posléze padli do noty a náruče. Potom už chyběl jen krůček k založení FORGOTTEN SILENCE.

Jaké okamžiky v historii kapely považuješ za zásadní? Nastala někdy chvíle, kdy jste to už chtěli zabalit? Například během natáčení a vydání alba "Ka Ba Ach", kdy se vám začala rozpadat sestava a odešla mimo jiné i zpěvačka Hanča Nogolová, která do té doby tvář kapely výrazně spoluutvářela? Jak vzpomínáš na tohle období?

Myslím, že žádné zásadní rozhodování nás nikdy nepotkalo a o konečném řešení jsme také nikdy nepřemýšleli.

Ženské v kapele byly z mého pohledu vždycky problém. Teď už si v naší muzice dámu prostě nedovedu představit. Je to jen o zbytečných komplikacích - ať už v muzice samotný, tak i v osobních vztazích. Stačí, že teď máme v sestavě dvě položeny: Hyenu a Satyra (smích). Jinak všechna období FORGOTTEN SILENCE jsem si užil a užívám i nadále…

Jak se zdá, je tvému srdci blízký thrash metal. V minulosti ses objevil v sestavě SAX a následně vdechl život své kapele CHATEAU. Jak to s tímhle projektem vlastně vypadá? Plánuješ nějaké pokračování?

Založili jsme SAX v roce 1984 společně s Měchurou a Miloňem. Po hudebním tápání jsme objevili SLAYER a bylo rozhodnuto. Postupem času přišlo ovlivnění kapelami jako XENTRIX, NUCLEAR ASSAULT, SEPULTURA, OVERKILL apod. a dotvářela se naše thrashová podoba. Když už byl thrash na ústupu, já ho nikdy neopustil. To je milenka na celý život! Ve FORGOTTEN SILENCE jsem si tedy po čase udělal radost a nadělil si dárek v podobě CHATEAU. Přemýšlel jsem o pokračování, kde byl tématicky zamýšlen komiks Čtyřlístek, ale nějak na to není čas a moje lenost tomu zatím taky není nakloněna.

Sleduješ dění na tuzemské hudební scéně? Oslovilo tě zde poslední dobou něco?

Překvapili mě RADIOLOKÁTOR, kteří předělali SAX. To jsem opravdu nečekal. Jinak máme super vztah třeba s Brunem a HYPNOS, INGROWING, PIGSTY nebo ANIMÉ.

Jaká hudba je tvému srdci nejbližší a jaké desky máš nejraději?

Kromě thrashe, o kterém jsme se bavili už výše, mě Krusty postupem času naučil poslouchat spoustu různé muziky a doufám, že i já ho něčím nakazil. Thrash sice stále poslouchám, ale už to není "jen ten thrash". K tomu si s chutí zakousnu třeba Madonnu, YES, A-HA, ATOMIC ROOSTER, RUSH, MAYHEM, CLANNAD, THE CULT, VADER, MARDUK, MARILLION, STYX, URIAH HEEP, FAITH NO MORE nebo MESHUGGAH…

Hyenik

Ahoj, Hyeniku. Stejně jako Satyr jsi i ty novým přírůstkem v kapele. Zeptám se tedy i tebe, jak ses k FORGOTTEN SILENCE vlastně dostal? Předpokládám, že velký vliv na to měl společný sedmipalec s tvým projektem CHIASMATIC. Nebo jste o spolupráci uvažovali již dříve?

Nevím, jaký měl vliv sedmipalec. S Krustym jsem byl v kontaktu už dlouhá léta před tím (pod stůl spadl např. projekt "Acoustic G3" s Ashokem z ROOT a Štětináčem z kapely RUDÉ KOSTRY, kde měl jakožto zasloužilá hvězda držet basu). 

Nicméně jsem byl totálně šokován, a kdo by taky nebyl, kdyby se po pěti letech v zahraničí (a tedy fungování v podstatě úplně mimo český underground), zjevil na ostravském Xmassu, ještě si ani nestihl sundat zimní bundu a odmlžit brýle, takže pouze rozostřeně vnímal Medvěda, hrnoucího se k němu jako nejlepší kámoš (předtím jste s ním prohodili asi tři věty v životě) se slovy: "Mám pro tebe neodolatelnou nabídku, budeš kytarista FORGOTTEN SILENCE!". A hned mě za ruku táhl k Mártymu: "Představuju ti nového kytaristu FORGOTTEN SILENCE!". Nakonec jsem se tedy asi po třech měsících pečlivého zvažování, upřesňování vizí a souběhu dalších okolností, rozhodl tuto velkou výzvu přijmout. Říkám si: "OK, na stará kolena si teda zkusím i ten art-rock…". A jako první song jsem dostal "Aalborg" (smích).

Jak to vlastně vypadá s tvými bočními projekty? V roce 2006 jsi natočil velmi ambiciózní EP "Nodfyr" s projektem PALADRAN, plánoval jsi velkolepý debut "Dřevěný Oheň" a po dlouhých šesti letech je stále ticho po pěšině. Dočkáme se tedy vůbec někdy avizované prvotiny, nebo jsi projekt už definitivně uložil k ledu? A jak to vypadá s CHIASMATIC? Šlo jen o jednorázový projekt pro sedmipalec s FORGOTTEN SILENCE, nebo bude i nějaké pokračování?

PALADRAN se právě probouzí z hibernace, kterou zapříčinily záležitosti pracovní, zdravotní, finanční, bytové, rodinné a taky FORGOTTEN SILENCE (smích). Zrovna včera jsme dolaďovali melodické linky obskurních středověkých nástrojů do songu "Chorovod". Teď se konečně probojovalo na čelo fronty mých úkolů EP "Need-fire" (které je téměř dokončeno) a velká deska "Dřevěný oheň" je už přibližně ze tří čtvrtin natočená. Termín žádný slibovat nebudu, ale dočkáte se… (smích)

Jako certifikovaný projektový "moneyžer" pak projektuju nejen v práci, ale i ve volném čase: Po 13 letech se odehrál reunion mojí první kapelky SYMFONICKÁ DÁSEŇ a točí se vzpomínkové album "Pohrobek Live! 96-99", hrávám sólové koncerty a přednáším jako Dr.Hyenik, těsně před startem je heroic pagan projekt AEGLAECA, stejně jako stoner brakové DAKOIT-KOMANDO, u obou se budou točit EP. Dále si průběžně drnkám jednu interesantní "metalovou" operku, připravuju se na produkci nahrávky symforockového tělesa ILLEGAL ORCHESTRA a nahrávám spousty ukázek preampů Salvation Mods, což mi sice bere spoustu času, ale můžu si zas zahrát oblíbené pecky i bez zakládání revivalů (smích). A vzhledem k tomu, že na tyto věcičky začali hrát např. SMASHING PUMPKINS nebo ACCEPT, tak tato práce má také smysl. CHIASMATIC čeká, až bude trochu času, s pokračováním ale počítáme…

Ještě pořád to vypadá jako ticho po pěšině? Třetinu mého života už dlouho tvoří hudba a kromě rodiny a práce už mi na nic jiného moc času nezbývá.

Tvému srdci je očividně velmi blízká folklórní hudba. O tom svědčí jak výše zmíněné projekty, tak i tvé chvilkové působení v SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. Co tě na folku tak fascinuje? Chtěl bys v budoucnu tyto vlivy propašovat i do tvorby FORGOTTEN SILENCE, nebo ti k tomu postačí boční projekty?

Krásná ukázka relativity času, jednou je šest let dlouhých a podruhé dva a půl roku chvilka (smích). Ale ano, folklór je velká část mého projevu (při jamování mi bylo vyčítáno, že to svoje "ejchuchu" propašuju i do Hendrixe), ale nikoli nezbytná. Stejně tak mám rád akustickou hudbu (v ČR nazývanou folk) nebo hutné riffování. Ja jsem byl vždycky vyosený. Příliš tvrdý pro kotlíkáře - příliš měkký pro metloše a už to tak zůstane. Etno mě oslovilo svojí netradiční melodikou, navýsost komplikovanými a přitom pořád tanečními rytmy i milovanými dur/mollovými harmonickými zlomy. Láká mě posouvat tento prastarý základ zvukově a aranžérsky do modernějších podob.

Do projevu FORGOTTEN SILENCE ovšem valašské juchačky nepatří a na tohle téma je povoleno pouze vtipkovat. Do kapely jsem přišel jako kytarista, ne jako folklorista. Je to spíš naopak. Nechávám na sebe působit tu záplavu nových vlivů a svojí hrou se pouze snažím podtrhnout avantgardního ducha FORGOTTEN SILENCE, ostatně za 20 let myslím už dostatečně vyprofilovaného.

Poslouchal jsi i starší desky FORGOTTEN SILENCE? Jak se ti líbí a jakého máš mezi nimi favorita?

Tvorbu FORGOTTEN SILENCE jsem znal samozřejmě dobře a oceňoval jsem tu divokou nespoutanost, která přesto všechno nějak záhadně držela docela pohromadě.

Za celkovou sevřenost výrazu, zajímavý koncept, etno názvuky (a konečně i obal!), bych jmenoval "Ka Ba Ach", ale i na všech ostatních mám svoje oblíbené kousky…

Jaká hudba je tvému srdci nejbližší a jaké desky máš nejraději?

Hudba pro mě musí mít energii! Jaká je její forma, to už záleží i na mém rozpoložení a náladě. Je jasné, že já jsem hodně vybíravý ptáček, ale nejvíc si považuju mnohovrstevnatých kompozic, uvnitř složitých, s možností objevovat stále nové detaily a přitom navenek šlapajících a zdánlivě jednoduše působících. Když se přidá atmosféra, příběh, pozadí a nadhled, tak si chrochtám. Mé stupně vítězů už se dlouho nezměnily, i když se na ně soustavně snaží dostat Devin nebo občas vystřelí nějaká hvězdička jako RITUAL, tyto kousky si pořád drží pozice: 1. WALTARI "Yeah! Yeah! Die! Die!" - tam je úplně všechno! A ještě něco navíc…, 2. Vlasta Redl "Na výletě" - opravdové emoce a písně o lásce, které nejsou zoufale trapné, 3. SADIST "Tribe" - techno death plus líbivý guitar hero? Pralesní atmosféra? Metal bez kytary?

"Nejčerstvější" deska, která mě úplně dostala, byl FROST* "Milliontown", což už nějaký ten pátek bude a přestože pořád poslouchám dost novinek, v mém pokročilém věku už nelze čekat nějaké převratné změny (smích).

Odkazy:
bandzone.cz/paladran
bandzone.cz/chiasmatic
bandzone.cz/symfonickadasen
bandzone.cz/illegalorchestra
www.facebook.com/salvationmods

Marty

Ahoj, historie tvého působení ve FORGOTTEN SILENCE je trochu komplikovanější. V kapele jsi působil už v jejích počátcích a nahrál si s ní i kultovní desku "Thots". Proč jsi vlastně tehdy sestavu opustil? A co tě přimělo se po několika letech zase vrátit zpět?

Co se týče mého odchodu na podzim 1996, v mém životě se tehdy odehrála řada změn, která se mnou vcelku psychicky zamávala. Metal jsem v té době moc nedával a tak jsem to zabalil. Návrat zpět? Na tuto strunu nemáš brnkat, to se krásně povídá, akorát se rozepíšu… Psal se rok 2003, červen, kdy jsem potkal na koncertě YES v Praze jádro FORGOTTEN SILENCE. Velikány Krustyho a Medvu. Bylo to jistě znamení. Jdeš o přestávce koncertu artrockových model na vzduch a proti tobě kráčí modly metalového undergroundu (smích)... Chlapci stále krásní a z očí jim čiší art, metal, prog, psycho… Sedm let absentérie mne řádně navnadilo zajímat se o to, co tito chlapci dělají a co muzika. Za ty roky jsem trochu zprasnul, v mém životě se tehdy (opět) odehrávala řada změn, na krku rozvod, folkrockové muzicírování stagnovalo, FORGOTTEN SILENCE před očima a oboustranný zájem. A tak nazrál čas na to, zas dávat metal (smích). No a takové ty řeči, co si lidi v takových momentech říkají, jako "nedáme zas něco společnýho?" a pak je z toho prd, nevyšly naprázdno a už v srpnu jsme měli první sezení a já dostal kazetu s prazáklady "Kro Ni Ky", konkrétně opusu "Brighton", který jsem okamžitě začal prznit. A protože klukům se to líbilo, byl jsem zpět. Ano, "Kro Ni Ka" nakonec moc nebyl metal, ale to už jsme na poslední desce poléčili…

 

Řekl bych, že tvá hra výrazně zvuk FORGOTTEN SILENCE ovlivnila především na albu "Kro Ni Ka", ale ve velké míře i na novince. Dostáváš tedy dostatek skladatelského prostoru? Jak bys charakterizoval svoji pozici v kapele?

Má hra na "Kro Ni Ce" byla dost určována mým tehdejším jediným kusem klávesového hardware, zvukově tedy určitě. A taky jsem tehdy dost ležel v GENTLE GIANT, YES a tak podobně, což se jistojistě promítlo do cítění a hudebního projevu. Takže elektrické piano a "á la Hammond" byly hlavní stavební kameny. V mixu to pak beztak omylem víc vytáhli a bylo vymalováno (smích).

Skladatelského prostoru dostávám dost, subjektivně to takhle vnímám. Když ten pocit nemám, tak si ten prostor prostě beru. No a občas se do toho "blahosklonně nevměšuji" (smích). Skladatelský proces, demokracie, pseudodemokracie, Krustyho niterná vetující despocie, totálně odlišné hudební vyjadřování každého člena kapely… To všechno na FORGOTTEN SILENCE miluju. Vnímám to tak, že si vlastně můžeme každý dělat to, co chceme a přitom se většinou najde společná řeč, jak z toho udělat uzavřený a fungující celek. Někdy tvořím klávesové a samplové party do téměř hotové věci (případ "Tumulus") a někdy přinesu námět celé pasáže buď do nové, nebo rozdělané věci, a to někdy i s představou, co zhruba by mohly hrát ostatní nástroje. Někdy je to jen náčrt klapek, s nímž pak všichni společně pracujeme.

Má pozice v kapele, hmm, hmm.... To by snad uměl zodpovědět líp kdokoliv z jiných členů, hlavně principál. Já se vnímám jako klávesák, který má to štěstí, že po něm nikdo nechce "držet kila na ten smyčcovej rejstřík" a může plnohodnotně spoluvytvářet hudbu, která ho sakra baví.

Abych byl upřímný, jsi asi jediný člen kapely, o kterém lze těžko najít nějaké informace. Zajímalo by mě především, zda se věnuješ hudbě i mimo FORGOTTEN SILENCE. Působíš nebo jsi působil i v jiných hudebních seskupeních? Mohl bys nám o sobě něco málo prozradit, aspoň co se týká tvého hudebního života?

Můj hudební život? Hudba je můj život - "tru blad in maj vejns". A cpu si ji všude, kam to jde. Nevydržím bez toho ani den. Jo, je to velkohubá věta. Mám to asi podobně jako Krusty – hudba člověka nikdy neopustí, nikdy ho nezklame. Snažím se "nenápadně", "mimoděk" a "jakože náhodou" hudbu cpát i svým dvěma synům. Do mé paměti jsou zlatým písmem vryty momenty, kdy po mně sami začali požadovat puštění "Hold Your Fire" od RUSH. Jejich přemlouvání, ať si jdeme pustit nějakou desku, je jako svěží jarní déšť v naší zahradě, nemá to prostě chybu. Mě to vše formuje od momentu, co jsem přestal lepit papírová nádraží a městskou památkovou rezervaci a to už je tak 22 let. Jednak jsem začal muziku dost vnímat a sám se po ní pídit - nahrávat kazety z CD, spouzet po půjčovnách a knihovnách, a druhak jsem začal hrát na klavír. Mladší sestru jsem povinně musel vodit do klavíru a tak jsem si na něj v učebně taky hrábnul a chytlo mě to. Tím, že jsem samouk, jsem nemusel absolvovat tunu věcí, co by mne od hraní nejspíš odradily. A tak hraju dodnes. Po odluce od FORGOTTEN SILENCE v temnotě poloviny devadesátých let jsem hrál 7 let ve folkrockové kapele RYBY. To bylo taky fajn, každopádně se tam ale člověk hudebně tolik nevyřádil. No a v posledních letech jsem dělal na poslední řadovku klapky a pak pár let hrál s MEMORIÍ. To bylo taky fajn. No a ještě na předposlední řadovku klapky LIVEEVIL. Nějaká výpomoc HYPNOSU a taky ZEMĚŽLUČI - dělat hammondky do punku (smích). Ano, i to bylo fajn…

Tvoje klávesová hra mě fascinuje a evokuje mi především progresivní a jazz-rockové skvosty ze 70. let. Je to cílená inspirace? Jaký máš k této hudbě vztah?

Inspirace je to určitě a určitě "získaná". Přiznávám, že mne často nebaví Dur a Moll a ejhle, mezi palec a prostředník se napere ukazovák a pak už lezou ty pro mne zajímavé akordy a feelingy. Chápej, cíleně se o to nesnažím, ono to tak nějak často prostě vyleze (smích). Občas se ale prostě stane, že si řeknu: "Tak a sem dáme nějaké tvrdší elektronické agresivní zvuky". Kroutím a zkouším, v krvi to furt není… A ejhle, nakonec co? Nejlépe tam sedí řádně zkreslené elektrické piano (smích). A jen dodávám, vzhledem k poměrně častým přirovnáváním k těmto tělesům, že FERMATU ani COLLEGIUM MUSICUM jsem v životě neslyšel.

K hudbě 70. let mám velmi pozitivní vztah, v té době vznikla fůra dodnes zásadní muziky, z níž pořád vychází i hodně kapel současných. Myslím, že to bylo spolu s druhou půlkou šedesátých let jedno z hudebně nejotevřenějších a nejvstřícnějších období. Posluchači byli ochotní naslouchat novým postupům, měli uši otevřené - naladěné nejen na krátké singly, ale i schopné navnímat a ocenit i dlouhé kompozice. Velmi specifická doba. Přijde mi ale dobré dodat, že každé desetiletí považuji za přínosné a objevné, každé jiným způsobem. Kvanta dobré muziky se dělala i v často zavrhovaných 80.letech minulého století. New Wave, krásné počátky ještě neohrabaného digitálního samplingu a jeho užití v hudbě, špičkové producentské počiny jak v popové tak i metalové hudbě… Neodvrhuju vůbec nic a byť jsou sedmdesátky velmi výrazná éra, určitě se na ně neomezuji.

Jaká hudba je tvému srdci nejbližší a jaké desky máš nejraději?

No, moc nemusím šelak, nějak to ten diamantový hrot nebere, nejraději mám tedy vinyl a to, Krusty promine, černý (smích). Nevěřil bys, jak umí většina picture disků slyšitelně víc hučet než kvalitní černý vinyl, obzvláště z várek Polydoru ze 70. let. Ptal ses ale možná na něco jiného a tak zkusím projet palici a poždímat to, co mám nejraději. Jsem ale nejméně metalový člen FORGOTTEN SILENCE. Vlastně je pro mne s podivem, že mne velmi baví hrát to, co hrajeme a přitom mít doma cca 10 metalových desek a znát jich jen o pár víc. Na Brutal Assaultu si připadám občas nepatřičně, protože mne v programu zaujmou tak dvě či tři jména. Ale to prostředí, lidi, atmosféra… Má to celé včetně té tuny nářezu kouzlo jako máloco. Metal mi ale nejbližší není. Žánry jsou mi fuk, poslouchám rock, pop, jazz, cokoliv…

Vyrostl jsem na Oldfieldovi, alba "Ommadawn" a "Amarok" budiž navždy v mé Top 100, a to velmi vysoko. Do výšin vynáším téměř vše od GENTLE GIANT, album "The Power And The Glory" je pro mne asi úplný vrchol art rocku. Mám rád cokoliv od THE DOORS, zvláštní místo má pro mne deska vymykající se z ostatních řadovek – "The Soft Parade". Z metalu starý CYNIC "Focus", PESTILENCE "Spheres". Naprostý poklad je deska Becka "Sea Change". V současné době tíhnu dost k psychedelické elektronice, elektronickému popu. Hodně jedu v MGMT, konkrétně deska "Oracular Spectacular". Mám rád francouzské duo AIR, kus 10.000 Hz legend a taky POCKET SYMPHONY. Ujíždím na Philipu Glassovi, trio oper "Einstein On The Brach", "Satyagraha" a "Akhnaten" a album "Songs From Liquid Days". A naprosto vše od STEREOLABU - kdybych měl vypíchnout srdcové album, tak asi "Cobra And Phases Group Play Voltage In The Milky Night". A to už asi stačí (smích).

Čepa

Ahoj, v sestavě FORGOTTEN SILENCE ses objevil poprvé na EP "Bya Bamahe Neem". Jak ses tehdy ke kapele dostal?

Setkání s FORGOTTEN SILENCE bylo víceméně osudové. V době, kdy kapela vydala dvojalbum "Senyaan", které jsem slyšel u kamaráda, mi bylo okamžitě víceméně jasné, že tohle je přesně to, co chci dělat. Ovšem mé hráčské schopnosti v té době byly hrubě pod prahem přijatelnosti, takže když jsem se dozvěděl, že kapela shání bicmena a možnost spolupráce byla možná, nelenil jsem a okamžitě začal pilovat. Pak jsem Krustymu napsal písemnou žádost, padla první zkouška a už to jelo…

Kromě FORGOTTEN SILENCE bubnuješ i v další špičkové tuzemské kapele ADOR DORATH, kde působíš od ceněné desky "Symbols". Jak ses dostal k nim? Poslední album kapele vyšlo před čtyřmi lety. Připravuje se už jeho nástupce?

S ADOR DORATH se vše seběhlo tak, že jsem jeden čas hledal nějakého schopného kytaristu a do cesty mi byl mimo jiné jaksi osudově předsunut přes jednoho známého Kamil Pfeffer z ADOR DORATH, který se zrovna v té době stěhoval s rodinou do Jívové blízko Olomouce. S Kamilem jsme nazkoušeli jen pár věcí a on se opět odstěhoval zpátky do Těšína. Brzy na to ale odjel bývalý bicmen ADOR DORATH Michal do Kanady, takže když Kamil přišel s nabídkou, jestli bych nevzal jeho post, bylo mi samozřejmě velkou ctí a výzvou tuhle nabídku okusit a zašmakovalo mi to (smích).

Co se týče nové tvorby, máme asi čtyři věci rozpracované, ale momentálně nejsme schopni přes pracovní záležitosti ani nazkoušet playlist, natož tak makat na nových věcech. Mohu ale říct, že se budeme snažit jít už konečně nějakým novým směrem, pokud to tedy půjde…

Kromě FORGOTTEN SILENCE a ADOR DORATH působíš ještě v obskurním seskupení BREUGEL CORPORATION či v hard rock/bigbítových GENHARMONY, což jsou víceméně spíše amatérské záležitosti. Lze to vnímat jako jakýsi protipól? Předpokládám, že tyhle projekty jsou spíš o zábavě, co ti vlastně dávají?

Tak pro mě je všeobecně zábava dělat hudbu, ať už jde o profi nebo amatérské záležitosti. Je mi to v podstatě fuk. Třeba GENHARMONY byla moje úplně první a kompletní skupina a dodnes se občas sejdem s tím, že bychom se mohli ještě trochu připomenout, poněvadž máme nějaké otevřené nápady a hlavně stále chuť vymýšlet. BREUGEL CORPORATION je v zásadě spolupráce s profesorem Canou, což spočívá spíše v lítání po lesích s folkloristickými nástroji a objevování skryté dimenze vesmíru, což je pro mě nesmírným přínosem i způsobem seberealizace. Možná si někdo ťukne na čelo, ale já takto žiju už léta páně (smích)…

Odkdy hraješ na bicí a proč ses rozhodl zrovna pro tento nástroj? Ve FORGOTTEN SILENCE máš poměrně složité party, baví tě komplikovanější věci? Jak se ti hrají skladby z novinky naživo?

Hraju zhruba od roku 1996. První kontakt s bicí soupravou jsem zažil na internátě v Rousínově, kde byla erární zkušebna a já navštívil tamní hráče v akci. V tom momentě mě učarovaly bicí, jak do toho ten týpek mlátil. Strašně jsem se tomu smál, protože se mi to prostě neskutečně líbilo, ale on si asi myslel, že se směji jemu, tak mě vyhodili (smích). Pak už třeťáci vypadli, tak jsem tam začal řádit já a zůstalo mi to doposud.

Ano, dá se říct, že mám rád v hudbě komplikace, ale "ocáď pocáď" (smích). Nesmí toho být přehršel a musí to mít hlavu a patu. A jak se mi hrají věci z "La Grande Bouffe" naživo? No, jak kdy (smích)… Když mi zvukově všechno dobře sedne, nezlobí computer a nejsem po opici, tak je to super!

Jaká hudba je tvému srdci nejbližší a jaké desky máš nejraději?

Z hudby je toho mnoho a je to velmi rozdílné. Co se týče metalu, mám rád takové cosmo teatrální kapely jako ARCTURUS, VULTURE INDUSTRIES, SOLEFALD, staré COVENANT, pak IHSAHN, BATHORY, WANING, DRAWN, ENSLAVED, MOONSORROW, NEGURA BUNGET, ale také TOOL, PORCUPINE TREE nebo ANATHEMA… A moje top deska je asi "The Sham Mirrors" od ARCTURUS.

Odkazy:
www.forgottensilence.cz
Facebook

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

boovol23.09.12 | 13:00:38

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube