Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

THE SQUIRM

THE SQUIRM

Tuzemští THE SQUIRM, kteří staví na kombinaci rockové a elektronické hudby, patří již delší dobu k tomu nejlepšímu, co lze na naší scéně nalézt. To ostatně dokazuje i poslední řadový počin "Thru", vydaný na sklonku roku 2012. Při této příležitosti jsem oslovil hlavní mozek projektu Aleshe A.D., abych mu položil několik otázek…

Ahoj, Aleshi. Zatímco na předchozím albu "In A Decadent Apathy" se kromě tebe podílelo dalších osm dalších lidí, "Thru" už je spíše klasický one-man project, ke kterému sis tentokrát přizval jen tři hosty, kteří se postarali o programming u tří skladeb. Co tě k těmto změnám vedlo? Nemáš pocit, že je to trochu na úkor pestrosti materiálu, který byl na předchozí nahrávce o něco rozmanitější?

Musím říct, že mým záměrem nebylo dělat "Thru" úplně sám, ale není jednoduché zkoordinovat činnosti více osob tak, aby byla skladba a album dokončeno v přiměřené době. Na druhou stranu, výsledek více odráží mé pocity a to, co jsem chtěl vyjádřit. S albem "Thru" jsem spokojený stejně tak, jako s předchozíma dvěma alby THE SQUIRM.

Nové album "Thru" ses tentokrát rozhodl šířit nejen prostřednictvím free downloadu jako ta minulá, ale pro zájemce máš připravený i fyzický nosič. Co tě k tomuto rozhodnutí dovedlo a jak se kotouček prodává?

Ano, "Thru" je opět volně dostupné na internetu. K vydání CD mne přiměly reakce mých známých a fanoušků, kteří stále touží držet album v ruce. Dosvědčuje to i prodej CD, který vůbec není špatný, ač jsem si původně myslel, že půjde o ztrátovou akci. Samozřejmě, že počet stažení má nad CD nosičem větší převahu. Pokud jde o mne, tak uvažuji nad tím, že by některé budoucí album THE SQUIRM mohlo být i na vinylu. Nicméně jsem stejně stále věrný volnému stažení alba na internetu. V současnosti je to podle mého názoru nejspolehlivější forma, jak tvorbu nejlépe prezentovat co největšímu počtu posluchačů. Dnešní doba je už taková.

Ačkoliv na desce se prezentuješ jako jediný člen THE SQUIRM, na koncertech vystupuješ s ustálenou sestavou v čele s kytarovým mágem Karlem Voštou. Popsal bys nám trochu tyto své spoluhráče?

Tuhle otázku musím uvést na pravou míru. THE SQUIRM má dvě podoby fungování. Studiovou činnost vytvářím víceméně sám s občasnou spoluprací hostů a koncertní sestava se v průběhu let neustále měnila, až vykrystalizovala do současné podoby. Ze současných členů vedle mne na pódiu nejdéle stojí kytarista Karel Vošta (HELL PASO), se kterým se znám již šest let a skvěle si rozumíme. Neustále mne udivuje svou pracovitostí a fascinací kytarou, pro kterou žije. Naše spolupráce je ale limitována vzdáleností mezi Studénkou a Prahou a řekl bych i značnou vyhraněností našich stylů. Víťa Kyselá je velice šikovná hráčka na baskytaru a zpěvačka, která se mnou v THE SQUIRM hrála už dříve a které jsem vděčný za to, jak rychle se naučila svůj part při výpadku předchozího baskytaristy. Bubeník Vojta Seidler (CRASHPOINT) je velice kvalitní bubeník a zvukový mistr. Skvěle mezi nás zapadl, i když přišel jako poslední. Doufám, že současná sestava bude mít trvalejší charakter.

Budou pánové a dáma i nadále součástí výhradně živé prezentace projektu, nebo nevylučuješ, že bys je na dalším počinu zapojil i do skladatelského či aspoň nahrávacího procesu? Pokud mám správné informace, s Karlem Voštou už podobné koketování proběhlo, leč nakonec bez výsledku…

Byl bych velice rád, kdyby se nám podařilo příští album nahrávat společně jako kapela.

Rád bych také, aby se všichni spoluhráči více podíleli na tvorbě. Snad tedy do budoucna překonáme časovou tíseň a prostorovou vzdálenost.

Libuješ si ve videoklipech, k novince zatím vyšel jen jeden – "The Night Is A Black Veil". Plánuješ natočit ještě nějaké další?

Videoklipy jsou příjemným zpestřením a další možnou formou prezentace kapely. První videoklip z alba "Thru" je k "The Night Is A Black Veil" a je už nějaký čas k vidění na internetu. V plánu je ještě videoklip k titulní skladbě "Thru". Uvidíme, jestli se nám podaří jej zrealizovat.

Na vynikajícím sólovém debutu Karla Vošty "Three Dots…", který vyšel zhruba před rokem sis pěvecky zahostoval. Jak se ti tvorba kolegy zamlouvá?

Karel je vynikající skladatel a interpret. Jeho deska "Three Dots…" byla koneckonců nominována jako "Objev roku 2011" v anketě Břitva . Těším se na jeho další samostatné projekty, i když současně doufám, že mu nevezmou ještě více času a chuti podílet se na tvorbě a koncertování s THE SQUIRM.

Co se týká živého vystupování, ještě při našem posledním rozhovoru THE SQUIRM fungovali výhradně jako studiový projekt a ohledně nějaké koncertní činnosti ses vyjadřoval spíš skepticky. Nakonec se ti ale podařilo dát vše slušně do pohybu a zahrát si na mnoha akcích, často s velmi zajímavými interprety. Jak se tahle zásadní změna odehrála? Jak si koncertování užíváš? A na jaké vystoupení vzpomínáš nejraději?

Koncertování je skvělé. Vždy jsem rád hrál na podiu a měl přímý kontakt se spoluhráči a diváky. Jak jsem ale uváděl už výše, kapela má problém, aby se vůbec sešla na jednom místě. Členové pocházejí z různých míst, mají svou práci, rodiny, další hudební aktivity a hraní v THE SQUIRM je pro ně zábavou. Rád vzpomínám na všechna vystoupení. Každý koncert je neopakovatelný svou atmosférou, diváky a koneckonců i nenadálými situacemi, se kterými si tu a tam musíme poradit.

Tohle je možná poněkud obligátní otázka, ale s kým by sis nejraději zahrál na jednom pódiu ze zahraniční a z české scény?

To je těžké konkretizovat. Na české i zahraniční scéně je spousta fantastických lidí a kapel, se kterými bych si zahrál velice rád. Znovu a velice rád bych si zahrál například se SUNSHINE, s jehož některými členy mne pojí kamarádský vztah. Jejich muzika mě oslovila od úplných počátků a dodnes se mi moc líbí. Tohle přání se mi ale letos už splnilo na každoročním hudebním festivalu "Červnová noc 2" ve Studénce.

Nedávno ses účastnil výročního koncertu tuzemské metalové legendy ROOT v Brně na Melodce. Jaké bylo si s kluky po tolika letech zahrát? Jak se vlastně díváš na vývoj ROOT po tvém odchodu po vydání "The Book"?

Výroční koncert "25 Years In Hell" byl vynikající. A pro mne byl bezesporu velice příjemný pocit, stát znovu na pódiu s kapelou ROOT. I když se naše cesty před lety rozešly, zůstali jsme i nadále dobrými přáteli. ROOT svojí tvorbou ovlivnili spousty kapel, jak na domácí půdě, tak i v zahraničí. Přesto, že už několik let metal neposlouchám, tak si jejich nové počiny vždy rád poslechnu. ROOT ve mě zakořenil hluboko a je to velice zásadní kapitola v mém životě. To každopádně.

Jsi člověkem, který hudbou zjevně dost žije. Máš ale i nějaké mimohudební aktivity? Co dělá ve svém volném čase Alesh A.D., když se zrovna nevěnuje muzice?

Ano, muzika jako taková mne provází po celý život a neobávám se, že by tomu mohlo být někdy jinak. Psaní textů, skládání hudby, nahrávání a vše okolo je pro mne droga, jakýsi únik ze všední reality do svého vlastního světa. Krom muziky mám jako asi většina lidí své zaměstnání, které mě živí. Jiné aktivity nemám, takže pokud se zrovna muzice nevěnuji, "relaxuji po svém", jednoduše řečeno.

Budeš se věnovat výhradně THE SQUIRM, nebo se rýsují i jiné projekty?

THE SQUIRM je pro mě prioritní záležitostí a momentálně necítím potřebu být součástí dalších projektů, do kterých je zapotřebí investovat svoji energii, nápady a v neposlední řadě čas.

A co plány do budoucna? Budeš další desku opět natáčet v drtivé většině sám, nebo si tentokrát opět přizveš více lidí? Vím, že "Thru" je venku teprve chvíli, rýsují se ale už nějaké skladby nebo jejich základy pro následující počin?

Tvořit muziku je pro mne stejně přirozené jako mluvení. V hlavě se mi už rodí nápady na příští album. Jsem otevřený i jakýmkoliv nápadům svých spoluhráčů a kolegů. Byl bych rád, kdyby se více zapojili do fungování THE SQUIRM a tvorby nového alba. Uvidíme, jak se věci vyvinou. To všechno ukáže čas. Všem čtenářům Abyss zinu přeju hodně štěstí do roku 2013 a spoustu kvalitní muziky.

Odkaz:
bandzone.cz/thesquirm

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube