Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

ČAD - Podstatné je, aby pesničky žili medzi ľuďmi

ČAD - Podstatné je, aby pesničky žili medzi ľuďmi

Slovenskou kapelu ČAD asi není nutné nějak moc představovat. Hrají spoustu let a na kontě mají hromadu nahrávek. Tou poslední je album "Ťažký kov", která je víc než vydařená a nedávno znovu vyšla pod Obscene prod. Taky se známe už nějaký ten pátek, tak proč probírat vzdálenou minulost, když v nedaleké se toho stalo taky dost. Za kapelu odpovídal Pišta Vandal.

Zdar! Tak jak to jde na slunném jihu?

Dobre sa darí. Pohoda a rokenrol, čo ti budem hovoriť…

Aktuálně vám vyšlo koncem loňského roku split LP s krajany ABORTION. Zatímco oni na desku umístili nové skladby, vy jste tam dali tři roky starý materiál Súkromná vojna. Proč? Původně to snad mělo být všechno jinak, jen EP...

Ten náš materiál už mal vyjsť dávno. Najprv ako split s ADACTA, potom ako split s GREEN MONKEY, potom sme to ešte s dvoma kapelami dohadovali. No nič z toho nebolo, lebo okrem nás nebol nikto nič schopný nahrať. Vydať to samostatne sa nám nechcelo. Nakoniec sme sa dohodli s bojovníkmi z ABORTION a sme radi, že to Kaktus Rarach (Rarach Katus records – pozn. autor) vydal.

V roce 2012 jste získali hudební ocenění za vaše poslední album Ťažký kov. Řekni nám, co to je za soutěž / anketu, jaké má ohlasy a tak vůbec… Co vám to může přinést do budoucna?

Radio FM (je to štvrtý okruh Slovenského rozhlasu) udeľuje cenu Radiohead Awards. Doteraz tam boli len hipisácke a poprockové kapely – tzv. alternatíva. V lani tam chalani z Metalopolisu pretlačili aj kategóriu Hard & Heavy. Nominovali nás do nej kritici a potom hlasovali poslucháči. No a motyka vystrelila a vyhrali sme to. Tešíme sa z toho jak draci a ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili.

Součástí předávání byl přímý přenos ve Slovenské televizi (!), kde jste zahráli naživo. Jak to probíhalo, kolik jste na tom strávili času, zvuk, ohlasy, reakce… Zajímá mě úplně všechno.

Boli sme z toho nervózni, jak sa hovorí – zastrúhaný vlas by si nám do rici nestrčil, hehe. Bez ohľadu na to, či by sme to vyhrali alebo nie, mali sme tam hrať v rámci programu. Zo všetkých hard&heavy nominovaných kapiel sme jediní spievali po slovensky a samozrejme sme mali najlepšie songy (hehe), tak tvorcovia programu oslovili nás. Bola generálka deň dopredu, potom bola ďalšia generálka tesne pred vysielaním a potom sa išlo naostro. Zvukovo na pódiu to bolo podivné, kamery robili nájazdy a svetlá žiarili. Keď sme spustili, bolo to akoby si do práčky vysypal kopu kameňov a zapol odstredivku na maximálne obrátky. Malo to nečakane veľký ohlas u divákov, aj novinárov. Konečne si ľudia, ktorí vnímali len hiphop a vyprchanú alternatívu všimli, že tu existuje aj iná scéna. Scéna extrémnej muziky, scéna, ktorá má silu jak sviňa! Vážime si, že sme sa na tom mohli spolupodieľať.

Dalšími ze zajímavých míst, kde jste si zahráli, byl třeba rozhlas, koncert pro bezdomovce nebo přímo na rušné ulici. K tomu došlo jak? Jak probíhaly tyhle akce? Ty vole, vidět výrazy lidí sedících v právě projíždějící tramvaji, to musí být síla!

Kamoši došli s projektom Hudba mesta pre noviny SME a ich internetovú telku. Že kapely všetkých štýlov budú hrať na neobvyklých miestach. My sme hrali na Obchodnej ulici v centre Bratislavy. Bolo to neohlásené, prišli aj policajti, tak sme to museli zbaliť, ale jedna pesnička sa predsa len podarila. Najlepšie na tom bolo, že nás prišli podporiť kamoši, takže sme tam neboli opustení a sami. Chlape, malo to za dva dni nejakých 50.000 pozretí, takže paráda.

V rozhlase to bola zasa iná skúsenosť, lebo tam je brutálne kvalitné prostredie toho koncertného štúdia. Takáto extrémna muzika tam znela prvýkrát a bolo to super.

A Vagabundi houmlesákom, to je naša benefičná akcia na podporu jedného útulku pre ľudí. Vyzbierali sme vyše 1.300 eur. Všetky kapely hrali bez nároku na čokoľvek, dokonca aj my sme si kúpili lístky. Punk má veľké srdce, teraz sa to znova potvrdilo.

Poslední album "Ťažký kov" jste se vydali nahrávat do Shaarku. Proč padla volba na toto studio? A jaká je momentální situace ohledně studií na Slovensku?

Do Shaarku chodíme radi, lebo Peter a Pavel sú kurvadobrí chlapi. Sú to profíci, nežmýkajú z teba peniaze a je s nimi sranda. Morava je Morava, tam je tá starobylá atmosféra a lesy a háje a cerky jak obrázky! Čo sa týka nahrávacích štúdií na Slovensku, tak je tu pár maniakov, ktorí to robia dobre. Plno kapiel si robí nahrávky v garáži a sú tiež OK. Napríklad je teraz fajn štúdio 999, alebo Morpheus. Mne osobne sa však zdajú drahé (na to aké majú portfolio). V Shaarku je to od ROOT, cez ARGEMU po MASTER. A to je fajn!

Výsledek jste pak poslali do Ameriky k masteringu a ta nahrávka má fakt kule! Je to tím, že u nás nejsou tak kvalitní producenti/zvukoví inženýři, nebo technickým vybavením nebo čím?

V Amerike sa robil aj mix aj master. Oni to počujú úplne inak. Predtým sme VANDALOV dávali mixovat do Nemecka a to bolo zas iné. Je to hlavne skúsenosťami a tradíciou. V štúdiu Mana na Floride (patrí Erikovi Rutanovi z HATE ETERNAL) robia nahrávky takým kapelám, jak CANNIBAL CORPSE alebo SIX FEET UNDER. Plus robia ich na starý štýl, žiadna predigitalizovaná sterilita. Zachovali špinu aj rachot a ako bonus ostala nahrávka pekne čitateľná a dokonca je rozumieť spev. To u nás (CZ, SK) dokáže málokto. Musím povedať, že sme mali mix a mastering aj zo Shaarku a ten bol tiež fajnový. Veď sme si aj povedali: keď bude tá americká verzia na hovno, tak necháme moravskú. Nakoniec tá americká hrala o 1% lepšie.

Zajímavý je určitě fakt, že vaše nahrávky prodáváte za dobrovolnou cenu. Je tohle způsob, jak je dostat mezi lidi, když už se fyzické nosiče moc neprodávají? Lidi raději stahují, prodávají se download kódy…

Presne tak. Odkedy sme to urobili, že si každý povie svoju cenu, tak si ľudia začali naše nahrávky kupovať. Niektorí dajú 50 centov, iní 10 eur. Nie je to o nakupovaní nosičov, ale o tom, že nás ľudia chcú podporiť. Nezarobíš na tom ani halier, ale to sme nikdy nemali v pláne. Podstatné je, aby pesničky žili medzi ľuďmi. Či na nete, na platni, na CDčku, na kazete – to je jedno. To sú len nosiče. Obsah je to, čo má hodnotu.

Album má super frontcover! Co má podle vás vyjadřovat? Tu věc vysochal Valér, to je nějaký jeho další koníček nebo co, že se po večerech patlá v hlíně?

Valér Tornád, teda náš bubenec, je v mnohých veciach autista. On je vyštudovaný dizajnér, ale má aj vyhňu a vie kovať rôzne veci zo železa a tiež pracuje s drevom a hlinou. Okrem toho točí videoklipy. Teda čistý blázen... hehe. Na tom panákovi, ktorý je na obale si pekne mákol. Niekoľkokrát ho rozbil a znova vymodeloval. Keď bol s výsledkom spokojný, prirobil mu ľudské vlasy, zapálil oheň, urobil dym, zobral foťák a začal fotiť. Zaslúži si veľký rešpekt, väčšieho workoholika nepoznám.

Pro změnu tvým koníčkem je zase psaní knih. Můžeš je jednotlivě okomentovat? Dají se sehnat přes kapelu nebo existuje i nějaká distribuce do kamenných obchodů? Máš za sebou nějakého nakladatele nebo se o to staráš sám? Přece jenom, ohledně vydávání desek se toho píše dost, ale o knihách se lidi až zas tak moc toho nedoví… Jak to teda celé vypadá, co tomu předchází, kolik je za tím práce..? Jak velké jsou náklady – ať už finanční, nebo co se počtu kusů týče?

Knihy mám strašne rád. Vyšlo mi nejakých osem kníh a mám z toho radosť. Eštev roku 2004 som si založil vydavateľstvo LIMERICK. Chcel som mať svoje veci pod kontrolou, už som sa nechcel nikomu doprosovať, aby mi niečo vydal. Mnohému som sa pri tom naučil. Dokonca som mal svojho času aj staré tlačiarenské stroje, ale to bolo nad moje sily, tak som ich dal preč. Čo sa týka tlače – teda výroby, dnes nemôžeš konkurovať, ak fachčíš na starých mašinách. Nechal som to teda na profíkoch a knihy si dávam tlačiť kadetade po tlačiarňach. Čo sa týka nákladov kníh, tak štandard je: poézia 500kusov, rozprávky 2000 kusov, a napríklad Pekelná muzika bola najprv 600 a potom ešte 1000. Väčšina z mojich kníh sa dá kúpiť aj v kamenných kníhkupectvách. Sú tam však strašné rabaty. Ak sa kniha na pulte predáva za 10 eur, tak 5 až 6 eur ti hneď zožerie obchod a distribútor. Tebe zostanú 4 eurá a z toho 2 eurá sú náklady. Zostanú ti 2 eurá, ktoré ešte potom zdaňuješ. Ak nepredávaš desaťtisíce, máš z toho prd. Teraz sme však spojili sily a s Basiou a Tornádom sme založili s.r.o., aby sme sa vydávaniu kníh venovali serióznejšie. Ja mám totiž vo všetkom chaos a najradšej by som všetky veci rozdal...

Za každou knihou je kus roboty. Najviac práce dá niečo napísať. Potom prichádza redigovanie, potom jazykové korektúry, potom príprava do tlače, vytlačenie, distribúcia a propagácia. Dobré je, ak si väčšinu vecí vieš urobiť sám. Vtedy sa knihy dajú robiť pomerne lacno.

Předposlední knihou je Pekelná muzika, ze které je na bandzone několik audio ukázek. Máš v plánu to vydat i jako audio knihu? Jak/kde jsi to nahrával, jak dlouho ti to trvalo? Zvládl jsi to hned na poprvé přečíst nebo se muselo stříhat?

Nešlo to nahrať naraz. Predsa, keď človek nie je herec, tak nemá šancu. Aj sa to strihalo, jasná vec. Raz mi jeden divadelný režisér povedal, že všetko je na chuja, keď to robíš bez úsmevu. To znamená, že zo všetkého by mal mať človek radosť. Tak som sa vyvalil do kresla, preložil nohu cez nohu a s úsmevom na tvári som prečítal pár kapitol. Premýšľal som aj nad audioknihou, ale na Slovensku o ne nie je záujem. Našťastie ľudia ešte majú čas sadnúť na záchod a čítať knižku...

Z nových věcí u vás je spuštění webu Limerick, včetně rádia, nebo vydání tvého nového románu Prototyp Eva. O čem to je? A co dál..?

Tak to ukáže čas, kam sa to bude všetko uberať. Chceli by sme okolo nás vybudovať okruh kvalitných ľudí, ktorí by tiež tvorili. Román Prototyp Eva je vonku a mám aj prvé reakcie. Niektorí ľudia tú knihu nedokázali čítať, môj tatko ju hodil o zem. Iní si pochvaľujú. Takže paráda. Veď ani extrémnu hudbu všetci neznesú. Tak uvidíme, čo sa z toho všetkého vykľuje.

Jak se vůbec díváš na dnešní moderní dobu, kdy lidi už ani knihy moc nečtou… Raději sedí u televize nebo si knížku stáhnou do počítače. Kam až si myslíš, že to dospěje?

To sa ešte uvidí. Ja napríklad nedokážem čítať na počítači. Nebaví ma to. Ani muziku nepočúvam z kompu. Myslím, že knihy nezdochnú. Vydržia. Keď sú raz vytlačené, netreba k nim nič. Môžeš ísť na hory, alebo k vode a kniha ťa nesklame. Nevybije sa v nej batéria, neodleskuje sa v slnečných lúčoch. Kniha má svoju vôňu a som presvedčený, že sa jej ľudia nevzdajú, už len pre túto jej vlastnosť. Kto bude onuchávať čítačku? Ešte desať rokov budú ľudia zmätene lietať, ako odtrhnuté vagóny a potom si povedia, že to môžu jebať! Sadnú si pod stromy a opäť otvoria knihy. To je moja vízia.

Pamatuju si, že ještě v dobách ČSSR jsme mívali na základce v rámci výuky Českého Jazyka i několik hodin ročně Slovenštiny. Taky v televizi byla spousta pořadů ve vašem jazyce (pohádky, zprávy, filmy), takže nikdo neměl problém rozumět a domluvit se. Pak to ale všechno skončilo, dělá se nový dabing, rozhovory v časopisech se překládají do češtiny… Osobně dokonce znám i pár lidí, kteří Slovenštině ani moc nerozumí, a to jim je třeba 25! Jak je to pro změnu na Slovensku s češtinou u mladší generace?

U nás čeština fičí tak ako predtým, dokonca ešte viac. Keď sme pri knihách, tak 70% všetkých kníh v slovenských kníhkupectvách je po česky. A ľudia ich kupujú a čítajú a vôbec sa nad tým nepozastavujú. Tiež filmy. Český dabing je na vysokej úrovni. Keď by som si predstavil, že by mali dávať The Simpsons po slovensky, tak viem, že by to nestálo za nič. Aby som to zhrnul, na Slovensku rozumejú po česky všetci.

Všichni v kapele jste v podstatě jedna rodina. Říká se, že rodina je základ státu. Platí to na kapelu dvojnásob?

Základ štátu sú dane, práca a sklonené hlavy. Rodina je jedna z foriem, jak môžeš na štát srať. Buď si istý, že keď ti je najhoršie, pomôže ti vždy iba rodina. A môže to byť aj rodina punková, metalová, alebo rokenrolová. Rodina ťa nezradí, rodinu nezradíš ty. V kapele je to takto super. Basia – segra je bojovníčka, jak má byť. Keby som bol len z polovice takým človekom, ako je ona, bol by som rád. Bubeník Valér Tornád je jej frajer. Takže aj takto je to prepojené.

V této stejné sestavě hrajete od roku 2004 i v další kapele... Co nám k tomu povíš? Ze začátku to bylo jen tak ze srandy a najednou to už je osm let. Venku je super deska Invázia, ukázali jste se s kapelou v České televizi v pořadu Ladí neladí atd. Další album bude příští rok?

To Ladíneladí bola hanba. Moc nám to neladilo a kritici nás zdrbali pod čiernu zem. Ale v pohode, odvtedy sme prešli kus cesty.
Teraz s VANDALMI dokončujeme nový album. Mal by sa mixovať a mastrovať v Kanade, v legendárnom štúdiu Metal Works, tak držte palce, nech to dobre dopadne. Takže rok 2013 bude v znamení VANDALOV.

Klub nebo festival? Metalisti nebo punkáči? Domácí prostředí (CZ/SK) nebo cizina? Velké pódium nebo bez pódia?

Klub, metalisti aj punkáči, doma a bez pódia. To je skutočný svet našej muziky.

Máte po těch nějakých osmnácti letech hraní v kapele ještě nějaké nesplněné sny? Nějaké vyšší ambice? Nebo už je to jen zábava?

Hrať a hrať a hrať. Nahrať pár albumov, zahrať pár koncertov a mať z toho stále radosť. To je maximum, čo sa dá dosiahnuť. Nezmyselné sny necháme mlaďasom, my berieme, čo príde. Tak je to najlepšie.

Může hudba prozradit něco o charakterech lidí, kteří ji tvoří? A může být hudba natolik silným médiem, aby dokázala (jakkoliv) ovlivnit posluchače?

Hudba prezrádza veľa o ľuďoch, ktorí ju hrajú. Metalisti – autisti, punkáči – bordelári, crusteri – nasratí intelektuáli. Čo sa týka reálneho vplyvu hudobnej tvorby na ľudí, tak väčšiu váhu má textová zložka. Tá môže meniť veci k lepšiemu, alebo horšiemu. Slovo dokáže ľuďom ublížiť, ale ich aj vytiahnuť z bahna.

Které období v historii kapely považuješ za nejlepší a které naopak? Prošli jste si během těch let nějakou výraznější krizi?

Najlepšie obdobie je toto teraz. Najhoršie, či najdivnejšie bolo tak v roku 2003, keď bubeník Kostička odišiel robiť do Anglicka. S Basiou sme nevedeli, ako ďalej. Našťastie sa naše cesty skrížili s cestami Valéra Tornáda.

Proslýchalo se už delší dobu o tribute albu TESTIMONY, které je venku někdy od prosince, a na které ČAD taky přispěli. Vy jste si vybraji moji asi nejoblíbenější skladbu O veciach neskutočných. Takže jak to vypadá? Bude to jen na CD nebo se uvažuje i o vinylu? A co dalšího chystáte do budoucnosti?

Túto skladbu sme nahrávali zase v Shaarku. CD vyšlo, dokonca bol aj koncert, kde niektoré kapely z výberovky hrali. Pôvodne tam mali zahrať aj TESTIMONY. Nakoniec tam aj zahrali, ale len dva covery, jeden od EXTREME NOISE TEROR a druhý od BAD RELIGION. Spevák čítal texty z mobilu. No ja to neviem, chlape. Asi sa im staré veci nechcelo oprašovať. Na platni to zrejme nevyjde a CDčka sa údajne predávajú dobre. Ale kto vie... Pretože spätná väzba pri tejto kompilačke nie je žiadna.

Ok, dík za rozhovor a závěr je na tobě…

Brácho, tebe patrí veľká vďaka! Za to, že si vydržal moju spomalenosť a tiež za to, že dlhé roky podporuješ scénu! Rešpekt chlape! A vám všetkým prajem veľa zdravia, pohody a zdaru! Pišta

Odkazy:
www.bandzone.cz/cad
www.vandali.sk
bandzone.cz/vandali

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Johny19.02.13 | 12:55:23

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube