Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

RESPOSTA SIMPLES - Portugalština je nejvěrohodnější k šíření našich poselství

RESPOSTA SIMPLES - Portugalština je nejvěrohodnější k šíření našich poselství

Azorské ostrovy jsou pro našince maximálně tak akorát exotickou turistickou destinací. Přesto i tam se hraje muzika. Na ostrově Terceira, ve městě Angra do Heroísmo, je to punk/hardcore kapela RESPOSTA SIMPLES, hrající už deset let. Na otázky odpovídali bubeník Tiago a zpívající kytarista Paulo.

Čau, jak se daří? Můžeš nám něco říct o historii vaší kapely RESPOSTA SIMPLES? Něco o vaší hudbě, členech atd.? Proč jste si vybrali jako jméno kapely "Jednoduchá odpověď"? Hrajete už 10 let, plánujete nějaké speciální oslavy?

Tiago: Ahoj, jak je? Já se mám výborně, díky! Kapela začala v roce 2003 poté, co jsme se dali dohromady Paulo, já (João Tiago) a João Pedro (náš první kytarista). To bylo v době, kdy se rozpadla naše první kapela PARADIGMA, která se ubírala trochu jinačím směrem, než jsme původně chtěli. Měli jsme určitý cíl. Hrát punk rock/hardcore, který bude ovlivněný Portugalskou skatepunkovou scénou. V té době jsme žili v naší domovině a museli organizovat své vlastní koncerty, abychom si vůbec zahráli. Ale později jsme odjeli studovat na pevninu (Portugalsko), kde jsme poznali skutečnou punk/hardcore scénu přímo z první ruky a zahráli si po celé zemi. Prošli jsme několika fázemi, kdy se měnila sestava, a nakonec s námi hraje náš aktuální baskytarista Fábio Couto, dlouholetý přítel a člen Azorské punkové kapely PUNKRIAS.

Jméno RESPOSTA SIMPLES nás napadlo podle z názvu skladby veteránů portugalského streetpunku, kapely MATA-RATOS. A samozřejmě jsme chtěli, aby to korespondovalo s naší vůlí změnit společnost skrze naše politicky a sociálně orientované texty.

Ještě jsme o tom pořádně nediskutovali, ale rozhodně budeme oslavovat 10 let naší činnosti na nějakém koncertu. V současné době plánujeme udělat naše druhé dlouhohrající album, a pokud to stihneme ještě letos, bude výborné skombinovat jeho vydání s výročím naší kapely.

Jak bys popsal vaši hudbu? Představ ji lidem, kteří vás nikdy neslyšeli.

Tiago: Hrajeme rychlý, zuřivý a syrový hardcore punk, ovlivněný americkou, brazilskou a portugalskou (straight-edge, crust, punk rock) scénou 80. a 90. let. Naše texty jsou politicky a sociálně uvědomělé, nezapadající do společnosti.

Jaké nahrávky jste s kapelou vydali? Můžeš nám říct něco o vaší diskografii, labelech, které ty nahrávky vydaly atd.?

Paulo: Tak tady jsou nahrávky naší kapely. Vydali jsme dvě kazety, "Resposta Simples" (samovydání, 2003) a aktuálně split kazetu RESPOSTA SIMPLES/CARLOS CRUZT (Anoise Recs/Lavagem Cerebral Recs/Destroy It Yourself/Shut Up and Play, 2012). Dále dvě EP "Teatro da Vida" (samovydání, 2004) a "Revolução Pessoal" (Impulso Atlântico, 2005) a jedno album "Sonho Peregrino" (Impulso Atlântico/Infected Records, 2008). Taky jsme rádi za 7" vinyl "Gaia" (Anoise Recs/MCS Records/Selfish Satan Recs/Infected Records/Juicy Records, 2010). Navíc některé naše skladby vyšly na spoustě kompilací, např. na tributním CD kapele PESTE&SIDA "25 Anos de Veneno".

Hrajete punk/hardcore, takže jaké jsou vaše hudební vlivy/inspirace? Které kapely posloucháte?

Tiago: Je těžké vyjmenovat všechny kapely, které nás ovlivnily, protože každý z nás má jiné a různorodé hudební zázemí, ale můžu vyjmenovat pár z těch klasických: BLACK FLAG, BAD BRAINS, POISON IDEA, RATOS DE PORÃO, CRISE TOTAL, X-ACTO, PROPAGANDHI, RANCID, CRO-MAGS, FREEDOOM, CIRCLE JERKS, GORILLA BISCUITS, STRIFE, MDC, MADBALL, AGNOSTIC FRONT, DROPKICK MURPHYS, THE EXPLOITED, THE CASUALTIES, IGNITE, 4SKINS, MAD, SIMBIOSE, INTERVENZIONE, SIN DIOS, DEAD KENNEDYS, CHAOS UK, SUBCAOS, SICK OF IT ALL, THE SUICIDE MACHINES, DFC, GBH, MINOR THREAT, MATA-RATOS, THE ADICTS, TRINTA E UM, AÇÃO DIRETA, CRASS a tak dál a tak dál…

O kapelách, které právě posloucháme, můžu mluvit jen za sebe, ale má to rozsah od punku, přes metal, post-hardcore, stoner, psychedelic, až do alternativního rocku. A taky hodně portugalských věcí. Některé z nich jsou např. WE LIVE IN TRENCHES, KEN MODE, PULLED APART BY HORSES, GNOSIS DELUCHE, BLACK BOMBAIM, EARTHLESS, HIGH ON FIRE atd.

Co nám řekneš o vašich textech? Kde čerpáte inspiraci? Zpíváte jen v portugalštině? Proč třeba nepoužíváte angličtinu?

Tiago: Naše texty, jak jsem už zmínil, pramení ze světa kolem nás a z našeho sebeuvědomění. Píšeme o všech společenských problémech, které se nás týkají, jako co se děje špatného se systémem. Stejně tak si myslíme, že individuální i kolektivní mentalita by měla přejít v pozitivní vliv na naši zemi a svět. Inspirujeme se tím, co vidíme a máme z toho hodně špatný pocit, co vede náš svět ke katastrofě a babylonskému chaosu. Zpíváme o našem vlivu na životní prostředí, o sociálních hodnotách, o spravedlnosti, konzumu atd. atd.

Od začátku jsme byli rozhodnuti, že budeme používat portugalštinu k šíření našich poselství. Za prvé, protože si myslíme, že je to věrohodnější a účinnější, protože jsme chtěli hrát jen pro portugalské posluchače. A na druhou stranu nás ani nenapadlo, že by nás ocenil někdo z jiných zemí. Na jedné straně může být anglický jazyk přístupnější a lépe poslouchatelný, ale máme pocit, že jsme upřímnější sami k sobě, když texty píšeme v našem mateřském jazyce. Kromě toho to zní i přirozeněji. Ale už jsme diskutovali o možnosti přidání překladů našich textů na naše budoucí nahrávky.

Co děláte kromě hudby? Jaké jsou vaše další koníčky, práce nebo škola… nebo se jenom válíte na pláži…?

Tiago: Paulo je na pevnině kvůli jeho dalšímu vyššímu vzdělání a taky se aktivně podílí na pořádání akcí, punk rockových koncertů a rozvíjení kulturních projektů. Taky je důležité zmínit punk rockový festival, který organizuje a bude čítat kolem 30 kapel. Bude to prdel! Poohlídněte se po něm, jmenuje se "Punk Rock até aos Ossos" (konal se koncem března - pozn. autor). Fábio žije zde na ostrově a pracuje s designem a videem a je rovněž velmi aktivní, protože má svůj vlastní label Anoise Records. Já si řeším mou vlastní práci v ekologickém zemědělství. Kromě toho, že všichni tři máme vedlejší kapely, rádi vyrazíme o víkendu ven něco popít, pobavit se a strávit fajn čas s našimi přáteli.

Můžeš nám říct víc o vašich dalších kapelách nebo bočních projektech?

Paulo: Jo, určitě! Náš bubeník hraje v post-rockové kapele s názvem ART CAPITAL. Náš basák má jinou punk rockovou kapelu s názvem PRÓTESE INVOLUNTÁRIA a já jsem teď hrál s fastcore kapelou HAMATO YOSHI. ART CAPITAL sídlí na ostrově Terceira, PRÓTESE INVOLUNTÁRIA v Caldas da Rainha a HAMATO YOSHI v Coimbře (obě ta města jsou v kontinentálním Portugalsku).

Jak to vypadá s koncerty na vašich ostrovech? Máte tam nějaké kluby nebo tak něco? Nebo jen hrajete po barech, zkušebnách…? Kolik tak chodí lidí?

Tiago: No, zdejší noční a klubová scéna se chová moderně a proměnlivě. Takže míst, kde by kapely mohly hrát, už bylo během let hodně. Nám se podařilo udělat naše vlastní koncerty v malých klubech a kavárnách v závislosti na tom, které byly zrovna otevřené a v té době aktivní. Existuje jedno nebo dvě místa, kde si heavy metalové, punk a alternativní kapely můžou zahrát, jako např. staré divadlo, a jeden nebo dva bary. Čas do času tam jsou i jiné typy hudebních akcí s "cover-bandy". A v létě tady jsou nějaké lokální městské populární festivaly a během nich probíhají větší koncerty, ale ty jsou spíš pro obecnou veřejnost.

Azory leží nějakých 1500km od Portugalska. Byli jste někdy na starém kontinentě s kapelou i mimo Portugalsko na turné (nebo třeba jako turisti)? Nebo hrajete s kapelou jen na ostrovech?

Paulo: Kapelu jsme založili v roce 2003, což bylo během středoškolských let. Tehdy jsme brzy dospěli a naštěstí jsme měli možnost přestěhovat se do kontinentálního Portugalska ke studiu na vysokých školách. Takže jsme přestěhovali kapelu na kontinent a během let 2004-2008 jsme hráli pravidelně po celé zemi. Byly to skvělé časy a setkali jsme se spoustou fajn lidí!

Bohužel po roce 2008 každý člen kapely následoval svou vlastní cestu (já jsem odjel pracovat do USA, bubeník jel zpět na Azory a baskytarista zůstal v kontinentálním Portugalsku), takže jsme strávili celý rok bez hraní. Poté jsme změnili našeho basáka a přidal se k nám Fabio, který taky žije na Terceiře. Takže nakonec kapela pobývala na Azorech.

Já právě teď žiju v Portugalsku a nejméně 3 krát za rok se vrátím na Azory a vždy v té době odehrajeme nějaké koncerty. Co se týče pohybu mezi ostrovy, není to tak časté, protože náš ostrov je jeden s nejsilnějším punkovým hnutím. Ty ostatní jsou bohužel do značné míry právě do metalu.

Azory nejsou ve střední Evropě zas tak známé. Většina lidí možná tak akorát ví, že to jsou ostrovy a turistické místo někde v atlantském oceánu… Můžeš nám teda o nich říct něco víc? Něco o jejich historii, městech, turistických zajímavostech nebo třeba horách… Jaké místo je nejlepší navštívit ve vašem městě/na ostrově?

Tiago: Azory byly poprvé kolonizovány v 16. století poté, co byly objeveny během portugalských zlatých věků objevů a dobývání celého světa. Je tady spousta historických kuriozit týkajících se této oblasti, jako je tomu v případě našeho města Angra do Heroísmo, které bylo jmenováno portugalským hlavním městem, když bylo celé kontinentální území obsazeno Španělskem. Další zábavný příběh, který se stal tady na ostrově Terceira, byl o statečné lady, která od našich břehů vyhnala Španěly, když na ně vypustila zuřící býky (to je pravda). Vlastně dodnes je tady na našem ostrově velká kultura býčích zápasů (s čímž moc nesympatizujeme).

Ale skutečné hodnoty, které tady máme, jsou naše přírodní zajímavosti, jako vavřínové lesy, tradiční vinice, Pico Mountain (nejvyšší hora v Portugalsku), mořští savci, biologické rozmanitosti a sopečné jeskyně (ostrovy jsou sopečného původu). Naše přírodní a kulturní krásy jsou naprosto fascinující a naší hlavní ekonomikou jsou mléko a masný průmysl.

Je tady 9 ostrovů a každý z nich má své vlastní zvláštnosti a lidé tady milují volný čas a párty! Během léta je zde spousta parties a festivalů. A jo, tento ostrov je jedním z největších míst k pití alkoholu, na což jsme nejvíc hrdí! Hahaha! Měl bys přiletět! Největší nevýhodou jsou příliš drahé letenky, díky monopolu místní letecké společnosti.

A co Azory ohledně muziky? Myslím tím jakoukoliv "hard&heavy" hudbu - metal, punk, hardcore, grind…všechno. Myslím, že scéna u vás bude asi malá. Můžeš nám doporučit nějaké kapely, labely, časopisy atd.?

Tiago: No, není tady nic, co bychom mohli považovat za "scénu". Je to všechno trochu pomíchané a ne příliš konkrétní. Možná z hlediska heavy metalu se dá říct, že se tu něco děje. V punkové oblasti se v průběhu let objevilo pár kapel, ale nic souvislého, co by mohlo být považováno za hnutí. Myslím, že alternativní/rocková scéna se zdá jako jeden velký blok, kde každý zná každého a souměrně tvoří celek s víc než jednou kapelou. Myslím, že se to stále zlepšuje. V během let nová děcka zakládají kapely a přinášejí čerstvou energii do alternativní kultury.

V metalovém a alternativním žánru ti můžu doporučit se poohlédnout po několika kapelách z ostrova Terceira, jako ANOMALLY, BEYOND CONFRONTATION, EYES FOR THE BLIND, ART CAPITAL (moje další kapela), MUFASA, PUNKRIAS a MANIFESTO.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Nějaká nová nahrávka nebo turné po Evropě?

Paulo: Rádi bychom udělali turné po Evropě. A tedy po pravdě řečeno, to je přesně to, co cítíme, že kapele zbývá udělat! Hehehe. Po vydání několika nahrávek (kromě toho, že jsme hráli po celém Portugalsku), v tomto roce slavíme 10. výročí! Jsme docela rádi, že jsme dosáhli tohoto bodu a máme pocit, že kapela je zdravější, než kdy jindy. Vážně jsme se bavili o turné po Evropě a opravdu doufáme, že tento sen se může stát skutečností dříve, než si myslíme!

V čem je život na ostrově jinačí oproti tomu na pevnině? V čem je lepší/horší? A nemyslím tím jen hudebně, ale všeobecně.

Tiago: No, život na ostrově přináší všechny nevýhody spojené s izolací a to má samozřejmě vliv na kulturu a ekonomiku. Konec konců, tohle je považováno za nejvzdálenější oblast, což má větší vliv na dopravu. Zejména při špatných povětrnostních podmínkách jsou někdy meziostrovní lety a na pevninu zpožděné nebo zrušené, ale tohle je obvykle větší problém v zimě. A západní skupina ostrovů (ostrovy Flores a Corvo) má někdy nedostatek zboží, tam je izolace ještě větší. Po pobytu na pevnině, s jinou úrovní rozvoje měst, se někteří lidé cítí trochu omezení v přístupu ke kultuře zde. Ale myslím si, že tento aspekt se zlepšuje. Na druhou stranu tady máme dobrou kvalitu života, protože žijeme blízko moře a nemáme nedostatek čehokoliv. Myslím, že to hodně záleží na úhlu pohledu, co opravdu přináší štěstí. Myslím, že máme hodně čerstvého vzduchu a snadný život, na rozdíl od znečištěného hektického městského života. Je vždy dobré jednou za čas vycestovat z ostrovů. I když, pokud jde o práci a živobytí, celková situace v Portugalsku je opravdu kritická a nezaměstnanost je větší než kdy byla. Pravděpodobně to ve vaší zemi zažíváte taky, je to těžké pro všechny kolem. Ale je jen na nás, abychom to zlepšili!

Víš něco o České republice? A znáš nějaké naše kapely?

Tiago: No, nic moc, kromě hlavního města Prahy! Ale Paulo, náš frontman, tam byl a hodně nám vyprávěl o vašem pivu a hudebních festivalech. Zdá se, že Česká republika má dynamickou punk/ska scénu. Opravdu velmi divokou!

Paulo: Žil jsem v Praze asi 5 měsíců v roce 2012 a opravdu se mi tam líbilo! Dělal jsem stáž pro Mighty Sounds, abych byl konkrétnější, pracoval jsem pro HPK-Productions (agentura pořádající koncerty, mj. festival Mighty Sounds - pozn. autor), jako mezinárodní tiskový mluvčí/PR.

Praha je fantastické město s velkou hudební scénou. Jedním z míst, kde jsem strávil nejvíce času, bylo Café Na půl cesty, kam jsem chodil asi 3 krát týdně. Je úžasné, že taková místa existují a že díky nim můžeš vidět spoustu kapel z celé Evropy! Chodíval jsem do anarchistického infoshopu Salé a taky jsem tam potkal hodně opravdu skvělých lidí ze squaterské, punkové a anarchistické scény. Je to skvělé místo, s veganským jídlem, diskusemi, workshopy a tak. Dalším místem, které doufám stále funguje, je Cibulka. Je to squat, který byl znovu otevřený jen jeden měsíc předtím, než jsem odjel, takže jsem bohužel neměl možnost tam zajít víckrát. Ale aspoň z toho, co jsem viděl, všichni squatteři se zdáli být opravdu dobří lidé se spoustou pozitivní energie! To je můj pohled na undergroundovou scénu, protože jsem taky chodil do klubu Cross, Rock Café a na další místa, která umožňovala vidět opravdu dobré kapely!

Ohledně českých kapel, viděl jsem spoustu dobrých, jako třeba NVÚ, PRAGUE CONSPIRACY, NANO, DISCOBALLS, FAST FOOD ORCHESTRA, VÁCLAV HAVEL (punková kapela, ne prezident, hehe), WORLDHOOD a několik dalších dobrých punk, crust a metalových kapel, které jsem viděl v naživo v Na půl cesty. Taky jsem viděl MALIGNANT TUMOUR v baru Lucky Lucky a musím se zmínit o jejich videoklipu, ve kterém přestěhovali hlavní město Česka do Ostravy, hehehe. Je to opravdu dobrý klip a taky fakt dobrá kapela!

Jo, taky jsem párkrát zašel do undergroundového punk baru u stanice Dejvická, ale nemůžu si vzpomenout na jeho jméno! Dělají tam nějaké koncerty (měl jsem možnost vidět nějaké rock a crust kapely). Abych to nějak ukončil, Praha je skvělé místo k návštěvě, Češi jsou opravdu laskaví lidi a pokud budu mít příležitost, určitě vrátím!

OK, myslím, že by to mohlo být vše. Poslední slova jsou tvá…

Tiago: Díky moc za tvou zvláštní pozornost! Musíme jít dál a věřit, že v naší horoucí touze učiníme změnu. Ti, kteří mění, jsou ti, kteří věří, že mohou. Zůstaňte věrní a dál dělejte hluk!

Odkazy:
myspace.com/respostasimples
respostasimples.bandcamp.com
facebook.com/respostasimples

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

AVANTASIA

AVANTASIA

21.03.16 | 10791x

MAU MAUS - Fear No Evil

MAU MAUS - Fear No Evil

23.04.16 | 10620x

Night of Wolves

Night of Wolves

23.04.16 | 9640x

Tattoo Convention 2016

Tattoo Convention 2016

24.05.16 | 9570x

IRON MAIDEN - The Book of Souls - World Tour 2016

IRON MAIDEN - The Book of Souls - World Tour 2016

08.07.16 | 9301x

Aerodrome festival 2016

Aerodrome festival 2016

18.06.16 | 9057x

LUCIE

LUCIE

03.07.16 | 8548x

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Top tituly redakce

Top tituly čtenáři

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube