Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

DON GATTO

DON GATTO

Maďarská hardcore kapela DON GATTO sice hraje krátce, ale myslím, že o nich v budoucnu ještě uslyšíme. Za kapelu odpovídal kytarista Balász.

Čau, jak to jde? Můžeš nám trochu nastínit historii kapely DON GATTO? Něco o vaší hudbě, členech a tak? Proč jste si za název vybrali zrovna DON GATTO a co to znamená? Když jsem na netu hledal o vás nějaké informace, tak jsem natrefil na pizzerii v Pésci, která se jmenuje stejně…:)

Hej, máme se v podstatě dobře, ale tenhle víkend nemáme žádné koncerty, takže to budou dva promrhané dny, haha.
Hrajeme od roku 2009. Já jsem předtím hrál v docela známé kapele a zpěvák/basák Gábor taky. Peter byl v té době ještě ucho – a pořád je, haha. Taky měl kapelu, ale odehráli jen šest koncertů a pak se rozpadli. Snažíme se hrát tvrdý obyčejný hardcore/metal, ale myslím, že tam je i trochu punkových vlivů.
Náš název pochází z kresleného seriálu "Cat Trap" (myslím, že u nás se to vysílalo pod názvem "Kočičí banda" – pozn. autor). Ten film byl o válce mezi kočkami a myší a ten nejzlejší kocour se jmenoval Giovanni Gatto. Byl to šéf, velký, tlustý, a samozřejmě měl ty nejhezčí kočky, haha. Až přestaneme hrát hudbu, tak chceme být jako on.
Nikdy jsme nebyli v pizzerii Don Gatto, ale asi bychom si tam měli zajít na jídlo, když je to takový kousek od nás. Takže to určitě vyzkoušíme.

Jak bys popsal vaši hudbu lidem, kteří ji nikdy neslyšeli?

Jak už jsem řekl, je tvrdá – nebo aspoň si myslíme, že je tvrdá, haha. Myslím, že je trošku podobná PRO-PAIN. Máme nějaké melodické party, žádná kytarová sóla, spoustu chugga-chugga vybrnkávaček na nejspodnější strunu, žádné rychlé pasáže a hudební vzdělání. Ale je to nahlas, haha.

Co nám řekneš o vaší diskografii? Všechny nahrávky jste si vydali sami?

Jo, sami jsme si vydali tři EP. Na prvním (eponymním) jsou čtyři skladby, na druhém (pojmenovaném "Second") jsou taky čtyři a navíc cover od MIDNIGHT OIL. Jo, a máme tam hosty na vokály: Zoli z CADAVERS (to je moderní metalová kapela z Maďarska), Vigo a Kisbé z AURORA (legendární punk z Maďarska) a Mr. Gary Meskil z mocných PRO-PAIN osobně. (třetí nahrávkou je split CD "The Great Split Swap" se Švýcarskými NO MUTE – pozn. autor)

Hrajete old school NY hardcore. Proč jste si vybrali zrovna 20 let starou hudbu, když jste mlaďoši (úsměv)? Co vás hudebně ovlivňuje/inspiruje? Jaké kapely posloucháte? Třeba i nějaké jiné styly?

Peter je z nás nejmladší, je mu 26. Ale Gábor má 31 a já 35, takže do hrobu je blíž než ke kolébce, haha. Máme rádi jakoukoliv hudbu. Když jsme na turné, tak hodně posloucháme IRON MAIDEN, AUTORA a ROXETTE. Opravdu! Jsou tam i nějaké hardcore kapely, které ale moc neposlouchám, ale Gábor a Peter je vždycky vyloví. Myslím, že můžu jako příklad zmínit BARCODE a dobře, PRO-PAIN taky…

New York hardcore – které kapely preferujete? "Metalovější" PRO-PAIN, "skákavý" BIOHAZARD, "melodické" LIFE OF AGONY nebo "drsné" AGNOSTIC FRONT a SICK OF IT ALL…?

Nikdy jsme neslyšeli o PRO-PAIN, haha. Ale máme rádi BIOHAZARD. SICK OF IT ALL jsou ok, AGNOSTIC FRONT jsou taky ok, ale nejsou to naše nejoblíbenější kapely. Opravdu, ale opravdu milujeme LIFE OF AGONY. Je to jedna z nejúžasnějších kapel, ale ne naživo! To tam stojí na pódiu tři chlápci a Keith (Caputo, kytarista a zpěvák – pozn. autor)… Je z úplně jiného světa. On je prostě umělec a tohle my nemusíme. Napsali super songy a za ně je vždycky budeme mít rádi. Ale ne Keitha, haha.

Hrajete jenom ve třech. Nikdy jste nehledali druhého kytaristu nebo vám to stačí? Je to lepší?

Když jsme s kapelou začínali, náš tehdejší bubeník přivedl dalšího týpka na zkoušku, ale on do hudby nepřinesl žádný plus. Víme, že s druhým kytaristou bychom měli výraznější a širší zvuk, ale zase na druhou stranu je to s míň lidma v kapele jednodušší. Myslím, že navždy zůstaneme ve třech. Vždyť BEE GEES byli taky tři, haha.

Co nám řekneš o vašich textech? Kdo je píše a co ho inspiruje? Zpíváte jenom v angličtině? Proč nezkusíte maďarštinu?

Gábor nosí většinu rifů a pak je společně doděláváme na zkušebně. Ale to není zas tak často, haha.
Inspirací je nám naše nejbližší okolí. Nikdy nebudeme zpívat o tématech, jako jsou sebevraždy, drogy, gangy, války a další hardcore klišé, jako je přátelství, jednota, rodina a tak dále…
Jednou jsme hráli s kapelou, která zpívala o všech těch věcech, o kterých zpívají všechny ty opravdové hardcore kapely taky. A pak jsme hráli s kapelou, ve které hrál jeden z členů té předchozí kapely. Z původní sestavy se nikdo nepřišel podívat na jejich "bratra". Divné, ne?
Jo, zpíváme jen v angličtině. Kdybychom použili maďarštinu, šancí zahrát si v zahraničí by nebylo tak moc. To je důvod, proč jsme se zvolili angličtinu.

Kdo je to ten Mr. Pile ve vaší skladbě "Beard Out"?

To je chlápek, který měl v našem městě klub. Byla tam spousta koncertů, ale tenhle týpek nebyl z těch, kdo by podporoval kapely. On jenom vydělával na lidech, co přišli utrácet prachy do tohoto kreténského baru. To místo je teď, díky bohu, zavřené. Teď je tady jiný klub s názvem Est Cafe, kde šéf je fakt v pohodě chlap a je radost s ním spolupracovat!

Máte fakt pěknou coververzi od MIDNIGHT OIL ("Beds Are Burning"). Proč jste se rozhodli pro tuhle kapelu/skladbu, odlišnou od vaší hudby…?

Protože tenhle song je jeden z nejlepších, co kdy byl v historii hudby napsán. Máme ho s Gáborem hodně rádi. Tohle byla první skladba, kterou jsme se s DON GATTO snažili zahrát. Ne tak dobře, ale snažili jsme se o to, haha. Ale zvláštní je, že Peter tuhle hymnu nikdy předtím neslyšel. To je vůl, co?!

Gary Meskil se zazpíval ve vaší skladbě "Balls To The Wall". Jak vznikl tenhle nápad? Bylo těžké ho oslovit? Jak to probíhalo a jak se mu ten song líbí?

Poprvé jsme hráli s PRO-PAIN v Rostocku a pak u nás v Maďarsku. Gábora napadlo, že se ho zkusíme zeptat a třeba by chtěl něco odzpívat v některé naší skladbě. Chtěli jsme mu dát příležitost, aby byl díky nám slavný, haha. Po tom maďarském koncertě jsme se ho teda zeptali a on bez přemýšlení souhlasil. Tohle bylo jeho nejhorší rozhodnutí, haha. A řekl, že může klidně zpívat ještě melodičtěji, jestli chceme. A já na to: "Ne, to neumíš," haha! Ale on má hodně dobrý hlas. Má novou kapelu DARKHAUS, se kterou hrají takový temný rock, úplně něco jiného, než je PRO-PAIN. Na turné nám Gary pouštěl nějaké demáče, na kterých zpíval. Bylo to neuvěřitelné! Chlap, který svým hrdlem zabíjí, zpíval jako andílek, hahaha! Neuveřitelné!
No, zpátky k "Balls To The Wall". Říkal, že to byla ve studiu brnkačka a že se mu ta skladba moc líbí. Anebo nás jenom nechtěl urazit, haha! Během posledního koncertu společného turné Gary přišel na pódium a odzpíval to s námi. Na tohle určitě nikdy nezapomeneme. Doufám, že ani on ne, haha!

Během roku hrajete docela dost koncertů, spoustu turné… Je kapela na prvním místě ve vašich osobních životech? Co všechno jste pro kapelu ochotni obětovat?

Myslím, že by bylo špatně, kdybys obětoval ostatní věci – že prostě nejsou tak důležité. Ok, stárneme, máme práci a každodenní starosti, a proto nemůžeme celé dny myslet jenom na kapelu, ale to je v pořádku. Musíme vydělávat, abychom ty peníze potom mohli vrazit do kapely, haha. Gábor je ženatý a má roztomilého syna, takže spoustu času tráví s rodinou. Ale jestli máme hrát, tak jeho žena ví, že hrát budeme. Chápe to a i přesto ho pořád miluje, haha.

Odjeli jste nějaké to turné, naposledy s PRO-PAIN. Jaké to bylo? Platili jste za to předskakování? Jaká byla vaše pozice?

Tohle turné s PRO-PAIN bylo to nejdelší, které jsme zatím odjeli. 23 koncertů během 24 dní. Bylo fakt fajn a užili jsme si spoustu srandy. Všechny kapely a lidi kolem byli hodně přátelští a bylo to dobře zorganizováno, takže jsme domů přijeli se samými pozitivními pocity.
Pronájem autobusu se rozpočítal mezi čtyři kapely, takže jsme něco zaplatit museli. Bylo to jako koupit si tři lístky na plavbu přes oceán. Ale nebyly tady žádné bazény, holky v bikinách nebo palmy. Jenom Gary Meskil spící na vedlejším lůžku, haha! Ale koho by zajímaly holky, když může zadarmo každý večer vidět PRO-PAIN?!
Každý koncert jsme začínali, kromě Holandska a Rumunska, kde hrály lokální předkapely. Začínat bylo v pohodě. Jenom v Bělehradě to bylo trošku blbé, měli jsme začít trochu později, protože to tam bylo jako na zkoušce. Skoro žádní lidi, ale nakonec jsme prodali spoustu merchandise, takže to nebylo tak hrozné.
Takže ještě jednou děkujeme moc PRO-PAIN, UNDIVIDED a SIX REASONS TO KILL za tuhle vzrušující zkušenost!

Řekl bych, že z toho turné máte i spoustu veselých historek… Prozradíš nám nějaké?

Sorry, ale co se na turné stane, to tam taky zůstane, hahaha! Ne, dělám si legraci. Já nepiju, takže jsem to viděl z druhé strany, než zbylých 20 týpků v tourbusu, haha. Pravdou je, že pili dost. A možná ještě víc. Když museli opustit klub, tak chtěli do dalšího. Gary za ně platil a nakonec… Dokážeš si představit, co se nakonec stalo, haha!
Celé turné bylo tak trochu jako školní výlet, kde učitel byl ten nejožralejší, haha! Nejstrašnější věc, kterou jsem viděl, byla Jonasova (bubeník PRO-PAIN) prdel, když ji úplně našrot vystrkoval, ležíc na zemi mezi postelemi, haha. Chtěl jsem mu tam něco vrazit, ale zrovna jsem neměl nic po ruce, haha.

S kapelou jste projeli spoustu zemí. Postřehl jsi mezi nimi nějaké rozdíly? Kde to je nejlepší/nejhorší a proč, kde jsou fans fajn a kde naopak znuzení…?

Na tomhle turné byl pro nás nejhorší Bělehrad. Ne kvůli lidem, že jich bylo málo, ale proto, že jsme začali hrát brzo a oni byli pořád doma, haha. Nejlepší kotel na nás byl ve Slatině v Rumunsku. Sice tam došlo tak 60 lidí, ale pařili hned od prvního hrábnutí do strun. Polsko bylo taky fajn. Moje přítelkyně je napůl Polka a napůl Maďarka, proto jsem byl opravdu vzrušený, i když už jsem tam byl. Ale tentokrát byli lidi fakt přátelští a kafe bylo úžasné, že jsem tomu nemohl uvěřit, haha. Nejlínější publikum jsme zažili myslím v Belgii a nejšílenější v Chorvatsku, to bylo během vystoupení PRO-PAIN, ne našeho. Během těch našich byli zdechlí všude, kromě Slatiny, haha!
Ok, i když lidi nepařili, tak jsme potkali v každém městě spoustu přátelských a pěkných holek a kluků, takže je namístě poděkovat všem, co se přišli podívat a podpořit nás. Bylo super si užívat zábavu s publikem. Je to lepší, než nějaký násilný moshpit.

Co kromě kapely děláte? Máte nějaké boční projetky nebo tak něco? A co děláte krom hudby, koníčky, práce, studia…?

Pracujeme, ale radši bychom žili nudný život rockových hvězd, haha! Peter je květinář, prostě pracuje s květinama. Všichni si myslí, že si dělá srandu, ale ne. Je to smutné, ale pravdivé, haha! Gábor je sociální pracovník a pomáhá invalidům najít práci. Vedle toho pořád ještě studuje. Já vyrábím nástěnné obrazy a tisknu trička.
Nemůžu říct, že bychom měli koníčky nebo tak něco. Mám rád paintball, ježdění na kole a tenhle víkend jsme vyzkoušeli motokáry. Byla to sranda. A jednou chci vyzkoušet bungee jumping. Už jednou jsem se k tomu odhodlal, měl jsem skočit z mostu. Podíval se dolů a řekl si: "Tak to ne." Vím, že to je ostuda, ale jednou to fakt zkusím, haha!

A co třeba nějaký oficiální videoklip, nemáte to v plánu?

Udělali jsme jeden s nulovými náklady ke skladbě "Hardcore Babylon". Je to jenom další nudné video, kde kapela hraje a nic víc se neděje, haha. Točili jsme to u nás v Est Cafe. Chtěli jsme natočit víc záběrů, ale povolil mi šroub v kytaře a ta padala níž a níž… Bohužel se to nenatočilo, ale je tam Gáborův obličej a to je asi nejvtipnější pasáž klipu. Je to na Youtube, tak si najděte, co se stalo.

Jak to vypadá v Maďarsku s hudbou? Jakoukoliv tvrdou hudbou… Doporučíš nám nějaké kapely, labely, ziny a tak?

Máme tady spoustu kapel, ale je těžké zahrát si před obrovským publikem. Jsou tady populární kapely, ale lidi tady na koncerty chodí čím dál míň. Občas se stane, že přijde hodně lidí, ale to jsou výjimky. Je tady firma Hammer records, která vydává spoustu kapel a stojí za ní redaktoři Hammer World (ex-Metal Hammer) magazínu. Taky je tady několik menších labelů, ale neznám je.
Kdybych měl doporučit nějakou kapelu z Maďarska, tak by to byli VOLUME FEEDER. Jsou úžasní! Tři mladí kluci z malého města, ale fakt jim to hraje. Poohlídněte se po nich.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Nějaká nová nahrávka nebo evropské turné v roli headlinera? Kdy bude dlouhohrající album? Jinak myslím, že by to mohlo být vše a poslední slova jsou tvoje…

Chtěli bychom napsat nové songy, ale je to těžký a dlouhý proces. Jsme prostě pomalí… Pořád nemáme nové riffy, haha. A texty jsou další nelehká věc. Hrajeme tři roky a máme devět skladeb… To není dobré. Velké album by bylo fajn, ale přemýšlíme nad 4-5 skladbovými minialby. Jsou levnější a jednodušeji se vydávají.
Taky bychom chtěli vyrazit na další evropské turné. Sice ne jako headliner, ale budeme vděčni za jakoukoli příležitost si zahrát kdekoliv. A když to nebude takové velké jako posledně, tak nevadí. Prostě sedneme do auta a zahrajem, kde to půjde. Už jsme to takhle udělali dvakrát a taky to byla sranda!
Tobě díky moc za otázky a podporu!

Odkazy:
www.dongatto.com
www.facebook.com/dongattohc

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

AVANTASIA

AVANTASIA

21.03.16 | 10765x

MAU MAUS - Fear No Evil

MAU MAUS - Fear No Evil

23.04.16 | 10597x

Night of Wolves

Night of Wolves

23.04.16 | 9630x

Tattoo Convention 2016

Tattoo Convention 2016

24.05.16 | 9561x

IRON MAIDEN - The Book of Souls - World Tour 2016

IRON MAIDEN - The Book of Souls - World Tour 2016

08.07.16 | 9291x

Aerodrome festival 2016

Aerodrome festival 2016

18.06.16 | 9043x

LUCIE

LUCIE

03.07.16 | 8541x

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Top tituly redakce

Top tituly čtenáři

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube