Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

HIM

Více

Rozhovory

NAHUM - Nechceme být kapelou jednoho alba

NAHUM - Nechceme být kapelou jednoho alba

Ostravská kapela NAHUM na sebe loni upozornila povedeným debutem "The Gates Are Open", na kterém staroškolsky a zároveň svěže namíchala death metal společně s thrashem a občas blackem. Prostě klasický tvrdý kov. Momentálně už vznikají nové skladby na další album, ale i tak si někteří členové našli čas na rozhovor.

Čau. Takže klasika na úvod…stručná historie kapely, sestava, nahrávky…

Tomáš: Takže založení v roce 2004, následovalo pár koncertů, do roka demíčko pro pár přátel, pak hibernace. V roce 2009 resuscitace a do roka nová sestava. Nový materiál vypuštěn jako debutové album "The Gates Are Open" v roce neuskutečněné apokalypsy, kterým u nás všechno teprve vlastně začíná. Koncerty, koncerty, koncerty, klip, koncerty, koncerty, koncerty. Kromě akčního minitýmu kolem kapely se na tomto podílí Pavel jako řvoun, Roman hobluje gitaru, Hanis basu, škopky mlátí Michal a ještě máme jednu kytaru, do které mlátím zase já.

NAHUM…tenhle název určitě spoustě lidem (stejně jako mně) hned připomene kapelu NASUM… Určitě jste na to odpovídali už hodněkrát, ale přesto… A pak prásk a na koncertě plynová maska… A co vaše logo? Sorry, ale osobně mi přijde strašné, takhle jsme si kdysi dávno kreslili do sešitu, když jsme se na základce nudili:-).

Tomáš: Paradoxně jsem na to odpovídal jen jednou – týpkovi z Metal Blade, s kterým jsem řešil případnou možnost spolupráce. Odpovím stejně: úplně jiný styl, úplně jiné logo. Nezní a ani to nemá znít podobně. Kapela NASUM jde úplně mimo mne. Plynová maska je tradiční symbol apokalypsy… nádech, výdech… cítíš ten hnus? Všude kolem… Kdo ví, jestli zbude čas si ji vůbec nasadit…
A logo? Hehehe, dík za upřímnost! Teď si doufám každý naše logo najde:-)!

Pavel: S tou maskou to je u nás za tu dobu už klasika. Prostě jede intro a já nastupuji s maskou. Mám tak možnost se více zkoncentrovat na výkon. Je to pro mě určitý rituál. Má to pro mě symboliku a myslím, že nejen pro mě. Co se NASUM týče, tak je to skvělá kapela, je to masakr, mám to rád. Přesto podobnost s naším názvem je jen náhodná. Muzika je také jinde. Chtěli jsme prostě jméno, co je u nás neobvyklé, přesto jednoduché a původní název respektující…takže NAHUM. Navíc to má svůj význam: "potěšit pomstou" a myslím, že čas satisfakce nadešel, sraček je všude kolem víc než dost.
Logo, tak to jsem dělal já. Takže sorry, pokud se ti nelíbí, ale sto lidí, sto chutí. Máme samozřejmě ohlasy i velmi pozitivní, jako že logo je geniální, takže to je těžká věc. To jak jsi psal, že takové logo jsme si kdysi kreslili do sešitu, tak je to fakt. Já jsem si to taky tak nakreslil. Chtěl jsem tím evokovat ty skvělé doby, kdy jsme si na školní pouzdra a po sešitech čmárali všelijaká loga kapel a nová vymýšleli. Kdo nezažil tu skvělou dobu, může jen litovat. Poslouchám metal už od deseti let a teď po třicítce vím své. Teď je to samá elektronika a mp3. Vše je dokonalé, ale trochu umělé a je toho jako hnoje. Metal tehdy měl své kouzlo, a proto jsem se vrátil i k takovému provedení loga. Kašlu na trendy, že to či ono by mělo vypadat tak či onak. A tak je to i s naší muzikou.

Zvolili jste fúzi death a thrash metalu. Co vaše vlivy, kořeny, inspirace…? Death metal – Švédsko nebo Florida? Když jsem vás nedávno konečně viděl naživo, tak mě napadlo srovnání se starými HYPOCRISY…

Tomáš: Nikdo z nás není zaměřený na jednu scénu, jeden žánr. Konkrétní kapely by se ale diskutovat daly. Jako tvůrce většiny naší muziky mám osobně velmi rád např. DEATH. HYPOCRISY je zajímavé srovnání, ale nepovažuji je za naši inspiraci. Když už, tak nedám dopustit na jejich pomalé a střednětempé, melodické songy z pozdější éry. Osobně jsem však velký fanda již zmíněných DEATH, z thrashe zase EVILE, HAVOK… Většina sestavy vyrostla na klasickém kovu…

Pavel: Já bych tam ty HYPOCRISY trochu viděl. Minimálně mě osobně velmi inspirují a hudebně ovlivňují. Takže něco z toho tam být může. Fakt je však ten, že muziku dělá hlavně Tomáš, takže jeho vzory jsou nejvíce znát. Jak jsem řekl prvně, kašleme na škatulky. To, že jsme vymezení jako thrash/death, tak to je jen pro fans, co hledají muziku, ať ví, co jako můžou od nás plus mínus čekat. Pro nás to ovšem není měřítko a neurčuje nám to žádné hranice. Prostě se to tak namíchalo. Každý z nás poslouchá trochu něco jiného a NAHUM je výsledek. Rozhodně ale nejdeme po trendu. Od nás můžete tedy čekat vždy jen prověřený kov. Na nějaké neo, post a metalcory a různé psycho fúze z vysoka kašleme. Děláme to, co umíme, čemu rozumíme a věříme.

Loni jste vydali povedené debutní album "The Gates Are Open". Jak se na něj s odstupem času díváte? Splnilo všechna očekávání? A jaká ta očekávání vlastně byla?

Tomáš: Žádná očekávání jsme neměli. Je to debut, který jsme neplánovali, šli jsme do toho naslepo a po hlavě. Proto naše očekávání vysoce předčilo, byli jsme velmi nadšení. S odstupem času jsme ještě nadšenější, protože cítíme možnost se ještě posunout…

Pavel: Jak zde zaznělo, očekávání nějaké extra nebylo. Prostě jsme chtěli mít nahrávku. Nic neděláme polovičatě, a proto i tento debut se podařil. Proto už teď se těším na nové věci, které jak věřím, budou ještě lepší. Ale opět, nejsme ničím tlačení, takže to necháme pěkně dozrát a posadíme to pěkně na prdel. Nejde o to něco chrlit, ale užít si práci na stvoření muziky.

Šli jste do toho hned od začátku s tím, že to bude plnohodnotné album? Snažili jste se materiál nabídnout nějaké firmě nebo jste to zamítli jako utopii?

Tomáš: To vůbec, chtěli jsme zkrátka jen "něco", cokoliv nahrát. Byli jsme připraveni i na variantu, že z toho vylezou třeba jen tři songy. Nikdy předtím jsme ve studiu nebyli. Nevěděli jsme, na co vše bude čas, peníze, jak se podepíše stres. A právě proto žádný nebyl. Věděli jsme, že třeba i jen krátké promo s dobrým zvukem z toho určitě vyleze… a ono nakonec album. I proto jsme byli – dá se říct – zaskočeni. Až teprv bylo vše zmixováno a zmasterováno, jsme začali řešit ty další věci. Chtěli jsme to mít venku co nejdřív, proto žádné hledání vydavatele (a několikaměsíční čekání na případnou odpověď) nepřicházelo v úvahu. Prostě to vystřelit do světa co nejrychleji.

Nahrávali jste u Mroše v jeho studiu. Budete se tam vracet nebo máte v plánu vyzkoušet nějaké jiné (lepší) studio?

Tomáš: Mroš je pro mě sázka na jistotu; velice dobrý level, ze kterého neslevíme. To však neznamená, že se v oblasti zvuku není kam posunout. Tohle budeme ještě řešit, a mnohem víc než při debutu. Zatím není jasné, jakým způsobem budeme ten posun realizovat, jestli se "jen" víc na tuto stránku zaměříme u Mroše, nebo vyzkoušíme něco jiného, případně nějakou funkční kombinaci.

Album jste si vydali sami. Znamená to, že jste se postarali komplet o všechno včetně distribuce a propagace? Je to nejlepší cesta?

Tomáš: Ano, kompletně jsme to vzali na svá bedra. Jestli je to nejlepší cesta? Těžko říct, jinou jsme doposud nepoznali. Je fakt, že v době vydání jsme byli naprosté většině úplně neznámým jménem, neměli jsme vybudovány žádné informační a distribuční kanály, fanoušků jak prstů na ruce. V tomto směru to byla odvážná akce, která však přinesla ovoce.

Líbí se mi, že jste propagaci vzali pevně do ruky a snad všude vyšly recenze, rozhovory a tak. Taky internetová prezentace, ne jen profil na Bandzone, poslech celé desky všude možně… Tudíž se o vás vědělo. Ale jak to udělat, aby se na vás nezapomnělo?

Tomáš: Díky! Byli jsme tak nastartovaní, že jsme desku tlačili… prostě všude. Jsme hrdí na to, co se nám vlastními silami za ten rok podařilo. Nebylo to jednoduché… to ví jen ten, kdo něco takového zažil.
A dobrá otázka – co dělat, aby se nezapomnělo. Nechceme být kapelou jednoho alba. Jsme aktivní kapela, co chce neustále hrát a v pravý čas lidi skropit novinkami z vlastní dílny.

Pavel: Aby se na nás nezapomnělo, je třeba hrát a dávat do všeho srdce. Pokud bychom to vše dělali už jen tak ze setrvačnosti, bez ducha, tak to raději ať se na nás zapomene. Nesnáším v muzice jalovost. Ale myslím, že to zatím není náš případ. Vždy na pódiu necháme vše pro jednoho či tisíce lidí. Jde o muziku, která nás prostě pohltí, jinak to ani neumíme.

Na albu skvěle zahostovala Veronica (UP!GREAT) a je to příjemné oživení. Budete ve spolupráci pokračovat? Nebo máte v plánu někoho jiného? Byl problém ji nahradit na koncertech?

Tomáš: Uvidíme, jestli bude příhodné nový materiál podobně ozvláštnit, dopředu není nic jisté. Na koncertě si to s námi jednou střihla – na křtu alba - jinak je to na nás. Je nemožné Veronicu imitovat, to prostě nejde, proto to na koncertě bereme po svém.

Pavel: Veronica je nenahraditelná. Skladbu "Room 101" skvěle nakopla. Na koncertech to prostě musíme nějak předat, jak umíme. Ale i to má, myslím, své grády. Pokud bude v nových věcech prostor, určitě opět využijeme jejích služeb. Prostě uvidíme, zda si nové věci o to budou říkat. Přesto výsledek musí být na koncertech proveditelný, tedy nahraditelný. Je špatné, když máš na albu něco, co ani náznakem neodehraješ na pódiu.

Co textová poselství, nebo možná lépe řečeno "proroctví"…? Asi nic veselého nebo pozitivního, když užíváte slova jako temnota nebo apokalypsa, co?

Tomáš: Tak o zábavu se tu starají jiní:). Nechceme však lidi deptat, ale nakopnout. I kdyby (nebo až když) přijde apokalypsa, můžeš se jí postavit se vzpřímenou hlavou!

Pavel: V textech jde vyloženě o mé pocity a reflexi na různé věci kolem mne. Někdy je to veselejší, jindy ne, ale to neřeším. Neřeším ani co v rámci stylu můžu, či nemůžu napsat. I taková rádoby dobrá "doporučení" se tu a tam objeví. Prostě jde víceméně o popis současné doby a stavu, v kterém žijeme. Někdy to má náznak nějakého východiska, jindy ne. Jde také o určitou revoltu a vzpouru, vnímám silně potřebu vzchopení se. Jde o to se vymanit z tohoto systému. To, co píši, má pro mě osobní podtext a určité obraty mají pro mne hloubku a význam, který si asi prožiji jen já. Ale lidé to se mnou mohou sdílet právě na koncertech, tam si porozumíme.

Natočili jste videoklip k songu "The Vision Of Apocalypse". Kde a jak dlouho jste ho točili, kolik času pak zabralo samotné stříhání, kdo ho točil atd.? Podle čeho jste vybírali místa, kde jste nakonec točili?

Tomáš: Byly dva natáčecí dny, počasí určilo, že byly od sebe skoro dva měsíce vzdálené… Cíleně jsme šli do zničených lokalit: opuštěné JZD a zdemolované garáže. I když tě může apokalypsa zastihnout i na paloučku:), tyhle místa tak nějak odpovídaly atmosféře textu. Točil nás náš nynější manažer Tarabys. Pak stříhal zhruba čtyři měsíce. Byla potřeba se v tom vůbec naučit chodit…

Pavel: Trpělivostí se hlavně musel obrnit Tarabys. Nicméně už teď vznikají nějaké jeho další díla, která můžete zhlédnout na našem YouTube profilu. Uvažujeme také o dalším klipu, který bude ovšem v úplně jiném duchu. Takže uvidíme, co čas přinese.

Tarabys: Chtěl bych jen doplnit, že vybírání lokalit byla dost náročná práce sama o sobě, protože jsme museli vybrat místa, která se budou vizuálně hodit do konceptu, kde nás nechají natáčet (jedná se o několik hodin v kuse) a zároveň na nich nebude problém hrát "živě" na bicí pro dokonalý "half playback", což je hluk rovnající se menšímu open-air koncertu. 
Střih a postprodukce trvala dlouho hlavně proto, že nebyl 100% dořešen koncept klipu, a tak se zkoušelo, jak bude co vypadat. Tzn., dělalo se v podstatě několik verzí klipu. Jinak na našem YouTube kanálu jsme uveřejnili i tzv. "Behind The Scenes" video, kde je zachyceno natáčení - samozřejmě to máme primárně jako památku pro nás, ale taky v něm můžou lidi vidět, jak takové natáčení klipu vypadá.

Co koncerty, je jich dost nebo tak akorát? Co třeba nějaké souvislejší turné a ne jenom víkendové akce? A jak jste na tom se zahraničím? Kolik času jste ochotni kapele obětovat?

Tomáš: Akcí není nikdy dost:). O určitý základ se postaráme a pak bereme snad každou možnou nabídku. Dvacítka koncertů za rok není žádné velké číslo. Limity si dáváme jen co do počtu námi zorganizovaných akcí. Až budeme odmítat akci "jen že se nám nechce", dáme vědět. Zatím to nehrozí:). Ovšem na souvislejší turné nepomýšlíme. Sám víš, kolik lidí je ochotno přijít do klubu přes týden, navíc naše zaměstnání nám toto nedovolují. Není to jen o tom, co jsi ochoten obětovat, ale co je ti dovoleno obětovat. Soustředíme své síly na konkrétní akce a jejich propagaci. Turné po víkendech, jako naše květnové Four Horsemen Tour je pro nás dobrým východiskem.
Zahraničí jsme také řešili jen nárazově, byli jsme v Polsku, na Slovensku a ve Švýcarsku.

Hráváte několikrát ročně doma v Ostravě. Není to zbytečně často? Nemáte strach, že zevšedníte? Nebo si to domovská základna vyžaduje? Je to taky o tom, že je nutné dělat koncerty na výměnu?

Tomáš: Jak říkáš, děláme akce i dalším kapelám a přirozeně si přitom taky chceme zahrát… Ale i na našem zatím posledním ostravském koncertě bylo dost lidí úplně poprvé, takže smysl to má a domovská základna tím nepohrdá.

Pavel: Určitě bychom chtěli hrát více mimo Ostravu. Ale to vždy záleží na nabídce. Jsme ochotni přijet prakticky kamkoliv za reálný cesťák. Přesto solidních pořadatelů, zdá se, není tolik. Ale myslím, že naše rodná hrouda nás zatím vždy ráda vidí a snad tak moc neprudíme. My to bereme tak, že kapela s každým koncertem roste a je jedno, kde koncert je. Takže jdeme víceméně po všem. Navíc živé hraní je pro nás základní impuls k tomu muziku dělat.

Hanis hraje na pětistrunnou basu. V čem je její výhoda? Využiješ naplno všechny struny, dosáhneš díky nim jiných tónů…? Nebo prostě jenom líp zní? Navíc hraješ prsty nebo občas slapuješ. Jde třeba o suplování další kytary? Co tvoje vzory? Osobně bych tipnul, že to bude třeba Steve DiGiorgio…

Hanis: Tak basa má větší rozsah, můžu hrát v pohodlnějších polohách a hlavně se nemusím podlaďovat jak kluci na kytaru. Na druhou stranu je tu nevýhoda v malých roztečích strun a nutnost tlumení přeznívajících strun.
Úplně rovnoměrně všechny struny nevyužívám, snažím se hrát co nejbasověji. Do vyšších poloh se dostávám pouze při nějakých vyhrávkách, slapu nebo jen pro zpestření riffu. Ale zahrané háčko v pravý čas na pravém místě je k nezaplacení:).
Hraju prsty, trsátkem a místy slapem, podle toho, jak to vyplyne ze situace. Spíš než suplování kytary jde o podtržení kytarového riffu nebo rytmiky části skladby.
Co se týče vzorů, tak těch mám nespočetně, a to ve všech žánrech. Steve je určitě jeden z nich. Dále můžu jmenovat Alex Katunich z INCUBUS, Nick Olivieri z QOTSA, Les Claypool, ale třeba i Stuart Zender, Marcello Giuliani atd. Pro mě jsou také velkou inspirací místní muzikanti, kterých je dost, a jsou fakt výborní.

Desku jste točili víc jak před rokem, takže skladby na ní jsou ještě starší. Tudíž se nabízí otázka, kdy půjdete točit něco nového? Co další plány do budoucna?

Tomáš: Plány do budoucna… pomalu se náš zrak upíná k novým věcem. Termín nahrávání však ještě dát nemůžeme, jsme ve fázi přípravy. Nechtěli bychom ale dlouho lidi napínat. Jednu novou skladbu hrajeme naživo, na ostatních se ještě maká; chceme je dobře uležet. Probíhají již přípravy na demo, kterým materiál ještě doladíme, než půjdeme do studia. Tentokrát si vše pořádně připravíme!
Jinak budeme hrát… co taky jiného:-)?

Pavel: Hrát, hrát, hrát. Těšíme se na nový materiál, něco je rozpracované, ale ven to půjde až pěkně zmáknuté. Chce to čas. Věřím, že to bude ještě větší fičák než debut. Nachystejte si krční páteř a lokty!

Ok, to by mohlo být asi vše. Jestli chceš ještě něco dodat… Ať se daří!

Díky všem, kteří podporují místní scénu! Díky za rozhovor a zas na nějaké akci!

Odkazy:
www.nahum.cz
bandzone.cz/nahum

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube