Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

PRIMARY RESISTANCE - Ultimate Metan Ova Core!

PRIMARY RESISTANCE - Ultimate Metan Ova Core!

Ostravská kapela PRIMARY RESISTANCE sice působí na scéně krátce, přesto v ní najdeme ostřílené muzikanty. Co víc psát úvodem? Přečtěte si rozhovor a poslechněte nahrávku – dozvíte se více. Odpovídala v podstatě celá kapela, tedy Vladis – zpěv, Krajc – baskytara, zpěv, Slava4 – kytara, Kubish – kytara a Roman – bicí.

Čaute. Tak začneme klasicky, kdy a proč vznikli PRIMARY RESISTANCE? Kdo a z jakých kapel tvoří vaši bandu? Proč zrovna název “Základní odpor“?

Kubish: Základy kapely PRIMARY RESISTANCE byly položeny koncem roku 2011, kdy se sešli při společné jamovačce Roman (bicí, BOYCOTT), Kubish (kytara, BOYCOTT) a Krajic (basa, DEAF99/DEAFICULTO). O chvíli později se přidal Vladis (zpěv, DISFIGURED CORPSE, …) a jako poslední přišel Slava (kytara, DEAF99/DEAFICULTO).

Vladis: Krajic mě oslovil na koncertu BORN FROM PAIN, kde hráli s DEAFICULTEM. Jednoduše jsem se přišel podívat na zkušebnu, kde byli kromě Krajdy dva noví týpci, které jsem předtím nikdy neznal. Kluci začali hrát, já popadl mikrofon a bylo to. Muzika mě dokonale pohltila a kurevsky překvapila. Záhy dorazil Slava a byl plný dům!

Název PRIMARY RESISTANCE - „překlad“ - dává najevo jakýsi nesouhlas s dnešním systémem, politikou a celkovou situací ve společnosti. Pokud budeme jenom poslouchat ty nahoře, necháme sebou vláčet jako stádo, bude nám ještě hůř. Už teď je to dost špatné. Střední třída pomalu mizí, za chvíli budou naši společnost tvořit pouze dělníci za minimální mzdu. Následuje menší skupina, které se bude ještě dařit, že přežijí, sem tam si zajedou na dovču a zbytek budou Bakalové, Grossové, a celé stádo tunelářů, politiků, vrcholných managerů, kteří si žijí jako prasata v žitě. Nevěřte jim. My jsme jim už dávno ukradení!!!

Všichni už nějaký ten pátek hrajete. Tak začneme třeba u DEAF1CULT0. Co tam je nového? Chystáte nějakou novou nahrávku nebo je to teď u ledu a PRIMARY RESISTANCE je lékem na syndrom vyhoření?

Slava: U DEAFICULTO teď aktuálně nic nového není. I když jsme měli asi 5 -6 věcí hotových, do studia se nechystáme. S odchodem bubeníka Podeho do punkové DEGRADACE jsme zrušili domluvené koncerty a aktuálně ani nezkoušíme… Neříkám, že je konec, ale aktuálně je DEAFICULTO u ledu. Ale kdo ví, možná časem začneme zase hrát…

Krajic: No, syndrom vyhoření je docela silný výraz, spíše bych řekl, že v DEAFICULTO poslední dobou chyběla energie. Už to nebylo ono a kapela tak trochu stála na mrtvém bodě. PRIMARY RESISTANCE je něco nového, hýbe se to, je tam energie, děláme na nových věcech a baví nás to…

Vladis před tím řval u DISFIGURED CORPSE. Kluci z ANTIGOD odpovídali minule, je z tvojeho pohledu reálné, že se někdy dáte dohromady? A co třeba takový NEMESIS, jestli si na něj ještě vůbec někdo vzpomene? Někdy v roce 2003 udělali comeback bez tebe, ale potom o nich výrazněji slyšet nebylo. Tohle je asi definitivně uzavřená kapitola, co?

Vladis: V tuto chvíli určitě ne. Hadgi a Ferenc se už více jak dva roky plně věnují ANTIGOD a šlape jim to dobře. Pokud si dobře vzpomínám, naposledy Hadgi hovořil o horizontu nějakých pěti až deseti let. Mají své plány… Já osobně jsem teď maximálně spokojený v PRIMARY RESISTANCE. Jsme kapela rozmanitých lidí a taková je i muzika.

NEMESIS opět fungují. V průběhu let mě kluci několikrát oslovili, abych se k nim zase přidal, nicméně jedna kapela mi úplně stačí. Vzpomínky na NEMESIS a DISFIGURED CORPSE mi z hlavy nikdo nevymaže. Je to kus života, 24 let!

BOYCOTT, tohle jméno asi moc lidem (krom těch zasvěcených) nic neřekne. Takže?

Kubish: Kapela je momentálně u ledu, protože nedokážu současně tvořit muziku pro dvě kapely najednou. Hrozilo by, že bych se opakoval…

A pak je tady ještě ENNOIA…

Slava: ENNOIA – vzhledem k tomu, že naše zpěvačka Jana před časem opustila kapelu, tak aktuálně nekoncertujeme, ale stále zkoušíme, děláme na nových věcech. A pracujeme na naší první nahrávce, která se sice neskutečně protáhla, ale vypadá to, že už bude snad brzy hotová… a mimochodem, hledáme zpěvačku, případně zpěváka. Takže, kdyby měl někdo zájem to zkusit, ať se nám klidně ozve.

Hned po pár měsících existence jste šli nahrávat první materiál. Proč padla volba na studio Digaz? Přece jenom, ten zvuk není zrovna nejlepší. Máme to brát tak, že jde jen o jakési promo demo, a proto jste to moc neřešili? Jak jste s nahrávkou spokojení vy sami?

Kubish: Chtěli jsme mít v rukou co nejdříve nahrávku, nějaký propagační materiál… bohužel, na úkor kvality nahrávky, takže jak říkáš, zvuk není nejlepší…

Vladis: Zvuk je diskutabilní. Je mnoho lidí, kteří si naši první nahrávku po zvukové stránce nadmíru pochvalují, takže se v tom vyznejte! Tisíc lidí, tisíc názorů. Nechtěli jsme spouštět profil na Bandzone bez muziky, nebo s nějakými stupidními ukázkami nasamplovaných kytar a bicích ze zkušebny.

Co propagace? Je to jednodušší v době internetu a se známými ksichty v kapele? Koncertní nabídky se hrnou, pozitivní recenze píšou…?

Slava: Myslím, že v dnešní době je propagace spíše čím dál těžší, vzhledem k tomu, že je na scéně spousta kapel a pořádá se spousta koncertů… A internet se stal, dá se říct, hlavním prostorem pro veškerou propagaci. Myslím, že známé xichty v kapele moc velkou roli nehrají. Samozřejmě, když tě lidi znají z jiné kapely, ve které jsi hrál, zhruba ví, co můžou čekat, takže na jednu stranu je to plus. Jasně, recenze jsou vesměs pozitivní, takže za ně je třeba poděkovat. Co se týče koncertů, aktuálně jich máme pár pár domluvených a nabídky přibývají.

Vladis: Recenze na muziku je jedna věc a koncert věc druhá. Samotné skladby, které jsou na prvním EP, prošly za dobu koncertování určitými změnami ve zpěvu, má to daleko větší grády a jde to furt nahoru!!! Dva zpěvy, to je fakt masakr a velká pohoda. Ještě se do budoucna přidá Kubish a budeme jako Alexandrovci:) Na stránkách a fejsu jsou naše celé koncerty, takže se jukněte… za to děkujeme Rudovi Sadkemu, který točí všechno a všude!

Je i teď, kdy se pořádá čím dál víc koncertů, pro kapelu důležité dělat akce na výměnu, aby měla šanci si zahrát? Má to vůbec smysl? Nabídka mnohonásobně převyšuje poptávku, tak proč dělat akci pro pár (desítek) lidí?

Slava: Na výměnu se dělá docela velké procento koncertů. Hlavně proto, aby měly kapely větší možnost si zahrát. Pořadatelé dnes spíš prodělávají, než vydělávají, takže si tě málokdy sami od sebe pozvou. Vyplatí se to, pokud to děláš pro zábavu, pro peníze ne.

Je sympatické, že vy jste se hned necpali na pódia, ale vyčkali na vhodný čas, až uzraje pravá doba…

Kubish: Samozřejmě jsme museli nejdříve vypracovat nějaký použitelný koncertní materiál a trošku se jako kapela sehrát, než vlezem na pódium. Lepšíme se každou další akcí!!!

K “Devastated Souls“ nejsou přiloženy texty, ani nejsou nikde na stránkách. Což je, myslím, škoda a chyba. Takže o čem jsou?

Vladis: V textech můžeš nalézt reakce na politické a sociální problémy současného prohnilého systému. Netolerance, násilí, bohatí vs. chudí – což je docela znatelný obraz dnešní doby. Lidé se navzájem stále více vykořisťují. Politici se cítí nedotknutelní, ale naštěstí tomu tak vždy není. Krásným příkladem toho, že lidem jednou dojde trpělivost je Rumunsko, kde svrhli vládu i díky nenasytnosti našeho ČEZu. Titulní skladba "Devastated Souls" se zaobírá pocitem člověka na výběrovém řízení, konkurzu. Jeden práci nabízí, vybírá si, dělá si s nezaměstnanými prakticky co chce. Uchazeči, byť to jsou třeba známí, se rázem stávají soupeři, kteří bojují o práci, bojují o přežití. Texty se na webu určitě objeví:).

Už nějak tušíte/plánujete, kdy bude další nahrávka? Nějaký materiál už máte, ne? Nejvíc nápadů nosí strunná sekce? Jak songy vznikají, kolik času věnujete kapele, zkoušení? A už víte, které studio to bude tentokrát? Osobně si myslím, že nelíp by vám sedla Šopa nebo třeba Shaark…

Kubish: Pár nových věcí máme hotových, hrajeme je na koncertech a pracujeme na dalších. Nikam nespěcháme, až nastane ten správný čas, půjdeme do studia. Do jakého to ještě nevíme. Výběr je veliký…

Nebude určitě na škodu zmínit nějaké ty vaše hudební vlivy, které se do vaší muziky nějak promítají…

Vladis: Myslím, že nebude pro fanoušky na škodu si na Bandzone, nebo na jiných stránkách vyhledat naše bývalé kapely, poslechnout si je a tím prakticky poznáte vše. Je to směska mnoha stylů, která má koule, správný tah. Dobře se u ní bavíme a lidé pod pódiem snad také! Hlavním skladatelem je Kubish, který vždy dotáhne základní kostru, a pak už mu do toho kafráme všichni. Asi jsem měl říci, potom společně pracujeme na aranžích:)!

Jaké máte s kapelou cíle, popř. ambice? Zahrát si na zkušebně, občas na pódiu, po nějaké době jít do studia… Nebo míříte výš a do kapely dáváte úplně všechno? Co jste pro ni schopni obětovat? Přece jenom, někteří z vás už mají rodiny, tak asi bude těžké třeba vyjet na nějaké souvislejší turné…

všichni: Děláme to pro radost, jsme teprve na začátku. Co se z toho vyklube, ukáže čas. Chceme hlavně aktivně koncertovat, dělat na nových skladbách a jednou za čas nahrát nějaký materiál…

Tak to by mohlo být snad všechno. Jestli chcete ještě něco dodat, taky máte prostor…

všichni: Rádi bychom poděkovali všem našim fanouškům za podporu. Každá pozitivní zprávička, hláška potěší na cestě do dalšího boje. Doba je těžká, děkujeme, že chodíte na akce, bez vás to nemá cenu dělat. Velký dík všem, kteří se motají kolem návrhu a výroby triček, plakátů na koncerty a jejich propagace. Koukněte se na naše stránky: bandzone.cz/primaryresistance, nebo si nás najděte na fejsu. Zde naleznete veškeré důležité informace. Piště, třeba si nás pozvěte na akci… mějte se fajně!! PRIMARY RESISTANCE

Odkazy:
bandzone.cz/primaryresistance
Facebook

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube