Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

MEAN MESSIAH - Projekt s jasnou vizí

MEAN MESSIAH - Projekt s jasnou vizí

Dan Friml, člověk, který má za sebou účinkování ve spoustě, někdy více - někdy méně úspěšných projektech, aby se následně roku 2002 z hudební scény stáhnul úplně, a jak sám říká, neměl už v plánu se na ni v budoucnu vracet. Letos v létě se tak ale stalo, když na trh vstoupil s debutovým albem "Hell" svého „projektu“ MEAN MESSIAH, ve kterém mísí prvky thrashe a deathu, to vše zabaleno v těžkém industriálním hávu. Dan se poměrně hodně rozpovídal, například i o tom, že rozhodně nechce zůstat u pouhopouhého projektu …

Ahoj Dane, první otázkou začneme klasicky – zkus sám sebe představit, zejména pak z pohledu své hudební minulosti, co tě přivedlo k tvrdé hudbě, z jakých jiných skupin tě mohou čtenáři znát apod.

Většina lidí mě zřejmě bude znát jako původního zpěváka SEBASTIAN. S nimi jsem vydal dvě alba: "Sny o Marii" (1992) a "Koně" (1994), EP "Scarabeus" (1993) a několik, dnes již v podstatě kultovních, demosnímků. Potom jsem byl chvíli členem mohelnických APOSTASY a po jejich rozpadu jsem v roce 1994 založil, tehdy celkem populární a respektovaný LOVEHOTEL, ve kterým jsem se věnoval o něco měkčí hudbě. Po ukončení jeho činnosti jsem se orientoval spíše na studiovou práci, jak jako hráč, tak i jako zvukař a producent a zároveň jsem byl členem spousty výraznějších i méně výrazných, většinou ale spíše krátkodechých, projektů. To trvalo až někdy do roku 2002, kdy jsem se z hudební scény úplně stáhnul, aniž bych vůbec přemýšlel o nějakém návratu. Ten se nakonec koná až teď v podobě MEAN MESSIAH.

Já si éru APOSTASY bohužel nepamatuju, ale dle informací, které jsem na internetu našel, jste tehdy měli docela slušně nakročeno. Můžeš mi objasnit, na čem to tehdy celé skončilo? Pokud se ale nepletu, tak ty jsi v kapele zase tak dlouho nepobyl.

Byl jsem v ní, pokud se dobře pamatuji, asi půl roku. Odjeli jsme pár koncertů a nahráli velmi respektované demo "I'll Not Pay for My Living". Pak to skončilo na vytíženosti členů v jiných projektech. Bubeník odešel právě do SEBASTIAN, já s nimi sice v tu dobu již pomalu končil, ale bylo před námi ještě spousta koncertů a navíc jsem už měl hlavu plnou LOVEHOTELu, basák šel do DENETu... Prostě si nás personálně rozebraly jiný partičky.

Už před nějakou dobou se ale na internetu objevila informace, že se kapela sešla znovu ve zkušebně. Tohle se tě nějak týká/týkalo nebo to šlo mimo tebe?

Ne, netýká. S klukama jsem se už věčnost neviděl, navíc jsme teď každý na jiné straně republiky. Vím, že něco kutili, ale jak to dopadlo, nebo zdali to ještě trvá, netuším. Ale moc bych jim to přál. Pokud dělají něco v původní sestavě, pak to ani nemůže být špatné. Budu muset Sattymu napsat a poptat se.

Předpokládám, že v APOSTASY ses na samotném skládání hudby nepodílel, ale jak tomu bylo v SEBASTIAN? MEAN MESSIAH ale zřejmě není první kapelou, kde můžeš tyhle své chutě ukojit, že (úsměv)?

To zdaleka není. Nicméně nenaplnění mých autorských ambicí byl jeden z nejhlavnějších důvodů k odchodu ze SEBASTIAN. V nich jsem napsal pár textů, na debutu jsem si dělal většinu vokálních linek, ale pak to vzali pevně do rukou Dan (basa) s Milanem (kytara) a pro mě už tam nezbylo místo. Do APOSTASY jsem přišel, když byly skladby hotové, nicméně jsem jejich formu a sound dost ovlivnil a to nejen vokálními linkami, které jsem si psal, ale i produkcí ve studiu.

Pojďme už tedy k samotným MEAN MESSIAH. Na webu píšeš, že album "Hell" vznikalo více než sedm let. Čím byla tak dlouhá doba způsobená?

Nebylo to, jak si možná myslíš, že bych na tom makal o rána do večera, sedm dní v týdnu, celých těch skoro osm let. Tomu albu se prostě celou dobu lepila na paty až neuvěřitelná smůla. Osobní problémy, pracovní vytížení, zdravotní komplikace, rodinné záležitosti a dokonce i smrt dvou mých velmi blízkých osob začátkem roku 2012. Tohle se nakonec i velmi otisklo do vyznění celého alba. V tu dobu jsem totiž pracoval na textech a dělal i první hrubé mixy. Zlomilo se to až někdy v říjnu 2012, kdy se to rozjelo a nezastavilo až do vydání "Hell" v červenci 2013. A že to teda byla jízda (smích).

Věděl jsi už od začátku, jak bude tvorba MM znít? Nebo to krystalizovalo až postupem času? Sedm let je přeci jen dlouhá doba a vkus i samotné vnímání hudby se za tu dobu může změnit.

Řeknu Ti to asi takhle: po prvních zhruba dvou letech jsem si jednoho pěkného odpoledne sedl ve studiu k počítači, mlčky vyposlechl co bylo do té doby hotové, pak jsem stále bezeslova celou složku s albem čapnul, hodil do koše a vysypal. Od té doby už se vize zásadním způsoben neměnila, narozdíl od samotných skladeb. Ty se občas vyvíjely velmi divoce, a to mnohdy až k nepoznání od původních nápadů. Vše se ale již podřizovalo vyznění, po kterém jsem šel.

Všechny nástroje sis na album nahrál sám. Plánoval jsi od začátku, že se bude jednat o tvůj vlastní "one man" projekt? Nebo jsi jen zkrátka nenašel vhodné spoluhráče?

Přišlo mi lepší něco vytvořit a na základě něčeho "hmatatelného" pak shánět lidi, kteří by to se mnou chtěli dělat dál. Vůbec si nedokážu představit, jak bych jim na úplném začátku vysvětloval, co zamýšlím a už vůbec nevěřím, že by celý ten proces se mnou vůbec někdo vydržel. Především jsem ale tehdy vůbec nebyl v rozpoložení, kdy bych nějak moc toužil s někým dalším dělat. Občas si pohrávám s představou, jak by se to asi celý vyvíjelo, kdybych to začal dělat s někým po boku, ale spíš si myslím, že by to nějak neslavně skončilo (smích).

Album sis nicméně nejen sám nahrál, ale postaral ses i o mix a mastering. Uvažoval jsi někdy o možnosti svěřit to někomu jinému?

Asi tak pět minut. Kamarád, který má studio v Torontu, mi to i nabízel, ale když jsem si dal dohromady, co by to znamenalo jak pro něj, tak pro přípravu z mé strany, hned jsem tuhle myšlenku zavrhnul. Všechny ty skladby jsou velmi komplexní, se spoustou zvuků, vrstev kytar, někdy i desítkami stop s vokály (třeba jako v případě operně-sborové pasáže v "The Last Ride"), efektů... A takové jsou všechny věci na albu, každá okolo pěti šesti minut. Navíc jsem měl velmi jasnou vizi, jak by to mělo znít, kterou jsem byl schopen naplnit svými vlastními silami. Takže nebyl důvod, akorát by se to jen zkomplikovalo.

Album sis nakonec i sám vydal. To byla z nouzectnost, tedy že žádný z labelů neměl zájem, nebo jsi to tak od začátku chtěl? A jak se vůbec díváš na přínos menších labelů pro kapelu? Mají ještě nějakou výraznější možnost kapele v dnešní době pomoci?

Opět, přemýšlel jsem o tom snad pár minut. Jsem realista. Kdo by vydal album projektu, o kterém nikdo nikdy neslyšel, který ani nevystupuje živě a jehož hudba zní jak sto nasraných soustružníků v nevytopené tovární hale. Nemusíš hádat, nikdo (smích). Já ani vlastně netušil, za kým případně jít. V době kdy jsem album dokončoval jsem měl v podstatě nulový přehled o české scéně, a to ve všech směrech. Už jsem se prostě nechtěl zdržovat hledáním, nejspíše marným, čekáním, dohadováním, potřeboval jsem se s tím jednou provždy vypořádat, hodit to do světa, stůj co stůj. V principu bych se spolupráci s labelem nebránil, ale v případě "Hell" jsem to jednoduše neviděl realisticky. Uvidíme jak se to vyvine, až bude MEAN MESSIAH fungovat live a až bude dokončovat druhé album. Myslím, že to za jistých okolností může být pro kapelu přínosné, nebráním se tomu, ale samozřejmě záleží na podmínkách.

Vím, že je to pro tebe jako skladatele těžká otázka, ale jakou skladbu na albu máš ty osobně nejradši?

Rád mám všechny, nicméně pyšný jsem na "The Last Ride". Od začátku jsem tenhle kousek považoval za výzvu, a když jsem dotočil poslední vokál a poslechl si to komplet, bylo mi jasný, že jsem tu výzvu naplnil. Práce na téhle skladbě byla neuvěřitelná ve všech směrech.

Momentálně hledáš spoluhráče, abys mohl hudbu MM prezentovat i živě. Hledáš jen nájemné hráče na živé hraní, nebo máš v plánu sestavit "plnohodnotnou" kapelu?

Jednoznačně plnohodnotnou kapelu a tak to i prezentuju případným zájemcům.

Takže nějací zájemci se již ozvali? Nebo už jsi snad s někým i dohodnutý?

Ozvali a stále probíhají setkání na základě kterých pak učiním konečné rozhodnutí. Je potřeba tomu dát trochu času a pokud má někdo zájem, stále se může ozvat. Jeden člen je již jistý, ale to bych si zatím nechal pro sebe, rád bych pak představil až kompletní sestavu.

Máš v plánu i jinou formu propagace než formou koncertů? Například videoklip a mají dle tebe v dnešní době ještě smysl?

Jistě, v době YouTube mají videoklipy zásadní smysl, naprosto stejný, jako měly v době, kdy hlavním médiem pro jejich šíření byla televize. Ať jsou to klasické klipy, nebo ta takzvaná lyric videa, je to vynikající prostředek, jak posluchače zaujmout, případně jim něco sdělit. Videoklip mám rozpracovaný, nakonec padlo rozhodnutí na "The Game". Myslím, že pro klip je to kousek více než vhodný (smích). Mám hotový i scénář k "The Last Ride", ale to je příběh spíše na krátký film, na což bohužel nejsou prostředky ani lidi. Možná jednou, každopádně by to byl fakt masakr.

Pokud se teď zaměříme na tebe a kapely, ve kterých jsi působil, tak každá byla stylově trošku jinde. Vyhovoval ti vždy styl, který jsi hrál, nebo ses opravdu našel až teď v MEAN MESSIAH?

V danou dobu mi vždy styl té či oné kapely víceméně vyhovoval, spíše jsem vždycky cítil ty limity daný třeba omezeným časem, který jsme měli na studio, naší nezkušeností... Muselo se dělat hodně kompromisů, když jsme narazili i na svoje osobní limity a nebyl čas na tom makat a dotáhnout to k dokonalosti. Vždy jsme byli do jisté míry v něčích rukou a nahrávky pak samozřejmě úplně neodrážely naše vlastní představy. To mě vždycky totálně drtilo. MEAN MESSIAH je z tohoto pohledu bez kompromisů. Je to poprvé v mém životě, co skutečně mohu říci, že to co je zaznamenáno na mém albu, naprosto odpovídá mým představám.

Pokud bys měl ty sám sebe charakterizovat jako posluchače, jsi spíše konzervativní nebo žánr jako takový zase takovou roli nehraje? Co vlastně doma nejraději posloucháš?

Jsem spíše konzervativní a to ve všech ohledech. Z tvrdších kapel mám nejradši věci jako jsou VOIVOD, MEKONG DELTA, HOLY MOSES, zbožňuju album "Within the Veil" od FEAR OF GOD, samozřejmě mám rád FEAR FACTORY, SYL, BATHORY... Jak vidíš, jsou to samé letité záležitosti, kupuju nová alba mých starých oblíbenců jako TESTAMENT, DESTRUCTION, RAGE, miluju VICIOUS RUMORS, klasický heavy, death metal, thrash a tak dále. Vyjmenoval jsem ti teď pár "ostřejších" spolků, nicméně většinu času trávím poslechem "jemnější" hudby. Naprostým základem jsou pro mě THE BEATLES, jedna z mých nejoblíbenějších kapel jsou QUEENSRŸCHE, pak bych jmenoval MÖTLEY CRÜE, DEF LEPPARD, ACCEPT, RUSH, QUEEN, WINGER, VAN HALEN. Možná to pro Tebe bude překvapení, ale moderní extrémní metal v podstatě neposlouchám. Oslovuje mě retrothrash, retrodeath a podobný věci, který spíše oživujou klasiku.

Podle tvých odpovědí není těžké uhodnout, že hudba v tvém životě hraje zásadní roli, ale co jiné koníčky? Stíháš vůbec ještě nějaké další? A čím se vlastně ve svém civilním životě živíš?

Pokud tedy mám vynechat práci v hudební sféře, tak v tom skutečně civilním zaměstnání jsem webdesignér, dále se zabývám návrhama uživatelských rozhraní a tím, čemu se dnes říká "user experience". Nicméně v poslední době se to zase začíná převracet spíše ve prospěch hudby. A koníčky? Dbám na to, abych na ně měl, alespoň nějaký, čas. Kromě hudby je to další věc, která dává mému životu smysl. Snažím se věnovat mé ženě, která mi je neuvěřitelnou oporou, spolu pak dáváme hodně času našim pěti kočkám a psovi. Péče o (nejen naše) zvířata celkově zabírá nemalou část našeho života. Dále se zajímám o historii; druhou světovou válku, egyptologii, baví mě práce kolem našeho domu... Dělám prostě věci, který mně pomáhají zůstat příčetným i v téhle šílené době.

Odkazy
www.meanmessiah.com
bandzone.cz/meanmessiahh
Facebook

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube