Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

René "Fusaty" Krystyn - Člověk, který žil šnek metalem

René "Fusaty" Krystyn - Člověk, který žil šnek metalem

Kapela DISSOLVING OF PRODIGY je minulostí a je jisté, že se nikdy na koncertní pódia nevrátí. Tady je malé pohlédnutí do historie a dva rozhovory, které jsem s Fusatym kdysi dělal. První je někdy z poloviny roku 2001, druhý z června 2009. Sice to byla fuška je ze starých zinů přepsat, ale zasloužily si to!

Rozhovor z první poloviny roku 2001:

Zdravím DISSOLVING OF PRODIGY… Co takhle začít nějakým vtipným úvodem?

Blázníš? Na vtípky nemáme ani pomyšlení. Jsme maximálně vytočení, protože se cítíme být nedoceněnými. Každý z kapely měl už dávno vlastnit minimálně hrad, osobního řidiče (lépe řečeno otroka), dvě baby, vinárničku a majoritní podíl některého z českých pivovarů. No a teď si představ, že např. já utírám prdele v rámci výkonu civilní služby.

Dalo by se říct, že delší dobu o vás nebylo slyšet. Odešli nějací lidi, nebyly koncerty… Můžeš okomentovat tohle meziobdobí?

Z doslechu vím, že Richard vyliskal naši manažerku. Byl jsem u toho, a proto tě mohu ujistit, že žádná facka nepadla. Pravda je taková, že jsme se po koncertě zřídili jak bravci, a že holky šly cca 10 až 15 metrů před náma, až odešly z kapely úplně. V tom období již nebyl ve skupině Hadgi a vyměnili jsme i bubeníka. Pak jsme měli vytopenou zkušebnu a chvíli trvalo, než jsme našli novou.

Housle a flétnu nahradily klapky. To vyplynulo ze situace… záměr…?

Ano, vyplynulo to ze situace, ale částečně to byl i záměr. Po odchodu holek jsme už nechtěli být tak velkým tělesem. Ze studia jsme věděli, že klávesy dokážou hudbu D.O.P. obohatit, no a když jsem dostal kontakt na Klavíra, nebylo co řešit.

Po odchodu Hadgiho do DISFIGURED CORPSE s váma nějakou dobu hrál Láďa z OXIDE OF CHROME OPAQUE. Nakonec u vás skončil Filip (ex S.S.O.G.E.).

Od Ládi to byla jen taková výpomoc. Za týden se naučil náš materiál a my jsme tedy mohli odehrát onen inkriminovaný koncert v Trenčíně. Touto cestou bych chtěl Láďovi poděkovat i za to, že nám zvedl sebevědomí. Dnes již totiž víme, že existují i jedinci, kteří mají problémy se svou vizáží dostat se přes hranice. Filip měl v D.O.P. působit již dříve, ale holky to nějak nenadchlo. Po jejich odchodu jsme si vše vysvětlili a Filip s námi může v klidu oslavit další narozeniny.

Takže teď máte novou sestavu. Kdo jsou nynější D.O.P.?

Reňa – kytara, zpěv
Richard – kytara, semtamzpěv
Filip (ex S.S.O.G.E.) – basa
Klavír (ex RHEA) – klávesy
Vajco (MEMORIA) – bicí

V jakém poměru hrajete staré a nové songy? Když jsme u toho, jak bys nové songy představil? Nějaké výraznější změny?

Staré songy z našich CD ani dem nehrajeme a asi ani hrát nebudeme. Hrajeme jen pár věcí, které jsme hrávali s holkama – bylo mi je prostě líto dát k ledu. Nejsme zvědaví na poznámky typu: Ty bicí támhle hrajou jinak a ta flétna a housle té písničce slušely víc. Zbytečně by nás to mrzelo. Teď určitě na to není ta vhodná doba. Možná později, až si lidi zvyknou na D.O.P. v novém hávu. A jaké je D.O.P. v novém hávu? To nebudu prozrazovat. Kdo je na nás zvědavý, ať se na nás přijde podívat.

Dřív jste neodmyslitelně patřili mezi naši doom špičku. Po té "pauze" jste u lidí asi hodně vyšli z povědomí… Jak se tam budete snažit dostat zpátky?

Víš, že o tom přemýšlíme po každé zkoušce? Základ je, aby se o tobě psalo. Ještě lepší je, když oslovíš lidi prostřednictvím televizní obrazovky. Chce to šokovat. Nedávno nás napadlo prodat Temelín do Rakouska. Celkem slušný nápad, ale to by nás znali jen u nás a v Rakousku. My však máme vyšší cíle. Kdyby se nám povedlo znovu prodat pozemky hranického Philipsu, to už by nás znal snad celý svět?! Naše koncerty by byly beznadějně vyprodané, protože i důchodci by určitě chtěli vidět ty borce, kteří to dokázali. Mimochodem, neznáš nějakého kupce?

Po tak dlouhé době se nabízí otázka: kdy do studia? Kam?

V nejbližších týdnech se chystáme natočit v Hranicích promo, kterým pak budeme obesílat vydavatelství.

A co další budoucnost?

Vydat CD, hrát co nejvíce koncertů.

Texty jsou v češtině o slovanství… Nemáte strach, že vás někdo označí jako nacionalisty, popř. fašistickou kapelu (tak jak se to už několikrát stalo)?

Ať si o nás tvrdí kdo chce co chce, je nám to fuk. Nevím, proč by se měl člověk stydět za to, že je Čech, Moravák, Slezan či Kubánec. Jsem hrdý na mnoho věcí z naší bohaté historie a také díky tomu jsem rád, že žiji právě v této zemi.

O čem teda texty pojednávají?

To, že jsou naše texty o slovanství, není až tak důležité. Prostě mi jen inponuje období stěhování národů, Sámovy říše, slovanská mytologie a vůbec pohanský kult. Je to pole poměrně neorané, a proto dává velký prostor fantasii. Všechny texty pojednávají vlastně o tom, že člověk by si měl sám sebe vážit. A vážit si sám sebe může jen tehdy, když se těší úctě druhých. Mrzí mě, že dnešní svět je světem, kde slušnost a poctivost je mnohdy pro smích.

Stará země
Z hlubin věků slavík tesknou píseň nes.
Píseň plnou bolu, píseň, kterou pevně třímá děs.
Jeho hlas se chvěl, chtěl vzlétnout znova. Pěl píseň nejsmutnější – píseň beze slova.

A přece pěl o stáří,
o nerodící zemi.
Pěl o ženě,
které vládne nade všemi.

Pěl o ženě, ženě moudré, která život znala.
Pěl o muži, kterému syna vzala.
A pěl o zimě, která čin ten mohla omluvit.
Pěl o srdci otce, v němž hnul se nejtemnější cit.

Tam v kraji řečeném Stremba mohutný dub na pahorku stál.
Byl domovem včel, domovem tajemství, vždyť s každou bouří rozmlouval.
Dobře znal kraje, kde lid nesužuje hlad.
Žena vstříc šla jeho tajemství a za ní muž se tiše krad.
A slavík pěl o zubech medvědích.
Pěl o lese, o lese, který náhle ztich.
Pěl o šípu, jenž povětřím se nese.
Pěl o smrti, o smrti, která číhá v lese.

Ach, podivný byl ten lov,
v němž lovec obětoval šíp stromu.
Zvíře ulovilo člověka.
Muž přihlíží stařenčině skonu.

(Buryzone zine no. 9, srpen 2001)

Rozhovor z června 2009:

Zdarec! Co ta dlouhá pauza (6 let) mezi posledními alby? Co jste celou tu dlouhou dobu dělali?

Zdar. Se ptáš, jako bys to nevěděl. Kdyby ses zeptal, proč tolik chlastáme, tak bych se nedivil. To víš, málokdo stíhá našemu tempu. Doom metal je náš životní styl. V mládí jsme natočili třeba i dvě dema za rok, ale takové tempo nemá s opravdovským doomem nic společného, tak jsme se rozhodli mezi jednotlivými počiny ten čas natáhnout. Uznávám, že šest let je už asi moc, ale museli jsme si vychovat nového bubeníka. Slépka taky musí chvíli posedět na vajcach, než se vylíhne kuře.

Přitom v někdy v roce 2005 byla ke stažení dostupná skladba "Rozmluva s větrem"… Proč už tehdy nevyšlo album?

Tady je vidět, jak dobře funguje internet. To jsem si uvědomil až tehdy. Vždycky se najde někdo, kdo udělá něco za tebe. No není to super? "Rozmluvu" jsme šli natočit ke kámošovi do Krpole, protože nám Luki nabídl natočení klipu. Je to poslední nahrávka, na které je za bicíma Vajco, protože Čadík nebyl ještě ani tím kuřetem. Museli jsme počkat, až se naučí držet paličky a taky jsme ještě neměli hotový kompletní materiál. Ono, když furt někoho musíš něco učit, tak nestíháš tvořit.

V té verzi je sólo zpěv… Proč to neklaplo? Tahle verze se mi líbí daleko víc a víc mi k vám sedí…!

Bo ty jsi pičo starý grinder. Nějak jsme se shodli, že je to pro Bawlera spíše dřina. Je to luxusní zpěvák, ale chtěli jsme něco více. Vím, co to bylo nahradit Pichloče. Dost lidí se otočilo k D.O.P. zády a já si to pořádně slízl. Naskytla se možnost angažovat Rosťu, kterého jsem si moc dobře pamatoval z HYPNOTIC SCENERY, kde exceloval. D.O.P. nehraje ale podle metru, a tak to občas zaskřípalo. Valda mě přesvědčil o tom, ať se na to jebání do mého zpěvu vyseru, a tak se snažím, seč mi síly stačí a sám se divím, že na koncertech to nese své ovoce. Když budu na sobě makat, tak mi snad bude rozumět každé slovo a kapku to bude i vypadat. To je to, o co nám jde.

Máte k ní natočený i klip, který jsem ale viděl akorát jednou v TV (Noc s Andělem). A pak až jako bonus na CD… Mimochodem, dýchá na mě z ní atmosféra starých BATHORY… Kde, kdy atd. jste ho točili? Další video máte k "In Memory"…

Tak to tě chválím, že se po večerech neflákáš po hospodách. I když to asi není úplně pravidlem, protože v Madhousu byl několikrát a jednou i na dvojce. Jinak stačí, aby sis vzal do kešeně deset kulí a můžeš si to nasucho pustit v jukeboxu v Havířově v Mučírně. Je to i v pár jiných hospodách, ale pokud si zebereš do mučos pětikilo, tak ti udělám i živák.
S těma BATHORY je to možné, je to moje srdcovka. Poslouchal jsem je od "Blood, Fire, Death".
Klip jsme točili opět v doomovém stylu. Už přesně nevím, ale cca rok. Jednou jsme měli jet točit na Morávku a museli mě vytáhnout z non stopu. Luki dodnes říká, že jsme darebáci a vzpomíná na časy, kdy jsme mu dali song "In Memory" a udělal si to sám podle sebe. Abych "Rozmluvu" teda lokalizoval, tak: Havířov, Morávka, Přerov, Ostrava.

Kde jste nahrávali? A proč jste šli do neznámého studia? Cena? Zvuk mi přijde nic moc, nebylo by lepší zainvestovat?

"Štvanici" jsme nahrávali v Prostějově v Ziki Records. Bylo to domluvené přes Klavíra, tan nám navrhl tohle řešení. Až budeme milionáři, tak si zajdeme do Propasti Péti Jandů. Všechno jsme si platili sami a Zikimu jsme dali stejnou důvěru, jakou on dal nám. Se zvukem jsme si hráli hodně, ale možná jeho výsledek ovlivnil fakt, že už jsme postarší kokoti (teda aspoň já) a už se to dělá malinko jinak. Paax mi malinko otevřel oči, ale když si to poslechnu na opravdu kvalitním aparátu, tak jsem s tím zvukem i tak spokojený.

Co obal…šlo vám hodně o vizuální stránku desky? Myslíš, že ta kresba vystihuje název "Štvanice"? Kdo ji dělal?

Když jsem vymyslel námět, tak by bylo divné, kdyby ta kresba nevystihovala obsah. Když jsem se zmínil o tom, co chci na obal, tak jsem narazil jak v kapele, tak u malířů. Představa toho, že čtyři psi "trhají" holčičku, každému připadala zvrácená. Čtyři psi představují muže, ženu a jejich rodiny, kteří se rozhodli spolu zpřetrhat veškeré vazby a v podstatě pořádají štvanici na plod své lásky. Kresbu má na svědomí Tomáš "Foman" Milata, přefocení Jaryn Kocián a konečný design Anxur.

Kapela funguje už nějakých 18 let a za tu dobu patří k legendám… Vlastně je to jediná funkční kapela z tehdejší silné doom metalové ostravské scény. Přesto jste nikdy výrazněji neprorazili. Vždycky vyšla deska, chvíli se o vás mluvilo a pak zas nic…

A to je jako otázka nebo holé konstatování? Zadupali jsme spoustu věcí, ale taky se nám hodně lepila smůla na paty. Nemíním tady brečet. Čo bolo, to bolo. Mohl bych vyzdvihovat pár věcí, o kterých mnoho kapel jen sní, ale co z toho? Hledíme do budoucna. To nás zajímá. Historie je prima, z té se však lze pouze poučit.

Taky koncertní aktivita je minimální… Kolik tak v průměru máte akcí za rok? Něco chystáte na podzim, ne?

Vše je odvislé od stabilní sestavy. Na jaře jsme zahráli více koncertů, než za celý loňský rok. Na podzim jedeme turné a všichni už máme obavy z toho, jak to vykutíme v rachotě. Další koncerty se rýsují. Uvidíme, jak to budeme stíhat.

Jak často se jako kapela vídáte… zkoušíte… Je pro vás hodně náročné se sejít v plné sestavě?

Nejnáročnější je většinou dostat se ze zkoušky. Sejít se v kompletní sestavě je celkem vzácnost a fakt si to užíváme. Normálně zkoušíme 2x týdně my Slezané a před koncertem si to lajznem se zbytkem republiky.

Vydáváte u Crystal prod. Docela se divím, že si drží ve stáji podstatě "živou mrtvolu". (smích)

Ty taky píšeš pro Metal Hammer, ale asi jsou naše informace malinko zkreslené. Ne, u Crystalu už nejsme. Živoucí mrtvoly nikdo vydávat nebude a ani my nechceme být pijavice, které někoho vysávají. Osobně mě mrzí, že jsem nebyl schopen naplnit Daliborovy a své vize. Kurňa, mě to sere, ale život není peříčko.

Je pro tebe D.O.P. jen sebevyjádření se muzikou nebo chceš něco sdělit i texty? Jsou to dvě vyrovnané věci nebo dáváš větší důraz na jednu z nich?

Si ze mě děláš prdel? Málo jsme spolu pochlastali? Muzika a texty musí být jedno!!! Špatná muzika kurví texty a naopak.

Když už jsme nakousli ty texty… o čem jsou? Už jen samotné názvy skladeb naznačují, že nepůjde o nic veselého ("Zasněný, zoufalý", "Světlo v dáli", …).

To je taková nevděčná otázka. Každý text je malinko jiný. Většinou obsahují osobní zážitky, ale vše je psáno formou jinotajů, takže to málokdo rozluští. Nejlepší asi je si je přečíst.

Proč odešel Chrobis…? Kdy, kam, na jak dlouho? Bude se do kapely někdy vracet?

Chrobis odjel na rok studovat do Španělska. Měl by se teď nějak vrátit. Pokud bude chtít, tak má u nás dveře otevřené. Bylo to i tak domluvené.

A co jeho náhradník, kterého jste začátkem roku přibrali? Je to teda jen náhradník nebo stálý člen? O koho jde?

Paax je plnohodnotným členem D.O.P. Přišel k nám z ANGEL FATE, kde stále působí. No, je to učiněný anděl. Nekuři, když vypije, tak s rozumem, s babama to umi a s kytaru taky. Enem jako šofer furt kurvuje. Pokud se Chrobis vrátí, tak jsme rozhodnuti pokračovat se třema kytarami. Už se na to těšíme. Myslím, že to dá D.O.P. další nový rozměr.

Vy jste podstatě z metalové scény, ale přesto bych řekl, že máte hodně blízko i k té punk/grind scéně… Taky jste vyrůstali na těch samých kapelách. Jak vnímáte tohle rozdělování na "dva světy"?

Už si pomalu zvykáme. Nic jiného nám taky nezbývá. Pro někoho je to snad přirozené. Valdovi se někteří i posmívali, že se dal na šnek metal a přestali se s ním kamarádit. Ale zase si myslím, že mu to Chobis v pohodě vynahradí. Kdysi jsem si taky ulít na BUŘINKÁCH. To oddělení punkové scény ještě vcelku chápu, ale takové to hraní si na vlastním písečku, jakože tohle je grind, tohle black, to mi připadá dost divné. Už tak je metal okrajový žánr a ještě to takhle drobit, to se mi jeví jako absolutní blbost. Já to nevymyslel, tak se pokus vypátrat toho chytráka, který s tím začal. Že by nitky směřovaly k Čurbymu a jeho čistě grindovému festu? (smích) Nic ve zlém, Čurby.

Tak jo, to by snad mohlo být vše. Jestli chceš něco dodat, tak tady máš prostor… Třeba za kolik let výjde další deska… Čuz a dík za rozhovor!

Tak jako mančaft mého srdce nevyhrává titul každou sezónu, tak ani my nemůžeme vydávat každý rok. Věřím, že ten příští to vyjde, a když ne, tak ten další.

Majte sa. Když nejsou prachy, tak aspoň stahujte z netu a choďte sa ožrať na koncerty a pracháči, jako jsi specielně ty, Bury, rád uvidím jako štamgasty v tej naši knejpě. A jinač dík za prostor.

(Buryzone zine no. 15, září 2009)

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube