Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

BRUTALLY DECEASED - Fanoušci švédského death metalu

BRUTALLY DECEASED - Fanoušci švédského death metalu

Pražská kapela BRUTALLY DECEASED hraje poctivý death metal, se kterým se řadí na špici domácí scény. Nedávno jí vyšlo split LP a koncem roku se můžeme těšit na druhé řadové album. Na otázky odpovídal jejich vokalista Žlababa.

Čau, takže začneme klasicky historií kapely. Kdo, kdy, kde a tak…?

Vznik kapely BRUTALLY DECEASED se datuje na začátek roku 2007, kdy se kapela sešla v sestavě Michal Štěpánek (Žlababa) - hlas, Tomáš Halama - kytara, Jirka Adámek - bicí. Vzniká materiál s jasně vymezeným zněním, směr Stockholm. Kvůli rozdílným názorům na hudební směřování kapely odchází bubeník Jirka a na místě bijce se začátkem roku 2008 usazuje Štefy, kterému daný styl vyhovuje a o pár měsíců později se stává vlastníkem švédského občanství. Konečným nakopnutím a uvedením kapely v pohyb jest příchod Patrika na místo baskytaristy.

V dubnu roku 2010 dochází k nekromantickému vzývání ve studiu Davos Records, kde se nahrává a mastruje materiál na debutní album "Dead Lovers' Guide". Hotové album čítá devět skladeb oddaných každým tónem kovu smrti, včetně předělávky "Override The Overture" od DISMEMBER. Kapela tak uctila a zároveň svým dílem nakopává v současnosti probíhající obrození švédské školy death metalu k brutálnějším a rachotivějším zítřkům. Patrik, který se v té době chtěl nadále věnovat pouze hraní v HEAVING EARTH odešel z kapely a na jeho místo přišel nový baskytarista Burák, který hrával se Štefym v JIG-AI.

Na konci roku 2011 se ke kapele přidává druhý kytarista Štembus. Na jaře 2012 kapela odjíždí na tour s NAPALM DEATH a HYPNOS a po návratu dochází ke druhému nekromantickému vzývání v Davosu, kde se nahrává a mastruje třískladbový materiál na split vinyl se švédskými zabijáky INTERMENT. Poslední novinkou z našeho tábora je nahrávání druhého alba "Black Infernal Vortex ", které proběhlo opět v Davosu na konci dubna tohoto roku a deska by měla spatřit temnotu světa v prosinci pod hlavičkou Doomentia records.

Ve své hudbě jste vsadili na poctivý švédský death metal, který zažíval obrovský boom začátkem 90. let. Kde se vzala ta touha hrát něco, co tady bylo už před dvaceti lety? A co třeba floridská škola nebo pozdější US brutal death metal?

Všichni v BRUTALLY DECEASED jsme velký fanoušci švédského death metalu, který se hrál na přelomu 80. - 90. let. Kapely, jako jsou DISMEMBER, ENTOMBED nebo GRAVE, ovlivnily v určité fázi naše životy a chtěli jsme si tuhle poctivou muziku společně zahrát. Jsem fanouškem všech výše zmíněných stylů, a tak odpověď na floridskou školu najdeš u naší kapely HEAVING EARTH, v které působíme s Tomášem a prvky US brutal death metalu v mém dalším projektu SHAMPOON KILLER.

Po relativně krátkém čase fungování jste se vydali natočit materiál do Davos studia. Byla to jediná varianta, protože jste si byli jistí, že to je český Sunlight? Nebo byla ve hře i jiná studia? Upřímně, u pražské kapely bych spíš tipoval na Hostivař…

V podstatě to byla jediná varianta a jiný studio jsme ani nezvažovali, zmíněná Hostivař je zbytečně drahá. Vzhledem k tomu, že tam kluci už před touto nahrávkou točili desky HEAVING EARTH, PSYCHOTIC DESPAIR nebo JIG-AI, tak jsme dopředu věděli, do čeho jdeme. Bylo prověřeno, že z Davosu lezou od Otyna dobrý zvuky a představu o tom, že to má znít jako ze Sunlightu jsme měli jasnou.

Z toho materiálu nakonec vzniklo debutní album "Dead Lovers´ Guide". Šli jste nahrávat s myšlenkou, že to bude album, nebo až poté jste dostali nabídku na jeho vydání?

"Dead Lovers' Guide" byla vůbec první nahrávka, co jsme vyvrhli. Dokonce ani žádný zkušebnový demáče za ty tři roky nevznikly. Vyplynulo to celé ze situace, protože v době, kdy jsme se rozhodli pro nahrávání, jsme už měli dost materiálu na plnohodnotnou desku a demo se nám jevilo zbytečné. Tenkrát už jsme měli domluvu s Lavadome na vydání a věděli jsme i kam se debut pojede nahrávat.

Deska vyšla u mladého labelu Lavadome prod. Co rozhodlo, že jste na Honzovu nabídku kývli? Předpokládám, že spolupráce probíhala dobře a většina promotion šla do zahraničí. A taky tam slaví úspěch, možná i trochu větší než doma, ne?

Label Lavadome prods. založil náš kamarád Honza Fastner záměrně s debutem BRUTALLY DECEASED. Chtěl vydávat poctivej death metal, my potřebovali label, a tak jsme se domluvili na vzájemný spolupráci. Známe se s Fastym docela dlouho a věděli jsme, že tu práci udělá poctivě a nejlíp, jak bude moct. Abych pravdu řekl, tak nás propaguje hlavně v zahraničí. V Čechách samozřejmě taky, ale není tady moc možností, jak si tady udělat pořádný promo. Je tu pár dobrých fanzinů, které mají o muziku zájem a jsou schopný v rozumném časovém horizontu napsat recenzi, poslat rozhovor apod., stejně jako to funguje venku. Čertužel by se skoro daly spočítat na prstech jedné ruky, a tak jsme se rozhodli zaměřit hlavně na zahraničí, kde je přístup i k undergroundovým kapelám zcela neporovnatelný.

CD už je vyprodáno, ale po zhruba roce a půl jej následovalo LP. Proč jste se rozhodli pro tuhle variantu až po tak dlouhé době. Proč oba nosiče nevyšly současně, popř. proč nedošlo na klasický dolis CDček?

Vinyl je artefakt, vypadá krásně a fanoušci i my jsme ho chtěli. Je doba, kdy se tenhle asfaltový formát vrací a přišel nám jako dobrý nápad. Současně ty nosiče ani vyjít nemohly, protože nikdo z nás netušil, jak se ta nahrávka bude prodávat, jestli o to bude vůbec zájem a v neposlední řadě je to dost drahá sranda. Zároveň vyšel v době, kdy CDčka ještě byly k dostání a na následný dolis už nebyly finanční kapacity. Každopádně jsem rád, že nám na Lavadome ten vinyl vyšel, je to limitovaná záležitost, která časem zmizí a bude mít raritní hodnotu. 

Ta deska vypadá fakt parádně. Je to jakýsi splněný sen?

Díky za pochvalu, taky si myslím, že je to hodně povedená záležitost. Jestli je to splněný sen nedokážu úplně posoudit, protože si sny moc nepamatuji, takže ani nevím, jestli se mi o tom někdy zdálo. 

Jak vznikají vaše skladby? S nejvíce nápady chodí Tomáš coby kytarista a rovnou přinese hotovou věc? Nebo je to o jamování na zkušebně, kolektivní práce…?

Všechny skladby BRUTALLY DECEASED až do nedávna psal Tomáš. Do zkušebny většinou přinese hotové celé kompozice s jasnou představou a potom už se skladby jenom dolaďují. S příchodem Štembuse na post druhého kytaristy přišly i nápady z jeho ruky a na nové desce už má dvě skladby.

Album uzavírá cover od DISMEMBER z jejich geniálního debutu. Bylo těžké vybrat kapelu a song nebo jste se všichni hned shodli? Jaké další hity můžeme očekávat? Co třeba ENTOMBED a "Crawl"…?

"Override The Overture" jsme hráli už v dobách, kdy ještě seděl za bubnama Jirka Adámek, takže to je záležitost asi z roku 2007 a ta skladba s námi zůstala až do debutu. V té době jsme ani jinou předělávku nehráli. Cover je věc pro zpestření. Nevím, jestli se objeví ještě na nějaké nahrávce, ale ve zkušebně si občas pro radost něco zahrajeme. "Crawl" ještě neproběhnul, ale hrávali jsme od ENTOMBED "Drowned" a GRAVE "You'll Never See". Je možné, že se časem nějaká předělávka ještě objeví zařazená v koncertním playlistu.

Kdyby ses mohl vrátit v čase, popř. narodit jindy a jinde…do jaké doby a kam? Švédsko? Ve kterém roce a co bys tam chtěl znovu zažít, změnit nebo s kým založit kapelu?

V ideálním případě bych se vrátil v čase třeba do roku 1985 do Švédska, vzal sebou celý BRUTALLY DECEASED, nahrál to co teď a byl bych v pohodě do konce života, hehe. Jinak death metalově bylo ve Švédsku nejsilnější období na přelomu 80. - 90. let, takže to by mě určitě hodně bavilo. Kdybych měl zakládat ideální kapelu z té doby, tak bych to viděl asi takto: bicí – Nicke Andersson, kytara – David Blomqvist, kytara – Ulf Cederlund, basa – Jörgen Sandström.

o textová stránka alba? O čem jsou, kdo je píše, kde bere inspiraci…?

Skoro všechny texty píše stejně jako muziku Tomáš. Jsou to většinou texty ze života, schované v death metalovém hávu. Ale najdou se i takové, u kterých se prostě jenom baví. Je to většinou staroškolská záležitost plná hřbitovů, zombíků, lebek atp., takže jsou trochu klišovité, ale zároveň neztrácí koule a k muzice, kterou hrajeme, neodmyslitelně patří. Na nové desce je mým favoritem text ke skladbě "Deathwish", který je inspirován kultovní filmovou sérií Přání Smrti s Charlesem Bronsonem. 

Každý z vás hraje i v jiných kapelách. Takže, kterými kapelami si prošli členové BRUTALLY DECEASED a ve kterých působí momentálně?

Všichni členové BRUTALLY DECEASED působí nebo v minulosti působili ještě v dalších kapelách. Spolu s Tomášem hrajeme v HEAVING EARTH, což je taková česká odpověď na MORBID ANGEL a IMMOLATION. Štefy hrával léta v našlapané pražské death/grind úderce PSYCHOTIC DESPAIR, v JIG-AI a V.O.H. Burák drhne basu v grindcorových JIG – AI, mlátí do škopků v goregrindové smečce DEOAG a v minulosti prošel kapelami NCC, CBDS, AHUMADO GRANUJO a ERDELETE. Štembus působí v OCTAGONE a mastil na kytaru ve FEEBLE MINDED a OBLOMOV. No a nakonec já jsem měl v mládí grindovku PENISYFILIS a momentálně jsem aktivní ještě v brutal death/grindový partě SHAMPOON KILLER.

Nedávno vám konečně vyšlo dlouho očekávané splitko s INTERMENT. Původně ho měl vydávat Lavadome, nakonec vyšlo u Doomentia rec. Co vězelo za těmi změnami?

Za změnami nevězelo nic jiného, než naše nedohoda s Fastym (Lavadome prods.) na vydání další nahrávky. Měli jsme nějakou představu o podmínkách a čertužel se střetly hranice našich zájmů a Honzových možností, kdy na základě našich požadavků na novou desku přestal mít chuť se podílet i na tom splitku s INTERMENT. Takže jsme byli situací donuceni se porozhlídnout jinde a nakonec jsme se k naší spokojenosti domluvili s Lukášem (Doomentia records) na spolupráci.

A můžeš představit kolegy z druhé strany? Mám pocit, že se o nich u nás až zas tak moc neví… Nepojedete na podporu nějaké společné koncerty? Co třeba výlet přímo do Švédska?

Jak se říká: Modří už vědí. :-) INTERMENT je v podstatě legendární death metalová kapela, která vznikla ve Švédsku na přelomu 90. let, kdy kolem hrály kapely jako NIHILIST, CARNAGE nebo MORBID a podílela se na vzniku stylu. Kapela nahrála v období 1991 – 1994 tři dema, pak se rozpadla a až po dlouhých letech se v roce 2007 vyhrabala z hrobu nahrávkou "Conjuration Of Sepulchral", o kterou se podělili s americkými FUNEBRARUM. V roce 2010 jim vyšla vynikající deska "Into The Crypts Of Blasphemy" u Pulverised records a letos poslední zářez v podobě našeho splitka "Glory Days, Festering Years". Mozkem kapely je mistr Johan Jansson, známý mimo jiné svým působením v kapelách jako jsou DEMONICAL, CENTINEX, DELLAMORTE, UNCANNY nebo REGURGITATE. Všem fanouškům švédského death metalu INTERMENT vřele doporučuju. Co se týče společných koncertů, tak aktuálně v plánu nic není, ale na Skandinávii jsme dostali nabídku na příští rok od jiné kapely, tak uvidíme…

Teď na podzim jedete turné se švédskými DR. LIVING DEAD!. Co zahraniční turné? Určitě tam fanoušků máte víc než dost, vyšly pozitivní recenze, takže kdy?

Zahraniční turné je samozřejmě lákavé, ale zároveň ne pro každého z nás úplně jednoduché, ať už z pracovních nebo finančních důvodů. Před 14 dny jsem dostal dokonce nabídku i na tour po Brazílii na příští rok, ale jestli ho budeme schopný zrealizovat, to si nejsem jist. A pak je tu ještě aktuálně ta Skandinávie na podzim 2014. Bylo by samozřejmě fajn těchto možností využít, ale bude záležet na podmínkách a okolnostech, jestli těchto nabídek využijeme. Momentálně se těšíme na připravené domácí minitour se Švédskou thrash metal crossover drtící smečkou DR. LIVING DEAD!, kdy 14. - 17. listopadu postupně zdevastujeme Prahu, Plzeň, Slavonice a Ostravu. 

Žlababa má určité vazby na Obscure prod., takže se nabízí další otázka, že třeba účast na Brutal Assault festivalu (kde si moc domácích kapel nezahraje) asi nebyla náhoda. Anebo turné s NAPALM DEATH a HYPHOS…

To, že BRUTALLY DECEASED hráli na Brutal Assault festivalu a odjeli tour s NAPALM DEATH a HYPNOS, nemá nic společného s tím, jestli pracuju v Obscure. :-) Štefy s Burákem hráli na Brutalu snad popáté a ani jeden nemá s Obscure promotion co dočinění. Loni tam dokonce hrálo 14 českých kapel a letos přes 20. BA je otevřen všem kapelám, které mají úroveň a hrají kvalitní muziku.

Co se týče tour s NAPALM DEATH, tak chtěli jet s námi, co si tak vzpomínám. Jel jsem s nimi před tím 2 turné jako jejich stage crew a chtěli nás podpořit. Jinak v minulosti INGROWING, UPRISE, PIGSTY, SPLITER, OPITZ nebo HYPNOS se dostali do toho tour packu jenom na základě hudby, kterou produkují. Vždycky byla snaha postavit aktuálně co nejpoctivější balíček zajímavý pro lidi, s kvalitními kapelami. 

Letos na Obscene Extreme Festu ti Barney dokonce strčil mikrofon do ruky, ať si s nimi zazpíváš. Vypadal jsi docela překvapeně, jako by to dopředu nebylo domluvené. Jaké jsi měl pocity?

Domluvené nebylo nic. To víš, že mě to překvapilo. S NAPALM DEATH máme super vztahy a Barney je vtipálek, tak si mě tam vytáhnul pro vlastní pobavení a zpestření show. Ze začátku jsem dělal schválně trochu Zagorku, aby to neměl tak jednoduchý a pak jsem je svou vsuvkou podpořil – jak jinak. Pocit jsem měl samozřejmě dobrej, tuhle kapelu jsem viděl asi 35x a vždycky si jejich koncerty užívám. Takže jsem měl radost z metalu i ze společného setkání.

Na jaře jste šli točit i druhé album. Kdy bude venku, co na něm najdeme atd.? Na jakém formátu vyjde? Spolupráce s Doomentia funguje, takže ho vydá Lukáš? A co další plány do budoucna?

Nová deska BRUTALLY DECEASED ponese název "Black Infernal Vortex" a bude na ní celkem 9 skladeb.

1. Divinity And Decay
2. Devil´s Tarn
3. Day Of Darkness
4. Black Hammer Of Satan
5. Serve The Labyrinthine Tombs
6. Regurgitation Of Blood, Devoured Flesh And Gastric Juices
7. Bellow The Adversary
8. Prelude To Deathwish
9. Deathwish

Termín vydání ještě nebyl stanoven, ale předpokládám, že by mohla být venku na začátku prosince 2013 u Doomentia records. Už teď víme, že vyjde na CD na digipacku v limitovaném nákladu. Co se týče naší spolupráce s Lukášem, tak z pohledu kapely je super. Na všem se rychle domluvíme a co si řekneme, tak vždycky platí. Plánů do budoucna je hodně, máme na podzim domluvených několik koncertů. Příští rok v plánu československé tour s CONTRASTIC a ČAD. Uvidíme, jestli se podaří zrealizovat nějaké turné do zahraničí, v létě samozřejmě festivaly na podporu nové desky a taky co nejvíc prodaných nosičů.

Tak jo, myslím, že jsme toho proprali dost. Jestli chceš ještě něco dodat, závěr je tvůj…

Díky moc, Bury, za rozhovor a za podporu BRUTALLY DECEASED. Kdo by měl zájem, tak objednejte vinyly "Glory Days, Festering Years" na www.doomentia.com nebo vinyly "Dead Lovers' Guide" na www.lavadome.org, dokud jsou ještě k dostání. Protože, když jseš fanoušek muziky, tak si ji kupuješ, speciálně v undergroundu se bez toho menší kapely a labely neobejdou. V dnešní době stojí CD třetinu toho, co před deseti lety a může si je dovolit kupovat každý. Podporujte undergroundovou scénu a snad se brzo potkáme na koncertě ve vašem městě.

Odkazy:
http://bandzone.cz/brutallydeceased
Facebook

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube