Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

GRACE DISGRACED - Z každého riffu musí běhat mráz po zádech

GRACE DISGRACED - Z každého riffu musí běhat mráz po zádech

Kapela GRACE DISGRACED pochází z Ruska a hraje technický death metal. Letos jim má vyjít už druhé album, ale tento rozhovor je zaměřen na kapelu jako takovou. Odpovídala vokalistka Polina Berezko.

Ahoj, tak na začátek by se hodilo krátké přestavení kapely GRACE DISGRACED…

GRACE DISGRACED je death metalová kapela z Moskvy. Naše historie začala v roce 2004, kdy moje první pokusy o vytvoření své vlastní metalové kapely vyústily v tohoto neotesánka. Léta plynula a během nich vykrystalizovaly naše hodnoty a vybrousili jsme náš styl. Vydali jsme demo "Natural Death", EP "Materialized Expectation" a jedno plnohodnotné album. Další album už je nahráno, ale zatím ještě není vydáno. A máme ambiciózní plány pro další činnost kapely.

Vaši nahrávku "Materialized Expectation" jste si nejdříve vydali sami a poté vyšla u Morehate prod. jako 4 way CD. Se kterými dalšími kapelami?

Původně jsme chtěli toto EP vydat jako samostatný disk, ale nemohli jsme najít label, který by měl zájem to vydat jen jako EP. Morehate prod. se nabídli vydat tento materiál jako 4 way split. Přijali jsme to. Výběr kapel, které jsou na něm spolu s námi, byl volbou labelu a jsou to PUREFILTH z Ukrajiny, DEHYDRATED z Tomsku a REDRVM z Yoshkar-Ola. Velmi důstojná společnost.

Momentálně je vaší aktuální nahrávkou debutní album "Enthrallment Traced". To nejdřív vyšlo také u Morehate prod. (2012). Proč vydání trvalo tak dlouho, když jste ho nahrávali už na konci roku 2010?

Ano, zpoždění bylo dost velké, protože jsme doufali, že se upíšeme u velké zahraniční firmy. Tak jsme rozeslali naše dema a čekali na kladnou odpověď. Nepřišla ani jedna. Nakonec nás vzal pod svá křídla znovu Aleksandr Kantemirov a jeho Morehate. Půl roku trvalo, než na nás přišla řada v edičním plánu, ale nakonec album vyšlo.

A v roce 2013 toto album znovu vyšlo u Buil2Kill rec. Proč došlo k tomuto kroku? Má italský label lepší distribuci? Liší se nějak od sebe tahle dvě vydání? Nebo jde pouze o stejnou věc udělanou znovu?

Chtěli jsme rozšířit edici, protože poptávka po discích na našich koncertech je celkem stabilní. Navíc, vydání alba u zahraničního labelu zvedlo naši pověst. Okolnosti se obrátily takovým způsobem, že italský label byl pro nás v té době nejjednodušší a nejvhodnější variantou. Zaplatili jsme za naše kopie, ostatní měly být distribuovány. Každopádně, distribuční kanály obou firem jsou jiné, čehož můžeme využít. Protože jsem v užším kontaktu s Morehate, tak můžu říct mnohem víc pozitivních věcí o ruském labelu, který je naprosto nesobecký a oddaný své činnosti. Pokud jde o ta dvě vydání, tak jsou prakticky stejné.

Obal vám dělal Mark Cooper a oceňuji, že každý text má svou vlastní kresbu. Jak jste se dostali k tomuto kreslíři a co nám můžeš o něm prozradit? Co má obal vyjadřovat (podle mě je to nějaká propast nebo černá díra v našich duších a myšlenkách)? Jak dlouhá a složitá byla komunikace mezi vámi, aby bylo vše k vaší spokojenosti?

Chtěli jsme pro naše album vybrat kvalitního umělce. Nejdřív jsme přišli s celkovou koncepcí obalu a pak plánovali obrázky pro jednotlivé songy. Pak jsme studovali díla z různých designerů po celém světě, a když jsme narazili na Marka Coopera, hodně rychle jsme si uvědomili, že to je právě to, co potřebujeme. Líbil se nám způsob, jak se mu daří zachytit šílenství a chaos. Nechal se inspirovat našimi nápady a šel zodpovědně do tvorby artworku. Jeho vizuální nápady se dokonale shodly s našimi představami, i těmi, o kterých jsme se nezmínili. Mark je neuvěřitelně pracovitý a spolehlivý. Měli jsme opravdu velké štěstí, že jsme si objednali obal u něj! Sice došlo k pár nedorozuměním, které vyústily ve vyřazení několika obrázků, ale nakonec jsme byli všichni spokojeni. A všimla jsem si, že Mark pracoval s velkým nadšením.

Mimochodem, ta propast na hlavním obalu by měla symbolizovat obavy, sílu velkých společností, nemoci, vyšší moc, časové problémy a jiné překážky, které deprimují obyčejného člověka během jeho života. Ten je vždy obětí. Uchvácenou a předem určenou propadat se krok za krokem hlouběji do propasti těchto monster.

Nahrávku jste pořídili v Cosmos studiu. Co nám o něm řekneš? Kolik dní jste v něm strávili a jak se vám tam pracovalo? Měli jste jasnou představu o zvuku? Jak moc se pod nahrávkou podepsala produkce Arkadije Navaha?

Po nahrání našeho prvního EP "Materialized Expectation" jsme neměli žádné pochybnosti o tom, kam jít nahrát naše debutní album. Arkadiy Navaho je velmi vyhledávaný zvukař a my jsme pochopili proč. Pracovalo se nám s ním skvěle. Cítí každé tvé přání a je naprosto otevřený k polemice. Cosmos studio je velmi dobře vybaveno a Arkadiy je skutečný mistr. Nebyl žádný důvod dělat si o zvuk starosti. Ve studiu jsme strávili dlouhých deset dní, které nám stačily k nahrání všech věcí a udělání některých úprav, které jsme plánovali už dřív. Po nahrávání nás napadly ještě další úpravy a ty jsme přidali později. Snažili jsme se zaznamenat všechno tak, jako kdybychom hráli živě. Ale přidáním některých aranží je výsledek ještě zajímavější.

Jak vzniká hudba a ty dlouhé skladby? Kytarista Aleksandr Klaptzov jako hlavní skladatel má dostatek nápadů, které zbytek jen rozvíjí?

Ano, Aleksandr je hlavní skladatel, který tvoří základ pro každou skladbu, tvoří její hlavní myšlenku. Vždycky měl rád dlouhé písně s obtížnou nelineární strukturou a koncepčními texty. Tohle máme společné. Na našem prvním albu jsme pochopili, že potřebujeme sedmiminutové skladby k rozvoji tématu.

Vždy se shodnete na tom, jak má výsledek vypadat/znít?

Tak nějak. Aleksandr skládá materiál s neuvěřitelnou rychlostí. Přináší nové písničky a nové riffy na naše zkoušky a jen občas je trochu změníme. Ale obecně se nám líbí jeho původní nápady, a tak jen rozvíjíme party svých nástrojů.

Přemýšlíte při skládání o tom, jak se to bude lidem líbit, jak to na ně bude fungovat, nebo záleží jen na vašem úsudku?

Nejsme žádní hitmakeři. Spíš se spoléháme na náš vlastní vkus a zkušenosti. Někdy zažíváme protichůdné pocity z našich písniček, ale prostě děláme hudbu tak, jak považujeme za správné. Aby během každého riffu běhal mráz po zádech.

Určitě často slýcháš, že zbarvení tvého hlasu je hodně podobné zpěvu Chucka Schuldinera. Prozradíš nám něco o tvých technikách zpěvu? Jak se o svůj hlas staráš?

Toto srovnání mě nepřekvapuje, protože kapelu DEATH zbožňuju už od středoškolských let. Myslím si, že způsob zpěvu se line z mého podvědomí. Nemůžu ti říct, že jsem studovala, jak trénovat tento typ extrémního vokálu. Jenom jsem napodobovala své oblíbené zpěváky a pak přišla na to, jak to udělat bez újmy na mých hlasivkách. Je dobré dělat nějaká cvičení, která jsou stejná pro extrémní vokály i čistý zpěv. Před našimi koncerty se snažím trochu rozezpívat. A jednoduché pravidlo je nepít a nejíst cokoli velmi studeného nebo velmi horkého. Takhle se starám o svůj hlas – žádné speciální tipy, jen obecná pravidla.

Vždy jsi chtěla zpívat? Nikdy tě nenapadlo hrát na nějaký nástroj? Umíš zpívat i čistým hlasem?

Ano, začala jsem zpívat ve školním operetním divadle, takže být zpěvačkou bylo mým snem od dětství. Ne, nikdy jsem neměla v plánu hrát na nějaký hudební nástroj, vážně. Takže jsem docela spokojená jen se znalostí základů hudební teorie. Pokud jde o čistý hlas, ten mi pomáhá při vokálním rozehřátí a taky abych se nenudila ve sprše. Ale nemyslím si, že v tomto směru budu rozvíjet své dovednosti.

Texty jsou určitě nedílnou součástí hudby a řekl bych, že pro tebe jsou hodně důležité. Třeba hned úvodní song je inspirován starým filmem…

V tom máš pravdu. Skladba "Prophecy Of The Somnambulist" je inspirována filmem Roberta Wieneho "Kabinet doktora Caligariho" ("Das Kabinet des Dr. Caligari"), natočeným v roce 1920. Uvědomila jsem si, že obrazy vystupující v tomto příběhu nejlépe vystihují myšlenku vládního vymývání mozků pro maximální kontrolu. Je to docela obyčejná a současná myšlenka, schovaná pod takovým tajemným příběhem. Takže jsme chtěli citlivě převést tuto psychedelickou atmosféru do skladby.

Pro "Adzhimushkai" jsi zase vybrala jedno téma z ruské historie. Přiznám se, že jsem o něm nikdy neslyšel a nemyslím, že kdokoliv u nás. Jak je tato událost známá u vás? Proč sis vybrala zrovna tenhle příběh? Jak na tebe to místo zapůsobilo?

Navštívila jsem kamenolom v Adžimuškaj dvakrát a byla jsem hluboce ohromena v obou případech. Vybrala jsem si tento příběh, protože to není jeden z těch dobře známých vznešených válečných příběhů, ale jen lokální epizoda, která se stala za 2. světové války. Tak jsem ho chtěla zveřejnit.

Válečné téma samo o sobě bylo původně plánováno jako vyvrcholení koncepční linie alba. Těžko byste si mohli představit větší utrpení pro člověka, než během války.

O čem jsou další skladby na albu? Můžeš se ke každé vyjádřit jednotlivě?

Album "Enthrallment Traced" je o silách, které mají velký destruktivní a depresivní vliv na lidského jedince. Těmito silami jsou (popořadě): politici ("Prophecy Of The Somnambulist"), ekonomika ("Hypocritical Oath"), příroda ("To Autumn"); duševní stav ("Psycho Cycle"); oslava války ("Adzhimushkai"). Po takovém vyburcování lidstvo přehodnocuje své hodnoty, vytváří rovnováhu a nachází vinu. Výsledky a závěry jsou prezentovány ve "Villain" a "Orchids Of The Fallen Empire". Tady jsem dala průchod mému názoru.

Budeš i nadále pokračovat v inspiraci historií. Je to tvůj koníček? Jaké vůbec máš záliby krom hudby, co knihy, filmy, …?

Nemůžu říct, že historie je mým koníčkem. Jenom toužím po světových myšlenkách, po něčem opravdu velkém a podstatném, aby se objevilo v naší tvorbě. Historie disponuje obrovským množstvím jasných událostí a důsledků – statistiky, z nichž by mohly být provedeny některé závěry. Některé případy z literatury a filmů si také zaslouží pozornost. Stejně jako zpravodajství.

Co třeba hokej? Dynamo, Spartak nebo CSKA Moskva? Za Dynamo hraje Marek Kvapil, který dřív hrál v našem městě za Vítkovice.:-) Nebo máš radši fotbal, když máš stadion Lužniky kousek od domu, pokud se nepletu?

Opravdu nejsem fanynkou těchto sportů. Takže tahle čtvrť pro mě nepřináší výhody. Raději si zajdu do fitka.

Jak se na tvé hudební aktivity dívá rodina nebo okolí? Máš v nich podporu? Neočekává se v ruské společnosti od mladé slečny, že bude mít jiné zájmy?

Moje rodina se dívá v pohodě na to, co dělám. Nikdy vyjádřili žádné negativní názory o mých hudebních aktivitách. Obecně, lidi v Rusku jsou stále méně úzkoprsí, více tolerantní a kosmopolitní. Vzpomínám si na roky, když jsem začínala, a veřejné reakce byly daleko kritičtější. Nyní jen stěží někoho překvapí growlující dívka.

Od vzniku kapely trvalo dlouho, než jste vydali album hlavně kvůli sestavě. Můžeš říct, že teď už je stabilní a vydrží dlouho?

Radši se k tomu nebudu vyjadřovat. Jako v minulosti, situace kolem sestavy GRACE DISGRACED je velmi nepředvídatelná. Takže nebudu dělat plány do budoucna týkající se tohoto problému.

Např. bubeník Andrey Ischenko je dost vytížený svou spoluprací s dalšími kapelami. Nakolik jsou GRACE DISGRACED pro něj prioritou. Je to pro něj kapela č. 1?

Andrey je profesionální hudebník. On si vydělává na živobytí hudbou. To částečně vysvětluje velké množství kapel, se kterými spolupracuje. GRACE DISGRACED hrají death metal a death metal není nejpopulárnější a ziskový žánr v Rusku, takže nemůžeme čekat, že GRACE DISGRACED budou jeho prioritou.

Ostatní členové taky hrají v jiných kapelách, že?

Ano, téměř všichni z nás mají vedlejší projekty. Nemá smysl tady jmenovat kapely Andreye Ishchenka! Hrál ve více než 100 kapelách. Basák Andrey Andreev hraje v PIG BOYZ BRU a GUNSHOT BRIDE. Aleksandr momentálně nikde jinde zapojen není, protože chce věnovat veškerou svou energii GRACE DISGRACED.

Ty pro změnu zpíváš v kapele FLASH OF AGGRESSION. Co nám o ní řekneš? Je to plnohodnotná kapela nebo jen boční projekt, do kterého jsi byla přizvána? Aktuálně máte venku album, takže…

Kapela FLASH OF AGRESSION byla stvořena dvěma bratry: Andreyem Smirnovem (U.D.O.) a Dmitriyem Ignatievem (TANTAL), kteří dlouho živili představu o jejich společném thrash metalovém projektu. Rozhodli se, že Sergey Serebrennikov (GAINA) se bude hodit na bicí. Všichni tři zároveň hrají v EVERLOST. Mě přizvali k účasti a já jsem ochotně souhlasila. Nahráli jsme v roce 2013 album "Seed Of Hate" a natočili jeden videoklip. Nyní čekáme na zpětnou vazbu veřejnosti. A kdo ví, možná z toho bude něco víc.

Pokud se nepletu, tak s GRACE DISGRACED už máte natočeno další album. Co nám o něm povíš? Jsou hudebně nějaké zásadní rozdíly mezi "Enthrallment Traced" a novinkou? Kdy a u koho bude venku?

Název alba je "The Primal Cause: Womanumental" a vyjde v Rusku u Morehate v únoru 2014. Myslím, že ve srovnání s debutem se nám na tomto albu podařilo prohloubit náš styl. Písně jsou dlouhé, ve středním tempu, brutalita se střídá s lítostí. Toto album je víc soukromé a emocionální. Hlavní hrdinkou konceptu je žena během časů, kdy rozdává zrození i smrt, vládne, bojuje a trpí.

Jaké jsou vaše další plány do budoucna, třeba ohledně koncertů dál v Evropě? Jak jste na tom vůbec s koncerty? Jak často hrajete mimo Moskvu? V Rusku jsou přece velké vzdálenosti mezi městy. A je pro vás těžké vycestovat mimo Rusko?

Plánujeme turné po Evropě pro podzim 2014 a několik živých vystoupení v různých městech Ruska. Nikdy jsme nebyli v zahraničí s naší live show, kromě našeho ukrajinského turné v roce 2012. Ano, máš pravdu, vzdálenost je hlavní překážkou pro aktivní koncertování v Rusku. Ani vysoká návštěvnost na koncertech ale nepokryje náklady na dopravu. Ale my rádi hrajeme mimo Moskvu, dokonce víc, než v hlavním městě. Publikum je mnohem vřelejší. Důvodem je totiž to, že v Moskvě jsou často dva nebo tři koncerty každou noc, které stojí za to. Takže trh je přesycený a lidi prostě ztratili své nadšení.

Co nám povíš o moskevské (potažmo ruské) scéně? Dost známé je vydavatelství Coyote rec., kapely ABOMINABLE PUTRIDITY, SEPTICOPYEMIA nebo třeba KATALEPSY… Doporučíš nám něco dalšího (kapely, labely, koncertní místa atd.)?

Ano, s těmihle kapelami se známe a respektujeme jejich práci, i když jsme si nezahráli na společném koncertě. Ale zašla jsem si na jejich koncerty s radostí. Já a ostatní členové naší kapely se vždy snažíme podpořit ruskou scénu! Tady v Moskvě je hodně dobrých kapel. Je zde obrovské množství metalových koncertů, ale pořád se snažíme účastnit a podporovat vystoupení místních kapel, našich přátel a známých a dalších kapel z Ruska. Líbí se mi, co se děje na scéně v Moskvě. Je tady neustálý pohyb a akce, kapely se zlepšují. Můžu vám doporučit naše dobré přátele: GROND, ARHIDEUS, CRYPTOS, PYRE, NAKKA.

Moskva je celkově velké město (vždyť má stejný počet obyvatel jako naše republika). Takže už jen cestování po městě musí zabrat spoustu času, ne? Je pro tebe výhodné bydlet v centrálním okruhu? Co bys mi jako turistovi doporučila vidět krom všech těch známých věcí? Třeba Novoděvičí klášter?

Ano, máš pravdu – jsem velmi šťastná, že žiju v centru, protože odtud je jednodušší se dostat kamkoliv. Někteří z mých kolegů jezdí do práce z moskevské oblasti. Ráno jim trvá 2,5 hodiny, než se dostanou do kanceláře a pak se další 2,5 hodiny večer vrací domů. Myslím, že je to šílené – denně stráví 5 hodin na silnici. Problém č. 1 v Moskvě jsou dopravní zácpy. Já raději používám veřejnou dopravu, protože čas je pro mě důležitější, než nějaké pohodlí a společenské postavení. Zabere mi 30 minut, než se dostanu do práce, z toho 20 jdu pěšky. Mám ráda procházky Moskvou. Už je pro mě rutinou chodit každý den do kanceláře kolem Kremlu. Někdy v každodenním zmatku zapomínám, že je kolem několik krásných historických budov. Ale někdy je docela příjemné předstírat, že jsem turista ve vlastním městě. Mám ráda atmosféru v ulicích. Po návštěvě Novoděvičího kláštera (a samozřejmě Novoděvičího hřbitova) bych šla ulicemi Bolshaya Pirogovskaya a dál po Prechistinka. Tato ulice je známá jako "Golden Mile", protože nemovitosti tady jsou hodně drahé, ale architektura je překrásná.

Nedávno byly propuštěny členky kapely PUSSY RIOT v rámci amnestie, ale má se za to, že to je jen marketingový tah prezidenta Putina před Olympiádou. Celá tahle kauza je celosvětově dost známá. Jaký názor na ni máš ty?

To je klasický obrázek. Další příležitost, aby nám řekli, že si nesmíme zahrávat s úřady. Často vídáme, že trest není přiměřený zločinu. Tento případ pomohl vládě, aby prosadila zákon o poškození cítění věřících. A teď, čistě teoreticky, bych mohla být obviněna a trestána za nošení triček mých oblíbených kapel.

Chystá se Olympiáda v Soči. Co to pro obyčejné občany Ruska znamená? Je (nebo byl) na ně vyvíjen nějaký tlak shora?

Tyto hry udělaly z ruských měst cíle pro teroristy. Proto je teď mnoho vojenských sil zapojeno do zajišťování bezpečnosti v nejžhavějších místech. 4. ledna jsme se vydali do Krasnodaru (to je asi 300 km od Soči) k prezentaci kompilace "Russian Death Metal". Bylo tam v ulicích víc vojáků, než občanů. Zastavili nás kvůli kontrole našich dokumentů atd. Třikrát nám prohledali zavazadla, než jsme došli k vlaku. Doufám, že tato opatření budou účinná, ale obyčejný občan má pocit, že v zemi bylo vyhlášeno stanné právo.

Byla jsi někdy v ČR aspoň jako turistka? Co víš o zdejší scéně? Jaké kapely znáš?

Bohužel nebyla. Metalová hudba je tak náročný koníček, že mi nezůstávají peníze na poznávací turistiku. Teď, když všichni naši členové konečně dostali povolení opustit zemi, máme v plánu evropské turné. Česká republika by měla být na trase. Alespoň je to moje silné přání. Náš basák Andrey jezdí každé léto na Brutal Assault Fest a máte štěstí, že se tak skvělý metalový festival koná ve vaší zemi! Pokud jde o kapely, mezi nejnovějšími přírůstky do sbírky je CD od AVENGER, vyšlo u Goregasm. Dále mě napadají MASTER´S HAMMER a KRABATHOR.

Tak jo, myslím, že by to mohlo stačit. Závěr nechám na tobě…

Děkuji za rozhovor. Chtěla bych popřát všem čtenářům, aby zůstali silní a opravdoví. Poslouchejte hudbu, která se vám líbí a ona vás nikdy nezklame. Doufám, že se brzy uvidíme v České republice. Sledujte naše novinky na našem Facebooku a Bandcamp stránkách.

Odkazy:
facebook.com/gracedisgraced
gracedisgraced.bandcamp.com

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Zlatovlad28.01.14 | 12:41:59

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube