Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

FISHARTCOLLECTION - Je nám prirodzené miešať rôzne vplyvy

FISHARTCOLLECTION - Je nám prirodzené miešať rôzne vplyvy

Kapela FISHARTCOLLECTION ze slovenské Trnavy vydala koncem roku zajímavou nahrávku “In Oil“, tak nebylo od věci s ní udělat rozhovor. Na otázky odpovídali basák Roman a zpěvák Peter.

Ahoj! Přestože je FISHARTCOLLECTION relativně mladá kapela, tak všichni už máte něco za sebou…

Peter: Ahoj! Ano, je to tak. Ako jednotlivci sme už stihli prejsť nejakými kapelami, kým sme dali dokopy FAC. Či už to boli DYSANCHELY, DIE PROUD, HASH, GOD DEFAMER alebo MOONFOG. No a v niektorých aj stále fungujeme paralelne s FAC.

Původně jste však vznikli jen jako projekt bez nějakých větších ambicí, že?

Roman: Práveže ani nie. Vlastne všetci vo FAC sme kedysi hrávali v kapele DYSANCHELY. Gitarista Dodo ale odišiel a spojil sa s Jojom, bubeníkom (mimochodm tiež kedysi bol v DYSANCHELY). Začali spolu tvoriť a postupne som sa k nim pripojil ja a spevák. Neboli sme teda projektom, ale kapelou, kde sme chceli uplatniť naše nápady, ktoré sa moc nehodili do našich predošlých kapiel. A ono nás to úplne pohltilo a FAC je pre nás to hlavné. Našou ambíciou bolo, aby nás to bavilo a to sa nám darí.

Peter: Už neviem, či boli naše ambície v čase vzniku malé, no určite sme to nebrali smrteľne vážne a nešli sme do toho s myšlienkou, že dobijeme rebríčky hitparád. Jednoducho sme spolu začali skúšať a čo z nás liezlo, sa nám páčilo a bavilo nás. O to väčšie bolo naše prekvapenie, keď sme neskôr zistili, že sa to páči aj iným.

Jako název kapely jste si tedy zvolili FISHARTCOLLECTION. Jak vznikl a co má vyjadřovat?

Roman: Tento názov má jako keby 2 etapy vývoja. Najprv sa niečo v tomto duchu prisnilo nášmu Dodovi a potom sme sa s tým nejak "pohrali" na jednej skúške. Nepamätám si to úplne do detailov, ale viem, že to bola pomerne veselá chvilka.

Nedávno jste si sami vydali debutní nahrávku "In Oil", pro kterou je i škatulka crossover dost úzká. Je tam kombinace spousty stylů, hudba je hodně krkolomná a pro posluchače dost komplikovaná, možná až zbytečně moc…

Roman: Možno, že máš pravdu, ale nie je to žiaden kalkul. Takto sme to proste cítili a tak to vlastne stále cítime. Baví nás takto hrať a je nám to prirodzené, miešať rôzne vplyvy, vlastne to čo aj nás samých ovplyvňuje, čo sa nám páči, pretože počúvame veľa rôznej hudby a je to tak dobre. Ale na základe ohlasov od poslucháčov a fanúšikov vieme, že to  nie je album na jedno počutie. To je dôležitá informácia! Je potrebné si ho napočúvať a potom sa to dostaví. Naozaj.

Jak vzniká vaše hudba? Jsou to nápady, které se nehodí do vašich ostatních kapel, tak je nosíte do FAC?

Roman: Väčšina hudby vzniká práve u gitaristu, čiže sme opäť u Doda. Prinesie určitý koncept, ktorý sa postupne na skúškach dolaďuje, upravuje. Niekedy sa koncept mení, niekedy zostáva dodržaný, je to rôzne. Album "In Oil" vznikal tak nejak prirodzene. Teraz budeme trošku meniť systém, pretože ja už vyše roka žijem v ČR, takže nové skladby dolaďujeme cez emaily atď., ale stále skúšame cez víkendy, takže uvidíme až neskôr čo to prinesie. Ale zvládáme to a už pomaličku pripravujeme nové veci.

V souvislosti s vaší kapelou jsem četl o THE DILLINGER ESCAPE PLAN, NORMA JEAN nebo THE OCEAN… Souhlasíte s těmito přirovnáními? Jak se na to díváte, že v recenzích většinou figurují tyhle pomocné berličky a přirovnávání k něčemu? Jakou hudbu vůbec posloucháte?

Roman: Všetky spomenuté kapely samozrejme počúvame, máme radi a je pre nás vlastne komplimentom, ak niekto použije k našej hudbe berličku vo forme těchto kapiel. Plynie to aj z toho čo si spomenul, že je trochu ťažšie k našej hudbe priradiť nejaký štýl. Ale vôbec nám to nevadí. A čo počúvame… To by bolo pomerne na dlho, ale počúvame takmer všetko, čo nás zaujme. Myslím, že môžem povedať, že to tak máme všetci. Niektorí z nás hrajú ešte v ďalších kapelách, pomerne aj žánrovo odlišných, takže aj to naznačuje, že neriešime čo je aký štýl. Hudba je iba dobrá a zlá.

Na nahrávku jste si přizvali několik hostů, jejichž nástroje ji obohacují… Jak jste přišli na nápad zapojit do nahrávání klávesy, harmoniku…?

Roman: Máme radi, ak sa inteligentnou formou nabúrávajú určité zaužívané schemy v postupech. To je jedna věc a druhá je, že už od začiatku sme mali jasno v tom, že to chceme oživiť a dostať do hudby viacero zaujímavých nástrojov, čo sa nám snáď aj podarilo. A je potřebné povedať, že sme obklopení výbornými muzikantami, tak by bolo zlé to nevyužiť. A vzišlo z toho například aj to, že momentálne s nami stabilne hráva na koncertoch aj Jakub, ktorý obsluhuje fúkaciu harmoniku a musím povedať, že je to úplne skvelé a navyše aj Jakub je skvelý člověk, takže paráda.

…možná by se tam hodil i dívčí zpěv (dovedu si ho přestavit třeba v "Hangover Of Life"). I když už takhle jsou Žabovy vokály dost pestré.

Roman: Teraz ani neviem, či sme sa vôbec nad touto možnosťou zamýšlali, ale určite sme otvorení aj tejto možnosti, takže na ďalšom albume to môže nastať… necháme sa prekvapiť, čo z nás vyjde.

Album končí předělávkou od popové zpěvačky Nicole Scherzinger. Proč jste si vybrali zrovna tuhle věc? Myslím, že se vám povedla a díky tomu, že není tak komplikovaná jako zbytek nahrávky, tak funguje skvěle a hlavně na první poslech.

Roman: Neviem prečo, ale všetci máme radi prerábky nemetalových skladieb. Príde nám to zaujímavé, dať tomu inú tvár. Prečo sme si ju vybrali? Myslím, že je to celkom zaujímavá skladba s dobrou dynamikou a ten nosný motív krásne "hrateľný".

Texty nepíše nikdo z kapely. Je to proto, že na to nikdo z vás nemá vlohy? Kdo je tedy píše, o čem jsou a plně se s nimi ztotožňujete?

Peter: Texty pre nás píše náš kamarát Ivan. Už v počiatkoch kapely sa to ukázalo ako veľmi dobré rozhodnutie, ktoré nám výrazne šetrí čas a plne sa s nimi ztotožňujeme. Keby nie, nedávame ich na album. Ak mám občas svetlú chviľku, tiež sa realizujem, no nie až v takej výraznej miere. Asi to bude tým, že mi neskutočne dlho trvá, kým zo seba niečo (pre mňa) zmysluplné dostanem. Na album "In Oil" som prispel akurát textom k úvodnej skladbe "Stop the Sunrise". Inak je to kompletne Ivanova práca. V textoch sa pokrývajú témy ako vnútorné stavy človeka, kopírovanie iných, jeseň, zahmlenie mysle, opica (kocovina) zo života, hľadanie, rozprávka od Andersena… Ono, vysvetľovať konkrétnu podstatu toho ktorého textu, že čo tým chcel autor povedať, je podľa mňa viac na škodu ako k úžitku. Člověk sa pripraví o nejaké vlastné pátranie, výklady a rozmery jednotlivých skladieb. Ale zase až také komplikované to nie je. No a slová pre skladbu "Best Solutions" sme si dovoli zobrať z úst jedného našeho pána politika, prišlo nám to vtipné a dobrý nápad (opäť Ivanov). Tu je (pre pobavenie) ten inkriminovaný prejav.

Nahrávali jste ve studiu Bunker. Ale to není jen klasické studio, že? Funguje tam i rádio a spousta dalších projektů. Co to je vůbec zač?

Roman: Godot je vlastne projekt, neziskové združenie ľudí, ktorý vyvíjajú rôzne prospešné a kultúrne aktivity, vrátanie spomenutého rádia Bunker. Třeba ich podporiť a minimálne navštíviť ich web: www.godot.sk.

Na podzim jste jeli turné společně s DOMINATION PROJECT a BAD SHOT. Jak to turné probíhalo a nakonec dopadlo? Byl tam i nějaký vyloženě propadák, že? Takže, zmíníte nějaké historky?

Roman: Toto mini turné vzniklo vlastne u speváka z kapely BAD SHOT, ktorý nám túto spoluprácu navrhol. Každý sme zabezpečili nejaký ten koncert a spolu to vyšlo na zopár koncertov v SK a myslím, že aj 2 koncerty v CZ, z kterých jeden sme zrušili. Ak by som to mal ohodnotiť známkou jako v škole, tak turné dopadlo za 3, takže tak akurát. A vyslovený prepadák bolo město Šala a klub Peklo. Ale názov klubu plne zodpovedá tomu, čo to bolo za úroveň… každopádně budeme na Šalu a Peklo dlho spomínať. Myslím, že to je aj zároveň tá najlepšia historka…

Zarazilo mě, že jste pojmenovali jako turné několik samostatných koncertů, že to ani nebylo několik víkendů, jen jednotlivých dní. Tam sobota, tam pátek, za týden další pátek… Sorry, ale tohle přece není turné :-)

Roman: Možno máš pravdu, že to nebolo úplne plnohodnotné turné, ale sme štyria v kapele, dohromady máme čtyři deti, tři ženy, čtyři roboty a jedného, čo žije mimo SK, takže z nášho pohľadu to asi aj turné bolo.:-)

Víc mě ale zarazilo, že jste si ty koncerty dělali v podstatě sami na vlastní pěst. Místo toho, abyste oslovili někoho místního, popř. udělali jednotlivé zastávky podle toho, jak jste domluvení v konkrétních městech. Takže i propagace zůstala na vás atd.

Roman: S časti máš pravdu, ale na druhej strane musím povedať, že na pár koncertech bol nejaký miestny support, a v dnešnej době už ani toto nie je berná minca… viď klub Peklo v Šali. A ver mi, že viem čo hovorím.

Letos jste nominováni i na album roku v kategorii hard&heavy v  Radio Head Awards. Můžete českým čtenářů říct, o co jde a jakou mají tyhle ceny prestiž? Vím, že když tuhle cenu získali ČAD (tuším před dvěmi lety), tak bylo vyhlašování výsledků vysíláno na veřejnoprávní televizi…

Roman: Vzhľadom na našu, alebo moju, neskorú odpoveď na tvoje otázky sme už po nominácii Radio_Head Awards. Sice sme nezvíťazili, ale už len samotná účast je pre nás veľkým úspechom a odozvou, že to asi robíme dobře. A pre priblíženie. Túto akciu organizje Radio FM, čo je asi jediné rádio v SR, ktoré sa venuje aj alternatíve a tieto ceny si už získali celkom dobrú prestíž, pretože je to hlavne o hudbe, a to je to hlavné.  A inak tento rok to nevyhral ČAD, ale VANDALI, čo sú tí istí muzikanti, ale viac rock´n´rollový. Týmto im ešte raz gratulujeme!

Na rozdíl od ČR jste na Slovensku zrušili nesmyslnou anketu Slavík!

Roman: Ale určite by sme našli iné krásne "spontánne" súťaže, takže nemusíš mať obavy.

Wacken Metal Battle Slovakia – postoupili jste do finále. Co jste od téhle soutěže očekávali nebo lépe řečeno, proč jste do toho šli? Hudba přece nejsou nějaké závody…

Roman: Táto súťaž bola pre nás veľkým prekvapením a celkom aj zážitkom, príjemným teda. Postúpili sme do semifinále jako náhradníci, keď jedna z kapiel odriekla súťaž, a my sme to semifinále jako náhradníci vyhrali! To bol pre nás šok, a ešte stále teda je. A kedže už je po súťaži, možem už povedať, že sme skončili druhí. Samozrejme, že by sme sa moc potešili prvému miestu, ale takto sme získali účast na festivale Gothoom, čo je taktiež super. Takto to malo byť a je to asi dobré. Vyhrali chlapci (thrashoví ANSTRATUS z Banské Bystrice – pozn. autor), ktorí by mohli byť synovia nášho gitaristu Doda, takže verím, že na Wackene im to patrične predvedú. Držíme im palce!

Jaké máte další plány do budoucna s FISHARTCOLLECTION? A co je nového (nebo se chystá) u vašich dalších kapel?

Roman: Máme před sebou krst nášho CD "In oil", ktorý sa uskutoční 3. 5. v trnavskom Art Klube. Je fakt, že je trochu neskoro po vydaní, ale aspoň to CD dobře odležalo, takto to bude také kvalitnejšie. Tak isto máme před sebou zopár zaujímavých koncertov, festival Gothoom… a verím, že ešte veľa zaujímavých akcií, o kterých zatiaľ neviem. A začínáme už pracovať na nových skladbách, takže na to sa moc teším.

U našich kapel nič extra, ja som to musel ukončiť v DYSANCHELY, pretože je to pre mňa časovo nezvládateľné, vzhľadom na môj pobyt v CZ a popravde, hudobne som sa tiež akosi vzdialil… Ale inak je to všetko jako má byť.

Peter: Čo sa týka mojej ďalšej kapely, GOD DEFAMER, tak na tento rok (vlastne už na ten minulý, ale akosi sa to stále oddiaľuje) sme pripravili nový album s názvom "Relics". Pôjde o nasledovníka viac ako 3 roky starého debutu "Heavenly Hell" a vydá nám ho náš kamarát, Peťo Beťko. Peťo nám so svojim labelom Gothoom Productions zastrešil aj predchádzajúci album, takže to nebude pre neho žiadna mačka vo vreci a vie, čo od nás môže očakávať. Nový album bude pestrejší, rýchlejší, technickejší a plný zaujímavých hostí. Je sa rozhodne na čo tešiť.

Díky za rozhovor a závěr je na vás…

Peter: Ďakujeme veľmi pekne za priestor! Ak ste o nás ešte nepočuli, veríme, že budete a ak si nenájdete vy nás, určite si nájdeme my vás. Počúvajte dobrú hudbu, šírte dobrú náladu, neberte sa smrteľne vážne a podporujte kapely, napr. aj tým, že navštívite koncert. Všetko dobré a nech sa darí.

Odkazy:
www.bandzone.cz/fishartcollection
sk-sk.facebook.com/Fishartcollection

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube