Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

HUSH - Hlasitá, nikoliv tichá kapela!

HUSH - Hlasitá, nikoliv tichá kapela!

Nejen o spolupráci s věhlasným švédským producentem Jensem Bogrenem (OPETH, Devin Townsend aj.), nahrávání albové novinky v horských podmínkách, hrdých kozách a endorfinech, jsme se bavili s rockovými houbaři z pod jizerských hvozdů - HUSH.

Po nasazení testovacích sluchátek jsem se musel přesvědčit (ve vší úctě k předchozí tvorbě kapely), zda jsem do mechaniky vložil správný kotouček s logem HUSH. Tak výrazný dojem ve mně severočeští zanechali po prvních tónech albové novinky. Detailní pohled do doprovodných materiálů záhy rozlouskl hádanku v podobě renomovaného švédského producenta Jense Bogrena a kvalitní práce libereckého studia Spin. Jak došlo ke spolupráci s Jensem Bogrenem, jak jste spokojení s výsledkem?

Právě Honza Rejent ze Spinu nás přivedl k myšlence masteringu realizovaného venku, na základě referencí od jiné kapely, která již tuto cestu také vyzkoušela. Nás ta myšlenka  nadchnula a reference Jense Bogrena a Fascination Street Studios rozhodly o tom, že jsme se ve finále ucházeli o spolupráci jenom s ním. S výsledkem jsme velmi spokojeni, doslova jsme byli nadšeni, co se s nahrávkou přihodilo.

Nutno zmínit, že Bogren (Fascination Street Recording Studios) stojí za (nejen) mými oblíbenci OPETH a celou řadou dalších velkých jmen: KATATONIA, KREATOR, Devin Townsend, ENSLAVED, PARADISE LOST aj. To musí bezpochyby vzbuzovat respekt, jak probíhala vaše spolupráce?

V dnešní době jde nějak všechno jednodušeji –  respekt samozřejmě byl na místě, ale Honza Kubánek (bicí nástroje) vše vykomunikoval velmi záhy a téměř bez problémů. Vyjasnily se technické podmínky, samozřejmě finance a mohlo se přistoupit k přípravám a realizaci. Jens pro mastering požadoval zaslání jednotlivých nástrojů ze smíchané nahrávky, takže masteroval bicí, basu, kytary, zpěvy a další pozice z nahrávky zvlášť. Těší nás, že se nahrávce ve studiu věnovali opravdu pečlivě, jeho kolega s námi komunikoval i v průběhu masteringu, takže doufáme, že jen neproháněli nástroje přednastavenými presety, ale občas i otočili potenciometrem. Dlužno ale dodat, že velkou práci odvedl Honza Rejent z libereckého Spinu - dobře "natažené" nástroje v základu nám pomohly v závěru zvuk už jen kultivovat.

Studiová novinka dostala neokoukaný název "Endorphin" (hormon štěstí/euforie); nejpozději ve druhé skladbě "Hot Smoke & Blue" jsem pochopil, proč jste zvolili právě tento titul. Z drážek doslova stříká dobrá nálada a pozitivní vibrace...

Jsme rádi, že to tak vnímáš – už jsme se o tom zmínili v několika rozhovorech, že jsme při tvorbě songů a následném nahrávání všichni cítili velmi pozitivní vibrace, nějak nám to spolu zafungovalo. Nebylo to ale jen pohoda, při nahrávání jsme někteří z nás prožívali také silné emoce, které jsme si dotáhli i z osobního života a to všechno se na nahrávce odrazilo a spojilo se v  právě v té náladě, která z desky jde.

Vedle mírně psychedelického artworku mě zaujala textové složka, za kterou z 99% stojí tradičně Honza Kubánek (bicí). Co tě inspiruje a jak důležité texty pro HUSH jsou?

Texty jsou jako tradičně v angličtině. Nemáme ve svém středu ani okolí textaře, který by opatřil naše hudební nápady slovy v mateřském jazyce a přitom byl výsledek pro nás akceptovatelný. Pokusy jsme v minulosti učinili, ale nebyla u nás s celkovým vyzněním spokojenost. Angličtina mi kuriózně dává větší svobodu v textech něž čeština. Neřeším v textech žádné globální problémy lidstva – spíš obsahují osobní, uvnitř zasuté obavy a touhy. Hodně textů je o jakýchsi bojích  každého jedince proti smýkání okolním davem, o hledání nadějí v temnějších časech. A nechybí tam ani vztahy a emoce s nimi spojené.

Všiml jsem si, že booklety vydáváte v angličtině. Nejsem daleko od pravdy, když řeknu, že se svou tvorbou cílíte i mimo českou kotlinu? Můžeš prozradit více o ambicích kapely? Rýsuje se spolupráce s nějakým labelem, který by vám otevřel možnost vystupovat "venku" nebo je to všechno o poctivé dřině?

Samozřejmě by nás těšilo, kdyby nějaký label projevil zájem a naše muzika se tak dostala mezi víc posluchačů, případné i do zahraničí, ale všichni víme, kam směřuje celý gramofonový průmysl. Myslím, že i hvězdné kapely jsou živé spíš ze živých vystoupení než z tantiém za nahrávky. Jsme dávno hvězdných iluzí zbavení. Snažíme se dělat muziku, aby nás bavila a dávala energii jak nám, tak i fanouškům. Každá dobrá chvíle v životě se počítá. S muzikou jich zažíváme kvanta, byť o dřinu taky není nouze… Prostě to k sobě neodlučně patří.

Otisk v podobě hlasového projevu Michala Kurilly (zpěv/kytara) zcela neoddiskutovatelně patří mezi jedno z významných poznávacích znamení kapely, nicméně sestava na "Endorphin" na mě působí jednoznačně mnohem sehraněji, než tomu bylo na "No. IV" (2010).

Možná je to také tím, že jsme poměrně intenzivněji zkoušeli a referenčně si nahrávali nový materiál v průběhu celé tvorby. Michal tvořil základy písní velmi intenzivně, mnohdy s jasnou představou jak mají znít a my jsme mu ve zkušebně přehazovali refrény, zkracovali sloky... prostě neustále jsme byli v novém materiálu ponoření. V novém složení vykrystalizoval hutnější zvuk a projev  kapely úplně přirozeně. Nemuseli jsme mezi sebou řešit, jak má muzika HUSH znít. Hráli jsme – a bylo to.

Mezi nové tváře HUSH patří Ondřej Rusnák (kytara) a Martin Bouchal (baskytara). Nemohu se zbavit dojmu, že jsou pro HUSH nezanedbatelným přínosem, novou krví v žílách souboru. Jakoby z vás čišela uvolněnost – pro zadumané, introvertněji laděné Severočechy, až podezřelá.

Samozřejmě to kapelu vždycky nakopne, objeví-li se někdo nový, jinak začneš reagovat, trošku i jinak hrát, najednou to je fajn, najednou to má všechno třeba větší smysl. Jinak Ondra je velmi veselý kytarista, Martin zas spíš ten zadumaný introvert, všechno do sebe zapadá, všichni se ovlivňují a ve výsledku je to právě ta zmiňovaná uvolněnost.

K novince jste nedávno pořídili videoklip k písni "Ignite the Fire" (v minulosti jste natáčeli také video s hercem Pavlem Liškou), které režíroval Pavel Sadílek. Co si od tohoto kroku slibujete? Má dnes ještě smysl natáčet klipy? Předpokládám, že využijete oblíbené sociální sítě, YouTube apod.

Videoklipem jsme si udělali velkou radost, určitě to smysl má, natočit píseň s obrazovým doprovodem, ten song dostane novou dimenzi a můžeš ho slyšet znovu a jinak. Pavel Sadílek je naprostý mistr svého oboru, výborně se s ním pracovalo. Využili jsme nám dostupné prostředky na internetu pro propagaci klipu, takže doufáme, že  ho shlédne poměrně hodně lidí a podle ohlasů cítíme, že se i dost líbí.

Podle nabitého kalendáře se zdá, že o koncerty na podporu "Endorphin" nemáte nouzi. Vyhovuje vám hraní na otevřené scéně nebo raději inklinujete ke "komornější", klubové atmosféře? Apropo vybavíte si, kde HUSH hráli poprvé?

Na podporu nového CD jsme odehráli pěkných pár akcí, něco nás do konce roku ještě čeká. V kapele to vnímáme rozdílně, někdo má raději ty otevřené scény – velká podia open air festivalů, s velkým zvukem a prostorem; jiný zas vnímá hraní v hospodě, v klubu, blízko lidem, jako příjemnější. Jsme rádi, že si můžeme dopřát obojí. Naším přáním je odjet v budoucnu jednu souvislejší šňůru. Chceme si to užít pořádně "on the road"…
První hraní? Neumím si to vybavitt... tipnul bych to na liberecký klub Golet.

Na "Endorphin" se vtěsnalo dohromady jedenáct rockových kousků. Patříte mezi kapely, které tzv. skládají do šuplíku nebo jako dobří hospodáři zužitkujete všechno? Existují nějaké ořezky, které se na desku nedostaly?

Na "Endorfin" se dostaly vlastně všechny songy, i když se jejich podoba i těsně před nahráváním trošku změnila. Dokonce přibyla i jedna píseň - akustická "Down", kterou kluci udělali až ve studiu.

Závěrem bych rád nahlédnul do nástrojové kuchyně. Věřím, že se rádi pochlubíte nástrojovou aparaturou. Na co vznikalo album "Endorphin"? Nějaké perličky z natáčení (v této souvislosti)?

Perličkou z natáčení asi je, že si Honza Rejent naložil do auta mobilní část libereckého studia Spin a vyrazil s námi nahrávat na horskou chatu do Krkonoš, do devíti set metrů nad mořem. Takže bicí a basa se nahrávaly společně ve velké světnici horské chalupy obložené matracemi asi z 30 postelí, základy kytar pak v chodbičce před kuchyní. Rytmika je tedy poctivým živákem bez studiových kouzel, co kdo zahrál (i nezahrál) - to tam opravdu je. Kdyby Jens Bogren při masteringu tušil, jak jsme základy nahrávky tvořili, asi by se hodně, hodně divil :-)

Martin Bouchal použil na nahrávku svůj pětistrunný MusicMan StingRay5, zesilovač Hartke HA5500 a klasickou osmidesítku od Ampega SVT 810 E. Při nahrávání využil i kompresor MultiComp od EBS. Basa se snímala jak linkou ze zesilovače Hartke, tak byl mikrofonem  snímán box Ampeg. Propojení bylo použito od Monster Cable a basové struny Blue Steel od Dean Markley.

Ondra: Nahrával většinu kytar na  Ibanez RGA 123 Prestige, což je varianta klasických RGčkových modelů s  pevnou kobylou. Dále je často v písních použita naše "bílá" kytara Fender Squier Classic Vibe Telecaster na aranže a klidnější písně. Od dávného člena kapely – Vaška Černého jsme měli půjčený letitý Fender Stratocaster (Japan) a ke "slovu" se dostala i poměrně perverzní kopie stratocastera s tělem z čirého plastu. Visí ve studiu Spin na stěně. Zneužili jsme ji. :-) Kytarový zesilovač  použil Mesa Boogie F-50 propojený s mesinovským boxem 4x12". Téměř všechny kytarové efekty (mimo distortion a kvákadla) jsou smíchány po natočení "nahatých" kytar.

Míchal: Jeho rudý Gibson Les Paul Custom 1987 a kytarová aparatura Mesa Boogie Dual Rectifier. Tahle kombinace přinášela nejmocnější zvuk na spodky. Akustiky jsme používali celkem tři – Furch, Crafter a Dean.
Trochu jsme laborovali a experimentovali s mikrofony na zpěv, aby hlas zněl na nahrávce plněji než v minulosti. Na vyzkoušení jsme si půjčili asi 3 různé od jednoho hodného člověka z hlavního města.

Honza: Nahrával jsem na javorovou soupravu Sonor Force Maple. Je to set někdy z půlky 90.let, který se ještě vyráběl opravdu v Germánii. Blány z hrdých koz, které vyrůstaly na malebných vysokohorských stráních vrchu Ještěd jsem pro nahrávku nahradil Remo Emperor Clear. Snare byl ocelový 14x5,5. Zmínku jistě zaslouží činely. Od roku 2012 používám výhradně turecké ručně vyráběné Agean. Jsem nadšený z jejich ušlechtilého zvuku při live hraní i nahrávání. Používám řady Legend (ride, crash, china), Stoned (hihat a bell), Extreme (crash). Poměrně neznámá značka válcuje top řady zavedených firem. Paličky jsem, myslím, taky používal. Většinou rovnou celý pár :-)

Díky za zajímavý rozhovor. Co byste vzkázali čtenářům ABYSSu; nějaký epitaf na závěr?

Epitaf? Zkuste poslech HUSH nebo jukněte na klip. Na www.hushmusic.cz, Bandzone nebo na FB jistě něco najdete. Díky moc za možnost rozhovoru pro legendární muzikantský časopis a všem vzkazujem – koukejte, poslouchejte, čtěte, hrajte a nenechte se nikým oblbnout a zblbnout. Stay heavy!

Sestava:
Michal Kurilla - zpěv, kytara
Ondra Rusnák - kytara, doprovodný zpěv
Martin Bouchal - baskytara
Jan Kubánek - bicí

Odkazy:
www.hushmusic.cz
bandzone.cz/hush
facebook.com/hushcz

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube