Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

ROOT - Pure black metal ještě pořád umíme!

ROOT - Pure black metal ještě pořád umíme!

Vůbec není od věci občas provětrat pavučiny nejen v reprobednách, ale i v osobním archívu, kde člověk vedle poloprázdné láhve Jacka a čehosi podezřele pomrkávajícího, nalezne například nepublikovaný rozhovor. A to ne jen tak s někým, ale třeba rovnou s kmetem black metalu národa Českého, doma i za hranicemi uznávanou ikonou a symbolem brněnských čertů ROOT - Jiřím Valterem aka Big Bossem.

ROOT příští rok slaví úctyhodných 25 let na scéně. Životní jubileum jsi letos oslavil i ty. Když jsi před lety kapelu formoval, dokázal sis představit, že tu budete ještě po 25 letech?

No abych pravdu řekl, tak jsem to tak plánoval, jen jsem nevěděl, jestli to dokážu. No a s pomocí spoluhráčů, jsem to dokázal (smích). Je to šílený.

V červenci nás po vleklé nemoci opustil další z velikánů Jon Lord, spoluzakladatel DEEP PURPLE. V poslední době odešel Ronie J. Dio (DIO, HEAVEN AND HELL), Gary Moore, Peter Steele (TYPE O NEGATIVE), Robin Geeb (BEE GEES) a řada dalších; Tony Iommi (BLACK SABBATH) bojuje s rakovinou, tvůj oblíbenec a přítel Kim Petersen alias KING DIAMOND trpí se zády…

KING DIAMOND také podstoupil trojnásobný bypass. Fakt horor. Asi chceš vědět, kdy umřu? (smích) To fakt nevím, ale byl bych rád, kdyby to bylo na jevišti. A choroby? O těch je lepší nemluvit – mám snad všechny, co jsou v lékařském indexu, kromě samovolného potratu. Prostě úměrně mému věku, s tím nic nenadělám, kámo (smích).

V jaké se cítíš kondici (ROOT je opět na turné)? À propos oslava jubilea v klubu Melodka se povedla?

O kondici jsem již hovořil a oslava byla okay, ale ta hlavní oslava všeho dohromady, tj. 25 let ROOT a moje šedesátka, bude na Melodce 21. 12. 2012. To bude rodeo (smích). Jo a na turné nyní nejsme. Jezdíme víkendové koncerty dle požadavků a dohod s pořadateli.

Na veselejší notu: Všímáš si obměny generace vašich fanoušků? Nachází se ROOT ve fázi, kdy na koncerty dorazí tátové se svými potomky - novou posluchačskou generací?

Jistě. Vidíme velice často, jak přichází otcové i matky (věční fans ROOT) se svými potomky oblečenými v krásných tričkách ROOT a vodí je za námi, je to hodně krásný pocit. Myslím, že máme obrovskou základnu trvale věrných fans, kteří s námi přečkali všechny ty časy. Dobré i zlé. Fakt nádherný pocit.

S albem "Heritage of Satan" přišla řada změn: nově jste se upsali polskému distributorovi Agonia Records, na desku přispěli hned tři zajímaví hosté, obal novinky vznikal ve Švédsku a v žilách proudí čerstvá krev v podobě nového kytaristy a bubeníka. Oproti tomu se přesto "Heritage of Satan" dá považovat za retrospektivní nahrávku, návrat ke Kořenu...

Ano, to album byl dárek, který jsme dali sobě a všem věrným fans aby s námi zavzpomínali na ty časy, kdy jsme začínali. Chtěli jsme taky dokázat, že ten "Pure Black Metal" ještě pořád umíme. Od debilů jsme sklidili posměch, protože to nepochopili, a ti co to pochopili, měli radost a uznale pokývali hlavami. Jsme tedy spokojeni. Bubeníka Pavla jsem vlastně ukradl sám sobě z DOOMY BALLADS, protože jak sedl za svou baterii, tak mi bylo jasné, že po dvou letech hledání, jsme našli to, co potřebujeme. Je to skvělý muzikant, skvělý člověk a stejný pako jako my, protože jinak by hraní u nás nezvládnul (smích). A Hanz? Tak toho jsem znal již z jiných kapel hodně dlouho a vlastně jsme vůbec nepřemýšleli a okamžitě naskočil do našeho vlaku a vydal se s námi na naši bláznivou jízdu metalovým světem. A zvládá to zatím dobře. Ale my vždycky říkáme – kdo přežije u ROOT 5 let, tak je borec – takže se uvidí (smích).

Album se natáčelo hned ve třech studiích: bicí jinde, kytary a basa jinde, zpěvy taktéž. Mám tomu rozumět tak, že v ROOT nyní praktikujete vztah na dálku? Všiml jsem si, že klasický model skládání, zkoušení a nahrávání muziky ve zkušebně/studiu, nahrazuje komunikace a posílání částí skladeb přes e-mail a cloudové služby. Je to i váš případ; vidíš v tomto přístupu pozitiva?

No my takhle nahráváme už od třetího alba "The Temple In The Underworld", tenkrát jsme zavřeli zkušebnu a od té doby žádnou nemáme. Nač trávit čas hádáním ve zkušebně, když můžeme v klidu vymýšlet doma a pak si pouštět nahrávky. Žádná novinka pro nás.

Četl jsem ohlasy na novou desku z pera slovenských, německých, norských, švédských i amerických periodik; jak jsi spokojen s výsledky a celosvětovou distribucí "Heritage of Satan"?

Ohlasy z venku jsou fantastické, a byli jsme překvapeni. Ale to jen proto, že jsme čekali to, co psali místní blbci. Zapomněli jsme, že venku se dívají hlavně na muziku, upřímnost a vše hodnotí v kontextu. U nás je hlavně zajímá, jestli jsem gay, nebo jestli chlastám, nebo jestli kluci bez Blackieho zvládnou nahrávání a podobný kraviny. Muzika je u českých "rádoby kritiků" až na posledním místě. Spokojeni s firmou jsme opravdu výsostně, starají se o vše, o co mají a to naprosto profesionálně. Mají prostě ten "správný přístup" jaký má mít firma ke kapele.

Jaký to byl pocit pracovat po mnoha letech s mateřským jazykem? Tvůj postoj k fůzi metalu a nabodeníček se tímto, předpokládám, nemění?

To víš, že nemění – jak jsem již mnohokrát říkal, tak kdysi dávno jsem slíbil fanouškům pokračování "Písně pro Satana" s to v češtině, takže jsem smazal starý dluh a dle ohlasů to vyšlo dokonale. Navíc poslední sloku tam semnou řve Nergal (frontman BEHEMOTH) svou krásnou polskou češtinou a to je fakt masakr... A protože celé ty roky zpívám česky na koncertech ty tři naše slavné, české songy, tak jsem si to taky napsal tak, aby se to dobře zpívalo a frázovalo. Igorr nikdy neodolá a od druhé sloky to na jevišti řve semnou a pak to má grády.

Vybavuji si jeden letitý rozhovor, ve kterém jsi tvrdil, že český jazyk se s tvrdšími žánry nesnese, že je optimální pro folklórní záležitosti typu "Tancuj, tancuj, vykrúcaj…". Měl jsi příležitost slyšet "Návaz" od SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, kteří se češtině také bránili; výsledek není vůbec špatný…

Tak to fakt nevím, SSOGE jsem naposledy slyšel, ještě když s nimi byl Staněk, takže nemohu soudit. Ale čeština asi opravdu není moc vhodná pro metal, protože je velmi rozmáchnutá, popisná, nádherně rozvláčná, já miluji češtinu, tak proč ji prznit v metalu? Naproti tomu dokáže odsekávat velmi tvrdá hesla a toho jsem využil v textu "In Nomine Satanas". Angličtina je oproti tomu hrdelní jazyk který nemá diakritická znaménka, takže se nádherně chrčí a blije do kytar.

Jak jste si rozdělili autorskou činnost? Kytarista Ashok (Marek Šmerda) se tentokrát vytáhnul pouze s jednou skladbou; kytary se chopil basák Igorr (Igor Hubík)…

Pan Ashok je kytarový mág a kouzelník, takže jeho rozmáchnuté kompozice se hodí dokonale pro EQUIRHODONTa a z jeho hry mě vždy mrazí. Má dar. A umí jej využít. Ale tak dlouho jsme do něj ryli s Igorrem, až se nasral a předvedl nám, že umí vyrobit taky čistokrevnej nářez (smích). Poslal nám to mailem a ironicky poznamenal – jsem zvědavej jestli to zahrajete (smích). Zvládli jsme to. S Igorrem jsme si vlastně nevědomky rozdělili úlohy napůl a začali jsme fungovat jako tandem. Navíc Igorr dokonale ovládá jevištní "brutal show"! V tom je opravdu nepřekonatelný. A jeho hru na basu a na kytaru mu závidí mnoho muzikantů. Mimo ROOT také působí jako kytarista u HYPNOS. V tvorbě si spolu dokonale rozumíme a přesně víme, co chceme. Pokud ne, tak se vesele pohádáme a jede se dál. Tak to má být. Dokonale to vyšlo. Víc autorů není v kapele potřeba. Přináší to jenom hádky a rozbroje.

Bylo obtížné naverbovat na desku zvučná jména, jakými jsou Blasphemer (ex-MAYHEM, AVA INFERI) a Nergal (BEHEMOTH)? Probíhalo vše podle vašich představ nebo jste narazili na komplikace ze strany managementu?

Komplikace nebyly, jsme s klukama skvělí, dlouholetí přátelé, takže si v klidu, bez mrknutí oka vypomůžeme. Blasphemer vždycky toužil něco na ROOT album nahrát a Nergal s klukama v BEHEMOTH ROOT milují, tudíž no problem. Také Erik z WATAIN, který dělal obal k tomuto albu, na něm řve refrény v některých skladbách semnou. Ale tam je to všechno přesně popsaný.

Od vzletně mystických hlubin vesmírů se tematická rovina textů ponořila k zemitějšímu, syrovějšímu konceptu, korespondujícímu s hudební složkou. Vydal ses touto cestou účelově nebo jsi měl jednoduše chuť držet se tentokrát při zemi?

Jak už jsem říkal, byl to všechno předem připravený záměr a můžeš si být jist, že příští album bude v úplně jiné rovině. Nebudu nic prozrazovat, ale skalní fans ROOT všichni znají prví část onoho příběhu (dnes už vyšlo na temnotu světa, že ROOT pracují na "Kärgeräs II" - pozn. autora).

Erik Danielsson, frontman švédských WATAIN, je autorem obalu "Heritage of Satan". Jak došlo k vaší spolupráci a jak jsi s výsledkem spokojen? Vybavuji si trable s obalem pro desku "Zjevení" aneb divoká porevoluční '90 léta…

No pokud já vím, tak Erik kontaktoval Igorra a sám se nabídnul. Už nám taky navrhoval trika, takže jsme to s Igorrem probrali a dali jsme mu zelenou. Bylo to velmi jednoduché – jak už to mezi přáteli bývá.

Jak zapadl nový kytarista Jan Končený (DEMOGORGON) a bubeník Pavel Kubát, který se osvědčil již na tvé sólové desce "Doomy Ballads"? Zakořenili na stálo?

Pavel zapadnul hned, jak jsem již říkal. Splnil se mu sen, hrát u ROOT, což jsme nevěděli a nejlépe to vystihuje svým nádherným černým humorem Igorr: "Pavla máme rádi, ale nerozumíme mu..." (smích) a celá kapela propukne v řehot, včetně Pavla. Nutno ale dodat, že Pavel je mistr svého nástroje, jinak by se nestal firemním hráčem firem Mapex a Anatolian. No a Hanz tak to je kapitola sama pro sebe. Mělo by se mu říkat "ztráceč", protože ztratí všechno, čeho se dotkne. Když šel jednou ode mě, tak ztratil kytaru. Týden před odletem do Finska ztratil doklady, takže takzvaný bleskový pas ho stál patnáct stovek. Ve Finsku si vzal klíč od pokoje v hotelu a ten klíč ztratil a už ho nikdo nenašel... Jinak kytarista skvělej, magor taky, takže zapadnul (smích). Jinak máme v ROOT svůj specifický humor, který nikdo jiný nechápe. Neustále se jeden do druhého navážíme, ale královsky se u toho bavíme. I já dostávám od kluků svůj díl, když si mě vyberou jako terč svých vtípků, takže nikdo není ušetřen. Ale bez toho bychom nemohli existovat. Zkrátka, pět kohoutů na jednom smetišti a přesně tak nám to vyhovuje.

Předpokládám, že si stále udržuješ pověst čilého "grafomága" a šuplík ti přetéká texty minimálně na tři alba dopředu: můžeš pro čtenáře ABYSSu poodhalit koncept další velké desky ROOT?

Již jsem naznačil... A víc prozrazovat nebudu.

Je známo, že připravuješ pokračování svého ryze sólového počinu "Doomy Ballads" (který vznikne na poměry BigBosse netradičně v českém jazyce) a třetí díl poutavé ságy mága EQUIRHODONTa. Jak jsou práce na těchto projektech daleko? Bude třetí album EQUIRHODONT "Death Mission" vyvrcholením trilogie?

Tak s třetím dílem EQUIRHODONT "Death Mission" pan Ashok již finišuje a já jsem ve fázi hledání bubeníka. Mám vyhlídnuté dva. Jednoho zahraničního a jednoho našeho. Oba jsou skvělí, tak uvidíme. Ne, není to vyvrcholení trilogie. Ještě je napsán finální čtvrtý díl, kde to vše skončí. Doufám, že se toho dožiju (smích). No a druhé Balady budou opravdu česky a myslím, že každou skladbu nahraje úplně jiná sestava, pouze bubeník bude původní, tedy Paul Dred. Chci to mít v češtině, protože to jsou naprosto jiné texty, než na jaké jsou lidé ode mě zvyklí a ty by v angličtině zcela ztratily své kouzlo. Shodnul jsem se na tom s mnoha lidmi, kterým jsem je četl. Takže jsem spokojen.

Není to tak dlouho, co jste s ROOT vyrazili do Kanady; v diskografii máte live záznam, který jste pořídili ve Švédsku. Jaké jsou rozdíly mezi publikem doma a venku? Kde jsou nejlepší fans?

Takhle se to nedá škatulkovat (smích) Fans jsou všude na světě senzační. Jinak by přece nešli na tvůj koncert, ne? Rozdíl mezi našimi a zahraničními fans je pouze v tom, že naši fans nás dokonale znají a jsme vlastně jako rodina. Fans venku se s námi nejprve oťukávají, ale když vidí, že jsme normální smečka veselých chlapíků, tak se z nás stanou přátelé tak jako u nás. Jsou v pohodě.

Vyhovuje vám kontaktní klubová atmosféra nebo spíše otevřená velká scéna na open air?

Vyhovuje nám obojí.

Nedávno jsem vypátral, že ROOT mají profil na facebooku, dočetl jsem se, že posloucháš metal a "Doomy Ballads II" vyjdou v češtině... Jsi znám svou nechutí k sociálním sítím (viz deaktivovaná diskuse na vašich stránkách) a kromě klasické hudby jsi prakticky neposlouchal žádné kolegy v branži. Přijde mi to více méně jako celá řádka změn? Co tě přimělo změnit názor?

Tak na FB mají ROOT profily dva, jeden fanouškovský a jeden official, který spravuje Igorr. I já tam mám svůj profil. Ale trvalo to dýl, musel jsem čekat než zmizí těch milion BigBossů co se tam za mě vydávali. Pokecám tam s každým, pokud to má nějakou úroveň. Co se týká muziky, tak jsem na tom stejně. Neposlouchám "furt-dokola-hrající" kapely. Zajímají mě kapely, které dokáží i v dnešní době vykouzlit muzikou něco nového a osobního a dají do muziky svou duši a srdce. Zbytek neposlouchám. Snažím se pomoci mladým kapelám, ale musí splňovat to, co jsem předeslal. Jinak vše při starém – JIMI HENDRIX, THE BEATLES, JANIS JOPLIN, LED ZEPPELIN, PINK FLOYD, MINISTRY, KING DIAMOND, SLAYER atd.

Jsi autorem několika filozofických knih a do mateřštiny jsi přeložil celou řadu významných děl. Připravuješ v současné době nějaký literární počin? A doplňující otázka: Proč sukulenty? Vypovídá to něco o tvé povaze? (smích)

V současné době stále pracuji na fantasy knize "Kärgeräs – Ztracený Národ". Pracuji na ni již pár let a stále se mi rozrůstá o nové dějové linky, nemám tušení, kdy ji dokončím. Uvidím. A proč sukulenty? Sukulenty jsou nádherné, málokdy kvetou zato překrásně a současně mají hodně tvrdé a ostré ostny. Tak to je má povaha (smích).

Ashok (Marek Šmerda) se stal stájovým hráčem kytar značky Schecter pro Českou republiku. Zařadil se mezi propagátory těchto nástrojů: Jeffa Loomise (ex-NEVERMORE), Roberta Smithe (THE CURE), Roberta deLea (STONE TEMPLE PILOTS), Burtona C. Bella (FEAR FACTORY) atd. Jak si tuhle roli pochvaluje? Pustí se do nějakých work shopů?

Nuže – vzhledem k tomu, že tato otázka není určena mě, tak jsem se zeptal Ashoka a on mi sdělil následující: Ke značce Schecter mě přivedla náhoda v podobě testu jednoho modelu pro časopis Music Store, do kterého jsem touto formou občas přispíval. Ze zvuku kytary i jejího zpracování jsem byl nadšený, takže jsem oslovil zástupce firmy Schecter v České Republice a dohodli jsme se na podmínkách spolupráce. Workshopům se samozřejmě nebráním, ale zatím se, pokud vím, u nás konal jen jeden, který vedl samotný Jeff Loomis. Uvidíme, zda firma něco přichystá třeba na letošní podzim, který s sebou obvykle přináší tradiční hudební veletrh v Praze. Věřím, že jeho odpověď je vyčerpávající a sdělil ti vše, co jsi potřeboval vědět.

Na podzim vyjde u Agonia Records na CD a LP živý záznam z loňského vystoupení ROOT v brněnském klubu Melodka. Dočetl jsem se, že k CD bude pravděpodobně přidáno i bonusové DVD s koncerty a dokumentem z cest. Můžeš prozradit, o jaké koncerty se jedná?

Jééééééééééé, tak tohle dělají kluci s naším dvorním dokumentaristou Parambem (basa ASGARD, SOLFERNUS). Vím o tom kulový, ale bude tam asi aji videodokument teďka z Finska, protože tam s námi byl a všechno pilně kamerou točil.

Ačkoliv se může zdát, že "Heritage of Satan" je krokem zpět, ROOT nestagnuje. Naopak, mám dojem, že kapela našla po odchodu Blackoshe (Petr Hošek - CALES) opět pevnou půdu pod nohama a uvnitř probíhá celá řada impulsů a více méně podstatných změn. Co chystáte na příští rok?

(smích) Není krokem zpět, jak jsem již říkal, ale završením pětadvacetileté dráhy kapely. Ano, bez Blackieho jsme hledali sami v sobě nové impulsy, protože netřeba dodávat on byl duší muziky. A z jeho odchodu jsme se dlouho vzpamatovávali. Ale život i muzika jsou dál a my také.

Závěr našeho rozhovoru, za který ti děkuji, patří tvým slovům. Co bys vzkázal čtenářům ABYSSu?

Za celou kapelu zdravím všechny čtenáře skvělého ABYSSu, doufám, že jste se při čtení rozhovoru nenudili. Tobě děkuji za otázky a jako vždy se loučím pozdravem:
"STAY PROUD!"

Sestava:
Jiří 'BigBoss' Valter - zpěv
Marek 'Ashok' Šmerda - kytara
Jan 'Hanz' Konečný - kytara
Igor 'Igorr' Hubík - baskytara
Pavel 'Paul Dred' Kubát - bicí

Odkazy:
Oficiální stránky: www.rootan.net
Facebook ROOT
Oficiální stránky Big Bosse: www.bigboss.mysteria.cz

Diskuze

Cekem příspěvků: 7

František Novo...23.09.14 | 16:45:42
Tom24.09.14 | 22:33:01
Tom05.11.14 | 14:41:46
ps25.09.14 | 08:51:26
Jaroslav Burda25.09.14 | 08:01:32
Petr25.09.14 | 08:27:26
František Novo...25.09.14 | 01:52:23
Jaroslav Burda24.09.14 | 10:25:32

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube