Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

Blackosh - Kurvy, chlast a black metal

Blackosh - Kurvy, chlast a black metal

Když se u jednoho stolu sejdou kurvy, chlast a z audio systému hučí Hoškův black metal, druhý den vám od kocoviny nepomůže ani celá piksla tablet vyprošťováku. Nejen o novém albu jsme se bavili s otcem CALES (toho času u ledu) a one man projektu BLACKOSH. Jen na ty krásy Moravského krasu už jaksi nedošlo...

Jak dlouho jsi pracoval na albu a jakým způsobem u tebe probíhá psaní skladeb?

Asi dva roky, ale jsou tam i nějaký vykopávky z dávných časů. Obvykle napíšu nějakou základní kostru nebo jenom chaoticky nahrávám riffy a pak se k tomu vracím. Nahrávám sice v různých studiových provizoriích, ale ne v sedě a v obýváku. Vokály s kytarama zásadně ve stoje a na všechno musím chlastat, jinak mě to nebaví. Nejsem ten typ seriozního umělce, kterej si nasadí brejle, dá nožku přes nožku a hraje něco furt dokola, dokavaď je to strojově bezchybný.

Novinka se jmenuje "Kurvy, Chlast a Black Metal"... Co tě pro tento název inspirovalo? Jde textově o autobiografickou záležitost? Jedná se o koncepční album?

Název nepovažuju za nic extra originálního, prostě ze mě (podle toho ulítlýho obsahu alba) tak nějak sám vypadnul a dál jsem se tím nezabýval. Tady nelze hovořit o nějakých inspiracích od jiných kapel, kromě těch klasických, na kterých jsem vyrůstal a od té doby je možná už ani neslyšel. Všechno napsal život a já si z toho jen trochu udělal srandu. Album není koncepční, ale tak nějak do sebe všechno opět pěkně zapadá. České, ale taky anglické překlady textů, budou k přečtení v bookletu CD. 

Humor a zábava jsou slova jen zřídka kdy spojená s metalem a řekl bych, že v black metalu téměř převážně odmítaná. Tedy s výjimkou několika osobností jako Fenriz (DARKTHRONE) nebo František Štorm (MASTER'S HAMMER). Zdá se, že sdílíte stejný postoj?

Jestli někomu přijde humorný, co dělám, tak je to fajn, ale nejsem si jistý, jestli jsem něco z toho dělal vyloženě s úmyslem být humorný. DARKTHRONE a MH jsou příkladem jak z těch věcí nezblbnout a neunudit se k smrti. Proč si hrát na něco, co nejsme? Přece se tím chceme bavit a ne nasírat, a nemusí to hned znamenat, že jsme nějak vyměkli, blbost. Přiblblejch upírů, čarodějů a pomatlanejch bubáků je dost. Tím jsme si taky prošli už před dvaceti a více roky. Nepotřebuju se fotit s počmáraným ksichtem, je to nepraktický a pozérský. Vím, většina BM kapel dbá na svůj image a jeho atmosféru, ale s hudbou je to kolikrát o dost horší a místo překvapení přichází prachsprostá šeď. No, ale je to taky přece prdel, jenom asi někteří jedinci s notorickou absencí sebereflexe nic nechápou a jsou zaseknutí v nějaké pozérské křeči. Na sociálních sítích přece vidíme pravej opak, což nám dokazuje že black metal a warpaint jsou nepřetržitým zdrojem humoru a zábavy, takže nevím, co tady vlastně řešíme.

Blackosh debutoval v roce 2013 na 7" split vinylu s MASTER'S HAMMER písní "Corrterrigena". Atmosféra a tvůj vokál jsou zde omračující. O čem je text a co vyjadřuje obal?

Díky, no původně jsme tam měli návrhy s vyfoceným komínem naruby a já jakousi potvoru s kytarou, kterou namaloval jeden malej kluk. Pak jedna opilá punkerka poslala tenhle úlet a chtěla tam být podepsaná jako Yog-Sothoth nebo jak se to píše. Sám nevím, co to má vyjadřovat, ale bylo jasný, že to bude celý tak trochu prdel na účet Lovecrafta, když František Štorm zrovna dělal dřevoryty pro jakousi novou knižní edici. Anglickej překlad je kromě vnitřňáku volně dostupnej na netu.

Následující rok jste vydali druhý split, opět s MASTER'S HAMMER, na které jsi přispěl skladbou "6,66 Promile". Pověz nám něco o ní...

Jo, to bylo jak Franta vyhrabal dopisy od Euronymouse (MAYHEM) a Varga Vikernese (BURZUM) ze začátku '90 let a já na ten popud vytáhl tuhle vykopávku. Myslím, že text bude i s anglickým překladem uveřejněnej v bookletu CD, snad někdy začátkem příštího roku, nejpozději do jara.

Kultovní debutové album ROOT - "Zjevení" - zaznamenané v roce 1990, vyšlo letos znovu na vinylu u švédské značky I Hate Records. Jaké jsou tvoje vzpomínky na nahrávání "Zjevení" a jak důležité je toto album ve tvém životě a kariéře?

Furt něco vychází, znovu a znovu a dávno před tím jsme u I Hate Records vydali po letech taky CRUX. Poprvé jsem se dostal do profesionálního studia a pak nějaký ty kolotoče koncertování atd. O žádné kariéře nic nevím. Nejsem asi ten správnej kariéristickej typ. Nic z toho není pro mě až tak životně důležité. Důležitější pro mě je, že pořád ještě dělám něco nového. Na nostalgické povzdechy si moc nepotrpím.

Vidíš nějaké rozdíly mezi black a death metalovou scénou z '80 a '90 let a tou dnešní?

Prosím tě. Tyhle věci nějak neřeším. Byla tu první vlna a pak přišly další a další. Dnes, když někdy vidím FB plný jakéhosi depressive sucidal black metalu nebo jak tomu všelijak nadávají a z náhodného kliknutí začne v bednách znít jakési ploché škrčení, připomínající hudbu opravdu jen hodně vzdáleně, tak nechápu a jsem asi úplně out. Stejně tak u nic neříkajících ambientních nesmyslů, které zvládne kdejaké nadanější dítě a ještě k tomu přidá něco zajímavýho. Nevím, co si mám o tom myslet a je mi to u prdele. Ať si každej dělá co chce, jak nejlíp umí, ale nenutí mě to konzumovat, sorry. Konkrétně death metal je dávno mrtvej žánr, kterej ustrnul na jednom bodě, takže tam žádnej rozdíl není, ale já mám rád jeho zvuk. Když to shrneme, tak internet je plnej hovadin, ale i vynikajících věcí a všichni se v tom ztrácíme. Podstatný ale je, že extrémní hudba žije a putuje dál a chlapci mají dobré vzory. Ono se to vždycky nějak vytříbí.

Řekni nám něco o CRUX a ENTRAILS, dnes již neexistujících projektech. Jak se díváš dnes na materiál, který jste tenkrát nahráli (a byl v průběhu let několikrát úspěšně znovu vydán)?

CRUX byla vedlejší banda členů ROOT. V té době jsme to dost prožívali a šli do toho s divokým zápalem. Pak jsem se dostal ke švédskému black metalu. MARDUK apod. Ten norskej mě moc nebavil, kromě pozdějších DARKTHRONE, MAYHEM a EMPEROR, který jsem taky slyšel jenom když to někdo pouštěl v klubech. Chtěli jsme dát dohromady něco extrémního, spojit blast beatové rytmy se starou thrash a death metalovou klasikou a tak vznikl ENTRAILS. Provozovali jsme ten randál různě po klubovkách, provlhlých zkušebnách a hrozně nás to bavilo. Pak se Marthus přestěhoval do Anglie, kde začal hrát s Mantasem z VENOM a už nám to bylo dál tak nějak u prdele.

Pár slov o posledním albu CALES - "Return from the Other Side" a coververzi BATHORY z roku 2012? Máš nějaké další plány s CALES, řekněme třeba nové album?

"Return from the Other Side" bylo poslední album CALES, které jsem udělal a pak ten projekt uložil k ledu, poněvadž došla inspirace v tom dál pokračovat. BATHORY... To byl jenom takovej soukromej cover, kterej mě kapela SORTS donutila vydat s nimi na splitku. Skladbu, pro kterou jsem nahrál základy nějak těsně potom, co zesnul Quorthon (*17.2.1966 - †3.6.2004 - pozn. redaktora).

Uveď muzikanty, kteří na tebe měli největší vliv?

Na tohle už si vážně úplně dobře nevzpomínám a nepovažuju to za podstatný. Klasika co melou všichni pořád dokola. Profláknutý, nudný jména. Nechám se klidně ovlivnit novou mladou a nadšeneckou krví. Nejsem zastydnutý na Daveu Gilmouru a všech těch takzvaně kytarových velikánech. Poslouchám hudbu jako celek a je mě jedno jak a kdo na co hraje. V hudbě musí být alespoň nějaká jiskra neomšelosti, nějaký nápad, který vtáhne a předá něco magickýho, inspirativního.

Jak důležitá je pro tebe úroveň technických dovedností a praxe? Který nástroj ovládáš nejlépe?

Jsem především kytarista a trochu zpěvák. Nepotřebuju mít všechno bravurně dokonalý, o tom není black metal a nikdy jsem to tak nedělal, i když bych mohl. Pár věcí, co se týče bicích, klidně programuji a s oblibou používám samply různých bubeníků, jejichž jména ani neznám. Mohl bych si někoho pozvat, ať posílá svoje výsledky po internetu, jak se to běžně dělá, ale tohle mě nebaví. Buď pracuju sám, s čímž si vystačím, nebo na tom děláme kolektivně jako kapela a ne jako nějakej guest band. Technická zdatnost a praxe jsou výhodou. Všechno jde rychleji a nehrozí až takový selhání, když máš trochu rezervy. Lechtání strun a virblu, místo silové hry. Celkově špatná hra na cokoliv a hlavně na bicí, se na nahrávce a jakýmkoliv hraní, vždy zásadně projeví. Nad tím vším ovšem vítězí, když ten autor umí kouzlit a něčím učarovat. Naučit se dobře hrát a nadřít to, je s nějakou danou zručností, celkem jednoduchý. K čemu je nám x-tá perfektně zahraná kopie PANTERY a kdo ví čeho ještě?

Vraťme se k nové nahrávce. Album "Kurvy, Chlast a Black Metal" vyjde na LP a CD až v listopadu, ale mezitím vyšlo na klasické audio kazetě (pouze 300 kopií) s bonusovými skladbami, je to tak?

Na kazetě se prakticky nic úplně novýho jako bonusový materiál nenachází, kromě syrových demáčů - skladeb ze splitek s MH. Skutečně nová, i když taky původem stará skladba, kterou nabubnoval Honza Kapák, bude poprvé publikovaná až na digipaku, kterej nevyjde v listopadu spolu s vinylem, ale spíš někdy později, jelikož ty skladby ještě trochu předělávám. Tudíž na kazetě jsou ke slyšení odlišné verze bez masteringu, stejně tak na vinylu, a na CD budou zas jiné verze, s nepatrnými změnami ve zvuku a v aranžích.

Jak ses dostal k Iron Bonehead Productions?

IBP jsem poznal až přes Toma Corna, když u nich vydávali CULT OF FIRE a pak teprve začal sledovat jejich činnost, která mně nesmírně imponovala. Nemyslím vyloženě hudební produkcí, ale tím jak skvěle to dělají a krásou toho všeho zboží. Hned jsem věděl, že tenhle geniální label, je prostě ideální pro realizaci titulu Blackosh. Poslal jsem Patrickovi nějaká pracovní dema a domluvili jsme se na vydání.

Bude nějaké živé hraní, plánuješ koncerty?

One Man Playback? Ne. Jak už jsem zmínil, nemám rád guest bandy a taky s udržením nějaké party pohromadě už proběhlo pár špatných zkušeností. Vidím spoustu jiných způsobů jak lépe trávit čas, než někde na zkušebnách dělat nábory muzikantů, pokaždé když někdo přijde s novinkou, že z kapely odchází.

Jaké budou tvé další kroky po realizaci debutového alba Blackosh?

Stalé stejný, když ze mě zas něco vyleze a bude z toho materiál pro album, tak ho vyplivnu. Pár věcí už mám načrtnutejch, ale zatím k tomu nemůžu říct nic konkrétního. Z beden se tady na mně valí chaotickej proud extrémního a náladotvornýho riffování a v sejfu mám pár textových témat, s absurdně mysticky neuchopitelným obsahem. Český texty teda pokaždý z valné většiny dodělávám nebo v některých případech rovnou vymýšlím z fleku na hubu, během zpívání. Opiju se a pak už to jde samo. Nejsem poeta, kterej by chodil se sešitkem v kapse. Všechno dělám pod vlivem chlastu a nikdy mě nebavil ten úplně seriózní profesionální přístup, kdy musí být všechno poctivě naplánovaný, s dodržováním stanovených termínů, se zákazem alkoholu atp. Proto se tím neživím a nikdy jsem se nechtěl spolýhat vyloženě na příjmy z nějakýho setrvačnýho hraní a dopustit aby se z toho stala všední rutina.

Díky za tvůj čas. Je ještě něco, co bys rád dodal?

Také díky za rozhovor, posílám pozdrav všem čtenářům.

Odkaz: www.blackosh.com

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube