Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

ROOT - Je mi 63 a jsem rád, že dejchám!

ROOT - Je mi 63 a jsem rád, že dejchám!

O připravovaném albu "Kӓrgerӓs – Return From Oblivion" - jsme se sice nic nedozvěděli, ale přesto si na nás ROOT chystají věci věru nepěkné. Z bezedných hlubin a záhybů šedé kůry mozkové pamětníků, bývalých členů i oddaných fanoušků, postupně střádají střípky z historie. Temnota bují, roste a zhoubně se rozpíná. Je jen otázkou času kdy nás pohltí jako Saturn svého syna na obraze Francisca Goyi, v podobě obsáhlé biografické knihy, která vyjde pod záštitou Shindy Production. Oslovili jsme BigBosse, aby vnesl světlo do temných koutů - interview doplnil kytarista Alesh AD a sám principál Brutal Assaultu - Shindy

Buď zdráv, BigBossi. Je to rok a kousek, co jsme si naposledy povídali o ROOT a tvých sólových aktivitách. Co se v mezidobí událo? Všiml jsem si například výzvy ohledně archívních materiálů spojených s ROOT (historické fotografie, výstřižky z časopisů, články a rozhovory z undergroundových fanzinů, atd.), které sháníte prostřednictvím svých stránek. Můžeš nám přiblížit, co plánuješ s takovým enormním množstvím materiálu? Nedivil bych se, kdybys doma už vše přehazoval vidlemi. Měla tahle akce patřičný ohlas?

Jiří "BigBoss" Valter: To jsou otázky pro Martina "Shindy" Brzobohatého (vydavatel), Aleše "AD" Dostála (kytara) a Jana "Hanz" Konečného (kytara). Ti tři to dávají dohromady a já jen vím, že to bude obrovská, strašně tlustá publikace plná fotek a komentářů. Nic víc nevím.

Aleš "AD" Dostál: Jak již bylo před časem avizováno, tak k příležitosti významného výročí kapely ROOT, se připravuje vydání knihy, která bude podrobným zmapováním celé její 30leté existence. Myšlenka na vydání knihy nás napadla společně s vydavatelem Martinem Brzobohatým (Shindy Production). Fanoušci na výzvu ze strany Rootanarchivu reagovali opravdu úžasně. Společnými silami se nám tak podařilo nashromáždit opravdu velké množství zajímavých materiálů a rozšířit archiv kapely. Opět se potvrdilo, že máme naprosto fantastické fanoušky.

Aha, takže půjde o knihu? V minulosti jste již vydali fenomenální, obsahově našlápnuté 2DVD "Deep In Root", na kterém se taktéž sešla celá řada zajímavého materiálu. Můžeš přiblížit obsah Rootarchivu?

Aleš "AD" Dostál: Půjde o plnohodnotnou knihu obsahující spoustu zajímavých a dobových materiálů. Kniha nabídne velmi podrobnou biografii kapely, doplněnou výpověďmi bývalých i současných členů, komentáře spřízněných osob okolo kapely, rozhovory a články z undergroundových a jiných tiskovin, fanziny fanklubu ROOT, texty k albům, podrobnou diskografii a pochopitelně velká řada fotografií. Myslím si, že to bude velice zajímavý textový a obrazový dokument.

Našel se mezi zaslanými materiály nějaký opravdu nečekaný kousek? Nějaká (třeba) úsměvná perlička či snad snímek, který ti připomněl něco z pohnuté historie ROOT či osobního života?

Jiří "BigBoss" Valter: Nedávám to dohromady, takže jsem logicky ani nemohl nic najít.

Aleš "AD" Dostál: Samozřejmě. Jak už jsem naznačil, archiv ROOT je opravdu bohatý a dopředu nebudu nic prozrazovat. Každopádně se máte nač těšit, drazí přátelé.

Jaký je nejoptimističtější odhad, co se vydání týče?

Aleš "AD" Dostál: Na knize nás čeká ještě mnoho a mnoho práce. Pokud bude vše hladce probíhat a nenaruší průběh nějaké nečekané problémy, kniha by měla spatřit světlo světa v létě 2017. Určitě se o všem včas dozvíte.

(Oslovili jsme Martina Brzobohatého, co by vydavatele, aby nám prozradil více - pozn. redaktora)

Martin "Shindy" Brzobohatý: V této chvíli mohu prozradit jen tolik, že by se mělo jednat o velkoformátovou barevnou knihu, která se bude ve svých parametrech opírat o to, jak vypadá kniha o Brutalu. Plánujeme využít stejný technologický proces, formát, zpracování. Otazník jen visí nad počtem stran, ale při úvaze, že se má jednat o biografii shrnující 30 let ROOT, tak předpokládám, že bychom se mohli pohybovat někde mezi 300-400 stranami. Pokud půjde vše podle plánu, tak by kniha měla vyjít v polovině roku 2017.

Vedle toho, že s ROOT pilně připravujete nástupce alba "Heritage of Satan", vyšla nedávno v reedici celá řada klasických nahrávek ROOT. Ať už kultovní "Kärgeräs", "Zjevení" (obojí na klasickém vinylu) nebo nové vydání "The Temple In The Underworld" (CD). Osobně mě ale hodně zaujal striktně limitovaný box-set "Into Dark Crypts" (222 kopií), který vyjde v lednu příštího roku a bude obsahovat 13 (!) klasických kazet (všechna alba + dema ROOT). V poslední době se na trh vrací v hojné míře nejen vinyly, ale právě i "MCčka". Viděl jsem MC sety od MAYHEM, SEPTICFLESH, také Blackosh vydal svůj nový projekt prioritně na kazetě. Jak k tomuto nápadu došlo? Jak jste se dostali k německému vydavatelství Darkness Shall Rise Productions, který vydání zaštiťuje?

Jiří "BigBoss" Valter: Nevím nic. Pokládáš mi otázky, které nemohu zodpovědět, o všechny tyto věci se u nás stará Mr. Igor.

(Igor Hubík se k novému albu ROOT, ani chystaným reedicím a speciálům vyjádřit nechtěl a poslal pouze lakonické sdělení: Ani ne. Pokud to má být rozhovor s Bossem, není nutné do toho zasahovat...)

A ohledně nového alba ROOT? Kdy se budeme moci ponořit do dalších příběhů Kärgeräs? Můžeš nastínit nějaké informace?

Jiří "BigBoss" Valter: Konečně něco pro mě – album se jmenuje "Kӓrgerӓs – Return From Oblivion" a je to vlastně dokončení příběhu o národu Kӓrgerӓs, který jsem popsal na našem čtvrtém albu. Příběh dopředu rozhodně prozrazovat nebudu. Ale již sám název napovídá dost. Letos asi nevyjde. Počítám, že někdy začátkem příštího roku.

Když jsme si povídali posledně, byl jsi plně ponořen do procesu hledání bubeníka pro tvůj projekt EQUIRHODONT. Ashok podle všeho své party ve studiu odvedl, ty máš nachystaný materiál již na čtvrtou desku, doposud však třetí album "Death Mission" neuzřelo temnotu světa. V jakém stavu se celý projekt nyní nachází?

Jiří "BigBoss" Valter: Celý projekt se nachází "nikde", protože není hotové nic. Nebo aspoň já o ničem nevím. Takže to vypadá tak, že to buď nevyjde nikdy, nebo to natočím úplně s jinými lidmi. Ale zase hledat někoho atd. a ty nervy kolem, na to už nemám náladu, takže spíše zůstane jen u těch prvních dvou a zbylé dva díly zůstanou zaváty prachem...

Já osobně (s netrpělivostí sobě vlastní) vyhlížím pokračování "Doomy Ballads II", které sis nachytal v rodném jazyce. Podle naší korespondence vím, že balady mají dokonce připravenou již i grafickou podobu. Kdy hodláš výsledek předhodit hladovým fanouškům?

Jiří "BigBoss" Valter: Nejprve se dokončí ROOT a pak se vrhnu na balady. Bude na nich hrát celá řada hostů, nevím, jestli se tam všichni vlezou. (smích)

Vzhledem k tomu, že EQUIRHODONT plánuješ jako tetralogii a v šuplíku máš jistě nastřádanou celou řadu nápadů, střípků, ba celých příběhů, co bude následovat po odchodu Velkého mága do zasloužené penze? Předpokládám, že "pouze" balady tvé vnitřní démony neukojí? Nepřemýšlel jsi například o jednorázovce jakou byl Belial's Wind?   

Jiří "BigBoss" Valter: EQUIRHODONT je od samého začátku napsán jako čtyřdílná epopej. Zatím tak daleko neplánuji ani o tom nepřemýšlím. Už mi není 20 let dokonce ani 50 let. Je mi 63 a jsem rád, že dejchám. (smích) (jinými slovy se nic dalšího nepřipravuje - pozn. redaktora).

Rád bych tě na moment vrátil do divokých raných '90, ačkoliv je známo, že minulost necháváš za sebou a koncentruješ se na přítomnost. Nedávno jsem si připomněl historii ROOT a pobavil mě fakt, že album "The Temple In The Underworld" jsi stvořil v domácích podmínkách, kde jste si s tehdejším osazenstvem kapely neměli šanci lézt na nervy. Dokonce prý i práce ve studiu probíhaly separátně. Stala se z toho tradice nebo jsi schopný s kapelou tvořit přímo ve studiu? Můžeš nám trochu poodhalit BigBossův tvůrčí proces?

Jiří "BigBoss" Valter: To se jednalo o album "Kӓrgerӓs" a to jsme byli dokonce rozpadlí, ale přesto se nám ve třech podařilo natočit toto album. Celé natáčení probíhalo v hádkách a hluboké nenávisti. Jinak jsme s kapelou v pohodě ve studiu. Chlastáme, kecáme, chlastáme... A když se najde volná chvilka, tak natočíme i nějakou skladbu. (smích)

Ptám se i z toho důvodu, že spousta zpěváků - textařů má specifické požadavky a přípravu před tím než se pustí do práce. Máš nějaké rituály před nahráváním vokálů nebo vyžaduješ např. absolutní klid, soustředění a ponoření se do sebe samotného? Nedokážu si představit, že s tvým stylem vokálů (oscilujících v mnoha vrstvách, zabarvení a podání) dokážeš pracovat v rušném prostředí - například s celou kapelou ve studiu...

Jiří "BigBoss" Valter: Zpěvy točím většinou sám. Možná s jedním členem kapely, tentokrát je to Hanz. Když je tam víc lidí, tak většinou nenatočím nic, jako tomu bylo i nyní. Takže teďka jezdím do studia dodělávat a případně zcela předělávat zpěvy. Je to dost zdlouhavý proces, protože jak říkáš, vrstvím různé hlasy a aranžuji je zcela nezvykle a nečekaně. To miluji.

Album "The Book" obsahuje kompozici/outro "Toccata - Prestissimo Molto", ve které hraje na piáno tvůj ctěný otec - profesor Milan Valter. Jak se s tátou spolupracovalo? Jaký tvůj otec byl, v čem tě ovlivnil a co říkal na produkci ROOTu?

Jiří "BigBoss" Valter: Otec letos zemřel... Nechci o tom mluvit. Sorry.

Na albu "Madness of the Graves" hraješ v písni "Afterwards (The Tale At The End)" na okarínu. Jak ses na tento nádherný nástroj s nezaměnitelným zvukem naučil hrát? Respektive kdo tě k němu přivedl?

Jiří "BigBoss" Valter: Kromě okaríny hraji také na zobcovku a basflétnu. Ale jak jsem se k tomu dostal nemám tušení. Pouze rád experimentuji, takže zkouším všechno možné a občas to vyjde.

Jsi obrovský fanoušek Kinga Diamonda. Jak se těšíš na koncertní film z nadcházejícího turné, na kterém se King chystá odehrát celé album "Abigail" z roku 1987. Záznam by měl podle všeho vyjít v následujícím roce?

Jiří "BigBoss" Valter: S Kingem se znám osobně, viděl jsem spoustu jeho koncertů, takže film mi asi nic nového neřekne. Asi jsem tě zklamal. Proč se dívat na něco, co znám lépe osobně?

Měl jsi příležitost slyšet nové album Blackieho - "Kurvy, chlast a black metal"?

Jiří "BigBoss" Valter: Neslyšel.

Závěr našeho rozhovoru, za který ti děkuji, patří tvým slovům. Co bys vzkázal čtenářům ABYSSu?

Jiří "BigBoss" Valter: Choďte na koncerty a neválejte si prdele doma u fejsbúúúúku. Existuje i reálný svět, pokud jste o něm neslyšeli. (smích) Stay Proud!

Sestava:
Jiří "BigBoss" Valter - zpěv
Jan "Hanz" Konečný - kytara
Aleš "AleshAD" Dostál - kytara
Igor "Igorr" Hubík – baskytara
Pavel "Paul Dred" Kubát - bicí

Odkazy:
www.rootan.net
Facebook
Oficiální stránky BigBosse

Diskuze

Cekem příspěvků: 13

Tonda V.01.11.15 | 20:52:57
dwave01.11.15 | 18:05:55
František Novo...01.11.15 | 19:17:05
gloak31.10.15 | 23:51:41
Tomáš Baran27.10.15 | 11:11:45
Jaroslav Burda27.10.15 | 11:22:22
František Novo...26.10.15 | 18:38:20
Jaroslav Burda26.10.15 | 22:06:09
František Novo...27.10.15 | 02:26:56
Martin31.10.15 | 17:02:42
František Novo...01.11.15 | 11:35:50
Bernardyn26.10.15 | 17:39:21
Jaroslav Burda26.10.15 | 22:01:38
Kerim28.10.15 | 07:45:14
Cyberolas27.10.15 | 09:29:27

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube