Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

HURTS

Více

Rozhovory

VIKA GOES WILD

VIKA GOES WILD

To jsem tak jednou hledal na YouTube nějakou hudbu a narazil jsem na “CARCASS piano cover“. Většinou bývám k těmhle věcem nedůvěřivý, ale na tohle jsem se podíval. A pak na další a další. Za všemi těmi předělávkami METALLIKY, SLAYER a jiných stojí ukrajinská klavíristka Viktoriya Yermolyeva a.k.a. VIKA GOES WILD a tady je s ní kratší rozhovor.

Ahoj Viko! Můžeš se nám na začátek představit? Ty hraješ na klavír už od 4 let. Pocházíš z hudební rodiny, takže bylo jasné, že se budeš hudbě věnovat od mala? Nebo jsi prostě měla jen talent?

Moje matka vždycky milovala klasickou hudbu a moje tety jsou velmi dobré zpěvačky, ale nikdo v mé rodině nebyl hudebníkem. Jeden učitel ve školce zjistil, že mám absolutní sluch a takhle to začalo. Nikdo nikdy neplánoval, že aby ze mě měl být hudebník.

Co školy? Dalo ti studium všechno, co potřebuješ a jsi ráda, že to můžeš využít? Nebo je něco, co se´s musela naučit sama?

Nikdy jsem se neučila jak aranžovat písničky, takže jsem se to musela naučit sama. Přála bych si nějaké lekce v komponování a improvizaci, ale tohle vůbec nebylo prioritou klasických hudebníků.

Taky hraješ na basu, že? Ještě nějaký jiný nástroj ovládáš?

Já nehraju na basu doopravdy, jen jsem měla pár lekcí, protože miluju basovou kytaru. Když jsem byla teenager, tak jsem taky měla lekce na kostelní varhany. A pár na housle.

Vystudovala jsi klasickou hudbu, takže kdo jsou tví oblíbení skladatelé?

Samozřejmě miluju Rachmaninova. Také Chopina a Ravela. Je těžké vybrat jen jednoho nebo několik.

Kromě toho taky hraješ i moderní hudbu (rock, metal). Jak tě tohle napadlo dělat? Co byl ten první impuls? Máš dost velký rozptyl – od METALLICY, NINE INCH NAILS, SLAYER, CARCASS po COLDPLAY, Björk nebo DEPECHE MODE… Jakou hudbu v současnosti posloucháš, která je tvá oblíbená?

Poslouchám různé věci, záleží, na co mám náladu. Miluju NINE INCH NAILS, TOOL, DEFTONES a samozřejmě jsem měla RADIOHEAD období. Taky mám ráda blues. A samozřejmě metal.

Znáš (a posloucháš) nějaké kapely z České republiky?

Když nějakou kapelu poslouchám, tak ne vždy vím, odkud pochází. Takže možná nějaké znám.

Je těžké přepsat party několika nástrojů, včetně zpěvu, jen pro piáno? Jak je těžké přearanžovat ty skladby pro piáno, zapsat do not atd.? Jak dlouho to trvá?

To záleží. Těžké je to předělat, když jsou vokály většinou "křičené", když je tam nedostatek melodie. Nebo když je část bicích příliš důležitá, když je tam příliš mnoho opakování. Ne vše se překládá dobře pro piano, někdy musím uspořádat věci v písni tak, aby fungovaly. Takže to může být chvilka, protože vím hned jak ji hrát a někdy to jsou dny nebo dokonce měsíce, když se vrátím k písni a dám jí ještě jednu šanci. Stalo se to s některými skladbami od TOOL nebo (kupodivu) u "Zombie" (THE CRANBERRIES). Nemyslela jsem si, že to bude fungovat a stal se z toho jeden z populárních coverů.

Existuje nějaký song, u kterého se ti to nepovedlo?

Snažila jsem se udělat cover "Paradise Circus" od MASSIVE ATTACK, ale nefungovalo to hned, takže jsem jí nikdy nedala druhou šanci. Nejsem si jistá, možná by to fungovalo, možná ne.

Nezkoušela jsi nikdy hrát v nějaké kapele? Nepřišly třeba nabídky na nějaká hostování? Četl jsem něco o spolupráci s ruskou kapelou ARKONA, LAPSUS DEI z Chile…

Byla jsem hostem v cover kapele PLACEBO a jednou jsem něco nahrála pro ARKONU, ale v podstatě nikdy jsem neměla žádnou pódiovou zkušenost s kapelou.

Máš nějaké zpětné reakce na tvé covery od původních muzikantů? Potkala ses třeba s některými z nich?

Měla jsem. Třeba od IMMOLATION, od DEATH ANGEL, od basáka z THE SOUND, abych jmenovala alespoň některé… bylo jich víc. Setkala jsem se s klukama z IMMOLATION a DEATH ANGEL.

Společně s bubeníkem Brianem Viglionem jste vystoupili na Islandu. Jak vznikla vaše spolupráce?

Brian mi napsal na Facebook. Nevěděl, že znám jeho kapelu DRESDEN DOLLS, ale samozřejmě jsem je znala, takže jsem byla nesmírně nadšená.

Jaké to je hrát s bubeníkem oproti zkušenostem, když hraješ sama?

Cítím se víc "svobodně" samostatně, ale je to velmi vzrušující hrát se skvělým bubeníkem. Spojení a komunikace s výborným hudebníkem je nádherný zážitek.

Rok 2013 byl pro tebe hodně úspěšný, zdá se. Zahrála sis na velkém festivalu Summer Breeze nebo na 70.000 Tons of Metal! Jaké to tam bylo, jaké byly reakce diváků? Přece jen neviděli klasické vystoupení kapely…

Publikum bylo velmi příjemné, ale samozřejmě je to taky tím fajn místem - festival, šťastní lidé, to je super.

Předpokládám, že máš spoustu zážitků. Hlavně festival na velké jachtě plující Karibikem musí být úžasný.

Plavba Karibikem byla úžasná, kromě toho, že jsem měla nějaké problémy s mořskou nemocí těsně předtím, než jsem měla odehrát svůj první koncert, ale šlo to dobře. Zjistila jsem, že kokosové sušenky mi pomáhají udržet se pohromadě.

V čem vidíš největší rozdíly mezi publikem když hraješ metal, a koncertem s vážnou hudbou? Obojí má svá specifika, emoce… ale kde se cítíš líp?

No, všechno je jinačí. Úplně různí lidé. Abych byla upřímná, před klasickým publikem jsem se nikdy necítila jako doma. Není na něm nic špatného, ale nikdy jsem se nějak necítila jako jedna z těch lidí.

Ty ale nehraješ jen covery, taky skládáš svou vlastní hudbu, že? Jaká je? Vychází z tebe víc klasická hudba, nebo je rockovější? Kolik hodin denně vlastně hraješ?

Improvizuju. Nejjednodušší věci, které přicházejí přirozeně, jsou melancholické a trochu "divně" znějící, free. Obvykle nepracuju se svými představami, ale v poslední době jsme začali nějaké spolupráce, a tak je teď musím brát trochu víc vážně.

Co nějaké tvé nahrávky?

Právě jsme začali crowdfundingovou kampaň, pomocí níž chceme vybrat peníze pro mou první skutečnou nahrávku - se studiem, klavírem a tím vším. Doposud jsem jen doma produkovala MP3 a nabízela je.

Jaké jsou tvé nejbližší plány? Co třeba nějaké koncerty v Česku?

Hlavně nahrání toho alba, pokud se nám podaří ten crowdfunding. Snad taky koncerty v Česku, ale zatím není nic vytesáno do kamene.

Co jiného děláš kromě hry na klavír? Jaké jsou tvé zájmy?

Ráda občas dělám nějaké šperky. Náhrdelníky a tak. Taky miluju tanec. A jednou za čas se věnuju takovým věcem, jako je vaření nebo pletení. A pořád chodím cvičit, takže myslím, že to je taky jeden z mých koníčků.

Teď žiješ v Německu. Proč ses rozhodla odstěhovat z Ukrajiny a vybrala si´s zrovna tuto zemi? V čem je to tam lepší?

K tomu jsem se opravdu nerozhodla sama, když jsem se přestěhovala poprvé. Bylo mi 21 a kariérní rozhodnutí za mě udělali mí učitelé a rodiče. V té době jsem brala lekce od Lazara Bermana a on mi pomohl ke studiu se svým asistentem ve Weimaru. To bylo před 15 lety, od té doby jsem se přestěhovala do Holandska, na Island, krátce do USA a zpět do Německa – aktuálně do Frankfurtu. Opravdu nepřemýšlím, kde budu žít, dělat svou práci a jak dlouho. Na Ukrajině by bylo hodně těžké přežít s mou prací.

Ukrajina posledních měsíců… Určitě sleduješ tamní situaci a jsi v kontaktu s rodinou a přáteli. Co na to říkají?

Co na to můžou říct… válka je hrozná… Nechci diskutovat o politice, protože vím, že nemám dostatečné informace a právě teď je situace hodně žhavá a emocionální. Já mám svůj názor, ale nechci o něm diskutovat on-line. Jsem naprosto proti válce, agresi, manipulaci, je to strašné a nechutné.

Díky za tvůj čas a odpovědi…

Odkazy:
www.vkgoeswild.com
youtube.com/user/vkgoeswild
Facebook

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Garfield02.02.16 | 19:30:29

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube