Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Seriály

Na vlně nadšení I

Na vlně nadšení I

O některých kapelách či interpretech se dozvídáme jen z letmého doslechu, na doporučení známých nebo pravidelným prohledáváním MySpace profilů. Chybí jim podpora velkých labelů, koncertní zkušenosti i jistá umělecká sebestřednost či hvězdné manýry. Jejich největší devízou jim jsou vlastní pocity nadšení a upřímnosti, které ve svých, veřejností prozatím neprobádaných albových zákoutích, ukrývají.
Kapelám nechybí snaha o inovativnost, cit pro výrazné melodie, náladovost a především prvotřídní muzikantské výkony, dávající šanci nahlédnout pod pokličku jejich talentu.
Některé z nich si dnes představíme a snad i neznalého fanouška přesvědčíme o tom, že se stále ještě dá poslouchat kvalitní muzika i v těch méně prozkoumaných uměleckých sférách. Magazín ABYSS představuje nový seriál hudebních objevů.

CLOUDKICKER - The Map Is Not the Territory

2008 vlastní náklad

Poněkud nenápadný one-man projekt CLOUDKICKER ohijského multiinstrumentalisty Bena Sharpa je ukázkovým produktem moderního, inovatovního metalu. Nenásilné skloubení slušné hráčské techniky, inteligentně agresivního math metalu s atmosférickým post-metalem, potažmo post-rockem.

Minialbum "The Map Is Not the Territory" přímo navazuje na debutovou desku "The Discovery" z téhož roku, formátem se od ní však zásadně liší. Jestliže debut stál na takřka pravidelném střídání melodických, klidných skladeb s těmi energickými, nástupce obě složky míchá v každé skladbě dohromady. Což ve výsledku dává impulzivní i empatický, instrumentálně technický post-metal. Příjemný poslech, kterému ale občas trochu chybí ta prostá, spontánní, energická živelnost.

Dávno neplatí, že synonymem pro slovíčko "math" (jedno jestli metal nebo core) je tvorba kultovních MESHUGGAH. Tenhle žánr technického muzikantství je velmi tvárný, ohebný a pokud si nepotrpíte na mohutně podladěnou, pulzující zvukovou agresi, mohou být CLOUDKICKER tím pravým, náladově umírněným receptem pro vás. Navíc si všechna alba můžete zdarma a legálně stáhnout z oficiálních stránek projektu.

sestava: Ben Sharp (B.M. Sharp) – všechny nástroje
čas:25:55
země původu: USA
styl: instrumental post-metal/math metal
odkaz: http://cloudkicker.uk.googlepages.com, www.myspace.com/cloudkicker
tracklist:
1. Hold On
2. Tip Your Van Driver
3. Seriosity
4. The Map Is Not the Territory
5. Ever Thus to Deadbeats

hodnocení: 70 %
Jirka Jakoubě

CYCLAMEN - Dreamers

2009 vlastní náklad

Hudba neuvěřitelného projektu CYCLAMEN se nese přesně v duchu názvu první skladby: nikdy nekončící sen. Jak jinak nazvat pocity muzikantského soustředění ústřední ikony Hayato Imanishiho kdesi na hranici mezi instrumentální ekvilibristikou a čarovnými vzletnými melodiemi.

Pokud vám byli v minulosti po chuti mathcoroví géniové SIKTH, pak se může stát, že jste našli jejich možného nástupce. Se zmiňovanou anglickou partou toho má tento objev společného víc, než by se na první poslech mohlo zdát, na předchozí demo nahrávce totiž hostoval zpěvák Mike Goodman a současná produkce multiinstrumentalisty Imanishiho v sobě obnáší hned několik společných bodů se SIKTH. Předně jsou skladby rozfázované hned do několika zdánlivě nejednotných částí. Rytmická kostrbatost, náladová nápaditost, roztržité rychlé riffy po vzoru PSYOPUS (tady mi utkvěla v paměti hlavně úvodní "Never Ending Dream"). Peklem ale může být i nebe, což dokazuje hravá emotivní zpověď "Forgotten Sky", kterou můžete v klidu pustit svým přítelkyním k vaření.

Jinak před nimi ale zavírejte dveře, protože EP "Dreamers" je vyzývavá, spontánní a nátlaková záležitost, kterou ocení zejména pánové milující extrémní metalové žánry. Projekt CYCLAMEN má za cíl předvést, co je schopen vytvořit ve vlastní režii pouze jeden člověk. Nevím, kam až možnosti jednotlivce sahají, Imanishiho hudební procedury jsou ale dokonale léčivé.

sestava: Hayato Imanishi – zpěv, všechny nástroje, programování
čas:11:05
země původu: Velká Británie
styl: experimental/math metal
odkaz: www.myspace.com/thiscyclamen
tracklist:
1. Never Ending Dream
2. Djent! Djent!
3. Forgotten Sky

hodnocení: 75 %
Jan "Longgger" Dlouhý

PSYGNOSIS - Phrases

2009 vlastní náklad

Debutové minialbum experimentálního francouzského tria PSYGNOSIS nabízí přesně ten druh hudby, které se dá jedním slovem charakterizovat jako úlet. Kapela, jež se v rozhovorech hlásí k odkazům GOJIRY, STRAPPING YOUNG LAD či ALL SHALL PERISH, přináší pět skladeb, které by rozsahem obsažených žánrů stačily na dvacítku samostatných desek. Kompozice kráčející z jednoho hudebního extrému do druhého a přesto přese všechno vedoucí k jedinému kompaktnímu prožitku. Zkuste si na okamžik v jediné skladbě představit down-tempo elektroniku, klavírní ambient, za který by se nemuseli stydět ani ULVER, a hned záhy brutálně rychlý death metal prokládaný hodně typickým trhaným deathcore riffem.

A co takhle tklivá folková akustika kontra funeraldoomová hniloba nebo monotónní marast typu speedcore, breakcore, hardcore techno versus intimní new-age zpověď á la ENIGMA? V konečném důsledku velmi působivou, atmosféricky emotivní nosnou linku desky paradoxně sráží pouze ten neustále se opakující hutný riff, který mezi spoustou inteligentně podaných kontrastních ploch působí po čase poněkud omšele. Pakliže ovšem máte mysl přístupnou muzikantským experimentům, věřím, že si "Phrases" s patřičnou dávkou posluchačské odvahy dokážete naplno užít.

Pokud se PSYGNOSIS v budoucnu kreativně příliš nezblázní a nebudou se tlačit do extrému za každou cenu, směle je považuji za kapelu, která může (nejen) na extrémně metalové scéně zanechat mnohé nesmazatelné stopy. Hudba, která sice nemá jediný směr, zato však má jediný cíl.

sestava: m.Kekchoz – kytara, zpěv, programování bicích linek, zvuky, Zero – baskytara, Rafnagurr – kytara
čas:41:49
země původu: Francie
styl: experimental/ambient /death metal
odkaz: www.myspace.com/psygnosismusic
tracklist:
1. Intro - Prologue et présentation de la thématique imminente
2. Phrase 01 - Comme si le rêve prenait soudainement le contrôle de l'existence et de la raison
3. Phrase 02 - Chute inexorable vers un paradis de souffrance et de pleurs
4. Phrase 03 - Alors que la colère et la haine atteignent l'apogée de leur éclat
5. Phrase 04 - Structure désordonnée d'une tragédie inégalée jusqu'alors

hodnocení: 85 %
Jirka Jakoubě

RINOA - Rinoa

2008 Eyes of Sound

Z jádra nahněvané scény ve Velké Británii stoupají v současnosti k výšinám v největší míře metalcorové spolky (BRING ME THE HORIZON, VIATROPHY, SYLOSIS) nebo uskupení podivných experimentálních géniů a jiných stylových prznitelů (TANGAROA, ARCHITECTS a v minulosti SIKTH). Nastává však čas převzít otěže zodpovědnosti a k uším fanoušků přiblížit i odlišnější formy metalového přednesu, třeba právě takové, jaké na svém eponymním debutovém EP nabízí mladičká formace RINOA.

Sami sebou překvapení angličtí náladotvůrci mají určitě ještě nějaké ty rezervy, ale skladby "Between the Pillars" nebo "Above the Oceans" již definitivně ukazují, v čem tkví jejich přednosti. Na hraně vlastních možností totiž balancují mezi hardcorovými i metalovými standardy známých kapel spadající pod charakteristiku post-, jmenovitě mají nejblíže k náladám deformujícím ISIS nebo průkopníkům post-hardcorového pojetí ENVY.

Za dvouletou existenci si dokonale vytříbili vlastní hudební vkus a rozmísťují své pocity na řádně heavy základě, na kterém jsou následně vystaveny silné emotivní pilíře. Díky těmto plusům se lze zlehka ponořit do hloubky jejich prvních čtyř písní a se zaťatými zuby ignorovat titěrné nedostatky. Jejich očekávaný velký debut už je následně pouze velkým lákadlem a příslibem do budoucna.

sestava: Perry Bryan – zpěv, James May – bicí, Matthew Holden – kytara, Jozef Norocky – kytara, David Gumbleton – baskytara
čas:17:40
studio:Bandit Studios
produkce:Johnny Renshaw
země původu: Velká Británie
styl: progressive/experimental/hardcore/metal
odkaz: www.myspace.com/rinoauk
tracklist:
1. Between the Pillars
2. Above the Oceans
3. In a Single Day and Night of Misfortune
4. Atlantis

hodnocení: 85 %
Jan "Longgger" Dlouhý

VERSAEMERGE - VersaEmerge

2009 Fueled by Ramen

Tak ženy nám, zdá se, začínají přičichávat i k experimentální muzice, což neříkám ani s náznakem ironie. Ba naopak, pokud narazíte na kapelu, v jejímž čele stojí za mikrofonem pohledná mladá dáma s křišťálem v hrdle, pak po ní chramstněte, jinak by se mohlo stát, že se za ní nadobro zavře hladina.

V případě mladé formace VERSAEMERGE by to byla skutečně škoda, jelikož vše, co si dovedete představit pod pojmem moderní melodický rock, tu rozhodně naleznete. Je těžké soustředit se v jejich případě na okolní muzikantské světy svých kolegů, protože na sebe pozornost logicky strhává především zpěvačka Sierra, ale muzika samotná je jedním slovem úchvatná. Na dlouhé cesty autem zapomenutou zimní krajinou, na neutíkající chvíle sám či sama doma, či na ranní rozjímání, když se vám nechce z postele. Pro všechny tyto okamžiky se jejich stejnojmenné EP hodí dokonale.

Žádné salvy agrese, žádné rytmické kotrmelce, na to tu jsou jiní. Tato čtveřice nejlépe ví, jak posluchače oblouznit, její hudba se pyšní téměř kosmickými melodiemi a písně přinášejí jednoduše pohodovou kytarovou muziku, které k dokonalosti chybí snad už jen větší podpora ze strany vydávacího labelu. Sláva ale není každému ihned dána shůry, proto k ní leckdy vede cesta dlouhá a trnitá. Troufám si ale tvrdit, že VERSAEMERGE na úspěch už dlouho čekat nebudou.

sestava: Sierra Kusterbeck – zpěv, Blake Harnage – kytara, zpěv, programování, Jerry Pierce – kytara, zpěv, Devin Ingelido – baskytara, zpěv
čas:15:06
produkce:James Paul Wisner
země původu: USA
styl: experimental rock
odkaz: www.myspace.com/versaemerge
tracklist:
1. Theatrics
2. The Hider
3. Past Praying for
4. Moments Between Sleep
5. Whisperer
6. Clocks

hodnocení: 90 %
Jan "Longgger" Dlouhý

Diskuze

Cekem příspěvků: 4

:)Acaila12.01.10 | 12:20:09
maxa29.12.09 | 14:36:17
Jan Škop28.12.09 | 00:59:22
Děkuji moc !!!Richard Podmela...25.12.09 | 14:32:37

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube