Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Seriály

Na vlně nadšení II

Na vlně nadšení II

Ve filmové branži bývají druhé díly zpravidla horšími, najdou se však i výjimky, které tyto pověry vyvrací a leckdy svého předchůdce dokonce předčí. V tomto duchu přicházíme i s pokračováním seriálu hudebních objevů. Naše představení nových talentů navazuje přesně tam, kde to minulé skončilo, s tím rozdílem, že chceme ještě více rozšířit obzory i do dalších žánrových oblastí. K tomuto záměru se k původnímu tandemu Dlouhý a Jakoubě přidává nově také Viktor Palák, který přispěje velice sveřepou kapelou, která jako poslední dílek puzzle dokonale zapadá do charakteristiky této rubriky. Takže se pohodlně soustřeďte a pusťte se s námi do víru hudebních her bez hranic.

SHY OF THE DEPTH - Shy of the Depth

2008 Basick Records

Hudba, o které se nezdráhá říci bývalý kytarista SIKTH a uznávaný producent Dan Weller, že je myšlena pokrokově, technicky dovedena k dokonalosti a nabízí plnou náruč vkusných riffů, jednoduše nemůže být špatná. Tradice může znamenat i předávání nabytých poznatků nebo schopností, což SHY OF THE DEPTH přesně pochopili a umně nakládají s tíhou toho nejkvalitnějšího a nejprogresivnějšího, co bylo v minulé dekádě ke slyšení na mezinárodních okruzích.

Střed terče leží přesně v místě, kde budí respekt melodická výstřednost BETWEEN THE BURIED AND ME nebo již zaniklých SIKTH, rytmická zákonitost MESHUGGAH a přirozená rozmanitost anglických povah. Tahle mladá parta míří svými hroty zdánlivě najisto, ale přidává taky něco z vlastního muzikantského smýšlení, aby nedošlo k náhlému vychýlení. Stejnojmennému EP dominuje outfit současné anglické deštivé scény, kde dobrodružný kompoziční styl tamních skupin napovídá cosi o kvalitě muziky i nátury a stává se definitivně překvapením z řádu těch nečekaných.

Studnice nápaditosti tak zůstává alespoň pro tento okamžik nevyčerpatelná, protože tahle parta baví svou prozatímní bezstarostností spojenou s prvotřídní instrumentací a efektními momenty vyvolávajícími zprvu nechápavé výrazy posluchačů, následně se však proměňující v úžas a spokojenost. Unikum math metal/hardcoreového zvuku v teritoriu této a dalších kapel je sice charakteristické, ale já osobně nevěřím tomu, že výdrž anglické scény je nekonečná. Prozatím je ale díky kapelám typu SHY OF THE DEPTH v nejlepší formě.

sestava: Eddy B. – zpěv, Joe Grouse – kytara, James Davies – kytara, Lee Bunker – baskytara, Chris Allan – bicí
produkce:Justin Hill a Dan Weller
čas:16:37
země původu: Velká Británie
styl: technical/math metal
odkaz: www.myspace.com/shyofthedepth
tracklist:
1. Frozen Still Flows
2. Worth Is Wealth
3. Unborn Menace
4. Bastard Approach
5. Unborn Menace (Promo Video)

hodnocení: 80 %
Jan "Longgger" Dlouhý

OUR SUBATOMIC EARTH - Underscore

2010 Modicum of Silence

Život je leckdy jako káva, hořký a temný. Jindy zas, v ozvěnách podzimního jitra, jako tápající procitnutí. Hudbu pod značkou OUR SUBATOMIC EARTH tvoří prazvláštní esence niterné sklíčenosti a výrazové nespoutanosti. Ve své podstatě hodně minimalistická, ambientní elektronika doplněná o širokou škálu nejrůznějších ruchů a jako protipól zvonivě post-rockové kytary s přechodem do neurvalého post-hardcore. Stovka nálad, pouhé čtyři skladby.

Sólový projekt Nica Rosse předkládá undergroundově syrových třicet minut toho nejšpinavějšího a nejštiplavějšího post-hardcoru, poskládaného na nosné atmosférické kostře noise post-rocku. A pod rouškou toho všeho se bezděčně ukrývají jednoduché, dalo by se říct až směšně jednoduché melodie, schopné svou tesklivou intimitou okamžitě připoutat pozornost i méně pocitově založeného posluchače. Znepokojivé i pokojné, vlídné i jízlivé.

"Underscore" kráčí v obdobných stopách jako třeba tvorba GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR, tedy veskrze experimentální, ne moc konzumní cestou. Vcelku logicky poskládaná nahrávka, která postupně nabírá na intenzitě, netrpí jakoukoliv hudební podbízivostí, která je, co si budeme nalhávat, post vlně občas přisuzována. A protože je na stánkách labelu k dispozici zdarma (honoráře jsou u Modicum of Silence pouze dobrovolnou záležitostí), svou šanci si rozhodně zaslouží. Ať už v ní najdete hořkost, sklíčenost osamělého probuzení anebo třeba jen další žánrový standard.

sestava: Nic Ross – všechny nástroje
produkce:Nic Ross
studio:The Homestead
čas:30:59
země původu: USA
styl: experimental/ambient/noise/post-rock
odkaz: www.myspace.com/oursubatomicearth
tracklist:
1. Underscore I
2. Underscore II
3. Underscore III
4. Underscore IV

hodnocení: 80 %
Jirka Jakoubě

AN ENDLESS SPORADIC - An Endless Sporadic

2009 vlastní náklad

Schopná dvojice amerických studentíků přináší na svém dlouhohrajícím debutu zajímavou směsku starosvětského progresivního rocku kombinovaného s moderními postupy. Podobně se zde snoubí i náročnost instrumentace s celkovou lehkostí. AN ENDLESS SPORADIC jsou dostatečně čerství pro fanoušky, řekněme, BETWEEN THE BURIED AND ME, ale lehký sedmdesátkový odér zároveň prozrazuje, že se rádi labužnicky obracejí do dřívějších dekád a k lidem jako je Mike Oldfield.

Probublávající jazzující vyhrávky dají vzpomenout na kombinatoriku á la CYNIC, klavírní melancholie desku zase shodí z kosmických výšin, kam ji vynášejí futuristické zvuky, jaké při svých vizích budoucnosti používali právě art-rockeři v dobách vrcholu žánru. "An Endless Sporadic" je ten typ nahrávky, u níž tušíte, že není zrovna stylovou revolucí, zároveň ale neumožňuje snadno ukazovat prstem na konkrétní vzory z minulosti a spíše se hodí hovořit o zachycení komplexní nálady, kterou máme spojenou s určitou hudební epochou.

Pestrost instrumentálních vyhrávek občas sráží nedostatečná vyzrálost, nahrávka je ale díky své nepodbízivosti i tak perspektivní. Žánru vlastní vzletnost zde nedosahuje míry, kdy začíná být patetická, a tudíž odpuzující. Deskou se spíše šíří nálada příjemného a v zásadě bezpečného dobrodružství. AN ENDLESS SPORADIC hrají feel good music s bezpečným ostřím nemalých ambicí.

sestava: Zach Kamins – klávesy, kytara, baskytara, Andy Gentile – bicí
čas:33:05
země původu: USA
styl: space prog rock
odkaz: www.myspace.com/anendlesssporadic
tracklist:
1. Waking Hours
2. From the Blue
3. Point of No Return
4. Shell
5. Treading Water
6. The Triangular Race through Space
7. Eternal Bloom
8. Subliminal Effect
9. Beyond the Horizon

hodnocení: 65 %
Viktor Palák

TORRENTIAL DOWNPOUR - Torrential Downpour

2009 vlastní náklad

Občas se stane, že název kapely víc než u kterékoli jiné formace, nejlépe vystihuje její vlastní hudební tvorbu. A přesně tohle je případ TORRENTIAL DOWNPOUR – po našem "průtrž mračen". Skrze svůj eponymní debut spouští hromy a blesky, neurotické palby noisu a mathcoru, jenžto pustoší neurofond posluchačův s nebývalou intenzitou, aby jej záhy uchlácholili povícero elektronickými mezihrami, případně minimalistickou akustikou.

Bez nějakých těch recenzentských obratů, v případě TORRENTIAL DOWNPOUR nejde o typicky čistě math metalovou/corovou nahrávku. Od pár technických riffů často sklouzávají ke kakofonickému chaosu, který leckde připomíná spíš improvizaci. Ten experimentální přesah, kdy výpady s uštěkaným vokálem střídají kupříkladu čistě klavírní okamžiky (překvapí závěrečná, téměř popová instrumentálka "Menage-A-Trois"), kapele docela vychází. I když některé atmosférické pasáže jsou na můj vkus až zbytečně zdlouhavé a nenechávají tak nahrávku odsýpat plynuleji. Zajímavě se pak jeví využití melodického zpěvu (byť počítačem zkresleného) v asi nejmetalovější skladbě "Eunis Lymn".

Vcelku obtížně stravitelných pětačtyřicet minut možná potěší fanoušky CONVERGE, pokud je ovšem neunudí ty hokusy pokusy kolem. Já tvrdím, že deska svou kvalitu má, byť její reálnou hodnotu prověří až případný řadový nástupce. Ideální předpis pro milovníky hudební schizofrenie.

sestava: Prkr – zpěv, samply, Peter Costa – bicí, Matt Cece – baskytara, Jason Volpe – kytara, klavír
čas:44:41
země původu: USA
styl: experimental/noisecore/mathcore
odkaz: www.myspace.com/torrentialdownpour
tracklist:
1. Erasure of the 2. Trivial-Minded
3. E.M.
4. AIDS3000
5. Toile
6. Segue
7. Eunis Lymn
8. Prelude
9. Three Twenty (The Hologram)
10. Menage a Trois

hodnocení: 75 %
Jirka Jakoubě

ASHES AND IRON - Silens

2009 vlastní náklad

Poslouchat ASHES AND IRON je jako hrnout před sebou hromadu sněhu a zdolávat mohutný horský masiv. Pomalu, s rozvahou, s vypětím všech fyzických i duševních sil překonávat sám sebe, vykonávat životní zkoušku z těch nejtěžších. Pocit naprostého uspokojení, radosti a pýchy dmoucí se v člověku po vyšplhání až na samotný vrchol. Dál už to skutečně nejde, zabodnout prapor vítězství a s pocitem překonání vlastní vůle opět strmě klesat.

Ono to chvíli trvá, si na tuto muziku zvyknout, přeci jen v sobě ukrývá až přespříliš mnoho pocitů a tklivosti, která se může posluchače dotknout. V rámci žánru zdánlivě nic objevného, snad ani překvapivého, tedy až do okamžiku, než pochopíte, co tímto básník chtěl říci. Šestice nováčků na poli hudebního zmaru, kterým se tak rádi brodí IRREVERSIBLE, CALLISTO, ISIS a především CULT OF LUNA, svádí boj s vytrvalostí svou i svých posluchačů, jitří rány, které bolí o to víc, pokud nejsou dokonale zahojeny. Neprostupná kytarová barikáda, kterou střeží hned trojice zručných instrumentalistů, vášnivý vokál, mnoho emocí i nálad. Více jak půlhodina neurvalého sludge může klidně působit jako ekvivalent ke zmiňovaným kapelám, a to bez jakéhokoliv přehánění.

Zvědavost dokáže člověka nahlodávat do posledního okamžiku, kdy jeho trpělivost je definitivně tatam. Nač v takovém případě vyčkávat, tahle muzika je jako pomsta. A pomsta je pokrm, který se má podávat zastudena. Proto ASHES AND IRON nabízejí ke stáhnutí toto EP na svých stránkách, snad aby nezůstalo dlouho horké.

sestava: Kenny Snarzyk – zpěv, klávesy, Dave Lawrence – baskytara, Chris Denton – kytara, David Miller – kytara, Ian Mahan – kytara, Thad Martin – bicí
čas:33:01
země původu: USA
styl: sludge/post-metal
odkaz: www.ashesandiron.com
tracklist:
1. Black Pavillions
2. Khorkoi
3. Silens

hodnocení: 85 %
Jan "Longgger" Dlouhý

Diskuze

Cekem příspěvků: 3

White WizzardRunciter05.02.10 | 20:50:42
White WizzardJirka Jakoubě06.02.10 | 22:41:09
White WizzardLonggger06.02.10 | 11:42:20

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube