Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Seriály

Na vlně nadšení III

Na vlně nadšení III

S dnešní hudební nadílkou si na vás opět pěkně smlsneme. Nebo si smlsnete vy na nás a řeknete si, co je to za blázny, kteří se znovu a znovu snaží vyzdvihnout naprosto neznámé kapely. O výsledný efekt nám ale zase tolik nejde. Děláme to proto, abychom se podělili o své zážitky a pocity, které nám hudba veřejností doposud neprobádaných muzikantů dává. A dnešní pětice adeptů svou ukázkou kvality rozhodně nešetří.

KILLING YEARS - Killing Years

2010 vlastní náklad

Hlavní motto těchto muzikantů: "Pláč pro všechno, co jsem ztratil." Pokud nevěříte, pětice skladeb z eponymního EP vás dokonale přesvědčí. Tohle je opravdu nutno slyšet. Atmosféra jako kleště svírající emoce, nálady tříštící se o skály jako bouřlivé vlny, dychtivost vyrvat z nitra to nejbolestivější. Přesně tak působí písně pro mě naprosto neznámých KILLING YEARS.

Najít podrobnější informace o kapele prakticky nelze, natož zjistit něco z jejich z historie (vznik se údajně datuje již do roku 2003). Co je však zřejmé, každému okamžitě naskočí po vyslechnutí desetiminutového dílka: silou vichřice jsou odváty jakékoliv snahy o trendovost, lacinost a neupřímnost. Prodejných děvek je nynější hardcore/metalová scéna poměrně přeplněná, posluchači proto oceňují hlavně uvěřitelnost a především snahu se nikam netlačit. A to jim toto neznámé uskupení svým DIY přístupem rozhodně umožňuje.

Alternativa zdánlivě nezávislá na zaběhnutém systému se nemusí týkat pouze životního stylu, nýbrž i muziky samotné. KILLING YEARS, ovlivnění hardcorovými velikány SHAI HULUD a částečně snad i starými CONVERGE, fantaskně odkrývají své emoce, ale líbivých vokálních poloh se tu posluchač rozhodně nedočká. Svým čarokrásným energickým projevem nebo i občasnými punkovými prvky připomínají také rané POISON THE WELL a k jejich dobru lze přičíst také výborný zvuk.

S minialbem se může zdarma každý seznámit po stažení na MySpace a s úžasem se zaposlouchat do hudby, která energii nebere, nýbrž jí maximálně dává.

sestava: Steve, Josh, Brian, Josh
studio: Moonlight Studios
čas: 10:18
země původu: USA
styl: hardcore
odkaz: www.myspace.com/killingyears
tracklist:
1. Another Day
2. Missing
3. Speak
4. Philosophy
5. Role Models

hodnocení: 95 %
Jan "Longgger" Dlouhý

LINDHUN - Lindhun

2010 vlastní náklad

Opravdu příjemně strávených dvacet minut. Přitom k tomu stačí tak málo: čtyři melodické instrumentální skladby, jejichž metalovost směle konkuruje ambientní zasněnosti i úderným groovy riffům. S úžasem posluchačů si hrající instrumentalista z Bordeaux Thierry "Jamyz" Castel stvořil dílo, které jednoznačně odkrývá obdobné stylové způsoby i muzikantský přístup, jakým před časem překvapil jeho americký kolega Ben Sharp produkující pod uměleckým pojmenováním CLOUDKICKER.

Šikovný Francouz zacílil svůj projekt(il) na posluchače, kteří si oblíbili žánr djent, milují sólové interprety, zasněné atmosféry, perfekcionalismus i progresivní prvky MESHUGGAH a neslyší pouze na "velká" jména. Název LINDHUN je prozatím na metalové mapě neznámou a doposud neprobádanou oblastí a zřejmě to tak i nadále zůstane. Abych byl upřímný, ani mě to nemrzí. Ze čtveřice písní i z Thierryho samotného je totiž cítit naprosté hudební nadšení, osobní vášeň, s jakou si tento muž z fotbalového města pohrává s tóny i náladami, a nevěřícnost, že jednou možná přiláká ke své tvorbě stovky fanoušků.

Nyní, pár týdnů po nenápadném vydání eponymního EP, přesáhly návštěvy i poslech skladeb na jeho hudebních profilech hravě číslo tisíc a noví a noví fanoušci neustále přibývají. Jedním z nich jsem i já a možná, že se jimi stanete i vy. Na Thierryho MySpace stačí párkrát kliknout, zdarma stáhnout nahrávku a rázem se ocitnete ve světě mladíka, který z několika vlastních myšlenek dokáže vykouzlit skutečně úchvatnou muziku.

sestava: Thierry "Jamyz" Castel – všechny nástroje
čas: 19:38
země původu: Francie
styl: progressive/math metal
odkaz: www.myspace.com/jamyz33
tracklist:
1. Amphetamine
2. Strength - Revolution
3. Awakening
4. The Swedish Inheritance

hodnocení: 80 %
Jan "Longgger" Dlouhý

Kevin Suter - Secret

2010 vlastní náklad

Představte si, že je vaše hlava stroj – milion součástek fungujících s naprosto přesnou vzájemnou kooperací. Chladný motor bez duše. Do spánků vám synchronizovaně tepají písty. A právě takové schéma motoru je vlastní celé řadě polyrytmických mathmetalových nahrávek, které přímo či nepřímo odkazují k nadčasovému poselství inovativní tvorby legendárních MESHUGGAH.

Sólový projekt hudebníka vystupujícího pod jménem Kevin Suter, tak trochu působí, jako by byl obehnán informačním embargem. První ucelené minialbum "Secret", které se objevilo na internetu jako blesk z čistého nebe, paradoxně názvem jen dokresluje fakt, že o jeho tvůrci prakticky nelze dohledat konkrétnější informaci. Naopak hudba samotná hovoří jasnou řečí – moderní, instrumentální math metal, který produkují třeba LIQUOWORKS, TRE WATSON nebo CHIMP SPANNER a CLOUDKICKER. Energická, technická nálož s překvapivě dobře zmasterovaným mohutným zvukem, která i v šesti skladbách dokáže chvílemi příjemně gradovat.

Suter se na "Secret" vlastně ani nesnaží tvořit něco nového či experimentálního, jen velmi schopně využívá principů, které již v ranku tohoto specifického metalového žánru poslední sezóny fungují. Já pouze podotýkám, že tahle snaha je setsakra sympatická a pokud nebudete hledat za každou "týranou" osmistrunkou nějaký plagiát, pak i velmi zábavná. Sání z nádrže osvědčené energie, komprese, tvůrčí expanze a spokojený oddech. Prožitek stroje, stroj života.

sestava: Kevin Suter – všechny nástroje
produkce: Kevin Suter
čas: 21:30
země původu: USA
styl: instrumental math metal
odkaz: http://kevinsuter.bandcamp.com
tracklist:
1. Sillybomb!
2. Dissolve
3. Centicide
4. Inner
5. Secret
6. Revenant

hodnocení: 75 %
Jirka Jakoubě

MARASME - Marasme

2008 vlastní náklad

Tohle EP je sice již staršího data, pozornost si však rozhodně zaslouží. Podle jeho nálad se totiž dá vypozorovat, že na svět lze koukat dvěma pohledy – zádumčivým a přemýšlivým. Obě možnosti jsou na třískladbovém počinu zahrnuty v dostatečné míře a společně tvoří hrubou zvukovou skrumáž mnoha stylů i nápadů, jejichž hlavním poznávacím znamením je především sklíčená atmosféra.

Španělé MARASME bývají údajně často přirovnávaní ke CULT OF LUNA a stejně jako oni tvoří hudbu, která je o hlavně pocitech. Jejich sludge je v tomto ohledu obdobně náladotvorný. Paralely by tu tedy byly, jediným možným záporem je tak nepůvodnost tvorby. MARASME nejsou první ani poslední, ale komu na tom záleží, když jsou jejich písně natolik podmanivé, že nutí posluchače oddávat se společně s touto skupinou naštvaným a lítostivým náladám? Odpověď je na každém z vás a možná, že jistá nejednoznačnost byla i cílem ohnivých Španělů. Ti se poprvé sešli v lednu 2008 jako pětice muzikantů s rozličnými vzory i názory na to, jak muziku tvořit. Stejnojmenné EP je pak výsledkem několikaměsíčního úsilí a pojímá vlivy z extrémně široké palety žánrů, jakými jsou sludge, post-rock, drone, metal i hardcore.

Obdobně stylově rozmanité nahrávky svět již v minulosti poznal, tohle EP ale patří ke skutečným překvapením a MARASME si jím podle mého vybojovali dobrou výchozí pozici k plnohodnotnému debutu, který se má ukázat koncem roku 2010.

sestava: Jeroni – zpěv, Tomeu – kytara, Manuel – kytara, Jaume – baskytara, David – bicí
čas: 25:15
země původu: Španělsko
styl: experimental/sludge metal
odkaz: www.myspace.com/marasme
tracklist:
1. Waves
2. Firebreather
3. Maze

hodnocení: 70 %
Jan "Longgger" Dlouhý

ADMIRAL ANGRY - A Fire to Burn Down the World

2010 Shelsmusic

Tak tohle jsme tu v rámci naší rubriky ještě neměli. Ačkoliv se hrací doba tohoto počinu blíží téměř času běžné řadové desky, v tracklistu se skví pouze název jedné jediné skladby.

Pozadí této desky je ovšem smutnější než samotná její atmosféra. Výtěžkem z prodeje alba chce totiž kapela přispět na charitu, pomoci postiženým cystickou fibrózou a vzdát hold svému kytaristovi Danielu Krausovi, kterého právě tato dědičná smrtelná nemoc stála v únoru roku 2009 život.

Jak byl Daniel pro kapelu důležitý, se ukazuje až nyní. Právě on totiž vymýšlel a psal všechny písně ADMIRAL ANGRY, což budoucnost i osud skupiny činí velice nejistým. Kytaristovou poslední prací je právě aktuální jednoskladbový počin, kterým jakoby kapela shrnula svou uměleckou kariéru, za níž stihla vydat dvě EP a dlouhohrající desku "Buster" (2008). Přestože si toto album kvůli své nízké propagaci hledalo fanoušky jen stěží, muzikanti i tak dokázali náhodné posluchače strhnout svým atmosférickým agresivním sludge metalem.

Kapela se v rubrice "Na vlně nadšení" objevuje rozhodně po právu, splňuje totiž všechny předpoklady pro muziku, ze které je cítit nadšení a vášeň. Toto EP nabízí třiadvacet minut zdánlivě těžké muziky, která může oslovit jak fanoušky sludge klasik typu EYEHATEGOD nebo CROWBAR, tak i příznivce meshuggahovských kytarových pasáží. ADMIRAL ANGRY přicházejí s vnitřně nádhernou muzikou, jejíž konec bolí o to víc, když si posluchač představí okolnosti jejího vzniku.

sestava: L)) – zpěv, Brandon G)) – baskytara, Chris S)) – bicí, Mark R)) – kytara, Daniel K)) – kytara
čas: 23:41
země původu: USA
styl: sludge metal/mathcore
odkaz: www.myspace.com/admiralangry
tracklist:
1. A Fire to Burn Down the World

hodnocení: 80 %
Jan "Longgger" Dlouhý

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube