Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Seriály

Kouzlo metalových obálek VI

Kouzlo metalových obálek VI

MELECHESH nechávají prostřednictvím své obálky ožívat doby minulé, ENSLAVED dali opět volnou ruku norskému umělci Trulsi Espedalovi a PURE REASON REVOLUTION se chystají jít do války.

FLYING LOTUS - Cosmogramma

experimental electronic

Nádherná, jednoduše grafická, až mírně op-artová kompozice tuší na přírodním papíru. Hudba sama neskýtá žádné konkrétní motivy a taková je i obálka. Vyobrazení kruhů a čar podporují pulsující rytmus "Cosmogrammy". Při bližším zkoumání jsou vidět roztomile nedotažené kruhové paprsky, titěrné přetahy a i místa, kde přítlak pera nebyl tak silný, jako v ostatních místech. Toto nejsou chyby, naopak, v zde tyto elementy působí velice příjemným a osvobozujícím dojmem. Kresba nemá přehnané ambice, je automatická, skromná a pravdivá.

ENSLAVED - Axioma Ethica Odini

post black/progress

Počínaje rokem 2001 a albem "Monumension" s kapelou na coverech pravidelně spolupracuje norský umělec Truls Espedal. A nebylo tomu jinak ani u alba "Axioma Ethica Odini". I zde se jedná o jednodušší, avšak o to silnější motiv. Drtivou většinu plochy pohlcuje černý závoj se znatelnými tahy štětce, směřujícími k centru dění. Bílé čáry směřující shora pouze zdůrazňují temnotu a její kontrast s černou nechává vyniknout něčemu, co by se dalo nazvat jako červená koróna slunce. To je zatemněno hlubokými a zcela jistě nelichotivými psychologickými pochody člověka, které jsou téměř "hmatatelně" vyjádřeny odpadávajícími kusy hlavy. Pozoruhodný kousek.

ZOLA JESUS - Stridulum II

experimental/lo-fi/noise

Je více než namístě myslet si, že experimentální muzika bude mít i stejně raženou obálku desky. Zdánlivě jednoduchý motiv však postupně s delší dobou sledování přerůstá v daleko sofistikovanější dílo. Redukce barev na dvě základní a práce ve vrstvách napomáhá vzbuzovat hloubku. Při dalším pohledu se začínáte ptát, zda je to nějaké monstrum, či zda onomu člověku z hlavy nestéká nějaká mazlavá konzistence. Zde se cover vyvedl, působí nápaditě, nadčasově a svým "pohledem" zve k detailnějšímu prozkoumání.

SYMPHORCE - Unrestricted

progressive metal

Odstrašující případ obálky desky, kde jsou snad všechna klišé a tisíckrát omílané paterny s absencí jakékoliv inovace. Doslovné vyjádření nespoutanosti, jež je názvem alba, je zde zobrazováno jak jinak než všemocnou rukou, která se v jeden moment vzepře a zbaví mozek zábran. Člověka tím spíše pobaví, že najednou začíná tápat okem po kůži ruky, kde se zjevují opravdu nečekaná tetování. Zaschlá krev a plameny, které hltají ruku a podbarvují tím očividnou "námahu", jistě dodají výjevu na uvěřitelnosti.

PARKWAY DRIVE - Deep Blue

metalcore

PARKWAY DRIVE vyrukovali s dost obvyklým a několikrát napodobovaným motivem hříšně pulsujícího města. Ke zdůraznění kontrastu dvou naprosto odlišných organismů je motiv rozčleněn vyšším horizontem. Město se svíjí ve svých trably nabitých osudech a voda dál přirozeně spočívá v klidu na svém místě. Nezkrotné blesky a zamračené mraky graficky oponují jemným vodorovným čarám vodní hladiny. Za použití jednotné modré barvy obal působí kompaktně, logo je na svém místě a vše budí harmonický dojem. Zůstává tedy pouze otázka, zda se nechat zaživa užírat ve městě nebo v hloubi moře hledat odpovědi.

PURE REASON REVOLUTION - Hammer And Anvil

progressive rock/electronic

Již při prvním spatření obalu nové desky anglických PURE REASON REVOLUTION dýchne závan zbraní, oceli a průmyslových dní. Sám zpěvák, kytarista a klávesista v jedné osobě, Jon Courtney, se tím netají a uvádí, že se pro nejnovější album nechal inspirovat válečnou tématikou. Efektní omezení barev na chladné tóny a barvu žlutou tématu prospívá, stejně tak jako jeho vyjádření v symbolech standard a do kamene vytesaného nápisu. Rozhodně to působí lépe než obrazné vyjádření pojmu "válka" a motiv má tak psychologičtější podtext.

CEPHALIC CARNAGE - Misled by Certainty

grindcore/death metal

Nadsazenost a jistá ironie je danému žánru vždy tak trochu vlastní. Autorem této šílené změti "lebky a jejích přátel" je Orion Landau, působící v rámci Relapse Records. Je nutností ocenit umělcovu titěrnou práci se smyslem pro fantazii a všehochuť zobrazených motivů. V tomto případě platí, že více znamená skutečně více, nicméně tento kousek, ač je výbornou řemeslnou záležitostí, bude stejně sloužit hlavně k pobavení a ne k nějakému hlubšímu rozjímání. Takže doporučuji konzumaci na kvalitní obrazovce s vysokým rozlišením a hudbou CEPHALIC CARNAGE pekelně nahlas.

SOILWORK - The Panic Broadcast

modern melodic death metal

Podle slov Björna "Speeda" Strida chtěli SOILWORK obalem zachytit iluzi mysli, stádium paniky a nesprávnost úsudků. Tyto náměty jim pomáhal ztvárnit Barosz Nalezinski. Obal symbolizuje vládce iluzí s dvěma sluhy jako nesprávnými úsudky, zatímco pozadí ilustruje abstraktní chaos, který pomalu přechází dopředu a ujímá se moci. Jenom nechápu "východní" pojetí onoho císaře – možná pro efekt, možná proto, že exotika lidem vždy naháněla strach a vzbuzovala v nich paniku. Potemnělé barvy obohacují předeslanou náladu a i kreslířské provedení je lákavé, nicméně bez jakýchkoliv vysvětlujících slov bych i já krapet podléhala panice, neboť bych zřejmě nebyla s to správně pochopit význam.

MELECHESH - The Epigenesis

black metal/death

Jeruzalémská sebranka MELECHESH přichází po čtyřech letech s novým albem a s novou obálkou, typicky čerpající ze starověku. Rozhodně však nepůsobí barbarsky, nýbrž vznešeně a s jistou dávkou temné esoteriky. Grafika obálky je úžasně, až neuvěřitelně realistická se spoustou věrohodných detailů, kdy historie je tu přímo na dosah. Johnu Coulthartovi, okultnímu umělci, který s kapelou spolupracoval již v minulosti, tedy patří zasloužená poklona. Hojně zde využívá ornamentálních prvků a barevností se soustředí hlavně na zlatou. A není divu, vždyť zlato již odpradávna vzbuzovalo v lidech zlé myšlenky.

JOHN 5 - The Art of Malice

alternative metal/instrumental metal

Přebal rozhodně nemá za úkol zapadnout mezi desítky dalších obálek, díky své barevnosti je totiž vidět na míle daleko. Ta je zvolena dost výstředně a přímo žadoní po označení "na efekt". JOHN 5 však zůstává i nadále ve svých sólových projektech věrný stylingu za časů hraní s Marilynem Mansonem. Z těchto dvou výtvarně naprosto odlišných přístupů tedy může vzniknout jistý rozpor. Kontrasty mají ale občas tendenci se přitahovat a navzájem se doplňovat. Navíc je zde dobře vytvořen most v podobně odvození barvy od odstínu kytary a sytý charakter žluté dává zase vyniknout samotné postavě. Ne každý je ale schopný tyto experimenty akceptovat.

Anketa

Jaký obal se vám zamlouvá nejvíce?


Celkem hlasovalo: 6178 | Zobrazit všechny ankety

Diskuze

Cekem příspěvků: 9

ZOLA JESUS - Stridul...J4N20.10.10 | 17:15:12
ZOLA JESUS - Stridul...Štěpán Šime...20.10.10 | 17:32:34
ZOLA JESUS - Stridul...Saha21.10.10 | 09:35:55
ZOLA JESUS - Stridul...Štěpán Šime...21.10.10 | 13:05:49
ZOLA JESUS - Stridul...J4N27.10.10 | 10:21:34
ZOLA JESUS - Stridul...Štěpán Šime...27.10.10 | 13:20:29
ZOLA JESUS - Stridul...Saha21.10.10 | 20:10:50
ZOLA JESUS - Stridul...Allegor22.10.10 | 04:01:58
flooder20.10.10 | 07:16:45

Daniela Neumanová | 20.10.10

Zobrazit profil redaktora - Daniela Neumanová

Další články autora:

Kouzlo metalových obálek VI | 20.10.10

Všechny články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube