Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Seriály

Na vlně nadšení IV

Na vlně nadšení IV

Po delší odmlce se opět hlásíme se seriálem představování mladých nadějných kapel, které nás svou muzikou zaujaly a my se s vlastními pocity z jejich nahrávek chceme podělit se čtenáři. Budeme vám vyprávět pět krátkých hudebních příběhů, které lákají svou pestrostí a poutavostí, ale jejichž konec je prozatím nejistý. Přestože větší úspěch by si skupiny určitě zasloužily, i kdyby ho v budoucnu nedosáhly, pro nás se alespoň pro tuto chvíli stávají jasnými hvězdami.

DYSPHORIA - Satyriasis XII

2010 vlastní náklad

Dysforií se označuje stav hluboké duševní úzkosti a odteď také brutalita s výrazně sestupnou tendencí, neboli regresivní technický deathcore, jak se sama ukrajinská formace DYSPHORIA žánrově vyčleňuje. Co si pod tím vlastně představit? Veskrze vše, co od typického deathcore očekáváte – mohutný, trhaný riffing, guturální murmur a pulzující tempo. Ovšem pochopitelně že v tom je nějaký háček a nudný žánrový standard tu rozkopává ten všemoderní mathcorový náboj, který jinak sterilní nahrávku posunuje do úplně jiné dimenze, jiné roviny hudební agrese.

Někde jsem zahlédl úsměvné nadefinování téhle smečky coby mnohonásobně zpruzenějších THE DILLINGER ESCAPE PLAN, a i když tohle beru se značnou rezervou, v samotném jádru věci to tak daleko od pravdy není. Jistě, DYSPHORIA nenabízí toliko kompaktní a umělecký zážitek, vlastně se pouze veze na nej(s)prostším principu obou zmíněných žánrů, přesto má dostatek autentické energie a dost pekelný (podladěný) zvuk na to, aby nenudila a pořádně ztýrala zalehlé sluchovody. Ba co víc, některé atmosféričtější momenty jsou docela slušným příslibem do budoucna, pokud ovšem veškeré snahy nezapadnou ve stále (mnohdy) neprobádaných vodách východní produkce. Pokud vyznáváte přímočarý tah na branku a částečnou nejednoznačnost hudebních postupů, pak si tohle minialbum (které je navíc k dispozici k legálnímu stažení na webu) nenechte ujít.

sestava: Big L – kytara, Big S – zpěv, Fozz – kytara, Romankeen – bicí
čas: 21:38
země původu: Ukrajina
styl: technical deathcore/mathcore
odkaz: myspace.com/dysphoria_ua
tracklist:

1. Whispers in My Head
2. Protoflazidium
3. Caligula Bows Down
4. Santa Makes Giger's Tattoo
5. Penguincore's What You Deserve
6. Satyriasis XXI
7. Pulsing Evisceration
8. Xloya's Guilt
9. Math Teacher Seems to Be Epileptic (Mathfuckcore)
10. Outro

hodnocení: 70 %
Jirka Jakoubě

COLD NIGHT FOR ALLIGATORS - Ulterior Motives

2010 vlastní náklad

Otázkou, jak nazvat svou skupinu, se asi tato parta příliš nezaobírala, ale tím, jak posluchače přitáhnout ke své hudbě, rozhodně ano. Dánští muzikanti sebevědomě vlétli na tamní scénu s plnou hrstí nápadů, a jak se zdá, moderní metalová směs, jakou se na svém prvním EP prezentují, by mohla s klidem u fanoušků uspět.

Je uměním s něčím přijít včas, najít tu správnou chvíli, kdy předvést, co ve vás je. Mladá čtveřice COLD NIGHT FOR ALLIGATORS se rozhodla, že její čas nastal právě nyní, a s odhodláním se představuje fanouškům, kteří milují kombinování současných metalových odnoží. Ke svým vlivům řadí muziku BETWEEN THE BURIED AND ME, MESHUGGAH nebo THE FACELESS a soudě z poslechu trojice skladeb z jejich premiérového počinu skutečně nebudou daleko od pravdy. Jejich láska k širokému rozpětí žánrů se mísí převážně v technickém stylu hraní s progresivními nádechy, jako je tomu u jejich vzorů. V písních COLD NIGHT… nenajdete ani náznak stereotypnosti. Jednotliví členové kapely údajně vzešli z rozdílného hudebního zázemí, což napomohlo celkové rozmanitosti skladeb i inspiraci elektronickou muzikou, jazzem a samozřejmě metalem. Zdánlivě chaotický obraz hudby paradoxně úžasně drží pohromadě a tři písně lákají svou atmosférou, která si v ničem nezadá s jejich idoly.

Cesta kapely za úspěchem je ale zatím pořád hodně dlouhá. EP "Ulterior Motives" je údajně výsledkem tvrdé práce, zábavy i frustrace a kapela jím otevřela teprve první kapitolu své kariéry. Jestli se ale dočkáme obsáhlého příběhu o nové vycházející hvězdě, to se v tuto chvíli odhadnout netroufám, třebaže bych jim to přál.

sestava: Jack – bicí, Hjalte – zpěv, Krelle – kytara, Roar – kytara
čas: 13:54
země původu: Dánsko
styl: technical progressive death metal/mathcore
odkaz: myspace.com/cnfa
tracklist:

1. Tempus Fugit
2. Wonderland Is in Your Body
3. Beware of the Horse

hodnocení: 75 %
Jan "Longgger" Dlouhý

RENAE - ...And Hell Follows

2009 Hotfoot Records

Takhle nějak se asi cítili fanoušci, když před mnoha lety poprvé zaslechli emotivní a kousavou muziku POISON THE WELL. Pocity vášně a intenzity mísící se s náladovými stavy a chytrými melodiemi tehdy rozpoutaly bouři, která se prohnala srdci tisíců fanoušků, a z floridských muzikantů se rázem stali hrdinové. Píše se však rok 2010, a přestože kultovní status si náladotvorná skupina uchovala až do dnešních dní, na její místo se tlačí nové party, které na to jdou podobně a leckdy přidávají i něco málo navíc.

Jednou z takových je i formace RENAE. Ta roky naposlouchávala záležitosti typu právě zmiňovaných POISON THE WELL nebo GLASSJAW a AT THE DRIVE-IN a rozhodla se všechny tyto vlivy aplikovat do současné indie hardcorové scény. Koncept krátkých EP, kde jsou ke slyšení drásavé kytary i melodické chvíle plné citu, se jim začíná pomalu ale jistě vyplácet, jelikož předchozího EP "The Coward, the Storm, the Outlaw" z roku 2008 se prodalo na neznámou kapelu úctyhodných 4000 kusů a novinka, jak se zdá, jde v tomto směru ještě dále.

Počin "...And Hell Follows" představuje před dvacet minut epického příběhu, který sice nijak výrazně nevybočuje z klasických tvrděkytarových produkcí dneška, umí ovšem s náladami kouzlit jako prvotřídní malíř s barvami. RENAE svou hravostí posluchače vybízejí k maximální soustředěnosti, od hardcore/punkových rytmů se obratně přemisťují ke vzletným melodickým rockovým nádechům a navíc jsou to chytří muzikanti, kteří dokazují, že emoce nejsou něčím, za co by se člověk musel stydět.

sestava: Stephen Arr – zpěv, Bradford P – baskytara, Adam D – bicí, Benn D – kytara
čas: 21:01
země původu: USA
styl: post-hardcore
odkaz: myspace.com/renaemusic
tracklist:

1. Conquest
2. War
3. Famine
4. Pestilence
5. Death

hodnocení: 90 %
Jan "Longgger" Dlouhý

SOMNIAFERUM - Stories 'bout a Lonely Bird

2010 vlastní náklad

Instrumentální euforie, to byla první dvě slova, která mě napadla při poslechu nového minialba projektu SOMNIAFERUM mladého německého multiinstrumentalisty Alexandera Hagena. To podstatné na kouzle, které v sobě osobitá hudba ukrývá, je ta niterná provázanost mezi frekvencí melodií (zvuků) a frekvencí srdeční. Teprve na intenzitě těchto vzájemných interakcí záleží, jak silná hudba vlastně doopravdy je. Z technických faktů kolem pak lze říct, že "Příběhy o osamělých ptácích" sahají k samé podstatě post-rocku: emotivní sonda do hloubi lidských pocitů a myšlenek, zaobalená do pohodového, avšak intenzivního hudebního kabátu.

Ale jak už to tak u niterných zpovědí bývá, nic není tak jednoznačné a prosté. Alexander post-rockovou tradici umně míchá s občasným výletem ke klasickému či alternativnímu rocku a nebo naopak míří do zamlžených, plačtivých poloh rockového shoegaze. Vrcholem budiž poslední z pěti skladeb pojmenovaná "The Highest Bliss". Je prakticky neuvěřitelné, kterak vcelku jednoduchá melodie pulzující zmíněnou euforií, zvláštní směsicí hořkosti a optimismu (s tou veskrze typickou zvonivou aurou), dokáže bezostyšně učarovat. Obecně platí, že na malém formátu doopravdy vynikne schopnost interpreta poskládat skutečně intenzivní příběh a SOMNIAFERUM každou minutu dokazuje, že tohle všechno má navíc i upřímně působivou pointu. Zkrátka post-rock v tom nejpřímějším a (v uvozovkách) nejočekávanějším vydání.

sestava: Alexander Hagen – všechny nástroje
produkce: Alexander Hagen
čas: 22:59
země původu: Německo
styl: shoegaze/post-rock
odkaz: myspace.com/somniaferum
tracklist:

1. Come On, Arduous Hummingbird!
2. Days of Fulfilled Hope
3. La Pelotera
4. Lost
5. The Highest Bliss

hodnocení: 80 %
Jirka Jakoubě

BURN THE FLEET - Burn the Fleet

2010 Walnut Tree Records

Zajímavá parta ze Southamptonu BURN THE FLEET těží z podpory svých vrstevníků EXIT TEN, kterým se před časem podařilo uchvátit rockovou i metalovou veřejnost kultivovaným projevem plným silných melodií i muzikantské bezstarostnosti. Aby ale nějaká kapela mohla být respektována širokým spektrem fanoušků, nestačí k tomu mít jen úspěšné kolegy v zádech. Prvořadý byl, je a vždy bude hlavně talent. A toho tito mladíci rozhodně mají na rozdávání.

Čtveřice doposud neznámých Angličanů disponuje na ploše pěti skladeb zběsilým kytarovým pohráváním i nezaměnitelným zpěvem, zvedající muziku této bandy do zcela nových výšin. Eponymní EP této party je plné doprovodných vokálů, řízných i líbivých pasáží a melodické čistoty, jakou by jim mohly závidět i ty nezářivější rockové spolky současnosti. Je nasnadě si při poslechu vybavit právě EXIT TEN nebo také PROTEST THE HERO, ovšem hudba BURN THE FLEET působí rozhodně jemnějším a přívětivějším dojmem. Pět skladeb přesto nepostrádá nic z dramatičnosti i naléhavosti a směřuje k dokonalému intenzivnímu prožitku. Zajímavě působí i texty, které se vzdalují tradičním depresivním větám, příkladem budiž song "Nautilus", který se zaobírá ryze námořní tématikou.

Anglická formace dokázala nahrát úchvatných pět písní, které stále nutí k opakovanému poslechu a v mých očích se jedná o jedno z nejzajímavějších žánrových překvapení poslední doby. Je v tom cit, emoce, energie i vlastní názor. Tak co bychom ještě chtěli víc?

sestava: Andrew Convey – zpěv, James Swabey – kytara, zpěv, Jack Spurway – kytara, zpěv, Ross Barbour – bicí
čas: 21:30
země původu: Velká Británie
styl: alternative/experimental rock
odkaz: myspace.com/burnthefleetband
tracklist:

1. Conduits
2. Nautilus
3. Fictional Children
4. Confessions of a Justified Sinner
5. Handfulls of Sand

hodnocení: 90 %
Jan "Longgger" Dlouhý

Diskuze

Cekem příspěvků: 5

Clint21.10.10 | 13:00:02
Clint21.10.10 | 14:44:31
Longgger21.10.10 | 13:41:07
Jirka Jakoubě21.10.10 | 14:08:49
Elizabeth21.10.10 | 12:44:50

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube