Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Seriály

Dva na jednu: ANAAL NATHRAKH - Passion

Dva na jednu: ANAAL NATHRAKH - Passion

2011 Candlelight Records

čas: 36:05
země původu: Velká Británie
styl: extreme black/grindcore

ANAAL NATHRAKH

Když Britské duo ANAAL NATHRAKH na počátku nového milénia vydalo svůj debut "The Codex Necro", pořádně rozmíchalo zatuchlé metalové vody svým nekompromisním a zejména originálním black/grindovým konglomerátem. Kladné recenze na sebe nenechaly dlouho čekat a skupina na dalších pěti následovnících neochvějně stvrdila svůj status jedinečné apokalyptické mašinerie s inteligentními aranžemi a řemeslnými hráčskými postupy. Potenciál v kapele viděli někteří zajímaví hosté jako Shane Embury (NAPALM DEATH), Attila Csihar (MAYHEM) nebo Nicholas Barker (živé bicí roku 2004), kteří poskytli tvorbě šílených Anglánů krapet svého talentu. Ani novinka "Passion" nezůstává pozadu ve své devastující jízdě, o čemž svědčí kladné recenzentské pohledy jak experta tak oponenta.

Pohled experta

Vládci chaosu se po dvou letech vrací do našich přehrávačů s deskou "Passion" a jejich cíl je zřejmý - systematicky a s tíživou lehkostí se provrtat skrz ušní bubínky do hlavy a tam započít drtivý útok na zbytky klidu a pohody našich hnijících duší.
Patřím mezi ty, kteří si pustí spíše novější tvorbu tohoto birminghamského dua. Nacházím v ní přesně to, co nacházet chci - agresivní chaotický bordel, který je výborně zkomponován a atmosféru, která by každému krájeníchtivému noži ostří otupila.

Spojení black metalu s grindem, industriálem a deathem je i dnes ne tolik vídaným prvkem a právě proto jsou ANAAL NATHRAKH ikonou tohoto prapodivného žánru, i když ten grind už se tam najde jen s lupou. Obrovská síla jejich tvorby je mimo jiné ve zpracování vokálů. Místy až uširvoucí skřehot a vřískot snadno přeskočí do překvapivě plného melodičtějšího zpěvu, kterážto kombinace působí povedeným kontrastním dojmem a promyšlené střídání těchto dvou poloh spoluutváří výsledný obraz celého projektu. Huntovy vokály jsou tak skvělým partnerem instrumentálních složek desky, o které se stará Michael Kenney. Album pak nezní vůbec prvoplánově, nýbrž vyspěle a propracovaně.

Deska "Passion" je opět skrytě velmi melodická i agresivní zároveň a jednotlivé skladby utváří dohromady výborně fungující celek. Při pohledu do tracklistu desky zaujme mnohojazyčnost v názvech skladeb. Najdeme zde samozřejmě angličtinu, latinu ("Volenti Non Fit Iniuria"), francouzštinu ("Le Diabolique Est L'ami Du Simplement Mal") a také němčinu. Ta se ve skladbě "Tod Huetet Uebel" střídá s angličtinou a výsledný efekt je opravdu ďábelský. Po stránce textů je srozumitelnost poněkud složitější, zejména občas starším stylem syntaxe a zvolenými vyjadřovacími prostředky.

Právě song "Tod Huetet Uebel" považuji za nejlepší z celé desky, a to kvůli mistrovsky zvládnutému zpěvu Rainera Landfermanna (ex-BETHLEHEM) - překřikování sebe sama následuje až mrazivý skřehot, který je tak uvěřitelný a plný zoufalství, že člověk, kterému budete zaživa řezat genitálie kokosovou skořápkou, nebude řvát tak intenzivně a s takovou silou, jako to dokázal právě on.
"Passion" je deska hodně podobná předešlé "In the Constellation of the Black Widow", obzvláště svým progresivně valivým zvukem, který s neustávající intenzitou buší, škrábe, kouše a kope do všeho, co se kolem najde. Mick Kenney odvedl při skládání hudby i produkci alba opět výtečnou práci a na poli extrémní hudby se letošní novinka právem řadí mezi ty lepší nahrávky. Určitá předvídatelnost a řemeslnost desce neškodí, naopak ji dělá mírně přístupnější. "The Codex Necro" to není a už ani v budoucnu nebude, ale v té novější tvorbě kapely tato placka svou kvalitou přesvědčila dostatečně.

Ač je hudba ANAAL NATHRAKH skutečně extrémní a slova jako chaos nebo bordel zde určitě mají své místo, je i deska "Passion" důkazem toho, že extrémní chaos lze tvořit systematicky a vyspěle. Plusem poslední tvorby kapely je také fakt, že je více otevřená novým posluchačům, kteří chtějí něco bláznivého, tvrdého a přitom promyšleně efektního s trochou melodie, to celé omotáno tlustou vrstvou pekelné atmosféry. Jen si to v té hudbě musí chtít sami najít, a to se za jeden dva poslechy tak lehce nemusí podařit.

hodnocení: 80 %
Ondřej Komárek

Pohled neposkvrněného

Přiznám se, že britskému duu ANAAL NATHRAKH jsem se systematicky vyhýbal. Vše, s přídomkem grind, se mi příčí, zde navíc jeho obskurní spojení s black metalem přece nemůže věstit nic dobrého. A i prvotní poslech, jejich dnes již kultovního debutu "The Codex Necro", mi přišel jako nekontrolovatelný "bordel". Nicméně o ANAAL NATHRAKH se, nejen v kuloárech, natolik hovořilo jako o mimořádném objevu, že jsem si za ta léta některé desky vyposlechl a musím uznat, že samotná hudba naopak nepostrádá do detailu promyšlenou strukturu, rafinované melodie či zajímavá kytarová sóla, byť vše musí posluchač hledat pod nánosem systematického apokalyptického chaosu.

Novinka "Passion" se, co do melodií a celkově chytlavějších pasáží, snaží jít posluchačům ještě více naproti (co na to asi ortodoxní fanoušci starší tvorby?), nešetří se zpěvnými refrény v duchu EMPEROR nebo občas jinak nekompromisní hudební mašinérie zvolní. Navíc vše korunuje průrazný masivní zvuk, který vás doslova rozmetá. ANAAL NATHRAKH tak doporučuji jako tu nejlepší volbu k odreagování třeba na cestu z práce, dokonale vám pročistí hlavu a ještě se dostaví příjemný pocit, že hudební produkce nepostrádá inteligentní náboj, výtečné hráčské výkony či různé variabilní vokály. Tedy atributy, jaké v grindu nenacházím. Osobně bych tvorbu Britů označil za nekompromisní, přesně promyšlený, apokalyptický atak a pofiderní žánrové označení black/grind bych nijak nezdůrazňoval, někoho, jako kdysi mě, by totiž mohlo odradit od poslechu. A to by bylo zatraceně škoda!

hodnocení: 85 %
Štěpán Šimek

sestava: Mick Kenney - všechny nástroje, Dave Hunt - zpěv
produkce: Mick Kenney
odkaz: myspace.com/anaalnathrakh
tracklist
1. Volenti Non Fit Iniuria
2. Drug-Fucking Abomination
3. Post Traumatic Stress Euphoria
4. Le Diabolique Est L'ami Du Simplement Mal
5. Locus of Damnation
6. Tod Huetet Uebel
7. Paragon Pariah
8. Who Thinks of the Executioner?
9. Ashes Screaming Silence
10. Portrait of the Artist

Hodnocení

autor:

nehodnoceno

čtenáři:

49 %

hodnotilo: 12


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

SWY31.12.11 | 13:44:24

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube