Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Seriály

Dva na jednu: KORN - The Path of Totality

Dva na jednu: KORN - The Path of Totality

2011 Roadrunner Records

čas: 37:51 (SE 44:37)
země původu: USA
styl: nu metal/alternative metal/dubstep

KORN

podnikli odvážný krok a vydali převážně elektronickou nahrávku. Ta jednoznačně rozdělila fanoušky na dva tábory a názory na ni se pohybují od bezmezného nadšení po totální znechucení. Ačkoliv náš redaktor Ondra není tvorbou této kapely zcela "neposkvrněn", nikdy se o ní blíže nezajímal a "The Path of Totality" je tak první deskou, kterou naposlouchal detailněji. Mirek naopak na albech KORN doslova "vyrůstal" a pomáhala mu i částečně formovat hudební vkus. Jak moc se tedy liší názory "odborníka" a "nezasvěceného" na tento počin, můžete posoudit sami.

Pohled experta

Jestliže v minulosti KORN dokázali každou deskou překvapovat a svou tvorbu zajímavě obohacovat, minimálně od počinu "See You On The Other Side" jakoby se bezradně motali v kruhu a nebyli schopni vyprodukovat nic originálního. "The Path Of Totality" průkopnické choutky sice nepostrádá, otázkou však zůstává, nakolik je tuto zásluhu možno připsat kapele samotné a nakolik hostujícím harcovníkům dubstepové scény, kteří se na jednotlivých skladbách podíleli.

Jejich vklad totiž výkon instrumentální části KORN poněkud zastiňuje a upřímně, pokud si odmyslím elektronické pasáže, mnoho zajímavého by zde asi nezbylo. To se netýká snad jen frontmana a zpěváka Jonathana Davise, který opět exceluje, strhává na sebe většinu pozornosti a nápaditě využívá takřka všech poloh, které od něho známe z minulosti.

Převažující elektronická složka se nesoustředí výhradně na dubstep, ale lze zaslechnout i drum´n´bassové či housové prvky. Místy se deska ponoří i do industriálnějších vod, kdy mi silně evokuje NINE INCH NAILS. Schází zde navíc výrazněji slabá místa a díky faktu, že jednotlivým skladbám vtiskla tvář rozdílná producentská sestava, se jedná o poměrně pestrou a rozmanitou nahrávku. Nehledejme zde ale nic složitého, jde o poměrně přímočarý materiál povětšinou s hitovými ambicemi. Další poslechy však ukáží, že nikoliv prvoplánový a KORN a spol. naštěstí místy dokáží překvapit netradičními vsuvkami a detaily, které vyniknou teprve poté, co se vám "The Path Of Totality" dostatečně zaryje pod kůži.

Přestože vrcholné období kapely z dob alb "Follow The Leader", "Issues" a "Untouchables" zůstalo (a zřejmě už navždy zůstane) nepokořeno, novinka se mu kvalitativně blíží rozhodně více, než tři předešlé řadové počiny. Když k tomu přičteme odvahu pustit se do neprobádaných vod a nebudeme se pitvat v tom, zda nejsou za znovunalezenou kreativitu zodpovědní spíš hosté než samotní KORN, vyjde nám velice solidní nadprůměr. Pravověrní rockeři a nepřátelé elektronické hudby z řad fanoušků to však mohou vidět zcela opačně.

hodnocení: 75 %
Miroslav Med

Pohled neposkvrněného

Ač patřím do generace, kterou formovaly kapely jako SYSTEM OF A DOWN a právě KORN, mě osobně tato uskupení vždy nechávala naprosto chladným a jejich vábení jsem nikdy nepodlehl. Nemohu říci, že bych je přímo ignoroval, těch několik nejzásadnějších songů zná asi každý a ani já nejsem výjimkou. Podobná situace se pak u mě opakuje i s různými elektronickými party - styly, jako je d'n'b, techno, tekno, jejich odnože a příbuzné subžánry. Stejně tak dnešní nárůst popularity okolo dubstepu mne elegantně obešel, navíc je má neznalost podpořena celkovým nezájmem o tuto subkulturu, jež osobně chápu a vnímám jako další z trendových vln pro mládež - dubstep pro mě donedávna charakterizoval jen typický "džn-džn" zvuk.

Situaci okolo nové desky KORN jsem tedy nesledoval nijak podrobně, kombinace s elektronickou hudbou mi nepřišla natolik zajímavá, a tedy jsem desku ani nezamýšlel poslouchat. Ovšem s prvním vydaným singlem "Get Up!" se ve mně něco hnulo a skladbu jsem si pouštěl několikrát dokola. Byla dobře přístupná, zajímavá a upoutala mou pozornost. V té době jsem prohlásil, že snad poprvé v životě jsem zvědavý na desku KORN. Druhý vypuštěný singl "Narcissistic Cannibal" pak toto dílo dokonal a revoluce byla na světě. Bylo mi okamžitě jasné, že deska rozdělí fanoušky kapely na dva tábory. Ale třeba si současně najde i mnoho nových.

Po poslechu celé desky jsem byl nadšený, avšak postupným naposloucháváním materiálu jsem pravidelně objevoval slabé stránky tohoto experimentu a nadšení pomaličku ustupovalo. Elektronické žánry jasně vedou, dokonce na desce zabírají většinu plochy. Klasické nástroje jsou potlačeny do pozadí, jak jen to je možné a jsou tak na albu ve výsledku zbytečné. Další vadou na kráse je až mnoho vaty, chybí víc silnějších momentů, víc hitů, víc zajímavých a nosných prvků. Mimo dva singly se najdou ještě maximálně tři skladby, které se něčím vyjímají, zbytek je na tom zle. Naštěstí Jonathanův vokál drží celou desku nad hladinou, ale z osazenstva KORN o sobě dává výrazněji vědět asi jako jediný. Bohužel.

"The Path of Totality" dokázala něco, co by pro mě bylo ještě před půl rokem nemyslitelné. Oblíbil jsem si desku KORN a oblíbil jsem si dubstep. Sice to zřejmě nevydrží dlouho, ale hitovka "Narcissistic Cannibal" se svým vynikajícím a z hlavy těžko mizejícím refrénem bude mít u mě v přehrávači místo ještě dlouho po tom, co KORN opět opustí můj perimetr zájmu.

Pokud měla deska signalizovat světu chuť kapely experimentovat a pohnout se z místa, palec nahoru za to. Cesta, kterou si KORN zvolili, je sic poněkud prvoplánová a vykalkulovaná, avšak na mě alespoň částečně zafungovala a jakožto dočasného fanouška i získala na svou stranu. Pokud ale deska měla být především sólovkou Jonathana Davise po vzoru jeho kolegů, svým způsobem se to povedlo také, jen by možná neuškodilo vydat album pod svým jménem. Naprostý protiklad toho, co předvedl Wayne Static na mnou nedávno zrecenzované sólové desce "Pighammer". Tak jako tak, desce "The Path of Totality" se podařil stejný kousek, jaký před rokem ukázala novinka MORBID ANGEL "Illud Divinum Insanus", tedy zkusit něco nového a přitom namíchnout přemnoho věrných fanoušků. A to mě náramně baví!

hodnocení: 65 %
Ondřej Komárek

sestava: Jonathan Davis – zpěv, elektrické dudy, James "Munky" Shaffer – kytara, Reginald "Fieldy" Arvizu – baskytara, kytara, Ray Luzier – bicí
produkce: Jonathan Davis, Skrillex, Feed Me, Kill the Noise, Noisia, Datsik, 12th Planet, Downlink, Flinch, Excision, Jim Monti, J Devil
odkaz: www.korn.com
tracklist
1. Chaos Lives in Everything
2. Kill Mercy Within
3. My Wall
4. Narcissistic Cannibal
5. Illuminati
6. Burn the Obedient
7. Sanctuary
8. Let's Go
9. Get Up!
10. Way Too Far
11. Bleeding Out

Hodnocení

autor:

nehodnoceno

čtenáři:

54 %

hodnotilo: 23


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

rook18.01.12 | 22:27:08

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube