Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Seriály

Vzpomínáme: ABIGOR - Nachthymnen (From the Twilight Kingdom)

Vzpomínáme: ABIGOR - Nachthymnen (From the Twilight Kingdom)

1995 Napalm Records

čas: 48:58
země původu: Rakousko
styl: black metal

Čas od času rád zabrnkám na nostalgickou strunu a zaposlouchám se do klasických nahrávek, které (převážně) z kraje devadesátých let formovaly můj hudební vkus a záběr. Vydám se proti proudu času, zvukovým trendům a standardům a se spokojeným výrazem si pomlaskávám nad dvacet a více let starými alby. A jistě nebudu sám, kdo po absolvovaném poslechu zasedne ke klávesnici a pokouší se z hlubin internetu vydolovat dobové recenze a články. Vzhledem k tomu, že internet byl v oněch dobách ještě v plenkách (já osobně jsem se na tento výdobytek chodil dívat k bohatším kamarádům), nepřetržitě narážím na problém chybějících podkladů, zachycení atmosféry a vždy mě obestřou chmury. Mnohdy totiž tyto přelomové nahrávky znějí výtečně i dnes, bezmála po třech dekádách. Články ze série "Corvus vzpomíná" si tak berou za cíl přiblížit dobu zdánlivě zapadanou vrstvou tlejícího listí, přesto pro autora těchto řádků stále živou, žhnoucí žárem neposkvrněnosti. Pojďme zavzpomínat společně. Tentokrát se na špalku kroutí rakouští ABIGOR - "Nachthymnen (From The Twilight Kingdom)".

Píše se zhruba rok 1997. Slunce pomalu zapadá za lesnatý obzor a místnost tone v plíživém šeru. Na zdi visí ostrý obouruční meč, na poctivém dřevěném stole mezi hromadami neuspořádaných CD a vinylů stojí láhev červeného vína, v rohu u postele opřená kosa, natřená černou barvou. Můj Guru s neochvějnou jistotou vkládá do přehrávače album "Filosofem" od legendárních BURZUM (s úžasným obalem Theodora Kittelsena). Album, se kterým mám neodmyslitelně spjatou snad každou návštěvu u této lokálně známé osobnosti. A zatímco Varg Vikernes hnije teprve druhým rokem ve vězeňské cele v Bergenu (z celkových patnácti, které si nakonec v budoucnu odkroutí), jako vždy se vypráví o black metalu a jako vždy se mi chechtá, když odmítám sklenici levného vína. Na programu večera je opus "Nachthymnen (From The Twilight Kingdom)" rakouských chasníků ABIGOR.

Poměrně živě si i po uplynuvších letech vybavuji, dnes již klasické sloupky jistého Blackmoona, pro nejmenovaný magazín, ve kterém s neskrývaným obdivem dokumentuje "Nachthymnen (From The Twilight Kingdom)". Z textu mi i po letech vyčnívá především zmínka o hojně zakomponovaném ženském vokálu (Elisabeth Toriser) a kláves, což v oněch dobách u tvrdého black metalového jádra vzbuzovalo mírné rozpaky (pokud ne přímo opovržení). Ženské byly dobré jen na úvodní intra či intermezza (feministky prominou) a to nejlépe ta, která měla posluchače zaujmout pestrou škálou lascivních vzdechů, křiku či neurvalého rouhání (zdravíme kolegy MARDUK). "Carmina Femina" byla přece jen exotická prapodivnost, na níž jedna část posluchačů pohlížela s neskrývanou skepsí a druhá byla naopak přitahována jako můry k lampě. Z dnešního úhlu pohledu a při koncentraci žen na metalové scéně (od hrubého undergroundu až po pop metalové výšiny), jde takřka o úsměvný pokus. Nikoliv však v rámci nahrávky jako celku, která se stala pro řadu posluchačů prvotním kontaktem s melodičtější formou black metalu. Ten se zanedlouho úspěšně přetavil v tzv. symfonický black metal a krátce na to dobyl veškeré myslitelné pozice a neodvratně jednou provždy rozdělil fanoušky této hudební odnože na dvě nesmiřitelné armády. Každé z jiného konce ortodoxní. Těžko říct zda jde o odkaz, za který můžeme poděkovat přímo ABIGOR.

Rakušané se brzy poté vrátili zpátky k extrémnějšímu výrazu, načež svou hudbu ještě později prošpikovali komplikovanými strukturami riffů, hraničící až s avantgardou. Ona je vůbec pestrá skládanka riffů a práce s atmosférou pro ABIGOR příznačná, což hned zkraje dokazuje úvodní kompozice "Unleashed Axe-Age". Změny tempa, bušení tympánů jako v nejplodnějších časech MASTER'S HAMMER a jemnocitný přednes Elisabeth, nejen to vás překvapí v následujícím válu "Scars in the Landscape of God". Na ABIGOR mě vždy nesmírně bavila atmosféra. Jeden by přihodil kvalitně vyschlé dubové poleno do krbu, když slyší za okny onu vzpouzející se kytarovou vichřici, nad kterou se ze závějí vynořuje nelidský Sileniusův mrazivý skřehot. Přidejte si k tomu umně zakomponovanou zvukovou kulisu nefalšované alpské vánice, ve které by (možná) dostal rýmu i Reinhold Messner, a máte zaděláno na solidní omrzliny. Ale abych jen nekriticky nechválil: ačkoliv nahrávka nezestárnula ani o den a jako celek bezvadně funguje i po devatenácti letech, dodnes se mi těžko vstřebává trochu utahaná a méně nápaditá píseň "Dorne". Za to následující "As Astral Images Darken Reality" překvapí akustickou kytarou, přednesem v rodném jazyce a přízračnými zvuky kláves. Ani další kompozice neubírají na atmosféře a variabilitě, však také většina skladeb sahá k šestiminutové hranici. Nezapomenutelná je například pasáž s vlky v "A Frozen Soul in a Wintershadow", která celé album uzavírá (vždy vzpomenu na "Gleipnirs Smeder" od norské smečky JOTUNSPOR).

Vzhledem k tomu, že rád používám termín "kompaktní poslechový celek™", nemohu opomenout vizuální stránku nahrávky, která je kořením poslechu. Obal patří bezesporu mezi klasiky: zlatavé logo (od kterého již bohužel ABIGOR upustili) na temně modrém výjevu jakési rozpadající se, prastaré (snad) gotické usedlosti, je signifikantní. Vnitřní strany bookletu taktéž patří mezi povedené; texty, vyvedené obligátním à la švabachem, překrývají umělecké výjevy hvozdů a hor. Jednotlivé členy kapely zakomponoval mistr grafik do zdobných rámů a (pravděpodobně) Sileniusovi vetknul do rukou efektní blesky. To už dnes neuvidíte. Celé dílo podtrhuje větička: "Démonická magie je klíčem k soumračnému království" a nechybí ani vzpomínka na Euronymouse (MAYHEM): "...a temný duch Euronymousův stále střeží všechny černé cesty..."

ABIGOR jsou zpět v plné síle, jak svědčí výborná recenze z pera kolegy Štěpána Šimka. Novinku "Leytmotif Luzifer - The 7 Temptations of Man" nejeden hudební publicista a fanoušek považuje za album roku. I přesto má smysl se k "Nachthymnen (From The Twilight Kingdom)" čas od času vrátit.

Pod čarou: V textu hrubě načrtnuté kulisy a zaznamenané zážitky, které mají dokreslit atmosféru poslechu a doby, bezezbytku odpovídají skutečnosti...

sestava: Michael 'Silenius' Gregor – zpěv, Thomas 'T. T.' Tannenberger - kytara, bicí, baskytara, klávesy, Peter 'P. K.' Kubik - kytara; host: Elisabeth Toriser - zpěv
produkce: Georg Hrauda
odkaz: www.abigor.at
tracklist
1. Unleashed Axe-Age
2. Scars in the Landscape of God
3. Reborn Through the Gates of Three Moons
4. Dornen
5. As Astral Images Darken Reality
6. The Dark Kiss
7. I Face the Eternal Winter
8. Revealed Secrets of the Whispering Moon
9. A Frozen Soul in a Wintershadow

Hodnocení

autor:

nehodnoceno

čtenáři:

54 %

hodnotilo: 30


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube