Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Seriály

Resty III - metalové zbytky roku 2014

Resty III - metalové zbytky roku 2014

Minulý rok nás oblažila svoji tvorbou opět nepřeberná spousta kapel. Někdy nabývám dojmu, že se objevují téměř exponenciální křivkou. Jen dobře, říkám, jen více muziky. Z logických důvodů jsem nestihl napsat recenzi na vše, co jsem zamýšlel. Proto si dovoluji čtenářům předložit alespoň krátké glosy některých zajímavých alb roku 2014, které se různým způsobem zaryly do mé paměti a nerad bych je nechal na našem webu nepovšimnuté, dané v šanc zubu času. Dne se v mém článku potká skutečně pestrý pel-mel, od deathgrindové řežby, přes poslechově náročnější, industriální kousek, až po one-man BM projekt z dalekého města Podolsk.

ABORTED – The Necrotic Manifesto

2014 – Century Media

Čistý, pravověrný grind neposlouchám. Obdobná forma muziky mi zkrátka nic nepřináší a na zběsilé kotlení jsem nikdy nebyl. Zamíchá-li se ale grind do death metalových struktur a svoji nervózní roztěkaností obohatí mrtvolný, dunivý žánr, začínám natahovat uši. Přesně tento vzorec již dlouhou řádku let splňují belgičtí ABORTED. Osmá studiovka se sluníčkovým titulem a neméně laskavými názvy songů zastihla partu v náramné formě. S ničím se nemažou a od prvních vteřin předkládají na stůl jasně dané karty. Bubeník předvádí osmirukou saň, guturální vokál vymetá stoky všemožného druhu. Kytarová palba pracuje v duchu nejlepšího deathu. Obrovskou devízou budiž svěžest a nenucená samozřejmost, s jakou ABORTED hrají. Přidávají se i "hitovky" jako houpavá "Coffin Upon Coffin". Přiznávám, že určitá stejnorodost a monolitost mě začíná v závěrečné části stopáže zlehýnka nudit, naštěstí deska náhle končí a nedá nudě prostor se moc rozvinout. Za zmiňovanou svěžest, nátlakovost a technickou vyzrálost zahranou suverénně "od boku", se musím vytáhnout s jednoznačně pozitivním hodnocením. "The Necrotic Manifesto" drtí mimořádně správným způsobem.

Odkazy:
www.goremageddon.be
facebook.com/Abortedofficial

hodnocení: 80 %

1349 – Massive Cauldron of Chaos

2014 – Season of Mist

V mých očích doposud relativně přeceňovaná kapela. Po výborném debutu "Liberation" se veškerý zájem stočil kolem osoby bubeníka Frosta (SATYRICON). 1349 se zkrátka stali pouhopouhým vedlejšákem Frosta. A morový soubor si tak léta šmrdlal spíše průměrnější norský black, ovšem haló kolem něj bylo veliké a reklama vždy mohutná. Čert vem minulost a například příšernou "Revelations of the Black Flame". Současná podoba 1349 vybízí k soustředěnějšímu poslechu. Nesází tolik na ultra zběsilá tempa, a ani se nesnaží překračovat Rubikon progresivním přístupem (na který prostě nemají). Na pořadu dne je promyšlený a soustředěný BM, naředěný silným thrashovým vlivem. Pánové se na desce neštítí ani trnitých melodií ("Mengele's"), či kvílivých sól ("Exorcism"). Nahrávka plyne velmi obstojně a neobsahuje v podstatě jediný vysloveně špatný okamžik. Ze současných 1349 cítím snad poprvé práci celistvého tělesa. "Massive Cauldron Of Chaos" působí vyzrále, v rámci možnosti buduje atmosféru a nesnaží se trhat světové rekordy v rychlosti. Velice dobré přenesení raw přístupu do současné doby.

Odkazy:
www.legion1349.com
facebook.com/1349official

hodnocení: 70 %

SKYFOREST – Aftermath

2014 – Indipendent

Na Youtube či Facebooku se dá celé dny pátrat v žánrově zaměřených skupinách. Kouzelným heslem v našem případě budiž "Atmospheric Black Metal". Hodiny a hodiny vesměs podobných, poloamatérských projektů (velice často z východu Evropy, či USA). Svým přebalem mě zaujal SKYFOREST z ruského Podolska a tak jsem si ho na zkoušku pustil. Zájem se rozvinul v čirou radost z nálezu kapely, které zní opravdu profesionálně a dokáže vytvářet zdařilé, depresivní iluze. První, ryze nadšené dojmy časem odejdou, ale velice solidní základ a významný potenciál zůstává. Jedná se totiž o debut a jako takový si na žánrovém poli zaslouží respekt. Za vrcholný okamžik považuji bez diskuse "Nothing, Worthless" která nastupuje blackou vánicí jak vyšitou a nedá posluchači vydechnout. Zajímavě působí i ambientní etno vsuvky v "Inexistence". Druhou stranu mince reprezentuje "Together In Death", která silně překračuje hranice kýče a ona depresivnost je nahrazena skoropopovým slaďáčkem. Svoji hypnotičností by se SKYFOREST částečně hodili i do Štěpánova nedávného výčtu sluchátkové muziky v kategorii "nenáročné". Sečteno podrženo, vyplatí se sledovat, kam zamíří tajemný tvůrce nebeského lesa příště. Prozatím uděluji hodnocení decentně nadprůměrné a ještě jednou vyzdvihuji ukrytý potenciál.

Odkazy:
www.skyforest.bandcamp.com
facebook.com/Skyforest.Official

hodnocení: 65 %

FALLS OF RAUROS – Believe in No Coming Shore

2014 – Bindrune Recordings

Vtisknout si do svého erbu název z díla J.R.R. Tolkiena je dnes velice populární. Američtí folk/blackeři FALLS OF RAUROS zvolili naštěstí méně profláklé pojmenování, vodopádů na řece ve Středozemi. Spojení s vodou a přírodními elementy vůbec, se stalo pro skupinu velice signifikantním a už na debutu předváděli svébytnou podobu progresivního black metalu, načichlého folkovými a rockovými prvky. Příbuznost s AGALLOCH či ranými WOLVES IN THE THRONE ROOM se nedala zapřít. Čtyři roky stará "The Light That Dwells In Rotten Woods" koncept nadále skvěle rozvinula epickým směrem. A novinka? Ta kráčí ve stále stejných kolejích, což byl důvod mé prvotní rozladěnosti. Čekal jsem výraznější posun, snahu o změnu výrazu a zapracování neotřelých prvků. Rezignoval jsem tudíž na přehnaná očekávání a zkusil uchopit "Believe in No Coming Shore" jako neznalec předchozí tvorby. A hle, nahrávka náhle dostává jasnější obrysy a její kredit v mých očích stoupá. Pevné jádro stojí na dvojici desetiminutovek "Ancestors of Smoke" a "Waxen Voices". Mírně ohlazená hrubost a výraznější vliv folkových prvků a skorem meditačních předělů nechává mnoho prostoru k opakovaným poslechům. Klidný úvod a závěr zase unáší směrem k post-rockovým náladám. I přes mírné zklamání prvních poslechů a absenci opravdového momentu překvapení se dá s odstupem hovořit o zdařilém materiálu, zcela typickém pro FALLS OF RAUROS. Do budoucna se obávám snad jen zacyklení na vybojovaných pozicích.

Odkazy:
www.fallsofrauros.bandcamp.com
facebook.com/pages/Falls-of-Rauros/197095916993311

hodnocení: 70 %

DARKSPACE – Dark Space III. I.

2014 – Avantgarde Music

Švýcarský ambientno/industriálně/blackový kolos opět vyrazil do hvězdných dálek a jako mateřská loď pluje prostorem a časem. Trio Zorgh, Zhaaral a Wroth vytváří mizantropické stěny zvuku, o které se tříští melodie a rozbíjejí sonické vlny. Věrni vytvořené koncepci, přinášejí na "Dark Space III I" tři předlouhé kompozice a symbolicky navazují na podobně stavěnou dvojku, zatímco jednička a trojka obsahovaly více kratších písní. Mohutnost a neproniknutelnost tak nabývá dalšího rozměru. Dunivé tóny rozrážejí vzduchoprázdno a malují fantastické obrazy na plátno zvané vesmír. Při bližším zkoumání lze odhalit i několik zajímavě vystavěných vzorců, které se občas vynořují a zase mizí (motiv z poloviny "Dark 4.18." se znenadání objeví v závěrečném monolitu a tak dále). Na druhou stranu do extrému vytažená délka se ukáže i jako lehce kontraproduktivní a to hlavně v druhé části "Dark 4.18", kdy jsem se přistihl při bezmyšlenkovitém šilhání do prázdna. Ubyla i nesmírně zajímavá psychedelie předchozího počinu a "tři-jednička" sází hlavně na umocněné dojmy nekonečných prostor a hypnotické vazby. Každopádně vám mohu tento divoký a nekončící vesmírný trip s klidným svědomím vřele doporučit. DARKSPACE je i v roce 2014 radno slyšet.

Odkaz: facebook.com/pages/Darkspace/36176956507

hodnocení: 85 %

ALESTORM – Sunset on the Golden Age

2014 – Napalm Records

A na závěr jedna perlička, na kterou jsem chytal v době vydání alergické záchvaty, leč s odstupem času vidím věci drobet jasněji a s chladnou hlavou. ALESTORM, nazývající sami sebe pirátským metalem, hrají kombinaci power/folk a heavy metalu s občasným zabroušením do epičtějších vod. Jejich současný songwritting spočívá v naházení zmíněných postupů přes sebe, za doprovodu chrchlavého, drobet falešného zpěvo-řevu (zřejmě evokujícího opilé piráty, jak originální). Zatímco minulý počin "Back Through Time" dokázal s podobné míchanice ještě vykřesat zajímavé momenty a občas překvapil nevšedním rejstříkem kláves či opravdu zajímavou stavbou písně, aktuální dílo zapadlo hluboko do podprůměru a v něm se spokojeně plácá. Sám se nepovažuji za nikterak extra náročného posluchače, ovšem pokusy ALESTORM o progresivitu a výpravnost patří opravdu do metalové školky a vyvolávají úsměv. Nejjistěji působí pirátská cháska v opileckých, úderných věcech tipu "Drink", ale ani ty nepatří mezi první ligu a navíc ostře kolidují s rádoby výpravnými písněmi. Ďas aby to spral. Jisté je ale jedno. Řečená kombinace táhne, ALESTORM se těší celkem solidnímu úspěchu a jejich popularity mezi metalovou masou poroste. Neúměrně slyšenému, ale tak už to v současném světě bývá.

Odkazy:
www.alestorm.net
facebook.com/alestormband

hodnocení: 35 %

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Štěpán Šime...16.01.15 | 11:44:33
Garfield16.01.15 | 15:29:56

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube