Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Seriály

Vzpomínáme: THERION - Theli

Vzpomínáme: THERION - Theli

1996 Nuclear Blast

čas: 51:19
země původu: Švédsko
styl: sympho/operatic metal

Čas od času rád zabrnkám na nostalgickou strunu a zaposlouchám se do klasických nahrávek, které (převážně) z kraje devadesátých let formovaly můj hudební vkus a záběr. Vydám se proti proudu času, zvukovým trendům a standardům a se spokojeným výrazem si pomlaskávám nad dvacet a více let starými alby. A jistě nebudu sám, kdo po absolvovaném poslechu zasedne ke klávesnici a pokouší se z hlubin internetu vydolovat dobové recenze a články. Vzhledem k tomu, že internet byl v oněch dobách ještě v plenkách (já osobně jsem se na tento výdobytek chodil dívat k bohatším kamarádům), nepřetržitě narážím na problém chybějících podkladů, zachycení atmosféry a vždy mě obestřou chmury. Mnohdy totiž tyto přelomové nahrávky znějí výtečně i dnes, bezmála po třech dekádách. Články ze série "Corvus vzpomíná" si tak berou za cíl přiblížit dobu zdánlivě zapadanou vrstvou tlejícího listí, přesto pro autora těchto řádků stále živou, žhnoucí žárem neposkvrněnosti. Pojďme zavzpomínat společně. Tentokrát se na špalku kroutí švédští THERION - "Theli".

Když tak jedno nedělní odpoledne sedím v soustředěném poslechu s rakouskými sluchátky AKG na hlavě a prohlížím si booklet devatenáct let starého alba "Theli" od švédských symfoniků THERION, musím uznat (ač nerad), že čas neúprosně pokročil. Peter Grøn, autor grafické podoby nahrávky, pravděpodobně usedl k počítači, zadal několik hesel velmi okrajově korespondujících s textovou složkou a stáhnul prvních deset nabídnutých obrázků. Na obalu tak v nevzhledně rozmázlém rozlišení pózuje pravděpodobně Seth či Anubis, před něčím, co má připomínat stupně starobylé pyramidy. O logu se tehdy nedalo příliš hovořit, protože někomu přišlo jako bezva nápad jednoduše zkombinovat dva unylé fonty (Franta Štorm by spráskl ruce). Nepřirozeně rozplizlý symbol v patičce všemu nasazuje tu správnou míru amatérismu. Uvnitř bookletu pak vedle staticky tmavého pozadí najdeme doslova směsici různých výjevů, kterým vévodí socha anděla, paže, křídlo či náhrobek. Celá jedna stránka je zaplněna okultními symboly/písmem z různých historických epoch. Korunu všemu nasazuje špatně vyříznutý obrázek plamenů, ukrytých pod diskem, a co má znamenat onen komiksoidní hmyz s krvelačným pohledem na potisku CD, to se můžeme už opravdu jen domýšlet (mělo by se jednat o démona Belzebuba - kolorovanou rytinu Collina de Plancyho - pozn. kolegy Štěpána Šimka). Jednu věc však mají použité podklady společnou a zde autor se držel konceptu: vše je bez rozdílu v doslova katastrofální kvalitě i provedení. Nic k sobě neladí a škála použitých typů "grafiky" je pestrá jako samotná produkce THERION. A věřte mi, že na klasické kazetě, která mě tehdy stála hříšných 300 korun, vypadá díky zmenšenému formátu ještě hůř. Grafika se prostě "smrsknula" na šířku obalu kazety a bylo hotovo. Lakonicky napsáno - obal zestárnul.

Co ale nezestárnulo a nebylo zaváto časem, je to hlavní - hudba. Album z dob, kdy ještě ansámbl THERION nepřipomínal kočovnou společnost či nájezd Vikingů ke břehům Evropy. Album "Theli" vzniklo ve skromné, standardně rockové sestavě (zpěv, kytara, baskytara, bicí), tedy pokud odhlédneme od hostujícího symfonického orchestru The Barmbek Symphony Orchestra a The North German Radio Choir, kteří na desce hrají velmi zásadní roli. Natolik zásadní, že pokud slyším o THERION, vybaví se mi v prvé řadě refrénová pasáž z druhé kompozice "To Mega Therion", která následovala po čistě instrumentálním "Preludium". Nezapomenutelné hřmění tisícihlasého sboru mi ještě dnes dokáže spolehlivě nahnat husí kůži: "Powers of Thagirion, for to Mega Therion, Powers of Thagirion!" Co na tom, že těch tisíc hrdel bylo ve skutečnosti asi patnáct. A to včetně hostující legendy Dana Swanö, který svou produkcí v '90 letech ovlivnil slušnou řadu skupin a působil v mnoha projektech i kapelách (EDGE OF SANITY, NIGHTINGALE aj.). Nutno podotknout, že THERION jsem objevil na jakési kompilaci díky videoklipu k singlu "The Beauty in Black", kterého se jen v Evropě prodalo 12,000 kopií. A příčina takového úspěchu? Naprosto odlišný přístup k vokálům v death metalovém žánru (bass-bariton, klasický soprán) a odvážné experimentování s melodiemi či perskými vlivy. Pro samotného Chrise byly prodeje obrovským překvapením, které tomuto švédskému pořízkovi vnuknuly nápad.

"Theli" nebylo milníkem pouze pro řadu fanoušků lačnících po přísunu skandinávské produkce (v devadesátých letech dosahující kvalitativního vrcholu), ale bylo především zásadním opusem pro samotné THERION. Ti se po předchozím záseku "Lepaca Kliffoth" (1995) rozhodli definitivně vystoupit z příliš rozlehlých a hlubokých vod undergroundu a pomoct jim v tom mělo několik zásadních rozhodnutí. Sám principál Christofer Johnsson, po mnoha disputacích s bubeníkem Piotrem Wawrzeniukem, bouchl do stolu, zvedl telefon a zavolal šéfovi Nuclear Blast, pod jejichž křídly tehdy THERION vycházeli. Otázka financí přicházela na přetřes dnes a denně; prodeje bohužel nedokázaly pokrýt ambiciózní plány a směr, kterým se chtěl Christofer ubírat, a bez peněz si nedokázal budoucnost kapely představit. Tehdejší šéf německé stáje - Markus Steiger - vyslechl všechny smělé požadavky tvůrčího mozku kapely: ádné další album založené na mých vokálech, jo a potřebuju dva sbory, lepší nahrávací studio, dva producenty a víc času ve studiu. Tedy pokud raději neopustím kapelu a zůstanu spokojený s tím, čeho jsme doposud dosáhli." Jen si představte tu situaci. Johnsson nebyl také spokojen s koncerty. Byl doslova frustrován, protože THERION pořád ještě nebyli natolik "velcí", aby si mohli dovolit vlastního manažera. Bez manažera bylo problematické dostat se na větší turné a když nejste na turné, prodeje se nezlepší. Bez lepších prodejů neexistuje štědřejší rozpočet na nahrávání. Začarovaný kruh a noční můra středně velkých kapel. Naštěstí se ukázalo, že Steiger nebyl pouhým Chistoferovým šéfem, ale také velmi oddaným milovníkem hudby a fanouškem THERION. Markus velkoryse souhlasil a nic tedy nebránilo snům a budoucnosti v cestě. Do THERION byl přizván kytarista ze švédské death/blackové skupiny UNANIMATED - Jonas Mellberg - a dveře do německého studia Impuls Studios se otevřely dokořán. Právě zde, v Hamburku, THERION započali v lednu 1996 nahrávat skladby, které měly změnit jejich kariéru a především rozpočtovou situaci. Dobu, ve které album vznikalo, nádherně vystihuje fakt, že Christofer, který byl přesvědčen o tom, že jeho dílo je mistrovský kus, byl spokojený s tím, co slyšel, ale zároveň silně pochyboval o prodejích. Obával se totiž přílišné úzkoprsosti a konzervativních nálad fanoušků, kteří by mohli mít s podobnými experimenty velký problém. O svých pochybách se svěřil Piotrovi a dokonce padla i taková tvrzení, že "Theli" bude dozajista posledním albem THERION. Nicméně nebylo cesty zpátky, vše bylo nahrané a k dřívějším nízkorozpočtovým způsobům skládání a nahrávání se nehodlal již nikdy vrátit. Piotr měl na celou věc svůj názor, ale pro jistotu se začal intenzivně věnovat studiu historie a do svých plánů zahrnul i možnost odchodu z THERION (což se také skutečně za pár měsíců stalo).

Vedle dvou různých sborů (jeden klasický a jeden rockový), valníku kláves a tun sborových samplů (vtipně pojmenovaných dle stanice metra sousedícího hned vedle nahrávacího studia - The Barmbek Symphony Orchestra) album obsahovalo několik malých vokálních partů Christofera (ve stylu "Lepaca Kliffoth"), většinu však nazpíval flexibilnější Dan Swanö a Piotr Wawrzeniuk svým velmi charakteristickým projevem. Předtím, než bylo album smícháno (J. P. Genkel), THERION vyrazili na krátké evropské turné. "Byli jsme na mizině. Potřebovali jsme před samotným mícháním od muziky získat nějaký odstup. Já osobně jsem to považoval za naše poslední turné, protože jsem si nikdy nedokázal představit, jak bychom nové písně hráli živě. V té době jsem se cítil docela deprimovaný," tvrdí s odstupem času Johnsson. Během turné se také ukázal nový problém; Jonas (kytara, klávesy) a Lars (baskytara) měli velké problémy s alkoholem a svou roli sehrály také blíže nespecifikované osobní záležitosti. Problémy pokračovaly i ve studiu během míchání nahrávky. Chris brzy pojal podezření, že případné turné na podporu alba "Theli" by se mohlo stát riskantní záležitostí. Příliš mnoho alkoholu a emocí vedlo Mellberga k fatálnímu kroku - bez jediného slova opustil studio a tím se definitivně vytratil i z kapely. Většinu jeho materiálu (ve stresu) dotáhl do zdárného konce Christofer. Výslednou nahrávku pojmenovali "Theli" a ještě předtím, než byla 9. srpna 1996 vydána, nahrála kapela cover verzi "Children Of The Damned" na tribute album IRON MAIDEN (později se objevila také na jejich kompilační desce "A'arab Zaraq Lucid Dreaming", 1997).

Jak už jistě tušíte, album "Theli" sklidilo obrovský úspěch nejen u nejvýznamnějších hudebních periodik, ale i od samotných fanoušků. Prodeje se za necelý měsíc zdvojnásobily a najednou stáli THERION na jednom pódiu s AMORPHIS, později také s LAKE OF TEARS či CREMATORY (kde je jim konec). Christofer byl opravdu šťastný, ale ze všeho nejvíc překvapený a zmatený. A také trochu zpanikařil. Jet na turné, JAK? Především neznal nikoho, kdo by mohl zastat sborové party a kdo by to udělal za takové peníze, jaké se vydělávaly v rockovém byznysu. A za druhé, v zásadě tu vlastně ani žádné peníze k zaplacení hudebníků a zpěváků nebyly. Celá "Hamburská anabáze" přišla na hříšných 56 000 německých marek (kolem 28 000 eur), což byla zdaleka nejvyšší investovaná částka v historii Nuclear Blast. Tento fakt se vtipnou formou otiskl i do bookletu, kde THERION děkují Markusovi Steigerovi za prodej svého auta, čímž umožnil vznik alba. Nikdy je nenapadlo, že by se nahrávání takhle prodražilo, takže chtěli vidět, jak jdou prodeje nahoru a logicky byli opatrní s dodatečnými náklady. Jenomže turné zahrnující několikahlavý sbor bylo nákladné tak jako tak. Naštěstí měl Chris a jeho přítelkyně dost přátel, jejichž kontakty jim pomohly objevit celou řadu amatérských zpěváků. Na bicí vypomohl kamarád Tommy (zaskakoval za studujícího Piotra), Tobias Sidegård z NECROPHOBIC se ujal kytarových partů, Kimberly Goss (později známá z DIMMU BORGIR a SINERGY) se zhostila kláves a doprovodných vokálů. Ano, takhle rozkopaná byla kapela po vydání opusu "Theli".

Turné mělo fenomenální úspěch, i když "kapela zněla na hovno," jak se bez uzardění vyjádřil Chris. "Myslím, že lidé byli tak ohromení, že jsme to dokázali, že to jednoduše museli milovat." Všechno ale růžové nebylo. Jediný původní člen kapely, který Christoferovi v sestavě zbyl - Lars Rosenberg - se propadal hlouběji a hlouběji na alkoholové dno. Jeho problémy s pitím se natolik zhoršily, že začaly citelně ovlivňovat jeho výkon i na pódiu. Když k tomu přisypeme nějaké to ilegální zobání a že jeho vokální schopnosti (soprán/tenor) šly rychle dolů, nemůžeme se divit, že byl po skončení turné vyhozen. Naštěstí měli nezdolní Švédové v té době již solidně našlápnuto, desky se prodávaly jako vinyly na zakázaných burzách za hluboké totality a vzbuzovaly nemalý zájem u koncertních promotérů. Na dalším turné na podporu zlomového alba "Theli" už měli dva profesionální sopranisty a s tenorem vypomohl Piotr, který si udělal krátkou pauzu na univerzitě. Vše znělo mnohem lépe a kapela odjela turné například se SENTENCED a MY DYING BRIDE. Za Larse na baskytaru zaskočil Andreas Wahl. Na své třetí šňůře, kterou ukončíme naše vyprávění o jedné z nejzajímavějších etap THERION, vyjeli Christofer Johnsson a spol. poprvé jako headliner po boku vynikajících LAKE OF TEARS a CREMATORY. Bylo to zároveň první turné, na kterém spolupracovali s divou Sarah Jezebel Deva (později známá především z CRADLE OF FITLH). Následovaly další změny v sestavě na postu baskytaristy, ale také k prodloužení smlouvy s Nuclear Blast a schválení velkého rozpočtu na příští desku. Turné, které se protáhlo až do roku 1997, mělo jen ty nejlepší ohlasy, ale co je důležitější, THERION - Chistofer Johnsson si uvědomil, že má kolem sebe vlastně pouze najaté (live) hudebníky... Ale to už je jiný příběh o jiném albu a jiných časech, ve kterých se THERION střídavě opájeli úspěchy, ale také si opětovně sáhli na hudební dno. Nicméně úhelný kámen "Theli" jim bude sloužit vždy ke cti.

Pod čarou: V textu hrubě načrtnuté kulisy a zaznamenané zážitky, které mají dokreslit atmosféru poslechu a doby, bezezbytku odpovídají skutečnosti...

sestava: Christofer Johnsson - zpěv, kytara, klávesy, Jonas Mellberg - kytara, klávesy, Lars Rosenberg – baskytara, Piotr "Docent" Wawrzeniuk - bicí, zpěv; hosté: Dan Swanö – zpěv, Jan Peter Genkel – klávesy, programování, Gottfried Koch - klávesy, programování a další + The Barmbek Symphony Orchestra a The North German Radio Choir
produkce: Jan Peter Genkel, Gottfried Koch
odkaz: www.therion.se
tracklist
1. Preludium
2. To Mega Therion
3. Cults of the Shadow
4. In the Desert of Set
5. Interludium
6. Nightside of Eden
7. Opus Eclipse
8. Invocation of Naamah
9. The Siren of the Woods
10. Grand Finale/Postludium

Hodnocení

autor:

nehodnoceno

čtenáři:

65 %

hodnotilo: 38


Diskuze

Cekem příspěvků: 14

maro17.08.15 | 15:15:34
Jaroslav Burda17.08.15 | 21:19:10
maro18.08.15 | 11:51:31
maro17.08.15 | 15:14:36
ov4217.08.15 | 11:00:29
Jaroslav Burda17.08.15 | 21:22:42
maro18.08.15 | 11:54:46
Štěpán Šime...14.08.15 | 15:22:46
Jaroslav Burda14.08.15 | 15:27:58
Štěpán Šime...14.08.15 | 15:31:26
František Novo...19.08.15 | 12:47:06
Jaroslav Burda19.08.15 | 14:23:54
František Novo...19.08.15 | 23:15:36
Jaroslav Burda28.08.15 | 07:20:45
František Novo...28.08.15 | 22:48:10

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube