Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Tiskové zprávy

ABYSS - Era 6

ABYSS - Era 6

Vážení a milí čtenáři,

chce-li se určitý internetový magazín profilovat jako moderní, musí nutně držet krok s trendy v daném segmentu působení. Za nejzávažnější negativa určitého média, ústící v nezájem čtenářské obce, považuji především jeho vizuální a obsahovou zkostnatělost, proto se systematicky snažíme vyvarovat přílišnému konzervatismu a v rámci našich schopností budovat server, jenž by si označení moderní a kvalitní právem zasloužil. Magazín ABYSS není komerční či obecně výdělečné médium, tudíž si jakýkoliv jeho pokrok žádá nesmírné úsilí zainteresovaných a především mnoho a mnoho času. Naše motivace však tkví především v pocitu z dobře odvedené práce, a pokud ji ocení i naši čtenáři, můžeme hovořit o té nejdokonalejší harmonii, jaké může médium našeho typu dosáhnout.

Když tak bilancuji minulost magazínu ABYSS, shodou okolností se každá zásadní změna (jež označuji jako tzv. "éry") udála po třech letech. K prvním dvěma érám se nevztahuje žádný PR článek, tudíž si ve stručnosti připomeňme pravěk našeho serveru.

2002

ERA 1 - vznik magazínu ABYSS

Oproti současné podobě se jednalo o ryze undergroundový projekt pár nadšenců snažících se o jakousi tvrděrockovou (hudební) žurnalistiku. Výsledkem však byly články pofiderní kvality, samotný server postavený, již v té době na zastaralém, statickém HTML nepřinášel žádnou interaktivitu. Když si vzpomenu na "ruční" plnění článků, kdy vydat obyčejný report s pár fotkami trvalo skoro hodinu, říkám si, že jsme museli být fakt metaloví šílenci zapálení pro věc.

ERA 2 (bez časového určení)

přinesla modernější webdesign, nicméně z dnešního pohledu nesmírně ortodoxně metalový a tudíž patřičně naivní. Mým největším cílem v té době bylo implementovat na server nějakou dynamiku, vedoucí k čtenářské interakci. Navíc se pomalu rozrůstala redakce a po webmasterské stránce již nebylo v silách vše obstarávat ručně. V globálu byl ABYSS stále statický a články se stále plnily oním nesmírně těžkopádným způsobem, nicméně za pomoci redakčních kolegů zkušenějších v oblasti tvorby dynamických www stránek (obrovský dík směřuje Sáhovi a Veronice) na server pomalu pronikaly jisté dynamické moduly v podobě guestbooku, novinek s administrací či primitivního vyhledávání pomocí externího enginu

2005

ERA 3 - přerod v dynamický server

Zásadní průlom nastal až na podzim 2005, kdy se magazín přetransformoval ze statického HTML na dynamické PHP/MySQL řešení, což v praxi znamenalo nebývalý nárůst interaktivity v podobě především diskuzí pod články, inteligentního vyhledávání (i dle rozšiřujících atributů), různých anket, chronologického procházení magazínem pomocí kalendáře či rubrik s možností řazení článků, dále pak různých statistických funkcí jako nejčtenější či nejdiskutovanější články. Revoluce se konala i na straně administrační, kdy plnění článků poprvé probíhalo přes redakční systém. Odpadla především řehole v podobě zdlouhavého prolinkovávání článků s rubrikami, nicméně, publikace článků či novinek stále obnášela pokročilejší technicko-administrační schopnosti a k opravdové intuitivní obsluze měl tehdejší systém ještě daleko.

2007

ERA 4 - bílá je dobrá

Teprve až na jaře 2007 získal ABYSS podobu, jakou jsem si vytyčil již v době jeho vzniku, ale cesta k ní byla nesmírně trnitá a trvala celých pět let. Krom vylepšení enginu a ergonomie webu se radikálně změnil celkový vzhled z temných "metalových" odstínů na neutrální světlé s dominantním bílým podkladem pod textem. Tento vizuální přerod měl symbolizovat především ideové rozšíření obzorů. Přestože publikační páteř magazínu stále tvořila (a prakticky dodnes tvoří) metalová hudba, již v té době byly silné tendence rozšiřovat žánrové obzory a to nejen hudební, ale kulturní obecně. V tomto ohledu tvoří prim až éra následující.

2008

ERA 5 - ať žijí subsekce

Pokud se předchozí progresivní změny serveru týkaly především jeho technických aspektů, jarem 2008 počínaje se začal nesmírný důraz klást i na koncepční směřování magazínu. Teprve až od této doby lze o ABYSSu hovořit jako o hudebně-kulturním magazínu (fanzinařské označení webzine jsme přestali používat), kdy čtenář dopředu netušil, zdali druhý den vyjde metalová, rocková, popová, filmová či knižní recenze nebo nějaká glosa. ABYSS se již začínal vzdalovat tradiční fanzinařské či webzinařské koncepci a pomalu se přetransformovával v regulérní magazín se stabilním redakčním týmem. Prakticky jediné, co nás odlišovalo od renomovaných médií, byl náš striktně nekomerční, tedy formálně amatérský status, avšak s profesionálním nasazením.

Protože žánrový kabátek pro nás začínal být poněkud těsný a původní koncepce uspořádání rubrik neudržitelná, vyústilo vše v sofistikované rozčlenění serveru do tzv. subsekcí (DARKROOM, THE CAVE, RETRO, PASÁŽ, BLOG), které svoji úlohu plní dodnes. Nicméně přestože se za devět let fungovaní našeho serveru událo mnoho menších či větších změn, je až s podivem, že nikdy nedošlo k výraznější úpravě samotného layoutu (neboli uspořádání prvků na stránce) a dodnes se používal dnes již notně zastaralý standard aplikovaný již v prvopočátcích magazínu. A protože naším krédem je směřovat stále kupředu, sice pozdě, ale přece, jsme se rozhodli ke komplexnímu redesignu magazínu.

2011

ERA 6 - a kruh se uzavírá

Ač to může vyznít zvláštně, nejnovější "look" je paradoxně i částečným návratem do minulosti. Opět jsme se vrátili k horizontálnímu menu, ovšem nyní obsahuje výhradně odkazy na publicistické rubriky popřípadě moduly s nimi úzce související. Vše ostatní se přesunulo do patičky, která, co do rozměrů, povážlivě nabobtnala. Ostatně celkově byl magazín rozšířen, aby se alespoň částečně redukovalo vertikální roztahování webu (tzv. efekt hada) a více se, v době širokoúhlých monitorů, využila horizontální zobrazovací plocha. Nejenže se v tomto duchu přeuspořádaly různé článkové či čtenářské moduly, ale došlo též k významné změně zobrazování samotných článků. Protože u některých recenzí (převážně tuzemských interpretů) přibyl MP3 přehrávač nahrazující již omšelý Jukebox známý z Dnů s..., neboli propagační kampaně tuzemských kapel (tento modul doznal též radikálních úprav, které budete moci posoudit s nadcházející kampaní), přesunula se část článkových informací jako související články nebo další články autora napravo, vedle zobrazeného článku. Vzhledově se zvýraznilo též hodnocení pod recenzemi a celkově se ujednotilo barevné spektrum webu s černým textem na bílém podkladu, doplněné šedou a zlatou v podobě aktivních prvků. Jako nové funkce můžete využít modul Audio (ukázky tvorby především tuzemských interpretů), Video (vyseparované novinky pro milovníky videí) anebo Statistiky sdružující, jak název napovídá, statistické informace o chodu magazínu na jednom místě. No a komu se stýská po starém vzhledu, tak vězte, že v subsekcích, pro něž je postačující, si ho ještě nějaký ten čas užijete.

Více než slova sdělí samotné surfování na inovovaném magazínu ABYSS a přeji si, aby váš čas zde strávený, byl co možná nejpříjemnější. Závěrem snad jen zbývá dodat, že současná fáze ještě není dokonalá a všechny další mouchy se vychytávají již za pochodu, tudíž pokud zaregistrujete jakoukoliv chybu, neváhejte nás kontaktovat pomocí formuláře.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube