Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Video - Recenze

MY DYING BRIDE - For Darkest Eyes

MY DYING BRIDE - For Darkest Eyes

2002 Peaceville Records

Jedna z nejzajímavějších a nejlepších doom-metalových kapel konečně na DVD. A ne na ledajakém. Tento nosič obsahuje jednak 6 promo video záznamů a záznamy ze tří různých koncertů, dohromady kolem tři a půl hodiny báječně depresivní hudby (a vydržet to na jeden zátah, je docela náročné...). Velká délka není jediný problém tohoto DVD - většinu písní uvidíme několikrát (např. všechny klipovky, kromě "For You", uvidíme ještě živě) - a třeba "The Songless Bird" můžeme slyšet 4x. Prostě to není DVD pro jeden poslech, spíše na více poslechů a na srovnávání jednotlivých verzí. DVD obsahuje skladby z prvních tří desek ("As The Flowers Withers", "Turn Loose the Swans" a "Angel And The Dark River") a singlů nebo EP z té doby, přičemž druhá a třetí deska zazní prakticky celá. Výjimkou je již zmíněná klipová "For You", která je jedinou ochutnávkou z tehdy připravované desky "Like Gods Of Sun".

DVD tedy rekapituluje nejlepší (podle mě) období kapely, (i když poslední dvě desky jsou opět vynikající) pojďme se tedy na něj podívat podrobněji. DVD obsahuje graficky velmi povedené menu, podbarvené hudbou MY DYING BRIDE. Jako první se nabízejí promo-videa.

Klipy jsou seřazeny chronologicky. V záběrech se dočkáme střídání černobílých a barevných záběrů, různých zajímavých vizuálních efektů apod. Je zajímavé sledovat, jak kapela postupně hledá (a nalézá) svojí typickou podobu, od kombinace doom/death s houslemi až po vlastní, "zadoomaný" výraz. Dále je zajímavé sledovat vývoj Aaronova zpěvu, od skoro deathového chroptění až po skoro čistý, typicky "plačtivý" zpěv. Prakticky chybí (pro metalové klipy typické) střídání záběrů kapely s různými "příběhy", ale dočkáme se i jich ("For You" a částečně i "The Cry Of Mankind"). Nicméně převažují různé náboženské a přírodní motivy (hory, lesy) a uvidíme i pěkné ženy (záleží na vkusu…). Klipy jsou v různých formátech (TV,4:3,16:9) a kvalitě (spíše na úrovni VHS než DVD, což je dáno dobou vzniku - ale např. poslední dva klipy jsou v tomto ohledu trošku zklamáním - pokud určité zrnění obrazu nebylo záměrem), zvukově jsou všechny v Dolby Digital 2.0. Ze všech klipů je ale vidět, že se kapela velice zajímá o vizuální stránku svých nahrávek. Poměrně zajímavé je i to, že první dvě videa vznikla ke skladbám ze singlů, resp. EP. Chybí sice rozlišení, co je promo-video a co klasický klip, nicméně tipuji, že první 4 jsou proma a zbývající dva jsou klipy.

A po tomto vydatném předkrmu následuje hlavní chod v podobě záznamu koncertu z Polska. Je vůbec zajímavé, že většina doomových kapel měla (má) v Polsku silné zázemí a toto není jediný živák, natočený u našich severních sousedů. Kapela rozhodně nepůsobí "umírajícím"dojmem, jako tomu u některých doomů bývá, spíše naopak. Aaron používá různé hlasové podoby (zpěv, deathové chroptění) a spolu se změnou hlasového výrazu mění i "prožívání" hudby. K záznamu bylo použito několik kamer (v titulcích je uvedeno 7 kameramanů), které jsou citlivě střídány a celkový dojem je tedy výborný. Tomu napomáhá vynikající kvalita obrazu (v TV formátu 4:3) i zvuku (dokonce Dolby Digital 5.1). Prostě hudba, její provedení, světla (např. modré podsvícení v deklamované části " Crown Of Sympathy "), střih, tohle všechno dělá z tohoto DVD referenci pro posuzování koncertů...

A jak působí MY DYING BRIDE na živo v porovnání s deskami? Velice přesvědčivě. Aaron občas používá "hrubší" hlas než na deskách, ale to celkovému vyznění spíše prospěje než uškodí. Hlavně věci z první desky mi připadají živě mnohem zajímavější než na desce. Dočkáme se starších "deathovek" ("The Trash...", závěrečná řežba "Forever People"), kde housle zazní velice sporadicky, až po novější (v té době) skladby, které jsou velice melodické a nápadité - nejrůznější změny, střídání doomových pasáží a meditativně-deklamovaných částí (již zmíněná "Crown Of Sympathy" nebo "Your River") atd. Vynikající koncert, skvěle reagující diváci...

Dále můžeme shlédnout záznam z dříve prestižního festivalu Dynamo Open Air, z roku 1995. Bohužel uvidíme pouze část záznamu - 4 písně, které jsme mohli vidět i na předchozím záznamu z Polska. A jak dopadne porovnání? Obrazová i zvuková kvalita je mnohem horší - ale pouze v přímém porovnání s předchozím koncertem z Polska. Horší je i samotné nazvučení kapely - málo zpěvu, málo houslí, hodně činelů - hlavně na začátku, zvuk se postupně zlepší. Nasazení, hudba a provedení jsou stejně vynikající. A navíc zažijeme atmosféru Dynama... Záznam není snímán tolika kamerami (cca 3), zato je živější - kameraman občas po pódiu doslova běhá. Pozn. Jiná část záznamu z Dynama, opět 4 písně, vyšly na dvojdiskové edici alba "Angel And Dark River".

Další koncertní záznam pochází z listopadu 1993 - opět nižší kvalita obrazu i zvuku (příliš bicích, slyšitelný šum a brum v tichých pasážích). Záznam je celkově tmavý, takže vidíme siluety hráčů, kombinované s působivými barevnými efekty. Uslyšíme písně z prvních dvou alb, a proti desce (nebo pozdějším záznamům) působí syrověji. I přes zmíněné výhrady se jedná o velice zajímavý dokument z historie kapely.

Mezi dalšími bonusy nalezneme i záznam písně "Sear Me" z roku 1992. Záznam má bohužel lehce podprůměrnou kvalitu (obraz, ale hlavně zvuk), ale přesto je vidět, že MY DYING BRIDE se už od začátku velice zajímali o vizuální podobu video-záznamů. Dalším bonusem je spousta fotografií z koncertů, zákulisí, z turné, focení apod. Posledním bonusem je "artwork", který obsahuje všechny obaly nahrávek a to včetně singlů, sedmi a dvanácti-palců, vnitřní strany i obaly rozdílných edicí (např. us-importy, LP-version, unused apod.)

Závěr: Umírající nevěsta patří podle mě k jedné z nejdůležitějších doom-metalových kapel vůbec a toto DVD je přesvědčivým důkazem, proč tomu tak je. Jediným mínusem je přílišné opakování skladeb (dané soustředěním pouze na první tři alba), což v kombinaci s délkou může někoho znudit. Jako klad naopak hodnotím absenci různých home-videí z turné.

Jenom doufám, že někdo vydá stejně komplexní DVD mapující vývoj kapely od "Like Gods Of Sun" přes kontraverzní "procenta" až po ke kořenům se vracející "The Dreadful Hours"...


sestava: Aaron Stainthorpe - zpěv, Andrew Craighan - kytara, Calvin Robertshaw - kytara, Rick Miah - bicí, Ade Jackson - baskytara, Martin Powell - viola, klávesy
čas: 200 min 
země původu: Velká Británie
styl: doom
odkaz: www.mydyingbride.org
tracklist:
The Promotial Videos
1. Symphonaire Infernus Et Spera Empyrium
2. The Trash Of Naked Limbs
3. The Songless Bird
4. I am the Bloody Earth
5. The Cry Of Mankind
6. For You

Live in Krakow - Poland 1st March 1996 - cca 72 minut
1. A Sea To Suffer In
2. The Songless Bird
3. Crown Of Sympathy
4. The Trash Of Naked Limbs
5. The Cry Of Mankind
6. Your River
7. Black Voyage
8. Your Shamefull Heaven
9. From Darkest Skies
10. The Forever People

Famed Dynamo appearance 1995 - cca 30 minut
1. Your River
2. A Sea to Suffer In
3. The Songless Bird
4. The Cry Of Mankind

Willem II - The Netherlands 07-11-93 - cca 63 minut
1. The Songless Bird
2. The Snow im my Hand
3. The Crown of Sympathy
4. The Trash Of Naked Limbs
5. I am the Bloody Earth
8. Symphonaire Infernus Et Spera Empyrium
9. Turn Loose the Swans
10. Sear Me MCMXCIII

a další bonusy...

Hodnocení

autor:

100 %

čtenáři:

100 %

hodnotilo: 2


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube