Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Video - Recenze

ANATHEMA - A Moment in Time

ANATHEMA - A Moment in Time

2006 Metal Mind Productions

Poklidná detonace emocí

Encyklopedie "The Rough Guide to Heavy Metal" označuje ANATHEMU za "jedno z nejlépe střežených tajemství Spojeného království". A vskutku: na to, čím obohatila hudební svět, nedočkala se prozatím ANATHEMA patřičného docenění. A navíc je kapela aktuálně bez nahrávací smlouvy (kdo za to může?) a nejnovější písně nabízí k poslechu pouze skrze své internetové stránky. DVD "A Moment in Time" však není žádnou z nouze ctností či komerčním ústupkem v problematické chvíli. Naopak - je výtvorem doplňujícím imponující dílo, které za sebou tato nenápadná kapela doposud zanechala.

Výběr písní, které zazněly na katowickém koncertě v březnu 2006, zajisté odráží aktuální rozpoložení kapely. Lze předpokládat, že právě skrze dané písně chce být ANATHEMA vnímána především. Představená selekce navíc předkládá obrázek naznačující další možné směřování uskupení, která se sice nezřeklo svých death metalových začátků, avšak již léta (od desky "Eternity" - 1996) upřednostňuje stále jemnější kompozice před úderným thrashingem. Počátek tohoto odklonu vystihuje již pěvecký debut Vincenta Cavanagha na desce "The Silent Enigma" (1995), jímž se kapela odpoutala od growlingových vokálů Vincentova předchůdce Darrena Whitea.

DVD (které v jen o málo dražší digipackové edici doplňuje CD s přesným audio přepisem koncertu) tak ovládají zejména kompozice z "Alternative 4" (1998) a stále ještě aktuální "A Natural Disaster" (2003). Symbolické zastoupení jiných desek (jeden kus z "A Fine Day to Exit" - 2001, "Eternity" a dvě skladby z "Judgement" - 1999) však nijak nevyčnívá. Naopak: dokresluje ucelenou náladu koncertu, kterou definuje zcela přirozené prolínání pomalých a rychlých, šeptaných a křičených i atmosférických a razantních pasáží. Prolínání se odehrává v rámci jednotlivých písní i mezi nimi ("Shroud of False" se "promění" ve "Fragile Dreams", na "Judgement" nenápadně naváže katarzní skladba "Panic"). ANATHEMA jakoby se výběrem písní rozhodla podtrhnout to, za co si zaslouží největší uznání. Tedy skutečnost, že navzdory nezaměnitelnému stylu, který ovládají jak záměrně jednotvárné "zádoomčivé" pasáže ("Inner Silence"), tak chvíle skladatelského rozletu, si kapela může dovolit takové odskoky, které by jiným interpretům procházely jen s obtížemi (odůvodněné zapojení ženského vokálu v titulní skladbě "A Natural Disaster" budiž příkladem). Příznačná je v tomto ohledu i živá prezentace legendární skladby PINK FLOYD "Comfortably Numb", jíž ANATHEMA ráda završuje svá živá vystoupení. Na precizní a procítěný převod první části naváže divoký až přepjatý závěr písně, čímž vystoupí na povrch obě tváře ANATHEMY. Ta klidná (nikoliv však uklidňující) i ta agresivní, která čas od času přechází až do jakési psychedelické disharmonie. O dvojí tváři se dá hovořit i v případě pódiového projevu: Vincent Cavanagh v sobě dusí emoce a ve chvíli, kdy se to stane nesnesitelným, intenzivně je ze sebe vybíjí. Zklidnění, které po takové explozi emocí ("Closer") následuje, je nevyhnutelné. Líbivých harmonií se ale nedočkáme - už proto, že s procítěným výrazem, který ANATHEMU tak šlechtí, je nemožné spojovat cokoliv zavánějící kýčem. Právě procítěnost, ale i stěžejní prvky textové stránky či to, že se štítí prvoplánově přístupné melodičnosti, má ANATHEMA i léta po společném účinkování v pořadu MTV "Headbanger’s Ball" společného s MY DYING BRIDE. O obou kapelách platí též to, že bolestivý náboj jejich hudby není v žádný moment oslaben - jak si zoufá Vincent v "One Last Goodbye": "I still feel the pain".

V souhrnu vzato, posluchač (a divák) zde stojí před mimořádně kompaktní koncertní prezentací kapely, která se neomezuje žánrovými hranicemi, a která si z metalu (prozatím) bere především jeho syrovost a obohacuje ho o britskou kultivovanost. Přítomnost doprovodného čtyřhlavého smyčcového ansámblu není jen prvoplánovou kuriozitou, ale pokusem o obohacení nálady písní, pokusem o kompoziční pokrok. Je nicméně pravda, že právě v nevyrovnaném zapojení smyčcového doprovodu lze najít nejvýraznější chybu zvukového převodu do pětikanálového Dolby Digital (DVD nabízí i volbu stereofonního zvuku). Ten je jinak velmi vyrovnaný a působivý, stejně jako obrazové podchycení koncertu. Díky více než desítce kamer, které snímaly jak početné publikum, tak detaily hrajících muzikantů, se přesvědčíme, že ANATHEMA zvládá velké koncerty stejně dobře jako klubová vystoupení. Úryvek jednoho z nich tvoří nejvýznamnější bonusové obohacení DVD, a jelikož obsahuje dvě písně z prehistorie kapely, můžeme jejich zařazení považovat za drobnou úlitbu nostalgikům (ne nadarmo spatříme v publiku více metalových póz než za celý koncert z Katowic).

"A Moment in Time" zachycuje ANATHEMU v jedné chvíli jejich pokračující evoluce, navíc ve chvíli, kdy musí muzikanti čistě pragmaticky hledat možnosti, jak dál. Příznivci současné tváře ANATHEMY na něj nedají dopustit. Pro ty, které tvorba těchto Angličanů dosud nepoznamenala, by mohlo být ideálním iniciačním dílem. A ti, kteří kapelu zavrhli po jejím odklonu od ryze doomové nálady desky "The Silent Enigma" a odmítli její posun směrem k sofistikované kytarové hudbě ("Judgement") či písničkovější podobě ("A Fine Day to Exit"), nechť ví, že o hodně přicházejí. Přesto: suverénní forma kapely, v níž se přirozeně snoubí soustředěnost (Danny) a expresivita (Vincent), by mohla některé nevěřící na ANATHEMU první dekády třetího tisíciletí konvertovat. Ona "chvíle v čase" - mimochodem úvodní slova písně "Shroud of Flase", která zahajuje desku "Alternative 4" i toto DVD - vystihuje jedno z témat, kterým se ANATHEMA ve své tvorbě až obsedantně zabývá: pomíjivost. Svou hudbou i světonázory (z nichž některé si lze vyposlechnout v bonusovém dvacetiminutovém rozhovoru) jasně říká: sdílení emocí překonává všechny (žánrové) předsudky. A to lze brát za poselství živého DVD "A Moment in Time". Vzniklo v momentě, který je pomíjivý jako každý jiný. Což však neznamená, že nestojí za to se k němu vracet.

sestava:Vincent Cavanagh - zpěv, kytara, Danny Cavanagh - kytara, klávesy, zpěv, Jamie Cavanagh - baskytara, Les Smith - klávesy, John Douglas - bicí, Lee Douglas - ženský vokál, Bacchus String Quartet - smyčcový doprovod
čas: 120 min
země původu: Velká Británie
styl: rock
odkaz: www.anathema.ws
tracklist:
DVD (+ CD)
1. Shroud of False
2. Fragile Dreams
3. Balance
4. Closer
5. Lost Control
6. Empty
7. A Natural Disaster
8. Inner Silence
9. One Last Goodbye
10. Judgement
11. Panic
12. Flying
13. Angelica
14. Comfortably Numb

DVD bonus
1. Sleepless
2. A Dying Wish
3. Albatross
4. Fragile Dreams

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

90 %

hodnotilo: 5


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Anathemacahous27.03.08 | 19:07:37

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube