Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Video - Recenze

SEPULTURA - Chaos DVD

SEPULTURA - Chaos DVD

2002 Roadrunner Records

Na tomto DVD jsou umístěny videozáznamy, které vyšly na třech oficiálních videokazetách (z let 1991-1997). Vezmeme jednotlivá videa popořadě:

1. Under the Siege (Live In Barcelona), 31.5.1991

Tento záznam obsahuje záznam z Barcelony z turné na podporu alba Arise, tedy z doby, kdy se dala SEPULTURA považovat ještě za underground. Většina věcí z tohoto koncertu už vyšla na CD - na různých kompilacích, vyrojivších se po Maxově odchodu.

Skoro po každé písničce následuje několikaminutový rozhovor se členy Sepultury, takže se dozvíte něco z historie, něco o Brazílii a Sao Paolu, variace na obligátní "Sepultura is tribe, more than band", názory na ochranku na koncertech a na násilí na nich a spoustu dalšího, včetně záběrů ze zákulisí. U těchto rozhovorů bych uvítal (aspoň) anglické titulky, i když chlapci nepoužívají žádnou složitou angličtinu a je jim docela rozumět. Na výslovnosti je dobře poznat, že angličtina není jejich rodný jazyk. Na jednu stranu jsou tyto rozhovory velice zajímavé, ale pokud chcete zhlédnout celý koncert "v kuse" (nebo neumíte dostatečně dobře anglicky), máte smůlu a můžete se nudit.

Jednotlivé vály asi nemá cenu komentovat, většina z nich patří (nejen) mezi Sepulturovskou klasiku, a myslím, že nemá cenu hodnotit 10-15 let staré skladby, jejichž kvalitu již prověřil čas. Co se týče živého provedení, připadá mi živočišnější, a celý projev je velice přesvědčivý, uvěřitelný.

Vzhledem k tomu, že se jedná o živý koncert, tak je zvuk na dobré úrovni, ale mohl by být dynamičtější. Obraz je dynamický, střídají se prostřihy na celou kapelu, na jednotlivé členy, diváky, na pódium jako celek, jsou použity různé filtry apod., zkrátka je na co koukat - samozřejmě i díky tomu, že SEPULTURA je velice živá kapela.Původní VHS jsem neviděl, takže nedokáži posoudit, zda byl obraz a zvuk pro vydání na DVD nějak upravován, nicméně obraz i zvuk jsou na velice dobré úrovni - je vidět, že se jedná o profesionální nahrávku, a ne home-video. Zvuk je (pochopitelně) pouze stereo, video neobsahuje více úhlů kamery a bohužel ani texty jako titulky.

2. Third World Chaos - 1995

Toto video bylo vydáno v roce 1995, na podporu přelomového alba Chaos A.D a zachycuje kapelu ve vrcholné formě. Obsahuje různé živé záběry, klipy, rozhovory a záběry ze zákulisí. Na začátku je představení kapely podbarvené remixem "Chaos B.C." (Myslím, že je to jeden ze dvou poslouchatelných "tanečních" remixů metalových kapel - tím druhým je "Quicksilver Blood Mix" = remix "Carnal" od VADER). Pak následuje "Orgasmatron", kterým předchozí video končí. Z relativně malého sálu v Barceloně se přeneseme na obrovský festival do Donningtonu. Za ty tři roky je vidět, že kapela vyzrála (a zestárla), takže vidíme SEPULTURU tak, jak ji známe. Následuje "Slave New World" s klipem, "Kiowas" živě (sestřih z různých koncertů a jamů) a jeden z vrcholů celého DVD - "Refuse/Resist" s klipem obsahující záběry z různých demonstrací apod., následovaná "Territory" (tentokrát se záběry z blízkého východu, Izraele apod.) a poté zklamání ve zvukové kvalitě u "Crucificados Pelo Systema" - ale jinak výbornej nářez. Tady je krásně vidět, že SEPULTURA začala přejímat další vlivy a dostávala se z thrash/deathu někam dál. Následují klipovky "Arise" a "Dead Embryinic Cells" (vizuálně hodně podobné - SEPULTURA hraje "někde" - jednou v Death Valley, podruhé pod nějakým hradem). Následuje Igor a Andreas na jamu, kde s Jello Biafrou hrají v malém klubu "Holiday In Cambodia" od DEAD KENNEDYS (Jello Biafra, dříve DEAD KENNEDYS, pro Sepulturou napsal několik textů, např. "Policia") dále klipovka "Inner Self" (tentokrát se prostřihy z koncertu střídají ze záběry z turné). Poté se vracíme na festival do Donningtonu, kde právě vrcholí vystoupení SEPULTURY dvouminutovou šlehou "Policia", následovanou destrukcí pódia.

Mezi jednotlivými písničkami jsou fotky, rozhovory (tentokrát už ne na pláži, ale různé tiskovky, TV apod.) a několikrát se týkají následující písně. Osobně bych uvítal míň klipů (metalový klipy mi moc nesedí) a více kvalitních záběrů z koncertů.

Kvalita obrazu a zvuku je značně nevyvážená (je použito více zdrojů). Klipy jsou perfektní, horší je to se živými záznamy a home-videem. Ubylo rozhovorů s kapelou, ale přibyly další záběry - z tour (z hotelů, zákulisí apod.) Zvuk je (pochopitelně) pouze stereo, video opět neobsahuje ani více úhlů kamery, ani texty jako titulky.

3. We Are What We Are - 1997

Toto video bylo vydáno v roce 1997, na podporu veleúspěšného alba Roots. Ortodoxní metalisty možná zklamalo, ale všechny ostatní nadchlo a v podstatě nastartovalo trendovou vlnu, kdy všechny kapely zněly jako mix SEPULTURY a KORN. V podstatě uvidíme pouze tři videoklipy, každý okomentovaný Sepulturou, takže se dozvíte, kde se natáčelo "Roots, Bloody Roots", o čem je "Ratamahatta" apod.Zvuk i obraz jsou na vynikající úrovni, zvuk je pouze stereo, video opět neobsahuje ani více úhlů kamery, ani texty jako titulky.

Co přináší DVD navíc? Všechny tři videa na jednom nosiči. Mezi bonusy patří diskografie (ale pouze řadovky, rarity, výběry apod. neobsahuje) a animovaná a ozvučená menu. Dohromady tvoří všechna videa velice kompaktní a barevný obrázek o Sepultuře - každému jednomu videou něco chybí, ale dohromady... Osobně bych uvítal více koncertních vystoupení.

Závěr: Všechny tři videa tvoří velice zdařilý dokument své doby, kvalita obrazu i zvuku je velice dobrá (odpovídá době vzniku). Pro fandy Sepultury povinnost, pro ostatní metalisty vlastně taky.

Plusy

  • Vůbec vznik tohoto DVD
  • Kvalita obrazu, zvuku i materiálu

Mínusy

  • Materiály mezi písněmi (rozhovory apod.) mohou při násobném zhlédnutí nudit.
  • Nepřítomnost titulků (ať už u rozhovorů, nebo textů).
  • Žádné další bonusy na DVD (vyjma značně očesané diskografie).
  • Minimum informací v bookletu. 
sestava: Max Cavalera - vocals, 4-string guitar, Andreas Kisser - guitar, vocals, Paulo Jr. - bass, Igor Cavalera - drums and percussion
čas: 130min (56 + 53 + 21)
země původu: Brazílie
styl: thrash / death
odkaz: sepultura.uol.com.br, www.myspace.com/sepultura
tracklist:
Under the Siege (Live In Barcelona - 31.5.1991)
1. Intro (live)
2. Arise (live)
3. Desperade Cry (live)
4. Dead Embryonic Cells (live)
5. Mass Hypnosis (live)
6. Altered State (live)
7. Inner Self (live)
8. Escape to the Void (live)
9. Troops of Doom (live)
10. Beneath The Remains (live)
11. Orgasmatron (live)
Third World Chaos - 1995 1. Orgasmatron (live)
2. Slave New World
3. Kiowas (live)
4. Refuse/Resist
5. Territory
6. Crucificados Pelo Sistema (live)
7. Arise
8. Dead Embryonic Cells
9. Holyday In Cambodia (live)
10. Innser Self
11. Policia
We Are What We Are - 1997
1. Roots Bloody Roots
2. Ratamahatta
3. Attitude

Hodnocení

autor:

90 %

čtenáři:

92 %

hodnotilo: 6


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube