Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Video - Recenze

XIII. STOLETÍ - Live In Berlin

XIII. STOLETÍ - Live In Berlin

2012 EMI

čas: 84 min.
země původu: Česká republika
styl: gothic rock

Jihlavské XIII. STOLETÍ lze bezesporu označit za jednoznačně největší legendu tuzemského gotického rocku, v rámci něhož dokázalo nejen optimálně namíchat potemnělé výrazivo s vydatnou melodickou působivostí a interpretační přesvědčivostí, ale také v tomto směru po celých dvacet let udržet velice vysokou úroveň. Přestože hudební cítění kapely se v průběhu času mírně, ale znatelně proměňovalo, řadová alba si od počátku drží vzácně vyrovnanou kvalitu, byť někteří ortodoxnější příznivci jednoho pojetí to můžou vidět jinak. Koncertní záznamy však prozatím mnoho zajímavého nenabídly, ať už to bylo pouze zvukově vydané předloňské "Nocturno" nebo i nahrávky vydané na obrazových nosičích. Předchozí amatérsky šířená DVD poutala pozornost hlavně díky historickým klipům či dalším starším materiálům, zatímco první oficiální počin nebudí žádné velké nadšení.

Jeho základní náplň, která souběžně vyšla i v samostatném pouze zvukovém provedení, tvoří koncert odehraný 10. března tohoto roku v Berlíně, konkrétně v legendárním klubu SO36 ve čtvrti Kreuzberg, kde v minulosti vystupovala dlouhá řada slavných rockových kapel. Za hustého kouře a dýmu zní intro skladby "Gotika", na které navazuje asi třičtvrtěhodinový set, v němž převažují hlavně novější skladby z alb "Vendetta" a "Dogma". Nechybějí coververze od gotických veličin THE MISSION a BAUHAUS, ale dojde také na vlastní starší kousky "Elizabeth" a "Mystery Ana". Trochu zajímavěji se jeví skutečnost, že berlínskému publiku byly sice předloženy některé skladby v angličtině, přesto však mírně převažují ty v češtině, byť většinou s cizokrajně srozumitelnými názvy. Jenže průměrný zvuk či naprosto běžné a nijak invenční obrazové ztvárnění jsou rysy, které tento záznam posílají do kategorie zcela zjevného, byť po řemeslné stránce rozhodně akceptovatelného průměru.

Prvním bonusem je "Nocturnale", prezentované zavádějícím označením "hudební dokument", čemuž ovšem odpovídá snad jen úvodní vyptávání se lidí na ulici, zda míří na ten správný koncert. Jinak totiž zde nejde o nic jiného než další živý produkt, kterým je tentokrát silně zkrácený půlhodinový záznam, pořízený 24. dubna 2010 v klubu Čechovka v Havlíčkově Brodě. Skutečně není zřejmé, v čem se tento údajný dokument liší se od běžného koncertu, navíc zaznamenaného a předvedeného spíše zoufalým způsobem. Většinou statický obraz snímá kapelu z trochu větší dálky a jen občas se přiblíží k jednomu z hudebníků či pohlédne do publika, což působí velmi nudně. Obraz místy nijak nevylepšují ani zřejmě předpotopní amatérské vizuální efekty, jaké se používaly už někdy před patnácti lety. Zejména v písni "Katakomby" vyvstává pocit, že tvůrce si usnadnil práci, když stále dokola používá ty stejné upravené záběry, které pak časově nekorespondují s těmi běžnými. Repertoár hlavně z alba "Dogma" doplňuje cover od Dolly Parton, zpívaný tehdejší klávesistkou, trapností však zavání první a především poslední song, oba v pouhé "edit" verzi, rušivě poslepované z fragmentů oněch písní. Celkově vzato tak nutno konstatovat značně amatérský a podprůměrný výsledek.

Druhým bonusem jsou poměrně nedávné videoklipy, tedy ty patřící k prozatím posledním řadovkám. Oba však náleží spíše k těm nepříliš povedeným, ať už jde o "Horizont události", kde členové souboru v graficky podivném zpracování skládají dohromady jakousi pomatenou filozofickou myšlenku, nebo "Katakomby", kde se převážně jen hrají karty. Přitom vzpomínka na starší výtvory z devadesátých let svědčí o tom, že kdysi se kapele v tomto oboru dařilo o cosi lépe.

První profesionálně vydaný obrazový nosič žánrově slavné kapely zůstává žel mírným zklamáním. Dva tuctové koncerty plus dva nijak zajímavé klipy dávají dohromady něco, co pospolu zavání odbytostí či nedotažeností a příliš radosti nepůsobí. Což je nepochybně škoda, protože tradičně vyspělá produkce tohoto zkušeného souboru dosud svědčila spíše o tom dobrém.

sestava: Petr Štěpán - zpěv, kytara, Mirek Palda Paleček - baskytara, Kateřina Kameníková - klávesy, Jana Havlová - klávesy, Pavel Štěpán - bicí
produkce: Petr Štěpán, Vladimír Kočandrle
odkaz: www.xiiistoleti.com
tracklist
1. Gotika (introducing)
2. Kabarette Voltaire
3. Měsíc lovce
4. Into The Garden Of Delight
5. Elizabeth
6. Vendetta
7. Butterfly On A Wheel
8. Mystery Ana
9. Bela Lugosi's Dead

Bonus 1. - Nocturnale - hudební dokument
1. Fatherland (edit - intro)
2. Kabarette Voltaire
3. Černé slzy
4. Katakomby
5. Hypnotizer
6. Jolene
7. Zodiak (edit - outro)

Bonus 2. - videoklipy
Horizont události
Katakomby

Hodnocení

autor:

40 %

čtenáři:

71 %

hodnotilo: 18


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube